Stadsnieuws. Marktpr ij zen. Advertentiën. zijn te volgen tot en met Zwolle, waarna de kantoren Aalsmeer tot en met Aksel zouden volgen. De winners wil hij om en om met eigen geld laten uitkomen. De heer Merens geeft voorts een gede tailleerd trekkingsplan aan. Op den grintweg over de Leusderheide, juist waar de weg een bocht maakt, bevond zich een met hakhout begroeide heuvel, die het uitzicht belemmerde en vooral voor het verkeer met auto's en motorrijwielen zeer veel bezwaar opleverde. Op verzoek van den consul van den A. N. W. B. te Driebergen werd het hakhout de laatste jaren telkens ingekort door de eige nares, de Gemeente Amersfoort. Door de welwillende zorg van den Bur gemeester van Amersfoort is het euvel thans voorgoed weggenomen. De hoogte is afge graven en het uitzicht thans volkomen vrij. De ondervinding bij de schier tallooze oefeningen van het op i Juli in functie ge treden brandweerkorps heeft uitgewezen, dat het korps (14 man) te klein is om daaruit drie ploegen te formeeren, die steeds vol doende sterk zijn om den dienst naar be- hooren waar te nemen. In het Reglement voor de brandweer van 19 November 1912 werd onderscheid ge maakt tusschen brandweerlieden* en »pom- pers*, van welke de eersten zouden uitruk ken met den wagen aan het politie-bureau, de mechanische ladder en den gereedschaps wagen, terwijl de laatsten zouden dienst doen bij brand in de buitenwijken en voor reserve. Burgemeester en Wethouders stellen thans aan den Raad voor, de categorie „pompers* te doen vervallen, waardoor een goede dienst vervulling steeds mogelijk zal zijn. De hoo- gere uitgaven bedragen slechts f 105 per jaar. De heer M. A. E. Seeuwen, inspecteur van politie hier, wiens tong-tang thans in vele honderden exemplaren over heel ons land en in de koloniën is verspreid, heeft een nieuwe uitvinding gedaan, een snelverband, dat bestaat uit een compres van bijzonder zwaar geperste watten, waaraan bevestigd zijn vier windsels. Het verband is zoodanig opgevouwen, dat het als het ware gelijkt op een vierkant blokje geperste verbandstof. Het ontplooit zich wanneer men trekt aan twee gemerkte windsels. Hierdoor blijft het gedeelte, dat bestemd is om de wond te bedekken, vol komen steriel, óok al neemt men het verband met vuile handen uit zijn verpakking, iets dat uit den aard der zaak heel licht kan ge beuren. Bij een brand, na een vechtpartij, bij een auto-ongeluk, of hoe dan ook, heeft men niets steeds tijd en gelegenheid om eerst volgens de regelen der kunst de handen te ontsmetten. Fluks het pakje geopend, aan de gemerkte windsels getrokken en de wond kan steriel worden bedekt. Een ander groot voordeel, zoo niet het grootste, is, dat dit verband niet verschuift tijdens het vervoer van den gekwetste, terwijl proeven overtuigend hebben bewezen, dat het zeer geschikt is om langen tijd aangelegd te blijven en alzoo als hoofdverband goede diensten te doen. Het kan zeer vlug worden aangelegd; een voorhoofd werd in 27 seconden, een achter hoofd in 31, een kaak in 35 en een borst in 43 seconden verbonden, terwijl dit verband kan toegepast voor elke soort verwonding. Het werd in vergelijking met andere snel- verbanden beproefd en beoordeeld door dr. J. W. Jorissen, directeur-geneesheer van het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis, en dr. M. van 't Hoff, geneeskundig inspecteur der spoorwegdiensten, die beiden een zeer gunstig oordeel over de bruikbaarheid er van gaven, met welke verklaring tal van burger- en militaire artsen reeds instemden. Na demonstratie in kleinen kring van zijn vinding ontving de heer .Seeuwen het ver zoek van het hoofd-comité van het Ned. Roode Kruis |om zoo spoedig mogelijk ver banden te zenden, die op de slagvelden van den Balkan-oorlog zouden worden gebruikt. Aan dr. A. van Tienhoven, die met een ambulance van het Ned. Roode Kruis te Belgrado was, werd door het hoofd-comité opgedragen, een rapport over het verband uit te brengen. Daar dr. Van Tienhoven zoo uitgebreid mogelijke proeven wilde