Donderdag 19 Juni 1913. No. 8276. 62e Jaargang. kosteloos. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff' HOOFDREDACTEUR F. J. 7REDERZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTSGIUCnT 9. Postbus 9, Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 Juli doet in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummer KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Donder dag den 19 Juni aanstaande, des avonds te 8'/» are. Amersfoort, 14 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat een afsehrift van het pro ces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 17 Juni 1913 gehouden stemming ter verkiezing van éen lid voor de Tweede Kamer der Slaten-Ge- neraal is aangeplakt en voor een ieder ter Ge meente-secretarie ter inzage ligt. Amersfoort, 17 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, 1. s. HERSTEMMING, ter verkiezing van éen lid van de TWEEDE KAMER der STATEN-GENERAAL. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag, den 25 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de herstemming zal geschieden ter vervulling van éen plaats in de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het kiesdistrict Amersfoort, waar toe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn ASCII VAN WIJCK, jhr. mr. H. W. van BEAUFORT, mr. W. H. de Tevens wordt de aandacht gevestigd op arti kel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die, opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Amersfoort, 18 Juni 1913. De Burgemeester voornosmd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat volgens mede- deeling van den Minister van Oorlog op 24 Juni a.s. eene schietoefening zal worden gehouden van het fort HOEK van HOLLAND. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarby onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag benoorden en een bezuiden bet zeegat, tot op 3100 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur v6or het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 18 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De zwarte vlek. Onder herinnering aan Carlyle's »Er is steeds een zwarte vlek in den zonneschijn, onze eigen schaduw* schrijft Ypsilon in »Het nieuws van den dag< Wat zeurt en zucht en mort ge, o menscb, over de vreugdeloosheid van uw bestaan Wat klaagt gij ten hemel, dat gij niet ge lukkig zijt? Hier zit of staat of gaat gij, en leeft uw leven, en werkt uw werk, van dag op dag. De rosmolen maalt, en de spillen knarsen, en het oude paard moet loopen, loopen, loopen in 'trond. Afwisseling is er luttel; van genot komt niet veel inen wat men zoo eigenlijk vreugde zou kunnen noemen, des levens room ach, dat laat zich met het kleinste lepeltje wel afscheppen. Daarentegen dagen er heel wat zorgen en moeilijkheden en bekommernissen op. De zaken gaan niet zoo voorspoedig; de ge zondheid laat te wenschende ouderdom komt met gebrekenaan de kinderen beleeft men niet altijd genoegen de stemming is vaak gedrukt; de huislijke verhouding dik wijls het tegendeel van harmonisch. Ja, ja, man, gij hebt uw grieven, en uw kwalen, en uw bezwaren, en uw tegenhedenen mocht het iemand invallen, u gelukkig te noemen, dan zoudt gij verontwaardigd protesteeren. Maar tóch toch betracht nu ook 9ens de andere zijdeBedenk eens, hoeveel erger nog het wezen konZie eens om u heen, hoeveel erger het inderdaad reeds is bij anderen! Tel eens na en som eens op hetgeen gij goeds en verblijdends feite lijk nog bezit, goeds en verblijdends, dat heden nog het uwe is en dat u morgen of I overmorgen reeds kan komen te ontvallen Ondankbare I Gij zucht en zeurt, dat gij niet gelukkig zijt, alsof gij recht hadt op geluk. Niet gelukkig? Niet gelukkig? Ik zeg u, o dwaas, dat eenmaal ook voor u de tijd nog zal komen, in welken gij te rugblikkend in het Heden, waarover gij, thans 11 beklaagt, vol weemoed zult uitroepen »Ach, ik wist het niet, ik erkende het niet maar wat was ik destijds, toen ik morde en zuchtte en zeurde wat was ik toen toch nog gelukkig*. Aldus sprak eer. man. En tot wien sprak hij het? Hij sprak het tot dengene, tot wien te allen tijde de prediker het noodigst zijn preek, de moralist het gevoeglijkst