Zaterdaq 12 No. 8286. 62e Jaargang. Op reis. AMERSFOORTSCEE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. 7H2CDSRZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ostbus 9. BUREAU; ZOKTSGBACHT 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een BIJBLAD. Aan onze abonné's die tgdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de .Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVING. Zou 't kunnen? LANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien de aanschrijving van den Commis saris der Koningin in de Provincie Utrecht van 20 Mei 1913, 4e Afdeeling, no. 2004/1761, Brengen ter kennis van de verlofgangers der Landweerlichting 1906, dat de wapenen, de kleeding- en uitrus tingstukken en het ledergoed, zoomede de reglementen of dienstvoorschriften, aan ben bij vertrek met verlof medegegeven of later uitgereikt, ingevolge het bepaalde bij het derde lid van art. 31 der Landweerwet, door hen zullen moeten worden ingeleverd, dat die inlevering zal moeten geschieden op Maandag 28 Juli 1913, des voormiddags te 9 uur, in het Gymnastieklokaal der In- fanterie-kazerne te Amersfoort, dat zij bij de inlevering in burgerkleeding dan wel in uniform-kleeding kunnen verschij nen; in het laatste geval moeten zij voorzien zijn van de noodige burgerkleedingstukken, I om daarin gekleed weder huiswaarts te 1 keeren. Wordende voorts de aandacht van belang hebbende op den volgende bepalingen geves tigd: a. indien een verlofganger der Landweer wegens ziekte, verblijf buitenslands of andere geldige reden verhinderd is, persoonlijk de wapenen, de kleeding- en uitrustingstukken, het ledergoed en de reglementen en dienst voorschriften in te leveren, dan is, hij of zijn, bij onmacht zijnerzijds, zijne naastbe- staanden gehouden, er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander geschiedt.Van de geldigheid der redenen van verhindering moet blijken uit een bewijs, afgegeven, c. q. gelegaliseerd, door den Burgemeester en bij de inlevering over te leggen door den per soon, die namens den verlofganger tot de inlevering verschenen is; b. dat, volgens art. 52 der aangevulde en gewijzigde Landweerwet strafbaar is de ver lofganger der Landweer, die zonder geldige reden, de hierboven sub a genoemde voor werpen, hetzij in hun geheel, hetzij gedeel telijk, niet inlevertwiens wapenen, leder goed, kleeding- of uitrustingstukken, regle menten of dienstvoorschriften na inlevering niet in voldoenden staat worden bevonden of die wapenen, ledergoed, kleeding- of uitrus tingstukken, reglementen of dienstvoorschrif ten, aan een ander behoorende, als de zijne inlevert. Amersfoort, 12 Juli 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. De ministrieele crisis nadert haar oplossing. Zooals we gistermiddag bulletineerden, is aan dr. D. Bios, het bekende Tweede Kamer lid voor Winschoten, de samenstelling opge dragen van een nieuw Kabinet uit de g e- h e e 1 e linkerzijde der Kamer. Zoo heel vlug gaat dit in den regel niet in zijn werk, doch in afzienbaren tijd zal dr. Bos er toch wel in slagen de opdracht uit te voeren en welhaast zullen de namen der nieuwe Departementshoofden worden ver meld. En nieuwe heeren, nieuwe wetten. Telken jare verlaten duizenden jongelieden de scholen van alle categorieën en begint voor hen de strijd om het bestaan. Zij gaan geld verdieneneerst weinig, later meer, eindelijk hun maximum. Doch dit maximum blijft voor velen be neden zekere limiet, om de eenvoudige reden, dat zij te vlug in de practijk moesten, daar vader en moeder hun mee-verdienen niet konden ontberen of omdat er voor andere broertjes en zusjes nog moest gezorgd. Uit ieder jaarverslag van de Ambachts school klinkt dit droeve lied. En van de gewone Lagere school? Hoe heel velen zouden het verder brengen als zij Hoogere Burgerschool of Gymnasium en Hoogeschool konden bezoeken. Dat hoogere onderwijs is wel niet voor hen gesloten maar toch En zelfs velen die eind-examen Hoogere Burgerschool of Gymnasium deden, kunnen niet zóo ver als hun buitengewone aanleg wel wettigt. Evenredig schoolgeld Och, dat doet het hem niet. Er zijn altijd nog menschen te vinden, die een bolleboos van een meisje of een heel vluggen jongen een jaar of wat