Ingezonden. Advertentiën. llot volgende programma zal, evenals op alle carillons in den lande op dat uur, wor den ten gehoore gebrachtWij leven vrij, WilmsWicn Neerlandsch bloed, Wilms Marschlied 't Is plicht dat iedere jongen, Brants Buijs; De Zilvervloot,Viotta; Vlagge- lied, Smits O, Nederlant, let op u sacck, ValeriusO, dierbaar plekje grondKent gij het land; Wilt heden nu treden, Valerius; Ken draaiersjongen, HolWilhelmus van Nassouwen, Valerius; Een liedje van Kop- pelstok, SchoolemanNaar zee, ferme jongens, ViottaMerck toch hoe sterek, Valerius Holland is een heerlijk land, Veldkamp de Boer; Geluckig is het lant, dat God de Heer beschermt, Valerius; Bitter droeve klachten, ValeriusPatriottenlied, HeijeGeluckig vaderland, ValeriusNun dancket alle Gott, Mendelssohn. liet wil nog niet best met de telefoon aansluitingen voor de brandweer, die immers op Juli in haar nieuwe organisatie in wer king treedt. Zijn wc goed ingelicht dan schort het thans aan de capaciteit van kabel en leidin gen, die niet berekend zijn op een zóo groot aantal aansluitingen als hier thans zijn, ter wijl de Bell-maatschappij, met het oog op den overgang van het bedrijf aan het Rijk, wel niet zeer geneigd is, nog vernieuwingen te maken. Waarlijk, 't is niet te hopen, dat hier, vooral in den eersten tijd, een ernstige brand komt. De lieer J. W. jorissen werd hedenmiddag in een vergadering van het llootd-comité van »Het Nederlandsche Roode Kruis* door Z. K. H. den Prins der Nederlanden geïn stalleerd als lid van het Hoofdbestuur dier veroeniging. Do heer J. H. Sloksoede verwierf de akte Boekhouden van de Vereeniging van leera ren in het Boekhouden. De hceren W. Kleber en P. Stienstra werden herkozen tot ouderling, de heeren B. Jansen en C. W. F. Reyckers tot diaken der Ned. Hervormde gemeente. Luitenant H. l.udwig, van het 5e regi ment infanterie, die gedurende vijf jaar wordt gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië, zal 5 Juli per »Prinscs Juliana» zijn nieuwe be stemming volgen. Do 4e mitrailleur-afdeeling wordt 1 Octo ber overgeplaatst van Ede naar Amersfoort. Ilct is geenszins onmogelijk, dat de coöpe ratieve bouw der woningen van de onder- ofliciers-vereeniging »V. 1. O. S.» niet tot stand komt. Gedeputeerde Staten hielden aan hun goedkeuring op het Raadsbesluit waarbij ten behoeve van dien bouw een voorschot van f 69 700 werd toegestaan doch de Re- gcering wenscht dergelijk voorschot niet te geven voor den bouw van woningen met meer dan vier vertrekken, terwijl do ge dachte onderofficiers-woningen er vijf zullen bevatten, waardoor naar de mecning der Regeering het karakter van volkshuisves ting» vervalt. De nieuwe ie klassers speelden hier Zon dag hun eersten waterpolowedstrijd van dit seizoen. Eer®» zouden A. Z. P. C. II en A. Z. II tegen elkaar spelen, doch deze wedstrijd verviel, daar A. Z. II afwezig bleek te zijn. In plaats daarvan speelden 2 zeventallen der A. Z. P. C. een onderlingen wedstrijd. Vóór de rust maakten de witten 1 doelpunt, welke leiding na de rust door goed samen spel van haar voorhoede tot 2o werd ver groot. De blauwen scoorden éénmaal tegen. Hierna kwam de eigenlijke wedstrijd tus- schcn A. Z. I en A. Z. P. C. I. De Amcrsfoorters verschijnen met het volgende zeventaldoel Smit, achter Marin en J. de Boer, midden C. den Boer en voor C. Beem, Van den Berg en Böhm. Reeds bij den uitgooi bemachtigt Beem den bal en doelpuntspoedig ligt ook no. 2 door zijn toedoen in het net. Amersfoort blijft sterker, zoodat Den Boer kans ziet, den Amsterdams :he doel erdediger nogmaals tc verschalken. Na de rust het zelfde spel letje. Kees Beem jaagt nog een 3-tal kan jers in het Amsterdamsche net, terwijl dezen hierna de eer weten te redden. Precies als tijd geblazen wordt, vliegt no. 7 door het A. Z.-docl. Bij A. Z. P. C. was Kees Beem weer de ster, maar hij moet meer samenspelen ook de anderen voldeden wel. A. Z. was wei nig op dreef; hun schieten was zelfs zeer slecht. Fuvi, Ook hier is thans een elfsteden-tocht uit geschreven cn wel door de Amersfoortsche Wieier Club »Wielersport* en te houden op 22 Juni. 