zijn moraal, de vermaner het passendst zijn vermaningen richt. Hij sprak tot zich zèlven. Het is in ons menschen iets zonderlings. Met niets zijn wij voorbariger, onbedacht zamer, dan met het gelukkig-prijzen van anderen en met niets zijn wij behoedzamer, terughoudender, dan met het gelukkig-prij zen van ons zelven. De Ouden vreesden, in dagen van voor spoed, den nijd hunner godenom dien te bezweren, wierp Polykrates, toen van alle kanten het geluk hem overstelpte, zijn kost baarste kleinood voor de visschen. Ook kin deren, wanneer zij bluffen op een gelukje, kloppen driemaal aan de tafel, om onheil af te wenden. Wij allen voelen nog zoo iets van een vagen, heidenschen angst voor nijdige nood lotsslagen, wanneer wij ons gewin optellen, de som opmaken van ons geluk. Wij zijn daarmede heel voorzichtig, opperen allerlei bedenkingen, ontdekken allerlei schaduwzij den, voorzien allerlei kwade kansen, trachten het batige saldo, dat ons ten deel viel, zoo veel mogelijk te verkleinen. Zelden of nooit zeggen wij: »Wat ben ik gelukkig*. Des te vaker echter zuchten wij: >Wat was ik gelukkig*. In het prijzen van het Verleden vinden wij een soort van droefgeestig genoegenmaar tot den lof van het Heden is onze mond altoos min of meer onwillig. Eerst wanneer het Heden op zijn beurt in Verleden zal zijn weggezonken, dan eerst zullen wij en meestal niet zonder overdrijving het goede en schoone er van erkennen, met bevreem ding er over en met zelfverwijt er om, dat wij destijds niet zongen en sprongen en juichten en jubelden en onze blijdschap uit schreeuwden naar alle vier de windstreken, omdat wij immers toen zoo gelukkig waren, zoo gelukkig waren! Ja, het gaat ons met geluk als met gezond heid. Wat gezondheid is, beseffen wij eerst wanneer wij ziek liggenen wat geluk is, beseffen wij eerst wanneer wij ons ongelukkig voelen. Dan is 't zuchten over het goede voor bije dan is 't hopen op het betere toekom stige. Wat zeide Pascal? »Het Heden is nimmer ons oogmerkde Toekomst alleen is het. En daarom leven wij eigenlijk nooit maar wij hopen slechts te zullen leven*. Hoe waar, hoe treffend waar is dit O, wij arme, dwarszinnige, onvergenoeg- bare stervelingen Ziet, nu is het zomertijd, en nu gaan wij uit. Maanden geleden reeds, toen het zoo koud en zoo bar en zoo kaal en zoo druilig was, verlangden wij naar dit zonnige jaar getij weken te voren reeds spitsten wij ons op dezen zomerschen uitgang. Wat zou dat heerlijk zijn Het zou vacantie worden. Wij zouden ontslagen zijn van taak en sleur, vrij uit de duffe engheid der stadswoning, uit de roezige beklemming der straten. Wij zouden stoeien of luieren in het duin, de bloote borst bie den aan den stormloop der aanrollende gol ven, de longen ons vullen met het zuivere zilt ln de bries uit het westen. Of wij zou den ons het hoofd ontblooten onder het suizelende loofgewelf der wouden, als wande laars langs een eenzaam pad, dat opwaarts kronkelt naar een bergtop, waar de blik een wereld omvat van heuvelen en valleien, zalig turend in de wijdte van wegblauwende verten. En welnu deze zoo heerlijk veelbe- loovende Toekomst is thans Heden voor ons geworden. Wij staan nu midden er in, wij grijpen haar nu als met beide onze handen. Hier is zij nu! Wij ademen den wind van over de golven en luisteren naar der branding bruisend ge brul. Of wij rusten op een bergkruin als koningen der lucht, met een gansche aarde onder onze voeten en een ganschen hemel over ons hoofd. Waarom dan zingen en juichen wij nu niet? Waarom jubelen wij ons geluk niet uit naar alle streken van het kompas Neen, waarom voelen wij veeleer, te midden van al deze weelde, ons beslopen van een zonderbare melancholie, die over ons aan- sombert als iets bangigs, iets weeïgs, omhuld alweder reeds van Octobergrauw, met ge luid als het ritselen van neervallende herfst- bladers, met stemme ais het naderen, uit verre verte, van winterstorms wild grimmig huilen Waarom Ik zal het u zeggen, u zeggen met het woord van den grooten wijze, dat boven dit opstel werd aangehaald. Omdat er altijd een zwarte vlek is in onzen zonneschijn een zwarte vlek in den zonneschijn van ons geluk. Zij is de schaduw van ons zelven, de schaduw van