nemen, óok omte zien hoe de verbanden zich tijdens het vervoer der gewonden hielden, liet hij de gekwetsten in de gevechtslinie verbinden en daarna naar Belgrado vervoeren. Die proefnemingen eischten natuurlijk veel verbanden, doch dank zij de even welwillende als lofwaardige me dewerking van den Directeur der Kon. pharmaceutische handelsvereeniging te Am sterdam werd in zeer korten tijd een groot aantal verbanden (groot en klein model) ge reed gemaakt en kosteloos als expresse naar bet gevechtsveld gezonden. Dr. Van Tienhoven, die de va-banden dus onder zeer ongunstige omstandigheden liet toepassen - men denke aan de zeer lange en zeer slechte wegen, welke de gewonden- transporten hadden te volgen roemt hun superioriteit boven a 11 e tot dusver gebezigde eerstehulp-verbanden, omdat daghelder is bewezen, dat dit vierhoofdig verband onmo gelijk kan verschuiven. Na deze krachtproef wordt het thans in den handel gebracht door de Kon. |pharma- ceutische handelsvereeniging te Amsterdam onder den wettig gedeponeerden naam Pharmacia's Vierhoofdig Snelverband (sys- teem-Seeuwen). Van ganscher harte wenschen we den heer Seeuwen geluk met zijn vinding ten bate van een zoo bij uitstek meflschlievend werk. Den 30Sten Juli zal het veertig jaar gele den zijn, dat J. Kraan in functie trad als hulp-telegram- en brievenbesteller (buitenbode) voor de omgeving, waar de gewone brieven en telegrambestellers niet bestellen. Mejuffrouw B. van Slooten heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig ge volg afgelegd het candidaats-exawen Wis- en Natuurkunde. We deelden reeds mee, dat haar broeder de heer D. J. van Slooten aan de zelfde universiteit slaagde voor het candidaats- examen Plant- en Dierkunde. Uitslag der toelatings-examens voor het Gymnasium. Toegelaten tot klasse IJ. Th. Bakker (Seminarium)Ca. A. van den Boven- kamp (Amersfoort)J. A. Bremer (Hoogland) Ha. C. G. Fehrmann (Hoogland)G. G. van der Hoeven (Leiden) voorwaardelijkW. J. H. de Jong (Amersfoort)Ea. A. P. van Lit (Nijkerk)Ka. F. Middelburg (Amers foort) Th. Molenaar (Sem.)C. F. Nieuwen- huizen (Sem.)A. Pies (Amersfoort)N. Prins (Sem.)S. C. van Randwyck (Amers foort) F. Schrijver (Harderwijk)N. J. C. Smit (Nijkerk); F. J. van der Steen (Sem.); Th. Thomas (Baarn) voorwaardelijk J. Vis ser (Amersfoort) voorwaardelijkJ. M. Westra (Nijkerk). Tot klasse IIJohanna H. de Reede (Amersfoort). Aan de Hoogere Burgerschool zijn be vorderd naar klasse IIW. van Achterbergh, Elizabeth Boet, Henriëtte Bolkestein, F. H. de Bruijn, L. Coomans de Ruiter, E. Donk, Caroline Eilerts de Haan, Steventien von Henning, A. P. Hotz, W. Janssen, C. L. Jurling, J. Z. Kerkhoff, M. C. Kok, Adriana L. Kolff, E. E. J. Lewe van Middelstum, A. Meijer, J. W. Meijer, H. A. Middelburg, G. L. Oomkes, W. C. Oomkes, H. J. Prakke, F. J. Ph. du Qucsne van Bruchem, W. J. van Weideren Rengers, P. W. Schoenma ker, H. van Schreven en J. A. Verhoef voorwaardelijk B. Kranen. Niet-bevorderd 9. naar klasse IIIR. M. Achmad, Daisy Arnold, Octavie van den Bergh, J. Birnie, H. Boet, C. W. J. Bruens, A. J. Harp, W. van Haselen, J. C. van Heijcop ten Ham, A. J. M. Holmer, Johanna Holmer, J. R, Koerselman, F. K. J. Kohlbrügge, J. F. Koudijs, J. van der Lijn, Adolphina van der Meiden, G. A. Muijs, J. Oostermeijer, J. J. Peeters, H. J. Scheffer, Nelly Schokker, M. C. Smit, Anna Stas, G. A. Stolk, W. A. van Straaten, P. G. Teerink, N. J. C. Ver- sluys, A, Vlezenbeek, P. Wagenaar, J. W. P. Wassen oerg en J. G. C. P. van der Werf; voorwaardelijk G. J. A. van Munster. Niet-bevorderd 9. naar klasse IVW. J. van den Berg, P. Bonk, J. W. de Bruijn, R. Gadjali Soe- managara, J. Homan van de Heide, J. Hooy- kaas, Suze Klasser, Corry Kolff, J. Lans, L. E. C. Mahler, W. Meursing, H. Oer, G. H. Roll, A. Schoevers, Margo Schokker, Sophie Schoon, R. Schouten, G. C. van Schuppen, J. A. van Senden, W. van Spie gel, L. Stas, G. L. van Straaten, A. Suer- mondt, T. W. de Tourtons Bruijns, G. Vel- leman, C. J. Verhoef, Anthonia de Vries, J. Wolfswinkel en