Zaterdag 26 Juli 1913. No. 8292. 62e Jaargang. Op reis_ Stadsnieuws. AMERSFOQRTSCIE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleefT'. HOOFDREDACTEUR P. J. FRXDERZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post f 1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officinale- en onteigening»- advertentien per regel 15 cent Reclames 1—5 regels /1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers io cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTSaiUOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelyk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag den 29 Juli aanstaande, des namiddags te 8 ure. Amersfoort, 25 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Eén cent maar. Als ieder van de abonné's we spreken niet van de lezers éen cent voor hen gaf, dan zouden de vijftig jongens ieder voor zich den prins te rijk zijn. Welke jongens? Wel, die van het Jongenshuis van het Heilsleger, dat aan het eind der Koninginne- laan ligt en zoo'n mooi uitzicht geeftwaar ze al uit hun slaapzalen de treinen naar Baarn en naar Soesterberg zien voorbij- rooken. Naar Baarn en dan naar Amsterdam, waar het Hoofdkwartier van het I.eger des Heils is, waar de vrouwen en de mannen wonen, die hen tot moeders en vaders werden en die door hun menschlievendheid hen ont trokken aan de zoo diep ellendige omgeving in welke zij hun prilste jeugd en de eerste jaren des onderscheids doorbrachten. Telkens hooren ze spreken over het Hoofd kwartier en over Amsterdam en ze zouden nu toch zoo heel graag eens met eigen oogen het groote gebouw aan de Prins Hendrik-kade en de groote stad willen aan schouwen. Maar reizen kost geld en als 50 jongens en 4 geleiders zoo'n heelen dag van huis zijn, dan kost dat óok geld, hoe zuinig en practisch de heer F. Palstra, de Directeur van het Jongenshuis het ook heeft overlegd. »Als we het geld bijeen krijgen, sluiten we dien dag hier het huis, zeide hijer be hoeft dus niet gekookt te worden en het geld, dat daaraan zou moeten uitgegeven, kunnen we dus gebruiken voor het middag maal in een der Leger-gebouwen te Amsterdam. Maar als we toch naar Amster dam gaan, moeten de kinderen óok »Artis« zien, waarvan ze al zoo veel lazen en hoor den, óok op school. Dat en de reis en een glas melk kost zoowat een gulden per hoofd en ik heb dus een f 60 noodig*. Het spreekt vanzelf, dat deze jongens niet kunnen sparen als hun makkertjes van de openbare scholen, die van moeder nog wel een cent per week weten los te krijgen. Zij hebben immers geen moeder en zij die deze vervingen, zijn aangewezen op de grootst mogelijke zuinigheid. Van een extraatje kan geen sprake zijn en dus moet, wil er van het reisje iets komen, wel een beroep gedaan op hen, die voor deze kinderen iets over hebben. Komt, lezeressen en lezers, laat ieder van uw kinderen uw zoo buitengewoon be voorrechte jongens éen cent brengen aan den heer Palstra voor deze jongentjeseen paar meer worden nog liever aangenomen, maar men is bij 't Leger al gauw blij en tevreden. Stelt het niet uit, want tien tegen éen, dat het dan in het vergeetboek raakt. Als ieder dit doet dan hebben de ver pleegden uit het Jongenshuis een gelukkigen dag en de officieren, die hen vergezellen, een paar uren, weliswaar van groote inspanning, maar toch ook weer van blijde voldoening, dat goede menschen hun jongens in de gelegenheid stelden, een lang gekoesterden wensch in vervulling te zien gaan. Eén cent. Wat beteekent die voor U En hoeveel blijheid kunt U er op deze wijze mee brengen. Eén ding nogwe zullen volgenden zomer niet terugkomen met dit verzoek. Welwillendheid, Er zijn twee soorten menschen op de wereld egoïsten en altruïsten. Egoïsten zijn menschen, die leven voor hun eigen belang altruïsten leven voor het belang van ande ren. De eersten zijp de meesten, de laatsten de besten. Menschen, die leven voor het belang van anderen, hebben tot beginsel welwillendheid. Van nature zijn alle men schen egoïstopvoeding of zelfopvoeding maakt altruïst. Welwillendheid of altruïsme sluit geens zins de zorg voor het eigenbelang uit, maar de egoïst zorgt daarvoor zooveel mogelijk en de altruïst zorgt daarvoor zooveel noo- dig. Men moet zorgen voor zijn eigen on derhoud. Om voor anderen te kunnen zor gen, moet men beginnen met voor