's Ochtends 6 uur zal worden vertrokken uit Amersfoort, terwijl de 225 K. M. lange route loopt over Utrecht, Gorinchem, Dord recht, Rotterdam, Delft, 's-Gravenhage, Lei den, Haarlem, Amsterdam en Naardcn terug naar Amersfoort. liet staat nu vast, schrijft de >Pr. Gron. Crt.«. dat naast de weekabonnementen, welke in dezen zomer op de Nederlandsche spoor wegen verkrijgbaar worden gesteld, ook weer vacantiekaarten worden uitgegeven. Vroeger werd daarmede op 1 Juli begonnen. Dat dit ook nu weer het geval zal zijn, is nog niet zeker. Het is niet onwaarschijnlijk, dat eerst op 15 Juli met die uitgifte een aanvang zal worden gemaakt. De vereenvoudiging in de administratie van het goederenvervoer door de Neder landsche spoorwegen wordt thans definitief ingevoerd op 1 Juli. Onder voorzitting van den heer J. W. J o r i s s e n hield het comité voor Amers foort en omstreken .van het Ned. Roode Kruis gisteravond een Buitengewone alge- meene vergadering, welke werd bezocht door alle 10 Bestuursleden en 26 gewone leden. De notulen van de op 6 Mei gehouden 2e Algemeene vergadering werden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd, De Voorzitter zette hierna uiteen waarom zóo spoedig weer een Algemeene vergadering was bijeengeroepen, De Be stuursvergadering van 10 April werd ge houden zonder dat daarbij tegenwoordig was de Secretaris, die plotseling werd verhinderd. Hierdoor miste het Bestuur het notulenboek en ook het reglement. De Voorzitter meende, dat twee Bestuursleden aan de beurt van aftreden waren en werd in die vergissing eigenlijk gesteund door alle aanwezige Be stuursleden. Op die vergissing werd voort gebouwd en zoodoende aan de vorige Alge meene vergadering voorgesteld, te voorzien in de vactures, ontstaan door het periodiek aftreden door barones Van Ittersum en dr. De Jong. Barones Van Ittersum werd her kozen en in de vacature-dr. De Jong werd gekozen de heer Blok, terwijl in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Vrijdag, werd gekozen de heer Seeuwen, Eerst later bleek, dat óok aan de beurt van aftreden was de heer Jorissen. Ten einde deze vergissing zoo spoedig mogelijk te herstellen, werd deze Buitenge- ane vergadering belegd. Bij de nu volgende stemming werd her kozen de heer Jorissen met 35 en barones Van Ittersum met 33 stemmen, terwijl de overige 4 stemmen waren verdeeld op 3 anderen. Barones Van Ittersum nam de benoeming n en werd gecomplimenteerd door den Voorzitter, die ook zijn herbenoeming gaarne aanvaardde en in het op hem uitgebracht groot aantal stemmen een hernieuwden waar borg zag voor den steun, hem door de leden te verleen en bij het werk voor het Roode Kruis, dat hem zeer lief is. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat het Bestuur toezegging ontving van dr. Koppeschaar om, zoodra deze gereed is, hier een lezing met lichtbeelden te komen houden over zijn ervaringen in den Balkan oorlog. Ten slotte werd dr. P. Fehrmann, arts te Hoogland, gekozen tot Bestuurslid voor de Gemeente Hoogland. De vergadering, te 8.05 aangevangen, werd hierna te 8,35 gesloten. De plaatselijke afdeeling der Vereeniging voor vrouwenkiesrecht heeft het voornemen, aanstaanden Zondag een propaganda auto tocht te houden door het Oostelijk deel der Provincie Utrecht. Een advertentie in dit nummer zegt hoe men er aan kan deelnemen. De aandacht van belangstellenden zij ge vestigd op nevenstaande advertentie nopens de vergadering van de plaatselijke afdeelin- gen van Volksonderwijs en Ned. Onderwij zers Genootschap. Het nieuwe week-programma van de bios coop »De Afend» wordt in dezen tijd van althans theoretische vastlegging der licha melijke geoefendheid geopend door een wel zeer actueele beeldenreeks van de Olym pische spelen te Pittsburg. De »ring van Gyges» verschilt hierin van den origineelen, dat hij alles spoorslags doet verdwijnen dat er maar even mee in aan raking komt. Het