nwiin Moezelwijn Gemengd nieuws. Laatste Berichten. BUITE, VERSCHE ZALM f .2.10 per pond. Plano. Leert goederëïvIbtoer. Advertentiën. WETENSCHAP - TECH - NIKT VETTER Co., mandaat der luchtvaart-afdeeling, teSoester- berg. Zij zal bestaan uiteen kapitein-comman dant, een aantal officieren, naar behoefte te bepalen door den chef van den Generalen staf; een magazijn-meester, een schrijver, een sergeant-majoor of fourier, een sergeant, twee hoofdwerktuigkundigen, 23 korporaals en manschappen, en een gediplomeerd zie kenoppasser. De stem der nederigheid. In een der zijmuren van een oude Friesche dorpskerk, vlak boven de graven, waar de geslachten der eeuwen sluimeren, meldt »De Ned.», is een daar in 1591 geplaatste steen te zien, waarop in nog duidelijk leesbaar schrift den kinderen der 20e eeuw het volgende wordt ter overdenking gegeven: »Hier is geschiet een rechtveerdich recht, die heer lecht hier al by den knecht, hier lecht den aermen al by den ricke, die leelcke al by de suwerlicke, hier lecht de boer al by den edelman, de geleerde al by die niet en kan, hier lecht de sot al by de wijse, de jonge al by de olde grise. Coempt hier wat naeder by en segget my, wye rick, arm schoen of te eedel sij, hier leggen se al by elcander, den eene en is niet meer geacht als d' ander*. Een aloude instelling van de Fransche hoofdstad gaat verdwijnen. De Gemeenteraad wil een nacht-reinigings dienst instellen, die de straten des nachts zal schoonvegen. Groote electrische voertuigen zullen het werk overnemen van het oude gilde. Hevige ontroering heerscbt er onder de voddenrapers, wijl men hun zoo het brood uit den mond wil stooten. »Maar luidjes«, zoo beduidt men hen, »de nieuwe dienst heeft menschen noodig om de wagens te bedienen. Daar kunt ge toch naar solliciteeren Een minachtend schouderophalen is het antwoord der »chiffonniers< op dezen wenk. Hoe 't mogelijk kan zijn, dat men hun vrij beroep, waarvoor vakkennis, speurzin, enz. zoo hoog noodzakelijke vereischten zijn, ook maar een oogenblik kon vergelijken met dat stomme bedienen van wagens, die alles, waardevolle vodden zoowel als straatvuil, zonder onderscheid bijeenrakelen De voddenrapers hebben dezer dagen een groote bijeenkomst gehouden in het winter- velodrome. Er waren er wel 1 o 000, rapers, raapsters en hun kindertjes bijeengeteld. Daar werd nog eens duidelijk in het licht gesteld, dat de voddenraperij niet alleen 60 000 menschen brood en werk geeft, maar bovendien de grondstoffen levert voor ver schillende »articles de Paris*, en zoo meer. De in hun bedrijf bedreigde lieden hebben zes leden van den Parijschen Gemeenteraad weten te overtuigen van het onrecht, dat men hun wil aandoen. En zoo zal men eer lang in den Raad het goed recht der vodden raperij op haar voortbestaan bepleiten. De menschen zullen echter in elk geval nog een tijdlang hun bedrijf kunnen voort zetten. 'tHad in de bedoeling gelegen, 1 Juli a.s. met den dienst in sommige wijken te beginnen, maar 'tzal wel September of October worden eer daarmede een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Het conserveeren van vruchten. Het volgende procédé wordt met groot succes door een groot aantal Engelsche tuinbouwers toegepast. De vruchten worden in koud water gelegd, dat 3 pCt. van een oplossing van formaline bevat (uit den handel van 40 pCt). Na tien minuten worden de vruchten op horden gelegd om af te druipen en te drogen. Op deze wijze worden appels, peren, en andere vruchten behandeld, die vóór het gebruik geschild worden. Druiven, kersen, pruimen, enz. spoelt men gedurende vijf minuten in helder water af, als ze uit het formaline-bad komen. De formaline is zeer antiseptisch en doodt alle schimmelkiemen, bacteriën en andere rotting veroorzakende organismen. Semiramis De legendarische koningin van Assyrie, Semiramis, gold tot heden in de wetenschap als de