Stadsnieuws. 0 Bij de Tweede Kamer zijn thans ingeko men wetsontwerpen I. tot regeling van het voorbereidend Hooger onderwijs II. tot wijziging en aanvulling van de wet op het Hooger onderwijs III. tot regeling van het Middelbaar on derwijs IV. tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het Lager onderwijs. In zijn uitvoerige toelichting wijkt de Mi nister van Binnenlandsche Zaken zeer af van het rapport der Ineenschakelings-commissie van 1903. De heer J. C. H. Slotemaker, Directeur der belastingen, de ontwerper der Taiiefwet, die twee jaar geleden zijn standplaats Breda verliet om aan het Departement van Finan ciën den Minister bij te staan in de voor bereiding der openbare behandeling van dat wetsontwerp, is naar Breda teruggekeerd. Het volgende adres is verzonden aan den Raad dezer Gemeente De kies\ eeniging Amersfoort's Belang* te Amersfoort, kennis genomen hebbende van de discus- siën van den Raad in zijne vergaderingen van 27 Mei en 19 Juni en de verklaringen, door leden van het Dagelijksch Bestuur bij die gelegenheid afgelegd, spreekt als hare overtuiging uit: 1. dat een Raadslid even vrij moet zijn als ieder ander burger van Amersfoort om al dan niet water te betrekken van de Ge meentelijke waterleiding 2. dat het niet tot den plicht der burgers behoort om met taaie volharding en met doorlooping van alle mogelijke instantiën, te trachten water van de Gemeentelijke waterleiding deelachtig te wordenmaar dat het daarentegen wel de plicht is van den ambtenaar, die aan het hoofd daarvan is geplaatst, om met voortvarendheid en alle gepaste middelen te trachten, zooveel moge lijk aansluitingen te verkrijgen; ofm. a. w. dat niet de burgerij er is om de waterleiding te dienen, maar omgekeerd de waterleiding de burgerij heeft te dienen 3. dat volgens verklaringen uit den boe zem van het Dagelijksch Bestuur is gebleken, dat dit op 25 Mei nog geen kennis droeg van eene reeds vele maanden te voren bij den Directeur der waterleiding ingekomen hoogst gewichtige aanvrage van den heer P. van Achterbergh tot een belangrijk water verbruik m. a. w. dat de Directeur der water leiding maandenlang nalatig is gebleken, het Dagelijksch Bestuur met die aanvrage in kennis te stellen. Dat zooiets mogelijk is, werpt zulk een blaam op de wijze, waarop de exploitatie van de Gemeente-bedrijven alhier plaats heeft, dat deze wijze een parodie op eene gezonde exploitatie van Gemeente-bedrijven genoemd moet worden. Genoemde kiesvereeniging acht daardoor in meer dan éen opzicht de belangen der burgerij dermate geschaad, dat zij meent hare meening onder de aandacht van uwe vergadering te moeten brengen. Dr. E. J. Beumer, leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, op wien bij de stemming op 17 Juni zich 3478 van de 7135 stemmen vereenigden, is bij de gister gehouden her stemming met 3895 van de 8093 stemmen gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor Kampen. Mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, oud- Kamerlid voor Amersfoort, werd gister met 5095 van de 10 380 stemmen herkozen tot Kamerlid voor Apeldoorn. Bij de stemming op 17 Juni werden 4171 van de 8439 stem men op hem uitgebracht. Op 1 Juli hoopt C. J. BotUmanne, thans opzichter van het plaatselijk net der Ned. Bell-Telephoon Maatschappij hier, den dag te herdenken waarop hij 12V2 jaar geleden bij die Maatschappij in dienst trad. Bij de architecten te Amsterdam bestaat het voornemen, gelden bijeen te brengen ten einde daarvoor een beeld van Jacob van Campen te laten vervaardigen. Dit beeld zal volgend jaar, bij gelegenheid der archi tectuur-tentoonstelling, die in het Stedelijk Museum wordt gehouden, in een der buiten nissen van dat museum worden geplaatst en aan de Gemeente worden overgedragen. Met ingang van 1 Juli a. s. worden de hoofdadministratiën en de raden van admi nistratie bij de korpsen en korpsgedeelten van het leger opgeheven en de bemoeiingen van de