Zaterdag 7 Juni 1913. No. 8271. 62e Jaargang. BIJBLAD. kosteloos. Uitgave van de Naamloze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR F. J. 7BIDEEZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post /1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentiGn per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiGn van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. Bostbus 9. BUREAU: KORTEGRAOHT 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een Wie zich met ingang van 1 Juli doet in schrijven alsabonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. STEMMING, ter verkiezing van éen lid van de TWEEDE KAMER der STATEN-GENERAAL. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 17 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van éen plaats in de Tweede Kamer der Staten- Geuer&al voor het kiesdistrict Amersfoort, waar toe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn ASCH VAN WIJCK, jhr. mr. H. W. van BEAUFORT, mr. W. H. de LEEUWEN, dr. J. van Tevens wordt de aandacht gevestigd op arti kel 12S van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die, opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Amersfoort, 6 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. STEMMING, ter verkiezing van drie leden van de PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, brengt ter openbare kennis, dat op Vrydag, den 13 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van drie plaatsen in de Provinciale Staten van Utrecht voor het kiesdistrict Amersfoort, waar toe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde zijn BEECK CALKOEN, mr. W. J. van BOLK, J. GERRITSEN, D. GROTHE, mr. C. J. W. Loten van Doelen HOFLAND, J. JORISSEN, J. W. LEEUWEN, dr. J. van TROMP VAN HOLST, A. M. WEIJKAMP, B. J. J. Tevens wordt de aandacht gevestigd op arti kel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die, opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Amersfoort, G Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Bepaling stomtijd, artt. 57 en f der Kieswet. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort herinnert personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarby mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrek king zijn, dat zy, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zyn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden Btemming of herstemming mede te werken, ge durende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschon acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere loka'en zijn, in het grootste of wel in meer dan éen arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door nen of van hunnentwege onderteekende lyst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermel dende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algeraeene maatregel van bestuur, boven genoemd, is gegeven bij Kon. (besluit van 24 Mei 1901 (St.bl. No. 109) en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zynde personen, welke uit hoofde van die dienst betrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoe ven in de Gemeente, op welker Kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven ir het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskun digen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde persoren asl mede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen. Amersfoort, 6 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Openbare vergadering van de drie rechtsche partijen. Sommigen meenden, dat de vergadering der drie rechtsche partijen, welke gisteravond in »Amicitia< werd gehouden, als gewoolijk zou aanvangen om acht uur, maar reeds om half acht was de zaal goed gevuld en tegen acht uur waren alle 500 stoelen bezet en de nakomers moesten zich tevreden stellen met een staanplaats. Ds. Donner opende de bijeenkomst met gebed en zette in het kort uiteen, waarom de Besturen der drie rechtsche kiesvereni gingen het noodig hadden geoordeeld, deze gezamenlijke openbare vergadering te beleg gen en daartoe drie bekende Kamerleden te nooden. Om 7.40 kreeg jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, het zittend anti-revo- lutionnair Kamerlid voor Amersfoort, het woord om te spreken over De coalitie. Bijna vijf en een half jaar, zeide