Donderdag 26 Juni 1913. No. 8279. 62e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FHSDEHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f\.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieölo- en ontelgcnlngs- advertentiön per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten ln rekening gebracht. BUREAU: ZORTEGRAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat een afschrift van het pro ces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 25 Juni 1913 gehouden herstemming ter vorkiezing van éeD lid voor de Tweede Kamer der Slaten-Ge- neraal is aangeplakt en voor een ieder ter Ge meente-secretarie tor inzage ligt. Amersfoort, 26 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, 1. 8. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Maan dag den 30 Juni aanstaande, des middags te 2ure. Amersfoort, 26 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot koste- looze inenting wordt gegeven op den eersten en den tweeden Maandag van de maand Juli, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit van het voormalig schoolgebouw, wijk A. Koestraat no. 9. Gedaan te Amersfoort, den 26 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, 1. S. Lichtpunten. Nu ik over licht ga spreken, denk ik vooral aan die lichtpunten, welke door de zon worden getooverd op enkele plekken, die een oogenblik te voren nog hun gewone kleur hadden, terwijl nu deze kleur op een maal verfrischt en soms sterk gewijzigd te voorschijn treedt. Zie deze lichtpunten op uw koperen sie raden en gereedschappenzie ze zooals onze Bosboom ze zag op de oude kerkkronenzie ze op het gepolijste bruin of zwart uwer meubelen, in het bosch op den gladden beu kenstam of zooals ze spelen in de diepe rimpels van een ouden eik of even schampen op het ritselend blad het kan u niet ontgaan dat de kleuren, waarop het licht viel, of schoon de zelfde blijvend, als 'tware ver hoogd werden en anders. Dit is tegelijk het geheim van het bekoor lijke en geheel eenige in het jonge groen. Schijnt de zon, dan is een tuin, een bosch in dezen tijd natuurlijk éen vroolijkheid, éen feest; maar zelfs bij gedekte lucht, onder een bewolkten hemel, heeft nu het blad, hebben alle knoppen en blaadjes die frischheid, dat sprekende groen of bruin, dat ze in hun verder bestaan alleen dan zullen hebben, wanneer zon- of kunstlicht ze beschijnt. Maar nu is het alsof ze een lichtbron in zichzelven hebben. Zoo pas uit de wondere werkplaats der natuur voortgekomen, door de zonne warmte nog niet geschroeid, door regen en wind alleen verfrischt, nog niet gehavend, zijn ze ons het beeld van het jonge, mensche- lijke leven, dat, helaaszoo kort van duur is, maar waarvan de aanblik allerlei jeugdige wenschen en idealen in onze ziel doet rijzen. Terwijl w\j den meestcn tijd van het jaar en den langsten tijd van het leven natuur en leven zien in den gewonen, eenigermate ge- dempten toon, zoo kunnen het de lichtpunten zijn, die ons de schoonheid en debeteekenia er van doen zien als in een openbaring. Reeds de oude Grieksche zanger Homerus spreekt, met een glimlach om de lippen, van den verliefden held Diomedes. Is er onschuldiger, natuurlijker vreugde denkbaar dan die ontspruit uit den aanblik dier levensvolheid, die uit jongemeisjesoogen straaltvan dien ondempbaren levenslust, die lacht en babbelt en plaagt en stoeit? I3 't niet alsof die half bewuste levensschoonheid wilde zeggen, evenals de bloesems en de blaadjes in de vroege lente, dat dit alles slechts voorloopig is, dat men er eigenlijk alleen waarde aan kan hechten in verband met hetgeen het worden kan, maar dat het als zoodanig ook ernstig moet opgenomen wor den Is dit niet verrukkelijk, zoo'n overmoed, zulk een belofte, zulk een lichtbron in zich zeiven De lente komt te vroeg, zeggen zwartgal lige, angstige menschen. Nooit te vroeg, ant woorden de vogels en de bloemen en onze vroeg-wijze kinderen. Nu gaan we boven in de boomen zitten om de eerste zonnestralen op te vangen op onze trillende vleugels en we beginnen wat vroeger te zingen wij hebben stem genoeg, nog wel voor jaren. Nu hebben we den tijd en wij gaan veel zorgen besteden aan het glad strijken van het dons onzer blaadjes, aan de fijnheid onzer meeldraden en stampers, zeggen de bloemen. Nu gaan we dansen en voetballen en padzoeken zeggen onze jongens en meisjes. Ziet nu hoe zij bezig zijn aan