spreekt wel van zelf, dat de lange reeks zeer goed geslaagde bios- copische trucs heel wat lachbuien wekt. Een even zot ding is Gavroche's wonder lijk hoofd», waarin te langen leste blijkt een groote bromtol te zitten die, eer hij volgens de regelen der kunst wordt geëxtirpeerd, zoo af en toe Gavroche doet ronddraaien als een in vollen gang zijnden dansenden derwisj. Een heel mooi nummer, ook om de na- tuurtafereelen, is »Tusschen de rotsen», waarin een wel jonger meisje dan die, welke de hoofdrol uitbeeldt, bij het vischjesvangen tusschen een rotsspleet valt, doch nog wordt gered eer de reeds wassende zee haar ver zwelgt. Alleraardigst is de Edisson-film waarin een bengel van een jongste bediende de typstertjes van het kantoor waar hij, gelijk een jongste bediende betaamt, alles in de war stuur, weet te bewegen, hem op zijn verjaardag een horloge te vereeren. Het groote nummer is »Het meesterstuk van den veroordeelde», een zeer mooie Ambrosio-film. Een jong kunstschilder is in stilte ver loofd met de dochter van een bankier, wiens huisknecht cr bij tegenwoordig is, dat een zeer groote som gelds in het privó-kantoor wordt ter hand gesteld aan den bankier zei ven. De huisknecht overvalt zijn meester, een man op leeftijd, die hiervan zóo schrikt, dat hij dood blijft. Een oogenblik later komt het jongemensch de hand van het meisje vragen de huisknecht hypnotiseert hem de geheel onschuldige bekent den aanslag te hebben bedreven en wordt naar de ge vangenis geleid, waar hij krankzinnig wordt. In het krankzinnigengesticht maakt hij een schilderij waarop hij geheel het dramatische voorval reconstrueert. Het doek trekt de aandacht van de geneesheeren en wordt door hen naar de tentoonstelling gezonden, waar de huisknecht het ziet en er zóo door wordt aangegrepen, dat hij bekent de dader van den diefstal en den moord te zijn. Zijn slachtoffer krijgt zijn vrijen wil terug, kan als geheel genezen uit het gesticht worden ontslagen en huwt ten slotte het meisje. Het spreekt wel vanzelf, dat de verschil lende tafercelen, die met groote zorg zijn geënsceneerd en uitmuntend worden gespeeld, aanleiding geven tot een werkelijk zeer spannend dramatisch geheel. Het Pathé-journaal in het Amersfoortsch bioscoop-theater, aan de Langestraat, geeft, behalve beelden in verband met de Presi- dents-wisseling in Frankrijk, momenten uit een overstrooming in Duitschland en van een geweldigen sneeuwval in Engeland. Een inderdaad prachtige natuuropname is die van zonnig Barcelona. Als komische nummers mogen genoemd »Artheme als toovenaar», wiens tooverstokje al een bijzondere kracht bezit, en »Bébé studeert», het onmogelijke wonderkind, dat allerlei leelijke streken uithaalt. Het groote nummer is »Nelly, de leeuwen- temster», weder een prachtnummer van dres suur van wilde beesten, dat zoowel om zijn aankleeding als door het spel der hoofd personen en het zeer natuurlijke van het verloop der dingen terecht wordt bewonderd. De vierde kaasmarkt, gister gehouden, werd evenals de drié voorgaande bezocht door de zelfde groothandelaars uit Haarlem en Bodegravenwel een bewijs, dat zij be langstellen in de qualiteit der kaas die hier in de omgeving wordt gemaak. Dat zij bij de opening der markt tegenwoordig waren, zou er op kunnen duiden, dat de markt niet te vroeg aanvangt. Dan er waren 26 wagens met ruim 12 000 pond kaas, van welke er 16 met 8474 pond werden gewogen aan de Gemeente-waag. De prijs liep van 24 tot 31 cent per pond, gelijk bekend het gewicht waarmee de kaas handel rekent. Alle aangevoerde kaas werd verkocht en de handel was vlug. Indien er hier of daar postduiven mochten neerstrijken, wordt men beleefd verzocht, daarvan bericht te doen aan den heer G. H. E. Evers, Secretaris van den Postduiven- bond, Tweede Jan van der Heijdenstraat 7 te Amsterdam. De diertjes, gewend aan een zeer goede verzorging, zijn, als zij door slecht weer worden overvallen, niet bij machte zichzelve te verzorgen. In het huisvuil zijn door de Gemeente reiniging