spr., is het Kabinet-Heemskerk thans aan het bewind geweest en het is bereid om, indien de kiezers het wederom de meerderheid in de Kamer verzekeren, aan het bewind te blij ven. Op zoo voortreflijke wijze heeft het de zaken des lands geleid, dat het een zegen is te achten indien het zijn arbeid zou kunnen voortzetten. Zelden toch zijn in een Kabinet zulke bekwame mannen vereend geweest als in het huidige. Toch kwamen die mannen uit die kringen der bevolking welke, zoolang de vrijzinnigheid daartoe de macht had, wer den geweerd uit de Staatsambten. Dit heeft in onze kringen aanleiding gegeven tot groote dankbaarheidin de kringen der vrij zinnigheid tot nog grooter jaloerschheid. Indien men in de vrijzinnige kringen een Heemskerk en vooral een Kuyper had, zou er aan het gejubel geen einde komen en zou men de wereld te rijk zijn. Worden bij den komenden stembusstrijd de Chr. partijen geslagen dan zal onherroe pelijk Minister Heemskerk aftreden en alle Ministers zullen met hem heengaan, óok Mi nister Colijn, die geen zitting zal nemen in een zaken-kabinet omdat hij het >samen uit, samen thuisc in eere houdt. De coalitie moet winnen, wil het land verzekerd zijn van vooruitgang, vrijheid en vrede. Of deze drie even verzekerd zullen zijn als de concentratie den zege behaalt, meen ik te moeten betwijfelen. Zij had de meer derheid van 1901 tot 1905. Zijn toen de so ciale wetten tot stand gebracht Wel verre van daar. Men is niet verder gekomen dan tot het intrekken der ontwerpen-Kuyper. Is toen de arbeider bevoordeeld In 't geheel niet. Men trok het ontwerp-Harte in. Toen de zoogenaamde reactionnairen aan het bewind kwamen, heeft men in het vrij zinnige kamp niet verwacht, dat zij iets zou den doen voor het volkthans kunnen die dompers en achterlijken wijzen op een staat van dienst op sociaal gebied, welke in éen woord schitterend is. De mannen van rechts hebben ingelost hun beloften en niet de kiezers gepaaid met beloften. Wij hebben ons woord ingelost en naast onze beloften dade® gesteld, die de vrijzinnigheid nooit heeft vermoogd te be reiken. Wij konden dit vooral doen door onzen Talma, den man van Patrimonium, die met even taaie als bewonderenswaardige wils kracht zijn ontwerpen heeft verdedigd en daardoor voor altoos zijn naam heeft ver bonden aan de sociale wetten en voor immer is geworden de groote Minister van Arbeid, ondanks de grootst dankbare tegenwerking en het schandelijkst dwarsboomen van hen, die zich de vrienden der arbeiders noemen. Ondanks obstructie van allerlei aard, slechts gevoerd opdat wij niet zouden vooruitkomen, zijn (hans zieken, gebrekkigen en ouden van dagêh verzekerd. Zoodra de vrijzinnigheid het heft weer in de handen krijgt, wil zij deze zegenrijke wet ten weer intrekken, weer ongedaan maken hetgeen, thans eindelijk met zóo veel moeite is verkregen. Dan zullen de ouden van da gen niet een dag en een nacht, doch weer dagen en maanden en jaren moeten wachten op een Staatspensioen. Die zoogenaamde vrienden van de arbei ders hebben nooit die verzekering gewild. Toen dr. Kuyper sprak van verzekering op 7 o-jarigen leeftijd riep de heer Roodhuijzen wat heeft nu toch een dooie aan pensioen. Daarom, laat u niet misleiden en zorgt, dat Talma aan het bewind blijft. Vanwaar dan toch, dat Talma's voorstel len geen genade konden vinden in de ojgen der vrijzinnigheid; vanwaar dan toch die animositeit? Toch niet wegens de verplichte verzekering; immers deze is door het Kabi- net-Borgesius—De Beaufort reeds gelegd in de Ongevallenwet. De reden is, dat de vrij zinnigheid dit succes niet gunde aan een Chr.-Staatsman, nog wel een gewezen pre dikant. Daarom stemde de yrijzinnigheid zoo wel in de Tweede als in de Eerste Kamer tegen de sociale wettenbehalve de sociaal democraten, die tegenover hun kiezers het niet aandurfden, tegen te stemmen. De vrucht der samenwerking van de drie Chr. partijen op het gebied der sociale wetten is van dien aard, dat zij moet gehandhaafd blijven. De linkerzijde bestaat uit de vrijzinnige concentratie plus de sociaal-democraten. Zij werken samen om een negatief doel te be reiken, namelijk de rechterpartijen in de minderheid te brengen zij breken dus af en bouwen niet op. Zij kunnen trouwens niet opbouwen, want de vrijzinnigheid moet er overal komen met de hulp der