Donderdag 3 Juli 1913. No. 8282. 62e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. FBSSSRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagavondAbonnement per 3 maanden fi franco per post ƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officicfile- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar bulten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU: KORT2QRAOHT 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat een afschrift van het pro ces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 2 Juli 1913 gehouden stemming ter verkiezing van zes leden van den Gemeenteraad is aange plakt en voor een ieder ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt. Amersfoort, 8 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, 1. 8. HERSTEMMING GEMEENTERAAD. Do Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat de herstem ming Ier vervulling van twee plaatsen in den Gemeenteraad in het kiesdistrict I, en van twee plaatsen in het kiesdistrict III zal plaats hebben op Woensdag 9 Juli 1918, van des voormiddags acht tot des namiddags vyf uur, in het Gym nastieklokaal Hoogere Burgerschool Ie District, en het voormalig schoolgebouw Koestraat Ille District. Candrdaten zijn Ie District' GERRITSEN, D. STADIG, mr. L. VOORST VADER, mr. C. M. van WAL Kin., T. van der Ills District: ACHTERBERGH, P. van KRAAN, S. STADIG, mr. L. WOLTERBEEK, P. 8. R. Tevens wordt de aandacht gevestigd op arti kel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hy die, opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelyk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Amerc ort, 3 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. EET KALK. Rudolf Emmerich, hoogleeraar in de ge zondheidsleer en bacteriologie aan de uni versiteit te Munchen, en prof. Oscar Loew, de bekende landbouw-chemicus, hebben, schrijft de »Nieuwe Rotterd. Crt.«, geruimen tijd geleden opnieuw de aandacht gevestigd pp het veelal in vergetelheid geraakte feit, dat kalk voor het dierlijk en menschel ijk organisme onmisbaar is en dat een tekort er aan een slechten invloed oefent op den algemeenen gezondheidstoestand. In de Berliner klinische Wochenschrift* staat nu van hen beiden een opstel, waarin zij meedeelen, wat hun nadere onderzoe kingen en proefnemingen op dit stuk hun geleerd hebben. Kalkverbindingen spelen niet alleen een rol in de tanden en de beenderen, maar ook in de meest verschillende organen van het lichaam, voornamelijk in de hartspier, in de klieren, het zenuwstelsel en de hersenen. Oscar Loew heeft al in 1892 een karak teristieke reactie beschreven met planten- cellen, die een helder licht werpt op de voornaamste functie van calcium. Het ver schijnsel bestaat hierin, dat de celkern bij aanraking mef een neutrale oplossing van 1 pCt. oxaalzure kali onder sterke samen trekking snel afsterft. Evenals oxzaalzure kali werkt fluoornatrium. Deze twee zouten hebben de eigenschap, te reageeren op cal- ciumverbindingen, waarbij het calcium in een onoplosbaar oxalaat of fluoride wordt ge bonden. Uit de samentrekking van de cel kan men afleiden, dat er calcium in de cel kern aanwezig is en dit calciumgehalte aan belangrijke bestanddeelen van de celkern onttrokken en door kalium of natrium is vervangen. Bij deze verandering nu schijnt het waterbindend vermogen van de bestand deelen der celkern sterk verminderd te wor den, ten gevolge waarvan dan de aanmerke lijke samentrekking met structuurvernieling en dood intreedt. Deze gevolgtrekkingen betreffende het calcium-gehalte van de celkern van planten gelden ook voor dierlijke cellen, daar tus- schen beido geen strenge scheiding te maken valt. Oxaalzure kali en fluoornatrium zijn dan ook niet alleen vergiften voor planten, maar eveneens voor alle dieren. Volgens Ferdinand Winkler veroorzaken beide zouten bij leukocyten een snel verval van de ker nen. De roode bloedlichaampjes van zoog dieren bevatten geen kern en ook geen calciumdie van vogels daarentegen hebben wel een kern en daarin komt ook calcium voor. Daar nu de functiën van de celkernen zeer menigvuldig zijn, zoo volgt hieruit ook, dat hun kalkgehalte bij de meest verschil lende processen in het dier een rol kan spelen. Een van de belangrijkste celkern functies is de vorming van enzymen; een rijkelijke verzorging van bepaalde cellen met kalkzouten moet vermeerdering van enzymen meebrengen en daarom het door enzymen bewerkte spijsverterings-proces bevorderen. Dit wordt bevestigd door tot nu toe onverklaard gebleven waarnemingen, die Boehm en Liebenberg vroeger bij kiem- planten van leguminosen, maïs, pompoenen en ricinus hebben gedaan. De in gedistil leerd water getrokken kiemplanten sterven