voorthelpen. Doch, zonder het te willen, althans er bij na te denken, laten ze den nog studeerende soms plotseling lossoms ook sterft zoo'n Maecenas eer de patiënt geheel voor zich- zelven kan zorgen. Beurzen Ook die hebben voor menigeen veel tegen. Sentimenteele naturen kunnen er door te gronde gaan. Doch indien de Staat w e z e n 1 ij k be gaafde jongelui niet gewaand-knappe, die, als ze boffen een beurs krijgen, doch later, middenin de harde maatschappij, dikwijls een kwijnend bestaan lijden eens hielp met een studie-voorschot. Niet renteloos. Dat is volstrekt niet noodig. De handige advocaten, bekwame inge nieurs, knappe medici van kunstenaars spreken we niet, omdat in ons land kunst geen Regeeringszaak is zijn later best in staat en volkomen bereid, het voorschot terug te betalenmet de rente nog wel en ook wel een percentje meer voor de risico. En als zij omstreeks hun 30ste jaar den laatsten termijn zullen hebben afbetaald, zul len zij dankbaar gedenken het Ministerie, dat er de «Voorschotwet* wist door te krij gen. Het wetenschappelijk proletariaat ge vormd uit half afgestudeerden, dus quasi- wetenschappelijken zou er tevens heel wat geringer in aantal door worden. bracht door het feit der forceering haar aan deel bij tot het openstellen van de Japansche havens voor den Europeeschen handel. De »Medusac was 1 Mei 1862 te Vlissin- gen in dienst gesteld en spoedig voor Indië bestemd. In Januari 1863 kreeg de comman dant bevel, van Batavia naar Nagasaki te stoomen om er met het oorlogsschip «Vice- Admiraal Koopman de Nederlandsche vlag te vertoonen. Ten gevolge van een door Engeland aan Japan gesteld ultimatum was er gisting ge komen in de Japansche wereld. De »Medusa« kreeg last, den Nederlandschen consul-gene raal van Nagasaki naar Yokohama over te brengen. Na Nagasaki verlaten te hebben, vernam de commandant van de Medusa*, dat in de Straat van Sjemonseki Japansche batterijen op Fransche schepen hadden gevuurd. De commandant der Medusa* meende echter, dat voor een oorlogsschip eener zóo bevriende mogendheid als Nederland van Japan was, de doorvaart wel ongehinderd zou kunnen geschieden. Doch het liep anders uit. In de Straat werd het Nederlandsche schip plotseling door twee voor anker liggende vaartuigen met een bombardement uit acht stukken zwaar geschut begroet; twee batterijen aan land, later zeven, vielen óok aan. De «Medusa* werd door ondiepte van de Straat en door sterken tegenstroom gehinderd in haar be wegingen, doch de commandant hield vol en nadat hij den vijand de eene laag na de andere had gegeven, hield deze met vuren op. De «Medusa*, die gedurende anderhalf uur een geweldigen kogelregen had moeten verduren, door 31 projectielen was getroffen, waarvan 3 granaten binnen boord ontploften, en die op twee plaatsen brand had gehad, voer toen de Straat door en kwam 17 Juli behouden te Yokohama aan. Wel het ergste was, dat door de slechte hoedanigheid der Japansche kolen slechts 8 pond stoom kon worden gestookt en dat de zware stroom tegen was. Van de opvarenden werden er 7 gewond en sneuvelden er 4. Wijlen Z. M. schonk aan de «Medusa een zijden vlag vervat in een zwaar verguld zilveren koker, waarop het byou der Mili taire Willemsorde, welke vlag en koker, waarin het Koninklijk besluit en de scheeps- rol, thans worden bewaard in de geschied kundige afdeeling van het Rijks-museum te Amsterdam. De groote mast der «Medusa* doet tegen woordig dienst als vlaggestok vóór de wo ning van den Directeur van het Marine-eta blissement te Soerabaja. Van den état-majoor zijn thans nog in levende gep. kapitein-ter-zee Wolterbeek Muller, te 's-Gravenhagede heer Hoos, oud-directeur der Zeevaartschool te Rotter dam, thans wonende te Scheveningende heer De Jongh, reeder en Japansch consul, te RotterdamDühné, gep. officier van ad ministratie, te Teteringenen Philipse, gep. officier-machinist, te Amsterdam. Van de equipage zijn nog in leven voor zoover dit is na te gaanA. C. Goud, H. T. Baars, C. van Beeren, C. F. Duuren, P. J. Bosman, H. J. Vreeken, I. de Vries, W. H. C. van der Land, en W. Sesselaar. Voorts zal het comité in Augustus een geschriftje uitgeven onder den titel«Op voor loonsverhooging*, hetwelk in grooten getale zal