Stadsnieuws. Gemengd nieuws. gedeelte des Rijks. Dertig jaren van Oos- tenrijksch bestuur waren nog niet voldoende om daar politieke vrijheid en behoorlijke schooltoestanden in te voeren. Het is dan ook volstrekt niet te veel gezegd, als ik be weer, dat de Oostenrijksche regeering in Bosnië en Herzegowina bankroet is gegaan. Er is nog meer. Omdat een Magyaarsch edelman, wiens eenige verdienste bestaat in dol chauvinisme, dat zoo wil, wordt ook Kroatië sedert jaren behandeld als een win gewest, We! heeft Kroatië een wet, doch in werkelijkheid is de Ban er alleenheerscher en hij heeft metterdaad de wet buiten wer king gesteld. In Kroatië leven Kroaten en Serven, die van elkaar slechts onderscheiden zijn door godsdienst en letterschrift, doch die elkaar overigens nader staan dan Zwa- ben en AUemanen. Maar Serven en Kroaten en Slovenen die weder van de overigen te onderscheiden zijn door hun spreektaal leven ook in Zuid-Hongarije, Dalmatië, Istrië, de kust streek, Görz, Gradiska, de Kraïn, Zuid-Stier marken en in een gedeelte van Karinthië. En alle dezen streven er naar, al zeggen ze het niet steeds even duidelijk en voor allen hoorbaar, zich met elkaar en met de Serven te vereenigen. Slagen de Slavische Balkanstaten er in, zich als vrije nationaliteiten te ontwikkelen, dan zullen zij op den duur de macht in handen krijgen tegenover de Oostenrijksche onvrijheid en reactie. De Zuid-slaven hebben een zuid-slavische, de Polen een poolsche, de Ruthenen een rutheensche politiek. Maar wie maakt in Oostenrijk een oostenrijksche politiek? Den 17 December 1912 zeide de Sloween- sche obstructionist Koroschai bij de behan deling der Begrooting, toen hij er zich over beklaagde, dat in Sloweensche landstreken Duitsche ambtenaren werden aangesteld: »Wij zullen het niet langer dulden, dat op SIo- weenschen bodem, waar Sloweensch brood wordt gegeten, vreemdelingen» worden aangesteld tot ambtenaar*. Die woorden stellen den toestand van Oostenrijk beter in het licht dan lange redevoeringen. En dit is niet alleen gesproken naar het hart der Slo- wenen, maar alle natiën, die samen de bevol king van Oostenrijk vormen, denken en zeggen even zoo. En als thans de Duitsch- burgerlijken zich aanstellen als Rijk-soosten- rijkers dan moet men daaraan niet al te veel waarde hechten. Pruisenvrienden zijn waschecht zwart-geel geworden. Voor hoe lang Als de tijd daar is, keeren ze hun rokje om. Dat hangt maar af van de poli tieke omstandigheden. Er is echter yoor Oostenrijk een uitweg: de oprichting van een Bondsstaat naar de nationaliteitendoch dit beteekent hel uit elkaar rukken der historische Provinciën, dat beteekent de autonomie der nationaliteiten, dat beteekent plaatselijke democratiseering. Zijn er teekenen, die duiden op een ont wikkeling der Oostenrijksche politiek in die richting? Ik zie ze niet. Doch als deze nieuwe weg niet buitengewoon snel wordt ingeslagen dan zal Oostenrijk bij het volgende geslacht als »de zieke man* bekend staan. Er zullen er natuurlijk zijn, die zeggen, dat ook Turkije het heel lang als zieke man heeft uitgehoudenmaar wat was dat voor een leven En bovendien zal de politieke ontwikkeling, zelfs in de naaste toekomst, zóo langzaam gaan als vroeger? Te meer, waar de bewoners van Oostenrijk op een veel hoogere trap van ontwikkeling staan dan die van het Turksche Rijk. Oostenrijk's lot zal weldra worden beslecht. Zijn toekomst hangt af van de kracht, die het zal weten aan te wenden om het natio- naliteits-vraagstuk op te lossen. Hier baat geen gekuip en gemodder, geen struisvogel-politiek en diplomatiek gekonkel. In de Staatscourant* no. 134 is opgeno men een model van het tweede formulier