Gemengd nieuws. voor den Doopsgezinden kring ds. E. M. ten Cate. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in Juni ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f44 151.77 en teruggevraagd f 42 439.89. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 17 910. De heer J. P. M. Korving, klerk der posterijen en telegrafie ie klasse, is overge plaatst van Amsterdam naar hier. Uit den regenmeter hierés in Juni na 15 regendagen afgetapt 91.6 m.M.de grootste hoeveelheid den 6den, namelijk 24,3 m.M. De Commissaris der Koningin in deze Provincie is verhinderd, morgen audiëntie te verleenen. Tot leden der Gedeputeerde Staten van Utrecht zijn herkozen mr. M. W. L. S. Bil- derdijk, jhr. mr. E. W. Bosch van Oud- Amelisweerd, mr. F. A. R. A. baron Van Ittersum en dr. W. H. J. Royaards. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten is gekozen mr. G. A. van Bolhuis. In de Dinsdag geopende zomervergade ring van de Provinciale Staten van dit ge west kwam onder meer aan de orde: een missive van Gedeputeerde Stater, 'ge leidende de ontwerp-bcgrooting der Provin ciale inkomsten en uitgaven voor 1914, met een ontwerp-besluit tot het heffen van opcen ten op de Grond- en de Personeele belas ting. Voorgesteld wordt, over het jaar 1914 op de hoofdsom der Grondbelasting voor de gebouwde en voor de ongebouwde eigen dommen en op de hoofdsom der Personeele belasting te heffen 11 opcenten. De Begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op f379 423-38. Naar de afdeelingen gezonden ter onder zoek. een adres van het Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde om een provinciaal subsidie, met het voorstel daaromtrent van Gedeputeerde Staten. Uit de Memorie van toelichting blijkt, dat een verhoogd subsidie wordt verwacht in verband met den min gunstigen financieelen toestand van het Genootschap. Gedeputeerde Staten zijn echter van mee ning, dat hierop niet moet worden ingegaan. Zoo er immers thans een tekort is, terwijl de rekening 1911 nog sloot met een batig saldo van f576,79, dan is dit te wijten aan het besluit van het Bestuur in Maart 1912 om een deel van het «Landbouwweekblad* voor eigen berichten en mededeelingen te reserveeren. De kosten hiervan bedroegen in 1912 f 1028.80, de ontvangsten deswege f239.95, zoodat aan dit besluit een nadeelig saldo is te wijten van f 790. Bestond dit niet, van een nadeelig saldo op de jaarlijksche rekeningen ware evenmin sprake. Gedeputeerden stellen dan ook voc. om ook voor 1914 het gewone subsidie ad f200 te verleenen. Naar de afdeelingen gezonden, een adres van het Bestuur der afdeeling Amersfoort van het Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde te Utrecht om een subsidie ten behoeve van een cursus in land- bouw-huishoudkunde voor vrouwen en doch ters van landbouwers. Om prae-advies naar Gedeputeerde Staten, een adres van de Tuinbouw-vereeniging Amersfoort te Amersfoort om subsidie ten behoeve van een tuinbouw-wintercursus, met het voorstel daaromtrent van Gedeputeerde Staten. Voorgesteld wordt, de gevraagde f 75 tot wederopzeggens te verleenen. Naar de afdeelingen gezonden ter onder zoek. een adres van de vereeniging Ambachts school voor Amersfoort en omstreken*, te Amersfoort, om verhooging van het Provin ciaal subsidie. Om prae-advies naar Gedeputeerde Staten, een adres van de vereeniging «Ambachts school voor Amersfoort en omstreken* te Amersfoort om een Provinciaal subsidie voor een Middelbare Technische school. Om prae-advies naar Gedeputeerde Staten, een adres van het Bestuur der Visscherij- school te Bunschoten om een Provinciaal subsidie ten behoeve van haar visscherijschool voor 1914, Om prae-advies naar Gedeputeerde Staten, een adres van de Veehouders-vereeniging te Bunschoten om een Provinciaal subsidie voor een landbouw-wintercursus. Om prae-advies naar Gedeputeerde Staten. Waarom het carillon sedert Dindagmid- dag niet speelt Er stond een snaar op 't springen en om