commandanten der compagnieën, eskadrons en batterijen met betrekking tot het voeren der administratie zooveel moge lijk beperkt. Het administratief beheer wordt bij ieder korps gevoerd door den administrateur van het korps. Als zoodanig doet dienst de oudste of hoogst in rang zijnde officier-kwartiermees ter van het korps ter plaatse aanwezig. De Minister van Oorlog kan een korps gedeelte ook al is dit met den admini- Uitslag van de HERSTEMMING voor de TWEEDE KAMER, 111 het hoofd kiesdistrict AMERSFOORT, gehouden op Woensdag 25 Juni 1918. Stemdistricten. Aantal kiezers. Opge- ko' n. Blanco en onwaarde. Asch van Wijck. Beaufort. Achttienhoven 122 116 75 41 Amersfoort I 1173 1119 5 <7 323 791 II 1005 970 5 JY 506 459 III 1140 1100 7 ff. 403 690 Baarn 1419 1322 6 - 552 764 De Bildt 663 630 2 242 554 386 Bunschoten 616 577 2 21 Doorn 522 507 2 177 328 Eemnes 255 250 1 V 220 29 74 Hoogland 514 505 0 431 Leusden t 327 307 1 174 132 II 177- 168 0 41 127 Maarn 172 167 0 56 111 Maartensdijk I 185 179 0 90 89 100 II 223 214 2 112 Soest I 859 829 5 555 269 II 74 73 1 44 28 Stoutenburg 171 16S 0 135 33 West broek 194 190 0 123 67 Woudenberg I 284 271 3 55 213 II 135 131 t 1 40 90 Zeist I 866 823 5 344 474 II 1097 1022 4 384 634 Totaal 12193 11639 53 5636 5950 Gekozen mr. W. H. de BEAUFORT. In 1905 waren er 9416 kiezers. Herkozen werd toen jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck met 4485 stemmen, togen 3592 op mr. W. H. de Beaufort, 330 op F. van der Goes en 109 op A. P. Staalman. In 1909 waren er 10 300 kiezers. Herkozen werd toen jhr. mr. II. W. van Asch van Wijck met 4725 stemmen, tegen 2469 op mr. W. H. de Beaufort en 629 op dr. J. van Leeuwen. Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck werd 20 Augustus 1901 als opvolger van jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck bij eerste stemming gekozen tot Kamerlid met 2410 stemmen, tegen 2089 op mr. W. H. de Beaufort. Er kwamen toen 4470 van de 7046 kiezers opin Amersfoort I 436 van de 681, in Amersfoort II 332 van de 477 en in Amersfoort III 381 van de 557. Het district Amersfoort werd sedert 1857 door een rechtschen afgevaardigde vertegenwoordigd. strateur van het korps of met andere onder- deelen van het korps ter plaatse aanwezig afzonderlijk administratie doen voeren. De sergeant-majoor- of opperwachtmeester- administrateur is belast met de werkzaam heden van de administratie van de compagnie, het eskadron of de batterij. De Amersfoortsche Muziek Vereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, zal morgen avond haar vierde concert in dit seizoen geven in de tent op het Plantsoen. Aanstaanden Zondagavond geeft de staf- muziek van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. Bikkers, een concert op het terras van «Amicitia*. Het programma luidt 1. Le sang gaulois, marche, Allier. 2. Ouverture «Le chevalde bronze*, Auber. 3. La vague, valse, Metra. 4. Grande fantaisie sur des motifs de 1' opéra «Mignon*, Thomas. 5. Ouverture «Nabucadonosor* Verdi. 6. a. Ontwaking, b. Weemoed, c. Ko mische optocht, Mann. (uit de zes klavierstukjes, geïnstru menteerd door Rehl), 7. Le rossignol, polka pour- petite flute, Steenebrugge. 8. Lasst den Kopf nicht hangen, grosses Potpouri, Lincke. Men vraagt ons opneming van onder staande circulaire, wélke Dinsdaer werd ver zonden aan de Hoofden van alle Openbare en Bijzondere scholen in en om Utrecht De »Ned. Bond voor lichamelijke opvoe ding*, de «Vereeniging van Gymnastiek- onderwijzers in Nederland* en het >Ned. Onderw. Genootschap* hebben ook dit jaar wederom een subsidie uit 's Rijks kas ont vangen voor het organiseeren van cursussen tot vorming van spelleiders onder de onder wijzers en onderwijzeressen der Openbare en Bijzondere scholen en der Openbare en Bijzondere kweekscholen en Normaallessen. De vorming bestaat in het bekend maken met en het doen uitvoeren van door den Bond officieel vastgestelde, systematisch ge