van het loonboek, zooals het door den Mi nister van Landbouw is vastgesteld met wijziging van zijn beschikking van 21 Mei, met bepaling: a. dat als formulier van het loonboek zal gelden het formulier, vastgesteld overeen komstig het model, gevoegd bij de beschik king van 21 Mei 1909, no. 835 II, behoudens in het geval, genoemd sub b b. dat als formulier van het loonboek zal gelden het formulier, vastgesteld overeen komstig het hierboven bedoeld model, wan neer de werkgever bij aangeteekend schrijven aan het Bestuur der Rijks-Verzekeringbank zal hebben verklaard dat formulier te gebrui ken, en zulks van den detum van bedoeld schrijven tot het einde van het kalenderhalf jaar, waarin valt de dag, waarop de werk gever bij aangeteekend schrijven aan voor noemd Bestuur die verklaring zal hebben ingetrokken. Aan het hoofd van dit nummer kondigt de Burgemeester aan, dat de candidaatstel- ling voor den Gemeenteraad zal plaats heb ben op 24 Juni, de stemming op 2 Juli en de herstemming op 9 Juli. Dr. H. Koppeschaar is benoemd tot officier, dr. P. A. Voerman tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Luitenant H. C. Honig, van het 5e regiment infaterie, wordt gedetacheerd en later overgeplaatst bij het ie mitrailleur-af- deeling. De detacheering van luitenant J. A. van Helsdingen, van de infanterie O. I. leger, leerling van het oudste studiejaar der Hoo gere Krijgsschool, bij het leger hier te lande is verlengd tot 16 September 1916. Paardenarts 2e klasse dr. Th. J. van Ca- pellen wordt 16 Juni geplaatst bij het ie regiment huzaren te Ede. Men schrijft ons: Maandag 9 Juni j.l. werd te Amsterdam gehouden de ledenvergadering van de Maat schappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin* (Zandbergen). Uit het verslag van den Secretaris bleek o.a., dat einde 1912 in verzorging waren 301 verpleegden en dat het Bestuur heeft besloten tot den bouw van een Herstellingsoord te Amersfoort, plaats biedende voor 24 patiënten. Tot Voorzitter werd herkozen ds. J. D. van Calcar, te Beverwijk, terwijl ook de af tredende Bestuursleden, de heer P. H. Majoor, mej. G. A. A. Bouricius en barones Van BoetzelaerSuermondt, werden herbenoemd. Verder werd nog in twee bestaande Be- stuurs-vacatures voorzien door benoeming van barones Von Fridagh—Van Kaathoven, te Spaarndam, en den heer C. L. G. Schras- sart Bert, te 's-Gravenhage. Aan het volgende communiqué verleenen we gaarne een plaatsje. Volgens de mededeelingen in het Juni- nummer van »Ons Maandblad, orgaan der Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden*, voor belangstellenden kosteloos te verkrijgen bij mr. P. L. Baudet, te Amersfoort, Voorzitter der vereeniging, staat de zaak van het Landhuis voor slecht hoorenden te Lunteren er goed voor. De bouwsom die, alles inbegrepen f is 500 zal bedragen, zal op 31 December zeker wel bijeen zijn. Op dien datum moet het landhuis onder de kap wezen, volgens de uiterste wilsbeschikking van wijlen den heer J. H. Th. W. van den Ham, oud-notaris te Lunte ren, die den grond schonk. In »Ons Maandblad* wordt verder ver meld, dat de verloting der prijzen ten bate van den bouw van het landhuis op 4 Augustus te Barneveld zal plaats hebben. Verder bevat het een opstel van dr. Pigeaud over de doovenschool te New-York, een be hartigenswaardig artikeltje over kwakzalverij en nog een aantal andere, voor slechthooren den, onderwijzers en opvoeders interessante mededeelingen. De auto-tocht der plaatselijke afdeeling van de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht blijkens advertentie in dit nummer ver vroegd op aanstaanden Zaterdag. Bij de Dinsdagavond ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van