Zaterdag 5 Ut Juli 1913. No. 8283. 62e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Yennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cloeff" HOOFD-REDACTEUR P. J. FHSDSHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiééle- en ontelgenings- advertentién per regel 15 cent Reclames x5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SOZtTXaXLSOBT 8. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. Bepaling stemtijd, arth 57 en 58 der Kieswet De Burgemeester der Gemeente Amersfoort herinnert personen, bij wie en bestnurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrek king zyn, dat zy, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zjjn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestaar vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, ge durende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddag! en vijf uren dee namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zy, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan éen arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op don tot stemming bepaalden tjjd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermel dende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vjjf en zeventig gulden. De algemeens maatregel van bestuur, boven- Snoemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 ai 1901 (Stbl. No. 109) en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurden van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienst betrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende oren vertoe ven in de Gemeente, op welker Kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikol wordt voorts verleend aan geneeskun digen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen als mede aan personen en bestunrders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen. Amersfoort, 3 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester en Wethouders van Amen foort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het 2e gedeelte van het primitief kohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1913, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 4 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. N. VEENSTRA. L. S. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, noodigen belanghebbenden nit, de boomen, staande op aan nen toebehoorende perceelen, welker takken boven den openbaren weg han gen, te doen snoeien tot 3 Meter boten den grond. Amersfoort, 3 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. N. VEENSTRA. L. S. Ouders en kinderen. Dat vele ouders zich tegenwoordig zoo weinig inlaten met hun kinderen, zou men in »de eeuw van het kind«, zooals men dezen tijd gelieft te noemen, niet verwachten. En zeker, men doet ook veel voor de kinderen; ze hebben somstijds al een heele belletris- tische biblioteek van de nieuwste kinderboe ken in prachtband, ze hebben hun kinder courant, hun sportblad, ze slaan geen voet balwedstrijd over. En bovendien, het is ook mode, dat een kind zoo van alles heeft en aan alles meedoet. En wie gaat er nu tegen de mode in En toch, mevrouw, de jeugd is ondank baar; nietwaar? Nooit zullen de kinderen tot u of tot een ander zeggen: Kijk eens aan, nu hebben pa en ma alweer voor zoo veel geld aan boeken voor me gekocht, of alweer zooveel uitgegeven om mij een pret- tigen dag te bezorgen. Het boek jagen ze door, de pret genieten ze, en dan zien ze alweer uit naar een ander buitenkansje, die schelmenEn het baat ook niet, of de moeder zelve het al zegtjongen, wat ben je weer stout; en nu hebben we je nog wel zooveel gekocht! Neen, moeder tje, dat slaat niet inHet genot waardeert de jeugd wel, maar de opoffering ervoor niet; want die kent ze niet. En het genot van dat boek hebt u zelf óok gehad. Want u hebt het natuurlijk eerst gelezen vóór u het gaf en daarna was het maar wit rustig, toen het kind met dat boek zich vermaakte. Jammer, dat het zoo spoedig uit was, want toen begon de drukte weer. Pas had Jantje het eten door de keel, of hij schommelde een paar boeken uit zijn tasch als die nog gebruikt wordt en zette zich bij de tafel om zijn les te leeren. Hij doet het onder begeleiding van zijn vingers, die pianospelen op den rand der tafel, tot ongerief van zus, die daardoor haar gedachten niet bij elkaar kan houden, en er ontstaat krakeel. Ten minste éen van beiden loopt nijdig weg. En dan kent de ander binnen vijf minuten <ie taak en