ordende spelen en in het langs dezen weg theoretisch en practisch bekwamen voor het geven van leiding bij de oefening van die spelen door leerlingen der Lagere scholen. Aan de cursussen kunnen bovengenoemde onderwijzers en onderwijzeressen, zoomede de leerlingen van de hoogste twee leerjaren van Kweekscholen en Normaallessen gratis deelnemen, terwijl reiskosten van cursisten en spelleiders door den Bond kunnen wor den vergoed (openingsdag inbegrepen). I De deelnemers ontvangen gratis de spel regel-uitgaven van den Bond en verder gra tis, of tegen verminderde prijzen, alle boek werkjes, waarvan het Centraal-comité kennis neming nuttig oordeelt. Na afloop van den cursus kunnen de cur sisten een verklaring ontvangen, geteekend door het Centraal-comité en het Plaatselijk comité, dat zij den cursus geregeld gevolgd hebben. Daartoe uitgenoodigd door het Dagelijksch Bestuur van den Bond heelt zich te Utrecht een comité gevormd en bestaat het voorne men, bij genoegzame deelneming, een twee jarigen cursus te doen geven, onder leiding van een of meer Gymnastiek-leeraren. Het eerste cursusjaar loopt van Juli 1913 tot Juli 1914, terwijl elke week éénmaal twee uren zal worden geoefendbijv. des Zaterdags van half drie tot half vijf. Met het oog op het groote belang van dezen cursus, zoowel voor de deelnemers als voor de schooljeugd, wekt het comité krachtig op, door talrijke deelneming het succes van den cursus te verzekeren. Zij, die den cursus wenschen te volgen, worden beleefd verzocht, zich zoo spoedig mogelijk, liefst schriftelijk, aan te melden bij den Secretaris van het comité, den heer H. Buiskool, Van Alphenstraat 5 te Utrecht. De cursus wordt geopend Zaterdag 5 Juli, 's namiddags 3 uur, op het terrein van «Hercules*, aan den Amsterdamsche straat weg te Utrecht. Gelijk we in het vorig nummer reeds meedeelden, speelt de A. Z. P. C. aanstaan den Zondag in eigen bassin haar eerste eerste-klas ontmoeting tegen D. J. K., uit Amsterdam. D. J. K. is sedert jaren kampioen. Zij heeft dan ook de beste zwemmers, als Piet Ooms en Ed. Meijer. Het zal dus Zondag een heel spannende strijd worden. Kees Beem, «onze Kees*, heeft een uit- noodiging ontvangen van den Ned. Zwem Bond om mee te spelen in de Holland- België-ontmoeting, welke te Amsterdam zal plaats hebben. Amersfoort heeft dus de eer, een interna tionalen zwemmer te bezitten. Een poosje terug deelden we reeds mee, dat door de groote welwillendheid van den heer G. Kolff Jr., den huidigen bewoner van «Nimmerdor*, op het bij uitstek daar voor geschikte terrein den 16 Juli weder een Nationale velddag van het Leger des heils zal plaats hebben. De chef van den staf, commandant Howard en commandant Whatmóre, buiten- landsch Secretaris, zullen de voornaamste samenkomsten leiden, terwijl in den namid dag een prachtig muzikaal programma zal worden ten gehoore gebracht. Voor het overige de zelfde regelingen, enz. die hier de vorige velddagen alle zoo zeer goed deden slagen. Met ingang van 1 Juli wordt door de Ne- derlandsche spoorwegen een nieuwe admini stratieve behandeling voor het vervoer van bestelgoederen ingevoerd en komt op dien zelfden datum een nieuw tarief voor het vervoer van bestelgoederen in toepassing. Wij meenen het niet ondienstig, eenige der voornaamste voorschriften en bepalin gen, op een en,ander betrekking hebbende, hiermede ter kennis van onze lezers te bren gen. Bestelgoederen worden uitsluitend ten ver voer aangenomen met adreskaarten en wel: met een adreskaart, gedrukt op zeegroen papier Bestelgoederen (gewoon vervoer); met een adreskaart, gedrukt op oranje papier a. Bestelgoederen (gewoon vervoer) met aangifte van waarde en (of) geldelijk belang bij tijdige levering. b. Geld en geldswaarden. De adreskaarten worden aan de kantoren (factorijen) verkrijgbaar gesteld tegen den prijs van 1 cent per 4 stuks. Alléén die adreskaarten zijn geldig, welke den stempel dragen van een der spoorweg diensten. Op