vermenschelijking van de groote godin Ishtar (Astartc) van Voor- A:i? wier figuur bij de Grieken in die van de goudene Aphrodite (Venus) en van de moederlijke Demeter (vruchtdragende aarde) gesplitst was. Haar symbool, de duif, wees duidelijk in die richting. Toch is reeds voor het midden der negentiende eeuw te Nimrod een opschrift gevonden, waarin een koningin Sammuramat genoemd werd. Thans hebben de Duitsche opvravingen te Shergat bewezen, dat deze Sammuramat, Semiramis, zooals we haar maar zullen blijven noemen, een Baby lonische prinses van ongemeene geestkracHt is geweest. Gehuwd met den koning van Assyrie, werd zij de moeder van Adadnira III ^811783 vóór Christus), en beheerschte zij de politiek ook tijdens diens regeering, hoeveel moeite hij ook deed om zich van het moederlijk toezicht te ontdoen. j Tot oriënteering van den lezer diene, dat deze koning een paar decenniën vóór h*t begin der profetische beweging in Israël (Anos, Hosea) is gestorven. Semiramis be vorderde, waarschijnlijk ter wille van dynas tieke belangen, de vereering van den Baby- lonischen god Nebo in Assyrië. Het schijnt dus, dat de trekken der groote godin op de legendarisch geworden koningin zijn overgebracht. Het absolute nulpunt. De nieuwere wetenschap brengt door verschillende dik wijls zeer ingewikkelde procédé's kunstmatig zeer lage temperaturen voort. Ze daalt van graad tot graad de thermometrische schaal af om meer en meer het absolute nulpunt te naderen. De lage temperaturen wijzigen op de meest verrassende manier de eigen schappen der stof; de scheikundige affiniteiten verminderen, verdooven bijna door de felle koude. Zoo bijv. kan kalium in vloeibare zuurstof worden gedompeld zonder eenige reactie de fotografische reacties worden vijf maal minder snel bij 1800 C. Een groot aantal gewone zaken, bloemen, vruchten, caoutchouc, enz. worden broosstaal ver liest zijn rekbaarheid de geleidbaarheid van metaal neemt met de koude in enorme ver houdingen toe; bij 1800 is ze vijf maal zoo groot als bij gewone temperatuur, bij 2500 is ze ioo maal grooter, en ze stijgt tot 10 000 000 maal bij de temperatuur van vloeibaar helium, zegt en Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op 30 Juni 1913 des middags half drie. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening tot regeling van den Burgerlijken Stand. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begreoting, dienst 1912. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot af- en overschrijving op de Be grooting, dienst 1912. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting, dienst *9*3- 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting van de Gasfabriek 1913. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van school B (Leus- derweg). 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake het overnemen van straten van particulieren, enz. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van ziekteverlof aan den leeraar S. Algera. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van ziekteverlof aan de onderwijzeres aan school A, mej. G. E. van Dissel. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de Nuttige hand werken aan school C, mej. J. Vonk. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening, regelende den omvang van het Lager on derwijs. 12. Vaststelling van het ie aanvullings kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1912. 13. Reclame Inkomstenbelasting, dienst 1912. 14. Ontheffing van Inkomstenbelasting wegens vertrek of overlijden, dienst 19x2. 