sociaal-demo craten. die natuurlijk niet zoo dom zullen zijn, aan de vrijzinnigen de absolute meer derheid te oezorgen. Mr. Troelstra is waar lijk geen kleine jongen en hij zal er wel deugdelijk voor zorgen, op de wip te blijven. Denkt ge, dat mr. Troelstra wil, dat de vrijzinnigen iets doen voor de arbeiders Wel neen immers, want dit monopolie behouden de s.d. zich voor. En stel, dat bij ongeluk ik noem het een ongeluk de concentratie de 5: haalt, zou dan de vooruitgang gediend zijn? Wel neen. Op papier zijn ze het thans eens, maar in de practijk zal het weer net gaan als al toos, net gaan als bij het Kabinet-De Meester, dat ten val is gebracht door de bloedeigen geestverwanten. De coalitie is een waarborg voor de vrij heid en een waarborg voor den vooruitgang. Als men de bladen der vrijzinnigheid leest, zou men zoo zeggen, dat de clericalen de grootste vijanden der vrijheid zijn. Toch is hier te lande een schoolstrijd, welke reeds 80 jaren voortduurt en waarin de vrijzinnigheid juist staat aan de zijde van hen, die de vrije school niet willen. Juist de vrijzinnigen dringen aan op steeds mindere vrijheid an die school, zoodat haar vrijheid geheel illusoir zou worden door toezicht en nog eens toezicht op leerplan, lesrooster, enz. Mooie beschermers van de vrijheid zijn het, die zelfs aan de bijzondere onderwijzers de vrijheid ontzeggen. Als een Ossendorpe- ling de openbare school of de loge steunt, dan mag hij dit doen maar als een bijzon der onderwijzer de Gereformeerde kerk steunt, dan doet hij een separatistische daad. Mr. Ter Spil heeft het dezer dagen te Utrecht nog gezegd. De vrijzinnigheid heeft de Afgescheidenen achtervolgd met paardenvolk en hen gehoond en bespot en tracht thans met Chineesch geld de zending op Java te beperken. De practijk der vrijzinnigheid geeft dus het omgekeerde te zien van haar theorie. De vrijzinnigheid moest zijn vóór zeer uitgebreid kiesrecht, al ware het slechts om dit oude beginsel van Thorbecke in practijk te brengen. Ja nu, thans, vlak vóór de stem bus, beweren ze, vóór algemeen kiesrecht te zijndoch zoo lang ze konden, hebben ze het tegengehouden en slechts voor de overmacht zijn ze thans gezwicht. De vrijzinnigheid had steeds den mond vol over vrijheid van den arbeiddoch toen dr. Kuyper pleitte vóór zijn wetboek van arbeid lachten de vrijzinnigen hem uit en eerst het Kabinet-Mackay kon den arbeid van jeugdige personen en vrouwen regelen bij wet. De vrijzinnigheid weerde zooveel mogelyk andersdenkenden uit Staatsambten herinner U nog maar de interpellatie over de be noeming van den heer De Waal Malefijt tot Burgemeester van Westbroek en Acht tienhoven. De vrijzinnigen krijten andersdenkenden uit voor sectaries en internationale ultra- montanen. Zij beweren te zijn vóór vrijheid, doch willen metterdaad heel de natie wrin gen in het keurslijf van hun ideGen. Zij willen een nationale school en een nationale kerk naar hun idee; niet een, die bruikbaar is voor heel het volk, doch een die goed is voor henzelf en hun vriendjes, die denken en doen als zijalle andersden kenden worden buitengesloten, behooren niet tot de natie. Of bevorderen de vrijzinnigen de nationale eenheid als zij aan de Regeering geld wei geren voor leger en vloot? Wel verre van daar zullen zij door hun anti-militairistische neigingen maken, dat Nederland zal verdwij nen uit de rij der vrije natiGn. Stel tegenover dit valsche vrijheidsbegin sel en valsche eenheids-ideaal der vrijzinnig heid, die der rechterzijde. Deze strijdt niet voor de vrijheid der Chr. school alléén, doch voor die van alle scholen aan alle wil de rechterzijde Staats-subsldie geven de rech terzijde wil geen financieele bevoordeeling alleen van zichzelve. Zij wil vrijheid voor alle groepen van het volkzij wii huismans kiesrecht zij wil vrijheid van godsdienst voor allen, zoodat ook allen benoembaar zijn in Staatsbetrekkingenzij wil ook vrijheid ten opzichte van de verdediging des vader lands om het van de vaderen geGrfde goed te kunnen nalaten aan de kinderenzij wil eenheid der natie in al haar kleurschakee- ringenzij wil, dat onze driekleur fier blijft wapperen op alle zeeGn en dat de Neder- landsche leeuw fier zich zal kunnen handha ven. De coalitie is niet alleen een waarborg

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1