J. M. van Zeventer; voorwaardelijkL. M. A. Lefébure en J. Nieuwenhuis. Niet-bevorderd 6. naar klasse VO. H. Bauer, J. D. Berk- huysen, Gerard Bonk, G. J. van den Boven- kamp, H. S. Dahler, Rika Fransen, D. van de Heg, E. J. Hilling, H. K. Hylkema, N. J. J. van der Lijn, W. F. L. Mingels, D. A. Schreuder, F. M. van Veen, Heintje de Weert, Annie Welt, L. W. Wildervank, J. W. C. Wolter beek en N. J. Zijlstravoor waardelijk K. W. Bouwensch, Dina Holmer, A. Horsman en C. H. C. J. Wijs. Niet-bevorderd 6. Na afgelegd examen zijn alsnog toegela ten tot klasse IID. de Roo van Alder- werelt en Th. Lap. beiden uit Amersfoort tot klasse III: H. Veerman, uit Baarn. Van de Meisjesschool (school A) slaagden bij de verschillende toelatings-examens, van April tot heden gehouden4 van de 5 ad- spiranten voor de Rijks-normaalschool, alle 3 voor de Hoogere Burgerschool, eveneens alle 3 voor het Gymnasium, de eenige adspi- rante voor de Mulo-school, en de eenige voor de Middelbare Handelsschooldeze laatste nog wel met lof voor de 3e klasse. Van de 13 meisjes, die zich aan de ver schillende examina onderwierpen, werd er dus slechts éen afgewezen. Mejuffrouw M. Verhoef, leerlinge van de Meisjesschool, behaalde gister het Mulo diploma A. Volgens de »Avondpost« gaat in militaire kringen het gerucht, dat de thans bestaande blauwe uniform naast de onlangs ingevoerde grijsgroene zal blijven gehandhaafd voor officieren en onderofficieren en wel als »uit- gaans-uniform*. De grijsgroene uniform zou dan uitsluitend te velde worden gedragen. Na de beéediging van den bij het 5e regi ment infanterie nieuwbenoemden reserve luitenant Arnold werd hedenochtend het regiments-vaandel overgedragen aan den com mandant der 5e brigade. Het 5e en het 16e regiment zullen eerlang nieuwe vaandels ontvangen, welke wederom op plechtige wijze zullen worden uitgereikt. Het ie en het 2e bataljon van het 7e en het 2e bataljon van het 18e regiment infan terie kwamen hedenmiddag op hun marsch van de legerplaats bij Harskamp door de stad. Per extra-treinen werden zij van hier verder vervoerd naar Amsterdam, waar zij omstreeks 4 uur zouden terugkeeren. Luitenant C. H. Labouchère, van het 4e regiment huzaren gedetacheerd bij de Rij school, wordt 1 October overgeplaatst bij het eskadron ordonnansen. Bij het gister op »Houtrust* bij Den Haag voortgezet concours-hippique werden nog de volgende prijzen behaald best gaand officiers-dienstpaard, 14 deel nemers, eervolle vermelding »Zulu«, van luitenant Labouchère nationaal concours beste ploeg drie officie ren van elk der regimenten cavalerie en bereden artillerie ie prijs het depot huzaren (luitenants Brevet, Wilson en Van den Wall Bake), 2e prijs Rijschool (luitenants Labou chère, Mathon en Van Everdingen.) In het militair concours der natiën kwamen ditmaal met de Nederlandsche officieren slechts Belgische officieren uit. Luitenant Labouchère met >Spes«, luitenant De Kruyff, met >Craquette«, en luitenant Coblijn, met »Black Paddy*, mochten den beker behouden, dien zij verleden jaar op de Canadeesche officieren wonnen met 4 punten (t6 tegen 20 fouten). De Belgen maakten 4 fouten in 5 minuten 1 seconde, de Nederlandsche officieren 4 fouten in 4 minuten 33 secondeneen voor sprong dus van 28 seconden. H. V. C. ontvangt hier morgenmiddag de Amsterdamsche toerclub, een combinatie van 2e klassers uit Amsterdam. Op het terrein achter het politie-posthuis aan den Soesterstraatweg geeft Ajax morgen serie- wedstrij den In een te De Bilt gehouden en zeer druk bezochte vergadering van het verkiezings comité voor de candidatuur-De Beaufort is volgens het »Utr. Dbld.» besloten tot samen stelling van een permanent comité, bestaande uit afgevaardigden uit alle Gemeenten van het district en met den zetel te Amersfoort. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de kiesvereeniging Amersfoort's belang*, in vergadering bijeen den avond der herstem ming voor den Gemeenteraad, de volgende motie aannam gelezen hebbende het pamflet, gesteld door Eenige vrijzinnige kiezers* en de linksche kiezers aansporende hun stem uit te bren gen op een rechtschen en een liberalen candidaat voor de Gemeenteraadsverkiezin gen op 9 Juli, keurt deze houding ten sterkste af en gaat over tot de orde van den dag. De fruit- en groentenveilingen voor Amers foort en omstreken, aan den Kleine Koppel, zullen, beginnend aanstaanden Donderdag 17 Juli, in het vervolg tweemaal 's weeks gehouden worden en wel eiken Dinsdag en Donderdag, Zoowel groote als kleine hoeveelheden kunnen worden aadgevoerd, terwijl ruime aanvoer hoogst wenschelijk is. De Directeur-generaal van den Landbouw, de heer P. van Hoek, vertoefde heden hier ter stede. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer herinneren we nog even aan den Nationale velddag van het Leger des heils, die aanstaanden Woensdag weder op »Nimmerdor« wordt gehouden. Het bioscoop-theater aan de Langestraat heeft op zijn nieuw week-programma een reuzenfilm, van een Kilometer lengte, een zeer spannend circus-drama in 3 afdeelingen. Vervolg zie Bijblad. PREDIKBEURTEN. Zondag «3 Juli. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/ï uur, ds. M. van Hoorn, uit Utrecht. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10V2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5V4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 4 tot 11 Juli 1913. GEBOREN Johanna Gijsberta, d. van Hendrikus Beijer en Catrina Johanna Wijntjes. Rutger, z. van Rutger Timmerman en Jannigje Wan ner. Theodora, d. van Gerrit Nieuborg en Margrietha van Laar. Jannetje, d. van Evert van de Beek en Jannetje van de Viscb. Geurtje Maria, d. van Teunis van de Kuilen en Geurtje Niebeek. Henderientje, d. van Aart Kuis en Annetje van Ommen. Hendriekus Reinierus, z. van Reinierus Regardus van Valkenhoef en Geertruida van Valkengoed. Gerritje, d. van Gerrit van der Heiden en Rengertje Adelaar. Wil- lempje, d. van Heiman Martensen en Wil- lempje van Oostenbrugge. Maria Johanna, d- van Leonard van Dijk en Magdalena Mathilde Schreuders. Hermina Francina Johanna Maria, d. van Ludovicus Antonius Ouwerkerk en Anna Alida Peeters. Al- bertus Wilhelmus, z. van Gerardus van der Veer en Wilhelmina van Wessum. Johanna Hendrika. d. van Gerrit Jan Hekkelman en Willemina Roos. Francisca Annetta Maria, d. van Antonius Johannes Baptist Nefkens en Bertha Cornelia Maria de Jong. Evertje, d. van Frederik August Timmerman en Eli sabeth van Ekelen. Een natuurlijk kind van het mannelijk geslacht. ONDERTROUWD: Dr. Helenus Corver en Johanna Cornelia van der Schroeff. Bernardus Cornelis Joannes Brasem en Johanna Petronella Eva van den Berg. GETROUWD Gijsbertus van de Biezenbos en Petronella Clasina Engel. OVERLEDEN Hendrika de Vries, 75 jr., wed. van Ber nardus Victor van der Sand. Janna En- gelina Jansen, 61 jr., wed. van Jan van den Brink. Anna Margaretha Voskuilen, 15 jr. Jannetje Poort, 2 mnd. Maria Chris tina de Wolf, 14 dagen. Teunis Willigen- burg, 61 jr. AMERSFOORT, 11 Juli 1913. Appelen f o.a f o.Peren f o.a fo.Kleiaardappelen fo.a f o.Zand- aardappelen f 2.70. a f 3,25 Hoendereieren f4.60 k f5.00 per 100 stuks. Bruine eieren f5.a f6.p. 100 stuks. Grasboter f 1.20 a fi.45 per Kilo. Kippen fo.8o f 1.40. Kuikens fo.90 a t 1.20. Piepkuikens f 0.40:1 fo.75. Ganzen fo.a. fo.Oude eenden fo.90 k f 1.20. Jonge eenden fo.oo k fo.oo. Hazen fo.a fo.—Wilde konijnen f 0.00 k fo.oo. Tamme konijnen f0,50 k f 1.20 per stuk. Duiven f 0.40 a fo.50 per paar. Vette varkens fo.afo.Magere varkens f20 a f 28.Zeugen f 60. k f120. Biggen f13.— k f19.Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaard appelen 200 heet. Zandaardappelen 150 000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 600 Kilo Grasboter; Vette Varkens 40 Magere Varkens; Varkens voor export slagerij; 400 Biggen en 25 Zeugen. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 30 JUNI aanstaande, 's namid dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. VAN RIJN'S debes"eMOSTERD

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2