ongelukken te voorkomen, wordt die nu vervangen door een stalen kabel. De heer H. B. Beaufort, pluimvee-consulent, is thans met no. 2S4 aangesloten aan het plaatselijk telefoonnet. Weldra wordt nu ook met no. 116 de Officieele uitslag van de gister gehouden STEMMING voor den Gemeenteraad. District I. Aantal kiezers Opgekomen Onwaarde Volstrekte meerderheid 973 740 7 367 Uitgebracht op D. GERRITSEN, aftr. 269 J. HOFLAND 128 F. A. L. KATER 150 H. J. DE KEMPENAER 177 Mr. L. STADIG 190 Mr.C.M. van VOORST VADER 205 J. van der WAL Kzn., aftr. 216 G. van WIJLAND Jr. 113 District II. Aantal kiezers 832 Opgekomen 716 Onwaarde 9 Volstrekte meerderheid 354 Uitgebracht op P. van ACHTERBERGH, 205 H. DONKER 112 J. C. HAGELEN 20 A. H. van KALKEN, aftr. 373 F. A. L. KATER 152 H. KROES, aftr. 377 J. van der WAL Kzn., 128 G. van WIJLAND Jr. 24 District III. 904 761 377 Aantal kiezers Opgekomen Onwaarde Volstrekte meerderheid Uitgebracht op P. van ACHTERBFRGH, aftr. 346 D. GERRITSEN, 185 J. HOFLAND 65 S. KRAAN 212 J. van de LIJKE 111 Mr. L. STADIG 244 P. S. R. WOLTERBEEK 228 G. van WIJLAND Jr. 60 District I: Herstemming tusschen de heeren Gerritsen, mr. Stadig, mr. Van Voorst Vader en Van der Wal. District II: Herkozen de heeren Van Kalken en Kroes. District IIIHerstemming tusschen de heeren Van Achterbergh, Kraan, mr. Stadig en Wolterbeek. De herstemmingen hebben plaats op WOENSDAG 9 Juli. aansluiting gemaakt voor de firma wed. I. A. de Vries ijzerhandel, voor de bouw vakken, Lieve Vrouwestraat 1. In «Populair-wetenschappelijk Nederland*, de nieuwe uitgaaf van de firma Ipenbuur Van Seldam te Amsterdam, is als no. 3 verschenen de rede over Erasmus door dr. H. J. Toxöpeus ook voor de plaatselijke af deeling van den Ned, Protestanten Bond gehouden, hier en daar uitgebreid, en met een 11-tal portretten en afbeeldingen in den waren zin des woord verlucht. Stellig zal menigeen dit fraai uitgevoerd boekje 2ich willen aanschaffen om eens te herlezen hetgeen een zóo bevoegde als dr. Toxopeus schreef over den grooten Rotter dammer. Mejuffrouw I.. U. S. de Jong heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig ge volg afgelegd het tweede natuurkundig examen Geneeskunde. Dinsdag even na twaalven kwam een grijsgrauw vliegtuig over de stad. Later bleek, dat het de 20-jarige Fransche vliegenier Brindejone des Moulinais was, die, den zelfden ochtend om 5.31 uit Kopenhagen vertrokken, om 7.54 te Hamburg landde, vanwaar hij om 9.37 weder vertrok, te 11.45 boven Deventer was en om 12.50 op Hout- rust bij Den Haag landde. Aan het toelatings-examen voor den Hoofdcursus, waarvoor het schriftelijk ge deelte van heden tot Zaterdag en het mon deling gedeelte op 10 Juli wordt gehouden, nemen 62 onderofficieren deel. Er zijn 35 plaatsen. Men schrijft ons Gedurende Juni bedroeg het aantal be zoekers van de Openbare leeszaal en biblio theek (Beukenlaan) voor de couranten- en tijdschriftenzaal 984, voor de studiezaal 319. Op het gebied van schoone letteren, kunst, natuurwetenschappen en techniek werden uitgeleend 627 banden. Deze getallen waren voor Mei 788 en 270 bezoekers en 436 banden. Op alle punten een prachtige vooruitgang dus Onder de bezoekers zijn niet gerekend zij, die alleen komen om boeken uit de bi bliotheek ter lezing te ontvangen. De afgeloopen maand bracht weer 36 nieuwe ledenwie voigt In de nieuwe bepalingen op het bestel- goederenvervoer bij de spoorwegmaatschap pijen, waarbij sedert 1 Juli elk collo van een adreskaart moet worden voorzien, is reeds een kleine wijziging gebracht. Alléén de naam van den geadresseerde moet op de kaart worden vermeld, doch niet meer de naam van den afzender. Ook is de bepaling volgens welke dit tarief voor zendingen boven 15 K.G. op waarts moest worden afgerond op 5 cent in zooverre veranderd, dat bedragen van 2J/2 cent en meer moeten worden afgerond op 5 cent en kleinere bedragenjcunnen worden verwaarloosd. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd-bureau van politie terug te bekomen een boomsnoeier, een tafelmes, een zakmesje en een dames-handtaschje. Tegen een ouden bekende van justitie en politie is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van ijzerwaren, enz., ten nadeele van een aannemer hier gepleegd. De man legde een volledige bekentenis af. Zoek uw geluk binnen de kleinste grenzen. De hoedepen, De veelgesmade hoede- pen zal welhaast voorgoed kunnen verdwij nen. Juffrouw Anna Jochmann, een teekena- res, heeft te Berlijn voor binnen- en buiten land patent aangevraagd voor een hoede- speld waarbij geen hoed doorgeprikt behoeft te worden en geen punt te voorschijn komt. Kranig. Een soldaat van het 11 e re giment artillerie, die aan bloedbederf leed, werd naar het gasthuis te Würtzburg ge bracht. De geneesheer verklaarde, dat de man alleen te redden was door bloedovertap- ping. De regiments-commandant vroeg aan zijn officieren of een soldaat zich zou willen beschikbaar stellen voor die gevaarlijke ope ratie. Aanstonds boden 17 officieren zich zelf aan en de behandelende geneesheer koos een hunner, luitenant Dittmar, van wien prof. Enderlen anderhalven Liter bloed overtapte in de aderen van den zieke, die hierdoor van een wissen dood is gered. Dit schoone voorbeeld van zelfopoffering, door luitenant Dittmar gegeven, is ter ken nis van het legerkorps gebracht en aldus vernamen het de bladen. Hooimaand. Juli is de tweede maand van den meteorologischen zomer. Het is de maand van de grootste warmteeen enkele maal wordt in Juni of Augustus een hoogere temperatuur bereikt. De dagen beginnen reeds te korten, maar de thermometer trekt zich daar niets van aan. In het algemeen is zelfs in de laatste helft van deze maand de temperatuur nog hooger dan in de eerste. De wind waait meest uit Westelijke rich ting het barometrisch hoog ligt in het alge meen iets ten Zuiden van ons land. Gedu rende een week is het hier fraai Oosten- windweer. Zuidelijke winden komen betrek kelijk weinig voor, veel minder dan in Augustus. Noordelijke winden worden in Juli niet zoo vaak waargenomen als in Juni of Mei. In het algemeen heeft het weer dus een tamelijk goed karakter. Het verdient dan ook aanbeveling, zooveel mogelijk in Juli en niet in Augustus vacantie te nemen. Dagen van regen en nog eens regen zonder zonneschijn-intermezzo's zijn in Juli betrek kelijk zeldzaamheid. Zoo althans behoort het te wezen doch de Julimaand van 1913 schijnt alle meteoro logische theorieën om te werpen. Het weerkundig station te Berlijn heeft geconstateerd dat het Zondag 30 Juni aldaar de koudste Junidag geweest is, die sinds de laatste zestig jaar voorkwam. De ochtend- temperatuur bedroeg n.3 graden Celsius, terwijl de thermometer op het midden van den dag 12.3 graden aanwees. Deze tempe ratuur was maar een halve graad hooger dan de laagste Juni-temperatuur, die ooit werd aangeteekend. Onze Geschiedenis in het Engelsch. Met de nobele bedoeling onze Geschiedenis in Engeland nader bekend te maken, schreef de heer Hendrik Willem van Loon, een Hollandsch-Amerikaan, een boek, dat door de bevoegde Engelsche pers zoowel om zijn degelijke leesbaarheid als om zijn goed idioom wordt geprezen. De Engelsche Ge schiedenis en de onze hebben veel gemeen schappelijks, vooral in de 16e en de 17e eeuw, doch na den dood van Willem III en vooral na den vrede van Utrecht had men in Engeland niet meer zooveel reden om zich voor onze binnenlandschen toestand te interesseeren. Wel deden dat de Regeering en de diplomaten, doch niet meer het volk. Zoo komt het, dat men in Engeland van onze Geschiedenis in de 18e eeuw zoo goed als niets pleegt te weten. Den heer Van Loon was daardoor zijn taak aangegevenhij had op éen na het treurigst tijdperk onzer Geschiedenis tot onderwerp te kiezen en noemde zijn werk dan ook »The fall of the Dutch republic*. Politiek en Wiskunde. Het aantal ge leerden, economisten en statistici, dat zich gaat bezighouden met