namelijk al eer het organische reserve-voed- sel volkomen verbruikt is, nadat zij een lengte van 30 a 50 c.M. hebben bereikt. Als nu de planten in het begin van het af sterven van den top in verdunde oplossin gen van kalkzouten worden gezet, worden die overblijfselen van het reserve-voedsel volkomen opgebruikt en ontwikkelen zich nieuwe scheuten. De kalkzouten kunnen hier door geen andere vervangen worden. De verklaring schuilt natuurlijk in de be hoefte aan kalk van de celkern. De za len zijn in den regel arm aan kalk, maar rijk aan magnesia. Dit overschot aan magnesia heeft in zeker opzicht steeds een nadeel ten gevolge, dat natuurlijk minder aan den dag komt naarmate het overschot geringer is. Het magnesium in zijn verbindingen ver drijft het calcium uit de celkern en voegt haar zoodoende nadeel toe. Het moet mogelijk zijn, de dierlijke cel kern door toevoer van kalk op de zelfde wijze te regenereeren als de plantaardige cel. Vele van onze voedingsmiddelen zoo als vleesch, aardappelen en brood van de volle korrel vertoonen een gebrek aan kalk tegelijk met een overschot aan mag nesia. Bij rnecl van de volle korrel is de verhouding tusschen kalk en magnesia 0.28: 1, bij fijn tarwemeel 1:1. In het meel van de volle korrel, dat de zemelen bevat, is het groote magnesia-gehalte grootendeels aan de zemelen verbonden. De verwijdering van zemelen is rationeel, hetgeen ook uit de waarneming van Plasche en Lebbin volgt, omdat zemelen het nuttig effect van het meel verminderen. De bereiding van brood van de volle korrel is daarom een achter uitgang naar de tijden waarin men pas be gon, meel te malen. De soldaten hebben ge lijk zeggen Emmerich en Loew a's zij hun kommiesbrood ruilen tegen witte brood. De bovengenoemde overwegingen hebben Emmerich en Loew aanleiding gegeven om de proef te nemen met toevoeging van kalk zouten aan het voedsel van den mensch, in de verwachting, dat de enzymen-productie dientengevolge vermeerderen en dus het lichaamsgewicht toenemen zou. Zij hebben die proeven al sedert langen tijd genomen en in het groote meerendeel van de geval len Inderdaad een gewichtsvermeerdering waargenomen, die enkele maanden lang aan hield. Tot hun groote verrassing waren er tegelijk met deze gewichtstoeneming ook dikwijls nog andere zeer gunstige verschijn selen voor de gezondheid waar te nemen, Dit laat zich hieruit verklaren, dat niet alleen de tot het darmkanaal behoorende klieren, maar alle cellen van het lichaam een gun- stigen invloed ondervinden van toevoer van kalk indien een voeding met kalkarme en magnesiarijke levensmiddelen is vooraf ge gaan. Emmerich en Loew hebben chloorcalcium gekozen als de geschiktste kalkverbinding, eensdeels omdat dit zeer gemakkelijk oplos baar is, aan den anderen kant omdat het door omzetting met het natrium-phosphaat van het lichaam alleen het toch steeds in rijkelijke hoeveelheid noodige chloornatrium kon leveren, en eindelijk leek het hun ook- waarschijnlijk, dat het voor de maag nog gemakkelijker was chloorwaterstof af te schei den uit chloorcalcium dan uit chloornatrium en daarom op die manier de vertering in de maag moest bevorderd worden. Zij stelden voor, alleen het gekristalliseerde chloorcal cium te gebruiken, omdat dit een beteren waarborg voor zuiverheid biedt dan het poe- derige of gesmolten chloorcalcium van den handel. De te nemen hoeveelheid van het zout bepaalden zij op 3 Gram, hetgeen over eenkomt met ongeveer 15 Gram droog chloorcalcium; die dosis werd in driedeelen verdeeld en 's ochtends, 's middag en 's avonds onder de maaltijder (niet er vóór) gebruikt Het recept was Chloorcalcium crystallisatum pur. 100 g. Aqua dest. 500 g. Eiken dag bij de 3 maaltijden een thee lepel vol, met een weinig water verder ver dund of bij de spijzen te nemen. De bitter- zilte smaak van het zout is dan nauwelijks waarneembaar. Bovengenoemde hoeveelheid is voldoende voor ongeveer een maand en bij een mensch van 70 K. G gewicht zou de dagelijksche dosis beantwoorden aan 0.02 Gram droog chloorcalcium per Kilo lichaamsgewicht. Verschillende proeven met dieren toonden aari, dat de dosis chloorcalcium, die muizen maanden lang goed verdragen, 20 maal grooter en de door konijnen verdragen dosis 100 maal grooter is dan de dosis chloor calcium, die Emmerich en Loew voorstellen voor het dagelijksche gebruik van den mensch, over drie maaltijden verdeeld. Maar zeggen zij (en mocht men dat meer bedenken) daar het menschelijke organisme in menig opzicht gevoeliger is dan het dierlijke, zijn wij van meening, dat een dosis van 0.04 Gram gekristalliseerd chloornatrium (0.02 Gr. droog) per Kilo gewicht bij den mensch niet overschreden moet worden. De schrijvers geven een aantal waarne