vaste goederen werden zes woonhuizen met grond aan de Pieter Pijpersstraat, nos. 31, 33, 35, 37, 39 en 41, voor f 10 000 verkocht aan de Wijksche hypotheekbank een winkelhuis met woonhuis aan de Appelmarkt, no. 13, verkocht voor f 1620 aan den heer J. Kraaijenest een woonhuis aan den Zuidsingel, no. 37, voor f 2000 verkocht aan den heer A. van den Brink; een woonhuis en erf aan de Hellestraat, no. 89, voor f 500 aan den heer J. Kamp. Hengelaars mogen er wel om denken.dat met ingang van 1 Juli de maat van de baars vergroot is tot 18 centimeter meun tot 25 centimeter sneep tot 25 centimeter snoek tot 40 centimeter snoekbaars tot 40 centimeter winde tot 35 centimeter zeelt tot 21 centimeter Ieder, die niet in botsing wil komen met de strafbepalingen der Visscherijwet, zorge zijn duimstok bij zich te hebben en dit lijstje, opdat hij er naar kan handelen, zegt >De hengelsport* terecht. Daar zijn menschen, die denken, dat ze de lengte hunner ooren kunnen verbergen door hun neus hoog in de lucht te steken. Uit den Omtrek. Als bewijs hoezeer de boerderijen in deze omstreken nog steeds in waarde stijgen, kan dienen, dat de landbouwer Reim, wonende op »de Fliert*, bij Barneveld, zijn hofstede, die hij twee jaar geleden heeft gekocht voor f20 000, thans weer van de hand heeft gedaan voor f33 000. Het aantal inwoners van Hilversum be droeg op t Juni 33 oio. De »Gooi- en Eemlander* plukt het vol gende bloempje uit de rede, bij de opening van het volksbadhuis te Hilversum gehouden door den waarnemend-Burgemeester, waarin deze o.m. zeide: .Hoewel persoonlijk de groote behoefte aan een dei gelijke inrichting niet gevoelende, en waar het zeker geen levenskwestie is als men geen baden neemt, getuige eigen ondervinding, moet men toch zorgen voor de reinheid van lichaam en in zoover kan er eenig nut van uitgaan. Maar de nieuwere ideeën zijn nu eenmaal in een andere richting dan vroeger*. Ook de Gemeenteraad van Putten heeft zonder discussie of hoofdelijke stemming aan genomen de afwijzende beschikking van Burgemeester en Wethouders op een verzoek van bet Genootschap ter bevordering van melkkunde om een proef te nemen met de oprichting van een melk-centrale. Een kinematograaf door kinderen. Nog geen notie hadden we van bioscooptheaters en films, toen we de kinematograaf in be ginsel reeds lang kenden. Als kind kochten we voor een paar centen een klapperboeljje. De vertooning was gauw afgeloopen. Een duim op den rand der bladen, en hoe vlug ger de bladzijden omvielen des te harder maalde de molen, dronk de man zijn glas uit, hoepelde het jongentje of speelde een dame op een viool. In dezen tijd, waarin knapen van 12 jaar de locomotief met stoom als speelgoed reeds lang te boven zijn, en tienjarige jongens al zelf een echte film afdraaien op hun toover- lantaarn thuis, worden kinderen van vier jaar zoet gehouden mer een draai-kinemato- gaafboekje. Eenige losse bladen worden door de draaiïnrichting aan den achterkant van de lijst, vlug achter elkaar voor het oog gebracht. De oudste adresboeken. Voor het eerste adresboek van New-York, dat van 1786 dateert, werd bij de verkooping der Hoe-verzameling f 7000 betaald. Het is ge titeld .The New-York Directory en bevat de namen, het beroep en de woonplaats van alle burgers der stad. Het boek is voor de New-Yorkers natuur lijk zeer interressant, maar tot de oudste adresboeken behoort het toch niet. Die zijn te Parijs verschenen en het eerste Londen- sche adresboek dateert van 1677. Zeer vroeg waren er al adresboeken, die niet alleen de namen aangaven, maar ook allerlei verklaringen bijvoegden, die thans voor de cultuurgeschiedenis van groot be lang