de politieke reken kunde, neernt toe met den dag. Ook mr. Van Raalte, uit Dordrecht, de bekende Vrijzinnig-Democraat, begint thuis te raken in het electorale cijferen. In «De Wereld* publiceert deze politicus een hoogst interes sant artikel, waarvan de korte inhoud is: De Rechterzijde moest in 19x3 de neder laag lijden, immers, sedert 1881 daalt het aantal rechtsche stemmen bij iedere ver kiezing, eerst in een langzaam tempo, maar sedert 1897 vrij snel natuurlijk stijgt het wel weer eens tijdelijk, maar spoedig is dan het maximum bereikten het nieuwe mini mum ligt steeds lager dan het vorige. Mr. Van Raalte deelt mee, dat hij in 1906 in «De Vrijzinnig-Democraat* de nederlaag van de Rechterzijde bij de generale ver kiezingen in 1913 heeft voorspeld. Of eigen lijk dit: In 1913 zou het aantal Rechtsche stemmen niet meer grooter zijn dan het aan tal Linksche. Thans profeteert hij, dat het verschil tusschen het aanta' Linksche en Rechtsche stemmen voortdurend grooter zal worden in een voor Links gunstigen zin, zoodat het succes der Linkerzijde verzekerd is. Door- toevallige omstandigheden (dis- icts- verdeeling) is het evenwel mogelijk, dat, ondanks het kleine aantal stemmen van Rechts, de kerkelijken in de Tweede Kamer nog eens de meerderheid zullen krijgen. Maar zelfs deze kans is niet heel groot. Naar aanleiding van het artikel van mr. Van Raalte hebben wij ons gewend tot een zeer bekend mathematicus en statisticus, die ook in de politiek doorkneed is. Deze politieke rekenmeester deelde ons het volgende mee. Wil inen van de verhouding tusschen het aantal Rechtsche en Linksche kiezers een juiste grafische voorstelling geven, dan is het noodzakelijk, dat men de verschillende toe valligheden, die het cijfer beïnvloeden, ver wijdert. Men kan aanvankelijk wel de curve laten loopen langs het juiste aantal stemmen, maar dan krijgt men zoowel voor Links als voor Rechts een zeer onregelmatige zigzag lijn. In 1909 was de conjunctuur voor Rechts abnormaal goedzijn tegenstanders waren bijv. verdeeld, en ook de herinneringen aan het ter ziele gegane Ministerie-De Meester deden Rechts meer goed dan kwaad. Het aantal op Rechts uitgebrachte stemmen mag men dus in 1909 wel met 5 pCt. verminde ren. Bij Links heerschte groote onverschillig heid; niemand geloofde in een overwinning van de Vrijzinnigenvandaar, dat vele Liberalen dachten het geeft toch niets, ik ga niet stemmen. In verband hiermee ge- looven wij het aantal Linksche stemmen wel met 15 pCt. te mogen vermeerderen. Thans zijn vele Rechtsche kiezers thuis gebleven, omdat zij liever geen Tariefwet wenschten. Ook om andere redenen meenen wij, dat het aantal Rechtsche stemmen wel met 10 pCt. mag worden vehoogd. Nu was voor Links de conjunctuur abnormaal guns tig. Werd niet de Linkerzijde krachtig ge steund door de Anti-Kuyperiaansche ortho doxie Wij meenen dan ook, dat het aantal op Links uitgebrchte stemmen wel met 10 pCt. mag worden verminderd. Vergelijkt men na deze reduceering de verhouding tusschen Links en Recht3 van 1909 bij die van 1913, dan blijkt allerduide lijkst, dat de veranderingen heel klein zijn. Wij gelooven, dat de Vrijzinnig-democraat mr. Van Raalte werkelijk door een te opti misten bril kijkt. Ten slotte vestigde onze specialiteit er de aandacht op, dat de stembus-prognostiek nog lang niet aan haar berekenbaarheid toe is en dat het in de twintigste eeuw nog niet aan den knapsten mathematicus zal gelukken, een stembus-uitslag te voorspellen, gegrond op mathematische gegevens. De wandelstok Luppensio. De leider van het Amerikaansche wandelstokken-syn dicaat, die de wandelstokken-mode beheerscht, de her Harry Luppensio, heeft geordineerd, dat de gewone alpenstok in 1914 door de heele wereld als rotting zal moeten worden gebruikt, d.w.z. door hen, die zich aan de mode storen. .De nieuwe wandelstok heeft een groote haak, en is eenigszins knoesterig. De

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2