wandelt nu het heele huis dooreen werklooze. Ga hem uit den weg, want zijn lusteloosheid heeft een zeer laag ontvlammingspunt. Zijn boeken heeft hij alle nog eens ge monsterd «allemaal doorgelezen*. Zijn schrift, vóór een paar dagen nieuw gekocht, heeft hij nog even doorgebladerd; de eerste bladzijde, dat ging nog; die stond vol som men en dat was een bemoedigend gezicht; maar op de volgende bladzijde had hij er een paar moeten doorstrepen, en toen was het gesukkel begonnen. Op de derde bladzij had hij een teekening willen maken, doch daarvoor was het papier niet geschikt ge bleken. Op het volgende blad bad hij een stuk uit een zijner boeken willen overschrij ven, maar toen hij drie woorden had neer gezet, had die malle meid uw dochter, mevrouw, en zijn zuster gezegd: hij oefent zich in het boekenschrijven. Toen had hij het schrift dichtgeflaptvandaar die klad. Neen, daar was aan dat heele schrift geen aardigheid meer. Hij zal de leege blaadjes er maar uitscheurendie zijn dan nog zoo goed als kladpapier op school, om er som men op uit te rekenen. En de blaadjes gaan netjes opgevouwen in den binnenzak. En dan drentelt Jantje vanzelf verder tot. hij weer in de huiskamer belandt. Daar zit zus druk aan haar lievelingswerkje en moe is ook bezig. En hij Hij voelt, dat het zoo niet gaat. Moe, vraagt hij, mag ik een doos kleurkrijt koopen, voor een duppie? Gelukkig, het mag, en als hij terugkomt, heeft hij in een wip de oude teekeningen van school bijeengezocht en deze worden nu met ongebreidelden ijver in de verf gezet. In een half uur is het af en dan gaan Jan en zus en krijt en teekeningen, allen en alles, paar het nachtlogies. Doch den volgenden avond dreigt er weer werkloosheid, want de teekeningen zijn «klaar* en het schrift bestaat niet meer anders zou hij daarin nog mooie kleuren kunnen aanbrengen. Maar komaan, er zit nog wel een nieuw schrift aan en zoo geven de kleurtjes nog een tweeden avond gezellige bezigheid. Maar als dan de mooie punten er afgesleten en enkele stukjes ook al gebroken zijn, dan is althans voor den derden avond ook daar de aardigheid weer af en dan zit Jantje met een nieuw schrift, waarin een pudr mal gekleurde bladen. Nee hoor, dat kleuren valt óok al niet mee. Als je er mee bezig bent, is nog wel aardig, maar als je later het werk onder de oogen krijgt, dan staat het je geweldig tegen. Er uit moeten die bladen en dat nare schrift gaat diep de kast in. E11 de volgende avonden sukkelt Jantje weer aan de kwaal der werkloosheid. Hij ver veelt zichzelf en anderen erbij, en als zus met haar werkje klaar is, wordt die er nog kibbelig bij óok. Dan is er met die twee voor moeder geen huis te houden ze is maar blij, als beiden naar bed zijn en het dan eerst rustig wordt in huis. Maar daaruit volgt nu juist, dat de ouders van die twee zich niet met hun kroost be moeien de kinderen moeten zichzelf «maar* bezig houden en als ze dat niet kunnen, heeten ze lastig. Boeken en schriften, schrijf gereedschap kunnen ze bekomen; men heeft het gaarne voor de kinderen over, maar meer kunnen de ouders niet geven. En toch vragen de kinderen iets meer. Onder woorden brengen, kunnen ze het niet, doch als ze zoo druilerig rondloopen door het huis of zitten te hangen over stoelen en tafel, dan zegt hun houding, hun wezen.dat ze behoefte hebben aan leiding, aan mee- en voordoen. Kom, moedertje, leg dat handwerkje nu eens neer. Beproef eens, of ge zelf óok nog zulke schoolsommetjes kunt maken. Het is misschien wel lang geleden, dat ge u daar mede bezighieldt. en van menige som zal het geheime kunstje u wellicht reeds ont gaan zijn, doch de kinderen zullen het er niet minder prettig om vinden, wanneer ze merken, dat ze u wel eens te slim af zijn. En ge herinnert u misschien óok nog *wel, hoe ge zelf u vroeger wel eens bezig hieldt met allerlei onbeteekenende, maar daarom toch steeds gezellige middeltjesof hebt u nooit eens geldstukjes met papier bedekt en met het potlood afgeteekend, nooit vlechtmatjes gemaakt, nooit teekeningen, reclameplaatjes tegen de vensterruit overgehaald Weet u dan niet meer wat er uit komt, als u 365365 deelt door 7, de uitkomst door 11 en die uitkomst door 13 Dat kon u vroeger maar zóo zeggenook van 789789 en van 806806. Laat uw zoontje u eens een zijner boeken voorlezendan zal hij, en u óok, bemerken, dat hij het wel vluchtig heeft doorgerend, doch eigenlijk toch niet gelezen heeft, want veel heeft hij