mingen bij personen, die hun voorschrift hebben gevolgd, waaruit blijkt, dat steeds een toeneming van gewicht viel waar te ne men en dikwijls ook andere gunstige ver schijnselen. Wij doen een paar grepen Mevrouw Brouchier nam in 8 weken 4 K.G. toe en werd in dien tijd bevrijd van de moeheid en slapeloosheid, die haar kwelde. Dr. Angerer, die een ernstige etterkokken- infectie had gehad en maanden lang met verschillende tonica vergeefs had beproefd, zijn vroeger lichaamsgewicht te herkrijgen, nam de oplossing, waarna zijn gewicht in 10 weken van 79 K.G. op 86 K.G. kwam, waar mee zijn vroegere toestand was bereikt. Dr. Oehler, te Leipzig, die bij 1.73 M. lichaamslengte slechts 67 K.G. woog, nam in 4 maanden tijds tot 73 K.G. toe. Gedrukte stemming, andere zenuwstoornissen en trage spijsvertering verdwenen volkomen. Hij her kreeg door het middel levensmoed. Hftusler, commies der posterijen te Rosen heim, nam in 7 weken 2 K.G. toe. Congesties en angsttoestanden verbeterden aanmerkelijk. T. Quigley schreef uit Seattle, dat het water daar zeer kalkarm, cn daarom het gebit van de bewoners zeer slecht is. De chloorcalcium- behandeling bekwam hem goed: »Itseemed to add vitality as well as energy to the system* (het leek wel of het meer levens kracht en meer lichamelijken weerstand gaf). Bij een verblijf op Portorico bleek prof. Loew, dat chloorcalcium ook In staat is, de gewichtsvermindering tegen te gaan, waaraan mcnschen uit Noordelijke landen blootstaan in de tropen. Merkwaardig is, dat chloorcalcium even goed in staat is, bij ziekelijke corpulentie een vermindering te bewerken en dat dan ook de algemeene gezondheidstoestand vaak verbetert. Zekere W. Fischer kwam in 12 weken met gebruik van chloorcalcium van 84 op 81.5 K. G. Hoofdpijnen en onregelmatigheden in den stoelgang verdwenen. Mevrouw Filler kwam in 12 weken van 78.1 op 74.8 K.G. was zeer zwaarlijvig; het zuur (Sodbrennen) waarvan zij dikwijls last had, verdween vol komen. De schrijvers verklaren de gewichtsver mindering aldus Toevoer van chloorcalcium bevordert wel de aanzetting van eiwit, maar niet de vet- vorming. Vet schijnt integendeel een ver hoogde omzetting te ondergaan. Is dit juist, dan moeten te dikke menschen afnemen, terwijl menschen. die ondervoed zijn met eiwit, eenigen tijd lang in gewicht moeten toenemen door de aanzetting van eiwit, die door chloorcalcium bevorderd wordt. De gewichtsvermeerdering kan onmogelijk uit water bestaan, omdat calcium-zouten diuretisch werken. Sedert een half jaar krijgen de twee hoog leeraren van alle kanten brieven cn monde linge mededeelingen over gunstige uitkom sten. Zoo schrijft dr. L. Reinhardt, uit Bazel »Ik heb dc oplossing dozijnen malen bij verschillende menschen, zelfs kinderen ge geven en steeds met den besten, ja soms met wonderbaarlijken uitslag, en wei juist in die gevallen, waarin het ten duidelijkste had moeten blijken, als de oplossing eenige prikkelende werking op maag of nieren had uitgeoefend. >Zenuwzwakke, overwerkte en psychisch gedrukte personen werden door chloorcalcium in korten tijd zóo genezen, dat zij innig dankbaar waren en zich als herboren en voor den zwaarsten arbeid geschikt gevoelden, Eén schreef mij zelfs, dat hij zich meer dan 20 jaar jonger voelde en geest-dijk en lichamelijk krachtiger dan ooit*. Emmerich en Loew zijn van meening.dat ook gezonden chloorcalcium, zij het in den vorm van calciumbrood (dat wordt gemaakt door bij het kneden choorlcalcium toe te voegen aan het deeg) of in de voorgeschre ven oplossing, eiken dag moeten gebruiken, daar vele van onze belangrijkste voedings middelen niet alleen arm aan kalk zijn, maar ook een overschot van magnesia boven kalk bevatten, wat ook een ongunstige factor is. Bij zieken, vooral bij zoodanige waarin gemakkelijk kalkvcrlies in de urine valt te constatceren, gebruikt men beter melkzure kalk met een toevoeging van wijnzure natron, om de alkalinlteit van het bloed iets te vermeerderen. Het melkzuur en het wijn- zuur van deze zouten vindt men later in de bloedwei terug als koolzuur in de gevormde dubbclkoolzure kalk cn dubbelkoolzure natron. Het mengsel wordt bereid uit gelijke (ieelen melkzure kalk en wijnzure natron en hiervan wordt 8 tot 10 Gram dagelijks, over drie doses verdeeld, na of bij de maaltijden genomen. De regeling van den toevoer van kalk is zoo besluiten Emmerich en Loew hun artikel een van de voornaamste eiachen van de hygiëne van het raa. Aanstaanden Zondag hoopt hier voor te gaan bij dc godsdienstoefening in de Luther- sche kerk ds. J. L. F. dc Mcijere Joh. Cz., thans te Haarlem in de Remonst.-antsche kerk ds. P. Eldering, uit Rotterdamen

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1