het polijsten en glad wrijven der oppervlaktehet werk op zichzelf heeft misschien weinig te beduiden, maar de ijver is onmiskenbaar, als werden ze gedreven door hoogere en onbetwiste lastgeving; het doel is hun maar half bewustmoge de uit* kbmst heerlijk zijn Een Arabisch dichter-wijsgeer verhaalt: »Ecn Sjah hoort eens Grieken en Chinee- zen met elkander redetwisten, daar beiden beweren de schoonste kleuren te kunnen schilderen. Hij verlangt een wedstrijd tus- schen hen. Twee paleizen naast elkaar moe ten beschilderd worden. Zij worden door een schutting aan het oog der nieuwsgierigen onttrokken en beiden, Grieken en Chineezen, mogen aan het werk gaan. De Sjah geelt hun de beschikking over alle hulpmiddelen, die zij zulien verlangen. De Chineezen vra gen duizenden kleuren, die hun ook gegeven worden. Maar de Grieken verlangen niets van dit alles; slechts zijn zij onophoudelijk bezig, den muur te polijsten, zoodat hij spie gelglad wordt, in weergalooze metaalglans. Beider arbeid is gereedmet paukenslag wordt het begin van den wedstrijd aange kondigd. De schutting rond het Chineescho paleis wordt weggenomen en, inderdaad, de Sjah is buiten zichzelven van verrukking over de heerlijke kleuren, die de Chineezen op den muur hebben weten te tooveren. Doch zie, het Grieksche paleis wordt ont dekt een zonnestraal breekt door de wol ken de geheele Chineesche kleurenpracht? weerkaatst op den spiegelgladden wand, veel heerlijker dan op den anderen muur en de inspanning der Chineezen heeft slechts gediend om de zegepraal der Grieken te bevestigen. Aldus eindigt het verhaal heeft ook de wijze slechts éen groote taak op aardedat zijn hart worde een spiegel Gods«. Deze gelijkenis van den Oosterschen dich ter bevestigt onze opvatting over de licht punten op ieder levensgebied. Een kroniek, een opsomming van hetgeen de volken der meer of minder beschaafde menschen- wereld doen tot versterking of inkrimping hunner strijdkrachten, tot regeling der loopende geschillen, is weinig verheffend. Maar nauwelijks wischt gij of wischt de tijd ae vlekken weg of slijpt de scherpe kanten en de ruwe hoogten en laagten glad, of de kroniek, door, eentonig, verwarrend of ver velend, wordt geschiedenis, levend en bezield, vol lichtpunten van ontwikkeling en geest. Uw eigen leven weerkaatst de kleuren der poözie van den vooruitgang en zie, het veld uwer levensgeschiedenis wordt als een vlak, waarop deze zon lichtpunten toovert, waarin de idealen uwer ziel nieuw leven ontvangen. De kunst, de schilder-, de beeldhouwkunst, de letterkunde heeft ze voor ons vastgehou den, zooals ze op het veld van geschiedenis en leven hebben getrild, zooals lichtpunten doen Israël's wet en profeten, Plato's idea lisme, de Christus- en Maria-cultus der Mid deleeuwen, de rechten van den mensch, de belangstelling in het lot der mi nder-bevoor rechten. Dej lente der menschelijke weder geboorte ?-eert telkens weer de wereld wordt oud. De poözie is de lichtbron, die haar tot een openbaring maakt van geestelijk, on sterflijk leven 1 Is het anders met wat wij levensgeluk noemen Gelukkig, zij is geen belooning van vlijt en inspanning, al behooren deze onge twijfeld tot het Rijk des lichts, maar het is de weerkaatsing van een rein, eenvoudig gemoed. In de gelukkige jaren en dagen, als tal van lichtpunten vallen op onzen levens weg, wandelt met lichten tred onze voet, arbeiden hoofd en hand en heeft het hart des menschen liefl Kunnen we die lichtpunten voorbijzien Ër zijn er, die dit zouden willen en zelf het voorbeeld geven. Zij spieken bij voor keur van de gevaarlijke maand Maart, van Je onberekenbare grillen van April, van den volhardenden, dagelijks teleurstellenden Noor denwind, van onze lieflijke Mei; cn gij kunt er niet veel tegen zeggen. Maar gij kunt er wel wat tegen doen. Gij kunt in uw oog en in uw stem en in uw gebaar den indruk weergeven, dien de licht punten in het vroege voorjaar en den zomer bij u hebben achtergelaten gij kunt in uw arbeid, in uw bijzijn, in uw woord iets doen gevoelen van het geluk, dat uw ziel doorstroomde onder den eersten blau wen hemel, waarin de leeuwerik stijgt, bij het eerste lied van do zanglijster, bij het eerste riekend viooltje, welke alle in de lente gelooven en de wederopstanding pre diken van het leven der schoonheid. Het is zooals Goethe zong Er slaapt een lied in alle dingen Te aller tijd en t' eiken oord, En het heelal vangt pan te zingen, Treft gij slechts het tooverwoord I Dit tooverwoord wordt ten slotte gespro ken door het Licht, waarvan wij slechts, maar nu ook vooral, de weerkaatsing zien waarvan wij de wondere spelingen genieten in het geluk van den arbeid, van iedere levensverrijking en verhooging en waarvan wij de volheid vermoeden in het leven en sterven cn herleven der schoonste gedachten en van de edelste dragers van de idee der menschelijkheid. Uit »Het nieuws van den dag<. Na (le herstemming. Do oude Tweode Kamer bestond uit 4 Vrij Liberalen. 