worden verspreid en waarvan een exemplaar zal worden gezonden aan alle Ministers en Kamerleden, terwijl op den Zondag vóór de opening van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een vergadering zal worden belegd, ten einde in het open baar te betoogen, dat thans de te lang reeds achterwege gebleven maatregelen worden getroffen, die den heerschenden nood toestand in de massa der gezinnen van Rijks personeel vóór het aanbreken van den win ter opheffen. Tot bijwoning van deze openbare verga dering zullen alle Kamerleden worden uit- genoodigd. Een herinnering. Onder de zeer vele herinneringsdata, aan welke 1913 zoo bijzonder rijk is, mag ook wel gewaagd van 11 Juli. Gister was het vijftig jaar geleden, datue Nederlandsche schroefkorvet met hulpstoom- vermogen van 150 paardekracht «Medusa*, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jhr. F. de Casembroot, de Japansche zeeëngte van Sjemonseki forceerde. Japan was toen in onmin met verschillende Europeesche mogendheden. Onze marine Salaris-actie voor Rijks personeel. Gevolg gevende aan de opdracht, welke aan het salaris-comité we'd gegeven door de op de meeting van 8 Juni j.l. vertegenwoor digde ambtenaren, beambten en werklieden, besloot het comité tot de nieuwe Regeering zoodra deze zal zijn opgetreden een adres te richten en daarbij tevens de op bovenbedoelde meeting aangenomen motie te harer kennis te brengen. Van dat adres zal aan alle Kamerleden een afschrift worden toegezonden. De Staatsloterij. De heer M. J. D. Merens is niet al te best te spreken over de Staatsloterij, waar over hij in «Vragen des tijds* schrijft De Staatsloterij heet te zijn een volkslo terij, doch zij is zóo ingewikkeld ingericht, dat het volk haar niet begrijpt. De Staatsloterij heet te zijn een volkslo terij, doch de eenheidsprijs van het lot is zóo hoog, dat deze valt buiten het bereik van het volk, in verband waarmede klassi kale loten werden ingevoerd en daarenbo ven onderdeelen van loten in debiet werden gebracht. De Staatsloterij heet te zijn een volkslo terij, doch het beperkte aantal loten welk beperkt aantal door min gewenschte, moei lijk of niet te controleeren practijken, nog meer beperkt kan worden maakt, dat het volk zijn geld in allerlei andere binnen- en buitenlandsche loterijen steekt. De inrichting van de Staatsloterij maakt, dat om haar heen ook allerlei zwendel rustig kan tieren. De hoofdfout ligt hierin, dat artikel 7 van de Wet van 23 Juli 1885, Staatsblad 142, bij de vaststelling van de maximum-prijzen, waarvoor de klassikale loten door de col lecteurs verkocht mogen worden, een wissel trok op de slimheid van het domme publiek en daarbij min of meer misleidend te werk Sin2- De heer Merens ontwerpt in zijn artikel een nieuw systeem, waarin hij collecteurs en debiteurs uitschakelt en voor de uitgifte van loten aanbeveelt postkantoren en de bij en hulpkantoren. Hij wil daarbij den prijs van een lot be palen op f 1. Gezien het feit schrijft hij dat er 3 loterijen per jaar worden gehouden, waar voor de inleg per jaar ten minste is 3 maal f 1 246 000, of f 3 738 000, terwijl er daar naast tal van andere loterijen spelen welke alsdan óf verboden óf onmogelijk gemaakt zouden zijn en er thans steeds wordt ge klaagd over te weinig loten, raam ik een totaal-inlage per jaar van plm. f 7 200 000 of van pl.m. f 600 000 per maand. Het zou n.l. in de bedoeling liggen per jaar 12 maandelijksche loterijen te organisee- ren. Vóór den 5den van iedere volgende maand zouden de postkantoren aan de Directie der Staatsloterij deze blijft bestaan en zou worden uitgebreid hebben op te geven, hoeveel loten er op het kantoor en de daar onder ressorteerende gulpkantoren in de af- geloopen maand werden genomen en deze kantoorseries zouden zijn te brengen in éen hoofdserie. Reeds hierbij zou het kansspel een aan vang nemen. De kantoorseries zouden zijn op te nemen in lexicographische volgorde, maar het lot zou uitmaken, welke kantoor serie de hoofdserie zou openen. Voor dit doel zou uit een kleine tombola met de pl.m. 400 kantoornamen slechts éen naam zijn te trekken. Als om een voorbeeld te kiezen Alkmaar victorie kraaide, zou de reeks

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1