15. Voordracht van oninbare posten van Inkomsten- en Straatbelasting, diensten 1911 en 1912. Burgemeester en Wethouders stellen de Raad voor, school B aan den Leusderweg, waarin de beschikbare ruimte met den aan vang van den nieuwen cursus te klein is, uit te breiden met vier lokalen. Twee zou voor het oogenblik voldoende zijn, doch de bouw al.een daarvan zou leiden tot hoogere bouwkosten voor de later benoodigde twee lokalen. B. en W. vragen daarvoor een crediet van f18 200 en merken op, dat deze kosten worden verminderd met de Rijks-bijdrage, terwijl voorloopig slechts f 1600 benoodigd is voor schoolmeubelen. Zee- en Rlvlervlsolilianclel. Langestraat 14. AMERSFOORT. Telefoon 277. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. O. TAN WELDEREN baron RENGERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Door omstandigheden ter overname aangeboden eene 1ste klasse Brieven franco onder no. 75, bureau Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Franscb. Fransche Handelscorrespondentie, Dnitsch, Duitsche Handelscorrespondentie, Engelsch, Engelsche Handelscorrespondentie, Italiaansch, Spaansch, Deensch-Noorscb, Zweedsch, Russisch, Latijn, BOEKHOUDEN (examen-cursus en cursus voor winkeliers en ambachtslieden), enz. door middel van de schriftelijke cursussen van het Burean tot publiciteit xau wetenschappelijk nieuws, Singel 276 te Amsterdam. Wetenschappelijke leidersdr. A. A. FOKKER, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, en dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, en andere docenten van naam. Ook examen-cursussen en leergangen, voor beginners zoowel als voor meergevorderden. Vraagt onzen gratis-prospectus. De meeste cursussen duren een jaar. Succes verzekerd. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij. Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maatschappij. Vanaf 1 Juli 1913 zal het vervoer van Bestolgoederen, geld en geldswaarden ge schieden met door de afzenders opgemaakte Adreskaarten, die, tegen den prijs van 1 cent de 4 stuks, ,aan de stations verkrijgbaar zijn. Elk collo bestelgoed moet bovendien voor zien zijn van een duidelijk adres. Vracht brieven voor het vervoer van bestelgoederen komen te vervallen. Vanaf den zelfden datum zullen voor het binnenlandsch vervoor van yl- en vracht goederen, levende dieren, lijken, ry- en voertuigen, nieuw model vrachtbrieven wor den ingevoerd, welke, tegen den prijs van i cent per stuk, aan de stations verkrijgbaar zijn. De thans in gebruik zijnde, voor rekening van een der Spoorweg-Maatschappijen ge drukte, modellen vrachtbrieven kunnen tot aan ÜIIISEMIM». OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vryo toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIBLIÜTHEEK. Bij den ondergeteekende verschijnt jS iederen Woensdag eJE I De Hollandsche Lelie 1 i Weekblad voor jongedames ftg onder Hoofdredactie VAN Jonkvr. ANNA de SAVORNIN LOHMAN. fVg - De Hollandsche Lelie" is het eenige Weekblad in Nederland voor dames 1 uit de hoogste en beschaafdste krin- gen. Let hierop voor uwe advertentie. £5 t Prijs per jaarg. f 4, fr. p. p. f 4.20 ïg proefnummer gratis. Amsterdam. L. J. VEEN. ïg Crediet- vereeniging Correspondentschap te Amersfoort. oir. H. J. M. van den BEKUH WILHELMIhASTRAAT 5. te Amsterdam. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant. Distill. Wijnen. Likeuren. Lieve Yrouwe-kerkhof, AMERSFOORT. gend te verzoeken een kleine gift af te zonderen voor hen, die om gezondheids redenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door Mej. D. A. S1DDRÉ, Muurhuizen 99. Mevr. GRONEMAN—Doornbos. Utrechtscheweg 10. Mevr. KNOPPERS—Van Eijbergen, Weverssingel 7. per fl. WACHENHEIMER0.80 NIERSTEINER0.90 HOCHHEIMER1.— MARCOBRUNNER1.10 RAUENTHALER*1.20 ZELTINGER BRAUNEBERGER 0.90 1.10 EERWERDA TIEMAN. Depot te Amersfoort bij M. R.N. Oosterveen Langestraat 46, Telefoon 77, Arnh.straat 11 Een voor een geheele stad, een geheel district, een geheel land zichtbaar uitstalraam, de beste, met duizenden monden sprekende verkoopster, is een goed gestelde annonce in een courant, die in alle en vooral de koopkrachtige kringen wordt gelezen.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3