26 R. K. 21 Unie Liberalen. 20 A. R. 9 Vrijz. Democr. 13 Chr. bist. 7 Soc. Democr. De nieuwe boetant uit 10 Vrij Lib. 20 Unie Lib. hoer Spiekman (8. d. a. p.) in Rotterdam I, Rotterdam II en Hoogezandvan mr. Troelstra in Leeuwarden en in Amsterdam III; en van mr. Mendels in Amsterdam II en in Schoterland. Heden werd een buitengewone Minister raad gehouden (zie eventueele Laatste berichten). De Eerste Kamer blijft, ook na de her stemmingen voor de Provinciale Staten, welke morgen in Utrecht, Gelderland en Zeeland worden gehouden, rechts hoogst vermoedelijk 32 tegen 18. 25 R. K. 11 A. R. 7 Vrijz. Democr. 7 Chr. hist. 18 Soc. Democr. _2 Vrij Chr. hist. "55 45 Er moeten 6 nieuwe stemmingen plaats vinden door liet kiezen van mr. De Beaufort (V. L.) in Amersfoort en in Amsterdam VIvan dr. Bos (V. D.) in Winschoten en in Groningen; van den Een woord van hulde. De Directie van het Persbureau M. S. Vaz Dias, te Amsterdam, doet. nu de vor- kiezingsdrukte tot het verleden behoort, een beroep op onze-gastvrijheid, ten einde een woord van erkentelijkheid te kunnen richten tot de hoofddirectie, de betrokken directeu ren en ambtenaren van den Ncderlandschen telegraaf- en telefoondienst. Zij, die het voorrecht genoten, op de avonden van den t7en en den 25enJuni een blik te kunnen slaan in de ruime seinzalen van het Rijks-telegraafkantoor te Amster dam, hebben daar met groote verbazing aan schouwd den gestadig golvenden stroom van oranjekleurig papier, de formulieren voor dringende telegrammen. Het was te kwart over zessen, dat de vloed van dringende telegrammen begon te stroomen en met verbazingwekkende snel heid tot 's avonds tien uur rusteloos rijn uitweg zocht naar de honderden seintoe- stellen. Tienduizenden telegrammen, bestemd voor alle steden en dorpen, ja zelfs voor de kleinste gehuchten in ons land, voor de hoofdsteden van Europa, voor onze Oost en West, alle vermeldende de gedetailleerde uitslagen in de verschillende districten, moes ten in enkele uren tijds worden overgeseind. Te gelijker tijd kwamen uit elk der honderd hoofd-kiesdistricten de totaal-uitslagen in, moesten tevens de gedeeltelijke uitslagen in vele stemdistricten worden verwerkt en mocht ook de gewone depechen-wisseling geen oogenblik worden vertraagd. Zelden was de belangstelling in het resul taat van den politieken strijd zóo groot als dit jaar en toch moesten op het telegraaf- en telefoonnet, op zulk een abnormale massa berichten niet berekend, die duizenden draad- berichten in een kort tijdsbestek worden ver werkt, want ruim éen uur vroeger dan vorige jaren waren de laatste districten be kend. Dit maakte niet alleen het treffen van bijzondere maatregelen door het Hoofdbe stuur der Posterijen cn Telegrafie noodzake lijk, doch eischte daarbij van alle ambtenaren van de Rijks-telegraaf een buitengewono krachtsinspanning. Een woord van groote erkentelijkheid zij dan ook gebracht in het bijzonder aan den Directeur van het Telegraafkantoor te Am sterdam, die op de meest onbekrompen wijze weder de gelegenheid verschafte, in eenige ruime zalen van het Hoofdtelegraafkantoor aldaar de vcrkiezingsberichtcn telegrafisch en telefonisch in ontvangst te nemen en deze telegrammen onmiddellijk ter plaatse te ver menigvuldigen, door welke bereidwilligheid groote tijdsbesparing werd verkregen. Gaarne sluiten wc ons aan bij deze wel verdiende huldeechter niet dan na ons compliment te hebben gemaakt aan het per soneel van het telegraafkantoor te Amers foort, dat eveneens ontzettend hard cn hoogst accuraat heeft gewerkt. En dJarom vroeg het Persbureau Vas Dias niet tevens onzerzijds ook een woord van waardeering voor dc activiteit door ge noemd bureau betoond, dat zoo vlug en correct overal »bij« was.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1