zijn. Vooral te Parijs waren deze adres boeken zeer geliefd. Zoo publiceerde in 1691 apotheker Blegny een .Livre commode des adresses de Paris*, waarvan reeds het vol gend jaar een tweede druk verscheen. Het werd echter als gevaarlijk voor den Staat geconfisceerd en vernietigd. Blegny wilde n.l. uit zijn eenvoudige lijst van kooplieden een adresboek voor den eleganten Parijze- naar maken en zoo noemde hij zeer volledig het mondaine en demi-mondaine Parijs, en schreef daarbij allerlei verklarende en soms wel wat al te oprechte opmerkingen. Daar door geeft zijn adresboek een goed beeld van het toenmalige Parijs. Men leest, dat Sieur Fournerat voor vier pistolen in het jaar de kleeding van een eleganten man levert; een voorbode dus van de heden- daagsche kleedings-abonnementen. Men hoort van een schilder Salé die een methode be dacht had, waardoor men op een schilderij geheel andere dingen zag dan er op geschil derd waren (zeker een futurist). Monsieur Pouilly had niet alleen een buitengewoon vergrootend microscoop gemaakt, maar be zat ook een middel om de deugd van een amant te versterkenEr waren echter ook minder onschuldige bijschriften en die gaven de Parijsche politie aanleiding tot bovenge- genoemde maatregel. De gevolgen van een cartografische ver gissing. Een interessante bijdrage tot oplossing van een der raadselen van de oor logsgeschiedenis levert een artikel in het .Journal de Génève*. In den strijd tegen de Fransche revolutionnaire troepen had in 1799 graaf Suwaroff, bevelhebber over de geal lieerde Russische en Oostenrijksche troepen in Italië, in drie maanden Opper-Italië van de Franschen bevrijd. Na de overwinningen bij Cassano, aan de Trebbia en bij Novi ondernam hij zijn tocht over den Gotthard met het doel, het Rijndal te bereiken en Masséna te verslaan. Historici hebben dik wijls de vraag geopperd hoe een zóo ervaren veldheer het plan kon opvatten, tegen den winter zich met zijn troepen in de passen en kloven der Alpen te wagen en daarbij kon aannemen, dat de bagage- en proviandkolon- nes in staat zouden zijn, over onbegaanbare wegen Ztlrich te bereiken. Dezer dagen is de Zwitsersche Generale staf in het bezit gekomen van een buiten gewoon interessant document, dat deze vraag beantwoordt. Het is een Fransche landkaart van 1792, getiteld: .Kaart van het heden- daagsche oorlogsterrein in het bijzonder met het oog op Zwaben en Zwitserland, getee- kene door Jaillot, koninklijk aardrijkskundige en herzien door Chaumier*. De kaart werd te Parijs door Basset uitgegeven. Op deze kaart nu is zeer duidelijk een groote directe weg geteekend, die van Bellinzona naar Altdorf loopt en vandaar over Schwyz en Zug naar Ziirich. Deze vergissing vindt men op geen enkele andere kaart van dezen tijd. Waarschijnlijk is Suwaroff deze kaart in han den gekomen en gebruikte hij haar bij het ontwerpen van zijn veldtochtsplan, te meer omdat de Simplon-passen er zeer nauwkeurig op aangegeven zijn. Zooals men weet, bereikte het Russische leger 11a groote moeilijkheden Altdorf en kon bier niet verder: een weg ontbrak en te gelijk drongen de zegevierende troepen van Masséna uit Ziirich door. De Russen moes ten naar het Linth-dal uitwijken en werden op dezen terugtocht door koude en sneeuw tot op een tiende van hun aantal gebruikt. Het waren slechts de treurige overblijfselen van een leger, die na ontzettende moeilijk heden zich in October te Feldkirch met de troepen van Korsakoff vereenigden. Het is een wonderlijk idee, dat een zóo kleine oorzaak als de teekenfout van een cartograaf zulke verstrekkende gevolgen had. Toen Jaillot aan zijn schrijftafel deze lijn zette, zal hij niet vermoed hebben, dat