gevonden een zilveren vork, een zilveren lepel, een theelepeltje en een fon kelnieuwe stoffer. Zij zijn terug te bekomen aan het hoofd bureau van politie, waar óok zijn gedepo neerd een lorgnet in étui en een insigne van den Katholieken volksbond. Door de politie zijn weer verschillende processen-verbaal opgemaakt tegen wielrij ders die zonder bel, zonder lantaarn of zon der behoorlijk licht gevende lantaarn reden. Er blijken nog altijd mensehen te zijn, die maar niet kunnen narekenen, dat een eindje kaars of een brokje carbied oneindig goedkooper is dan de minimum-boete voor deze overtreding. Ais ge iets weg doet, werpt het dan niet in het slijkgij zult het misschien later nog weer eens willen oprapen. \7it den Omtrek. De om zijn mooie vergezichten bekende Zwaluwenberg bij Hilversum blijft dezen zomer(?) nog gespaard voor de vrije wande ling doch volgend jaar worden de lanen en bosschen onherroepelijk gesloten. Het voormalig restaurant in het vliegkamp bij Soesterberg is thans ingericht tot kazerne voor het detachement militairen, dat dienst doet bij het vijfde wapen en waarover kapi tein H. Walaardt Sacré, van het regiment genie-troepen, het bevel voert. De legerplaats bij Zeist is gister betrok ken door een gedeelte van het regiment genie-troepen, dat daar tot 5 Juli practische oefeningen zal houden. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Nationaal Reizend Musou 111 voor Ouders en Opvoeders. Dankbaar voor de gunstige beoordeeling van ons museum, door de pers, en ook voor de vele betuigingen van sympathie voor ons werk van particuliere zijde vernomen, achten wij thans het oogenblik gekomen voor een openhartige verklaring. Niettegenstaande de ontvangst van eenigc zeer gewaardeerde bijdragen, hebben wij grootere finantieelen steun dringend noodig tot instandhouding, aanvulling en verbetering van het museum. Tot eind September is het museum op de tentoonstelling »De Vrouw 18131913», te zien maar bij de sluiting dier tentoonstelling heeft het een gebouw noodig met voldoende ruimte om de verzameling tot haar recht te doen komen; ook bestaat het plan, zooals de naam aanduidt, om in verschillende plaatsen van ons land gedeelten van den inhoud ten toon te stellen om aldus het doel onzer ver eeniging te bereiken, namelijk aan alle ouders en opvoeders gelegenheid te geven, samen te werken, zich voor te bereiden voor hun taak, kennis te nemen van de ervaring door anderen opgedaan. I Te Dresden worden in deze dagen groote bijdragen gegeven tot in stand houding van een Museum voor gezondheidsleerlaat ook ons land weldra een flink museum rijk zijn, dat aan de gezondheid van ons volk en aan de geheele ontwikkeling van het kind zal ten goede komen. Als allen, die voor deze zaak voelen, lid worden of een bijdrage zenden, naar de grootte van hun beurs, is de toekomst en ook de aanvulling en verbetering van het museum verzekerd. Helpt ons en wekt anderen op, ons te steunen Het Bestuur bestaat, behalve uit onderge- teekenden, uit: mej. A. G. Dyserinck, te 's-Gravenhage mej. I. Heyermans, te Rot terdam dr. N. Knappert, te Amsterdam mej. A. M. C. Maas, te Assendr. M. W. Pijnappel, te Zwollejhr. mr. B. W. Th. Sandberg, Penningmeester, te Assen en den heer A. J. Schreuder, te Arnhem, Dr. J. II. GUNNING Nz., Voorzitter, Amsterdam. M. E. H. SANDBERG-Geisweit van den Netten, Secretares, Assen. Laatste berichten. Het concert, dat hedenavond zou worden gegeven in »Amicitia«, doch dat om het ongunstige weder moest uitgesteld, zal, wind en weder dienende, aanstaanden Vrijdagavond plaats hebben. Heden overleed, in den ouderdom van 28 jaren, mijne teer beminde Echtgenoote ALETTA CORNELIA ANNA gravin SCHIMMELPENN1NCK. A. BOREEL. Utrecht, „Paushuize" 3 Juni 1913. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in het Diaco- nessenbuis alhier, onze lieve Dochter ALETTA CORNELIA ANNA, Echtgenoote van jhr. dr. A. BOREEL. Graaf en gravin F. SCHIMMELPENNINCK. Utrecht, 3 Juni 1913.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2