slechts ten halve begrepen. Als hij het u moet verklaren, dan zal hij op moeilijkheden stuiten en stellig zal hij het prettig vinden, dat u óok belang stelt in zijn lectuur. Ook van zijn huiswerk voor de school moogt u wel eens kennis nemenkijk het maar eens in, laat het maar eens oplezen dan zullen er nog wel onnauwkeurigheden voor den dag komen. Daar gaat tijd mee gemoeid; doch den tijd, dien u anders noo- dig hadt om den jongen te beknorren of te verbieden, wint u dan óok uit. En ook het onaangename daarvan blijft u dan bespaard. Het is goed, dat de ouders veel voor hun kinderen over hebbendoch het is noodig, dat zij zich met die kinderen bezig houden, dat zij met die kinderen meeleven en belang stellen in hun bezigheid, opdat het kinderlijk gemoed zich niet ga sluiten en een eenzelvig leven zich ga aanwennen. Want in dien zin is het niet bedoeld, toen men onzen tijd noemde «de eeuw van het kind*. Veel heeft men voor de kinderen over, behalve twee heel kostbare zaken moeite en tijd. Een schoolrapport inkijken en teekenen O, met genoegen, vooral als het gunstig luidt. En luidt het ongunstig, dan eens aan school gaan hooren. hoe dat zit, dat gaat nog. Zoo bepaalt zich de ouderzorg over het kind meer tot het administratieve. Als pa hoort, dat zoontje het huiswerk niet steeds gereed heeft, dan volgt onmiddellijk de ad ministratieve regelniet meer fietsen, niet meer voetballen, tot het volgende rapport beter getuigenis van het huiswerk geeft. Het is de toepassing van het boetestelsel, naar den aard van het werk en van den persoon gewijzigd. Doch dat stelsel is aller minst geschikt, den lust tot grootere inspan ning aan te wakkeren. Het drukt neer, doch heft niet op. Het maakt tijd vrij, doch waar borgt niet, dat deze beter wordt besteed. Het is een dwang, die alleen maar gewet tigd zou zijn, als gebleken was, dat het ver zuim ontstaan is door gebrek aan vlijt. De eeuw van het kind Administratief, ja; en maatschappelijk ook, sinds de ont wikkeling van de school en de strekking der kinderwetten het kind ten goede komen. Doch niet in dien zin, dat de opzettelijke opvoeding door den huiselijken omgang in gelijke mate vooruitgegaan zou zijn. En dat is jammer. J. M. H. M. de Koningin-Moeder, die zich gis ter" naar «Het Loo* begaf, kwam op den terugweg per auto door deze Gemeente. De heenreis werd gemaakt per trein. Onder de kennisgevingen aan het hoofd van dit nummer herinnert er een aan de ver plichting om takken die lager dan 3 Meter uitsteken boven een openbaren weg te doen snoeien. Sedert gisteravond speelt tot veter genoe gen het carillon van den Lieve Vrouwe-toren weer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond een openbare vergadering- ten Raadhuize. De heer J. B. Nakken, sedert 1 Februari 191 o onderwijzer aan de openbare Lagere school Koningsstraat, is in gelijke betrekking benoemd aan de school aan de Minkade te Utrecht. Men verzoekt ons, de volgende motie op te nemen De kiesvereeniging «Amersfoort's Belang* in vergadering bijeen op 4 Juli, gezien den uitslag der stemming voor den Gemeenteraad in district I, waar de heeren D. Gerritsen en J. van der Wal Kzn. in her stemming komen met de rechtsche candi- daten, overwegende, dat de heer Gerritsen, als leider van een groep vrijzinnigen, gedurende de laatste jaren een overwegend aandeel heeft gehad in de aanneming van verschil lende voorstellen, die in strijd zijn met de vrijzinnige beginselen, en in gebreke is ge bleven zijn invloed aan te wenden om de Gemeente te bewaren voor den financieelen nood waarin deze naar zijn eigen verklaring, afgelegd in de Raadszitting van 19 Juni 1.1, verkeert, besluit, bij de herstemming op 9 Juli de kiezers in district I ten opzichte van de candidatuur-Gerritsen volkomen vrij te laten, de kiezers ten dringendste aan te bevelen, hun stem uit te brengen op den heer J. van der Wal Kz. Vroeger heette het, dat het vervoer van de tram nauw verband hield met den regen val. In Juni waren er x 6 regendagen en toch is 't met de tram over de' heele linie weer minder. Zou 't nu te wijten zijn aan de koude, zelfs in Zomermaand, die de menschen thuis houdt Het aantal betalende passagiers was xo 789, of 27 minderde ontvangst uit pas- sage f 541.40, of f 2.90 minderde totale ontvangsten beliepen f 591.40, of f 26.35 minderde dagkilometeropbrengst was f 10.95, of fo.49 minder dan in Juni 1912.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1