hij met éen trek van zijn potlood Vorst Suwaroff zijn eeretitel van onverwinbaarheid ontnam. Van de hooge hak zijn de Parijsche mode dames neergedaald tot de bijna gelijkvloer- sche sandaal. Gelijk de Grieksche vrouwen in de oudheid de sandalen droegen, met lin ten om de enkels vastgemaakt, hebben ook de Parijsche modevorstinnen, aldus geschoeid, zich in het openbaar vertoond. Dat het op dit nieuwe schoeisel gemakkelijker loopt dan in schoenen met piramidehakken, is zeker. Een vliegtoestel dat niet kan omslaan. De meteoroloog dr. Rimfuhrt heeft in een lezing te Weenen verklaard een nieuw om- slaanvrij toestel te hebben uitgevonden. Het principe berust hierop, dat door een voor elke schommeling in de luchtdruk gevoelige noodrem automatische reflexbewegingen wor den uitgevoerd, welke het toestel steeds in zijn evenwichtstoestand brengen. De vleugels kunnen alle bewegingen uitvoeren en ten deele aan het buitengewoon snel snorren gebracht worden zooals bij sommige insecten, bijv. het gezoem van den meikever. Volgens Rimfuhrt is niet de tegenstand der lucht het dragende element van het vliegtoestel, maar de draagvlakken worden aangezogen door de zich boven hen bevin dende verdunde lucht. Hij heeft 20 jaar aan zijn ontdekking ge werkt. Een brandkast hoog in de lucht. Een van de meest bekende wolkenkrabbers te New-York is de .Bankers Trust Co Buil ding*. Op den hoek van Wallstreet en Nas- sa ustreet verheft hij trots en statig zijn 43 verdiepingen hemelwaarts. Het dak is pyra- midevormig gebouwd. Op dit dak nu heeft de directie van de grootste Bankinstelling de Vereenigde Staten het oog laten vallen bij de keuze van een geschikte kluis voor haar documenten. Het dak heeft geen ven sters, slechts eenige openingen voor de ventilatie. Kans op inbraak loopt deze brand kast niet, tenzij Mercurius in eigen persoon op weg van de Goden naar de Aarde, even bij Morgan's Bank aanwipt. Luther's verhouding tot zijn voorgangers. Tevergeefs zal men zoeken naar een man van beteekenis, wiens arbeid niet nauw sa menhangt met die der vorige geslachten. Alleen in de schoolboeken vindt men die plotseling verschijnende figuren, die eenklaps alles anders maken. Men is thans bezig, de verhouding te bepalen, waarin Luther tot zijn Middeleeuwsche voorgangers stond. De ex-Dominicaner A. V. Müller stelt in zijn onlangs verschenen boek in 't licht, dat Luther zich in zjjn hervorming nauw aan sloot bij de theologische traditie der Augusti- ner-orde, waartoe hij behoorde. Deze school, waarin, o.a. Hervmus heeft geschitterd, was toen volstrekt nog niet kerkelijk verouderd zelfs op het Concilie van Trente heeft zij nog woordvoerders gevonden. Het is echter de vraag, of Luther de formules dezer school niet eenzijdig geeft geïnterpreteerd, waardoor ze een andere waarde kregen. Zoo hebben bijvoorbeeld de Augustiner-theologen, on danks hun leer van de Genade, toch weer die van de Goede werken ingesmokkeld, terwijl I.uther zich streng hield aan de eerste leer stelling. Electrisch zoeklicht voor luchtschepen. De Duitsche militaire luchtschepen zullen van electrisch zoeklicht worden voorzien. Door een methode als* bij oorlogsschepen zullen twee luchtschepen door lichtsignalen met elkaar kunnen spreken. Op deze manier meent men de luchtschepen te kunnen ge bruiken voor nachtelijke aanvallen. Een vervanging van platina. Geheim raad Borchers, te Keulen, deelde onlangs mede, dat er onder zijn leiding in het Insti tuut te Aken legeeringen zijn vervaardigd, die niet minder weerstand boden aan de sterkste zuren dan platina biedt. Deze legee ringen kunnen dus beschouwd worden als

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2