onze eigene onvolmaaktheid, van onze aardsche onbe- vredigbaarheid, van onzen weemoed over de vergankelijkheid van al wat ons lief is, van alle Heden dat straks Verleden, van al wat Morgen reeds Gisteren zal zijn. Roomsch-Katholieken, 16 Unie-liberalen, 8 Vrij-liberalen, 10 Vrijzinnig-democraten en 1 Sociaal-democraten. Van de herstemming vallen er stellig uit 2 voor rechts (Bergen-op-Zoom en Ommen) 10 voor links (herstemmingen tusschen liberaal en socialist), terwijl er 34 ge mengd zijn23 tusschen concentratie en coalitie, 11 tusschen sociaal-democraten en kerkelijken, 10 tusschen sociaal-democraten en concentratie-mannen, 1 tusschen twee Katholieken en 1 tusschen een Chr. historische en een afgescheiden Chr. historische. Onze carillons. Vergissen we ons niet dan zijn ook hier de bewoners van Westsingel en omgeving doende geweest, het carillon van den Lieve Vrouwe-toren te doen stil zetten gedurende den voor nachtrust bestemden tijd. Overdag wilden ze 't echter niet missen. Wie in 't buitenland heeft vertoefd, heeft daar de carillons bepaald gemist of, als hij er een enkelen keer eens een aantrof, er met dubbel genoegen naar geluisterd. Ons land is het land der klokkenspelen. Te meer komt dit uit nu, op verzoek van de Nationale vereeniging tot verbetering van den volkszang, ter herdenking van onze weder vrij-wording als Staat, nu honderd jaar geleden, op den Waterloo-dag werden bespeeld de carillons te Alkmaar (waagto- ren), Amersfoort, Amsterdam (Kon. Paleis), Appingedam, Arnhem, Breda, Brielle, Delft, Deventer, Doesburg, Edam, Goes, Gorin- chem, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, *s-Hertogenbosch (stadhuis), Heus- den, Leiden, Lochem, Maastricht (stadhuis), Nijkerk, Nijmegen, Oudewater, Schiedam, Schoonhoven, Sneek, Utrecht (Domtoren), Weesp, Zalt-Bommel. Zierikzee en Zutphen. Bespeling des avonds van het klokkenspel te Middelburg was niet mogelijk wegens de bepalingen, waaronder de Abdij-toren aldaar tegen brandgevaar is verzekerd. De bespeling geschiedde daar hedenmiddag van 12 tot 1 uur. Te Enkhuizen en te Kampen viel 18 Juni juist in de kermis, die in de nabijheid van de torens, waarin het carillon zich bevindt, wordt gehouden, zoodat een bespeling op dezen dag in genoemde plaatsen minder wenschelijk werd geacht. Te Enkhuizen zal de bespeling nu plaats vinden op 26 Juni, te Kampen op 25 Juni. In verband met in uitvoering zijnde werk zaamheden tot verbetering van het carillon in den toren van de St. Laurenskerk te Rotterdam, kan dit niet bespeeld worden. Van de 17 overige carillons worden niet bespeeld5 omdat ze een klavier missen, 2 omdat het klavier in vervallen toestand verkeert, 7 omdat reeds een ander carillon in de zelfde plaats bespeeld wordt, terwijl het klokkenspel te Sluis, met slechts 5 klok ken, evenmin voor bespeling in aanmerking komt, en te Tholen en St. Maartensdijk de hamers van de klokken zijn genomen. Uit Eindhoven en.Hattem is geen antwoord ont vangen. Welgeteld zijn er in ons kleine land dus 56 carillons. De Kamer-yerkieziiig. Naar de partij-groepeering bestond de oude Tweede Kamer uit20 Anti-revolutionairen, 12 Christelijk-historischen (benevens den heer Bichon) en 26 Roomsch-Katholieken, 4 Vrij liberalen, 21 Unie-liberalen, 9 Vrijzinnig-de mocraten en 7 Sociaal-democraten. Gekozen zijn Dinsdag 10 Anti-revolution- nairen, 6 Christelijk-historischen en 25 Roomsch-Katholieken, 7 Unie-liberalen, 2 Vrijzinnig-democraten en 1 Sociaal-democraat. In herstemming komen: 23 Anti-revolu- tionnairen, 11 Christelijk-historischen en 5 Opzamelen ran zonlicht. Een uitvinding, die wel geschikt is, diep in ons economisch leven in te grijpen, is volgens Daily Mirror* gedaan door den Franschen ingenieur Charles Winter. De uit vinding bestaat uit een electrische batterij, die met behulp van een bijzondere chemische oplossing zonneschijn opneemt, bewaart en automatisch omzet in electrische energie. De batterij-elementen hebben twee kleine dunne plat' naplaatjes, waarvan een in een oplossing va jperchlooruurijzerzout is gedompeld, terwijl het andere in aanraking is met kwik- zout. Het zonlicht veroorzaakt een chemische

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1