plaatsen waar verschillende spoorweg diensten goederenbureax hebben, zijn de door den eenen dienst gestempelde adres kaarten ook geldig voor den anderen. Het opmaken van adreskaarten mag sWhts met inkt geschieden. Adreskaarten, waaraan gesloten envelop pen of adressen, papieren bevattende, zijn gehecht, worden niet aangenomen. Doorhalingen, veranderingen en bijschrij vingen op de adreskaarten moeten door den afzender gewaarmerkt worden. Verzenders van goederen met het voor schrift «station restant* aan hun eigen adres, moeten steeds een duplicaat adreskaart bij de goederen voegen, welke hun gestempeld wordt teruggegeven. Elk collo besteld goed moet voorzien zijn van een duidelijk adres. Het verdient echter aanbeveling, dat af zenders, die thans gewend zijn om de door hen te verzenden bestelgoederen te merken of (en) te nummeren, daarmede blijven voort gaan en die merken of (en) nummers ook op de adreskaarten te vermelden, hetgeen niet uitsluit het voorschrift, dat op elk collo een adres moet voorkomen. De vrachtprijzen blijven gelijk aan die van het tegenwoordig tarief, doch worden voor verzendingen boven de 15 K.G. opwaarts afgerond op vijfvouden van cents. De plaatselijke afdeeling der vereeniging «Liefdewerk, oud papier* verzond in het thans afgesloten vereenigingsjaar 32 345 Kilo oud papier, of ruim 7000 Kilo meer dan het jaar te voren. In het geheel verzamelde de vereeniging bijna twee millioen Kilo; aan werkloon werd uitbetaald ruim f20 000, terwijl f4500 kon besteed voor goede werken. Het motorrijwiel-ongeluk op den Berg, waarvan we in het vorige nummer nog met een enkel woord melding konden maken, heeft werkelijk een zeer gelukkig verloop gehad. De politie, vergezeld van dr. Grone- man en dr. Kamerling, spoedde zich ei heen; dr. Kamerling kon volstaan met het nood verband te vervangen door een meer afdoend de aan gelaat en hals licht gewonde Zeister kon, gelijk we reeds meedeelden, zonder veel oponthoud naar huis terugkeeren. Bijna te zelfder tijd had een veel ernstiger auto-ongeluk plaats aan den anderen kant der stad. Bij «Vinkenhoef* werd een wielrijder uit Putten aangereden door een auto uit Am sterdam. Zijn fiets werd geheel vernield hijzelf is bewusteloos en ernstig gewond door een der omwonenden per as naar zijn huis gebracht. Een wielrijder, die gistermiddag de Teut- straat wilde inrijden, slipte daarbij en kneusde dermate een been, dat hij per brancard naar het St. Elisabeths-ziekenhuis moest vervoerd. Ook een kleine beker kan den dorst lesschen. TTit den Omtrek. Door G. S. en de gebroeders J. en A. van den B., allen te Soest, is cassatie aangetee- kend tegen het arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij zij ieder veroordeeld werden tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van de bereids ondergane 4 maanden preventieve hechtenis, ter zake van de be kende mishandeling met doodelijken afloop op 25 December 1912 gepleegd op J. Co- zijnsen te Baarn. Hiermede bekrachtigde het Hof het reeds vroeger door de Arrondisse ment rechtbank te Utrecht gewezen vonnis. Te zijner tijd wordt deze strafzaak dus in hoogste instantie behandeld door den Iloogen Raad. Dinsdagavond wilden 17 miliciens van de 4e mitrailleur-afdeeling te Ede niet deel nemen aan het aardappelschillen, omdat deze naar hun meening slecht waren, waarop een luitenant met hen gingstrafexerceeren. Hier over waren zij zoo ontevreden, dat zij de kazerne hebben verlaten. Men schrijft uit Eemnes: In den polder is men reeds druk in de weer met het maaien van gras. Er is een flinke hooioogst te wachten. Tot dusver is er weinig handel. Enkele maatkampen wer den verkocht tegen f 80 per dammaat of 400 oude roeden, waaronder begrepen is het maaien, hooien en in het schip rijden. Het etgroen blijft echter voor den verkooper. Kapitein H. Walaardt Sacré, van het re giment genie-troepen, is benoemd tot com-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2