zichzel- ven te zorgen. Door voor zichzelven te zor gen, zorgt de altruïst indirect voor anderen. Doch wat men niet voor zichzelven behoeft te doen, moet men voor anderen doen. Er is niets, dat zichzelf zóo beloont als welwillendheid. Wie gelukkig wil zijn, moet trachten anderen gelukkig te maken, >Hij leeft gelijk hij wil, die niet en wil als wel* heeft vader Cats eens gezegd en het oude rijmpje luidt: »och waren alle menschen wijs en wilden daarbij wèl, dees aarde waar een paradijsnu is zij vaak een hel". Een huwelijk is óf een hemel óf een hel en alleen dat huwelijk is gelukkig, waarvan beide echtgenootcn welwillend zijn. Slechts tusschen welwillende menschen kan vriend schap bestaan. Welwillendheid is in de thedrie zoo ge makkelijk mogelijk en in de practijk zoo moeilijk mogelijk. Er zijn weinig zaken zóo moeilijk als weldoen. Binnen de grenzen onzer krachten en buiten de grenzen onzer behoeften te voorzien in de behoeften van anderen, is gemakkelijker gezegd dan ge daan. De moeilijkheid zit hierin, dat men de behoeften van anderen niet kent. Maar waar de wil is, is de weg en de moeilijkheden zijn er om overwonnen te wordenhoe grooter de strijd, des te schooner de over winning I Bismarck heeft eens gezegd, dat het te doen is om een gezond egoïsmemaar het is te doen om een gezond altruïsme. Het is ziekelijk altruïsme, indien men voorziet in de behoeften van anderen, waarin dezen zeiven kunnen voorzien. Men ontneemt hun dan het kostbare begrip van het »help U zeiven* en kweekt gemis aan verantwoor delijkheidsgevoel. Iedereen moet zich bij de vervulling zijner behoeften zelf helpen maar waar hij dat niet kan, moeten ande ren hem helpen. Dat is de ware liefdadig heid niet-hulpbehoevenden te helpen, is ziekelijke philanthropie. Uit: »Karakter«, door mr. J. M. van Stipriaan Luïscius. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 Juli 1913, des avonds acht uur. 1Benoeming eener commissie tot onder zoek van de geloofsbrieven der nieuw inko mende leden. Benoeming van een onderwijzer aan school B. De voordracht bestaat uit de heeren H. Slagter, Hoofd der school te Zwinderen (Dr.)J. Rienderhoff, onderwijzer te Giete- loo (Geld.)en W. Wolf, onderwijzer te 'arffum (Gron.). Wat 3. Benoeming van een tijdelijk buitenge woon leerares in de gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool. Aanbevolen wordt mejuffrouw A. Kok, te Utrecht. 4. Benoeming van een Directeur voor den op te richten Keuringsdienst op eet- en drinkwaren. De voordracht werd reeds Dinsdag meege deeld. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan de onderwijzeres aan school C, mej. G. Th. W. Mezger. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan de onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school G, mej. A. G. van den Berg. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan den onderwijzer aan school E, den heer J, B. Nak'ken. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het ziekteverlof, verleend aan mej. C. Holsteyn, onderwijzeres aan school G. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Reglement voor de brandweer. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om af te wijken van hetWerklieden- reglement ten behoeve van de aanstelling van een stoker aan de Gasfabriek. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening, houdende bepalingen voor het overdragen aan de Gemeente van verkeerswegon of terreinen, tot het aanleggen van verkeers wegen bestemd. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het overnemen van grond voor den aanleg van een straat ten Oosten van de Pieter Bothstraat. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake het rooien van boomen aan de Lange Beekstraat. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake wijziging van de Verordening tot regeling van de jaarwedden van de amb tenaren ter Secretarie. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Werklieden- reglement. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van eene Verorde ning op het beheer der Gasfabriek en Water leiding. 17. Voorstel van Burgemeester cn Wet houders tot verlenging van het buizennet der Gasfabriek in den Utrechtschen straatweg. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake de toekenning van een sub sidie voor de viering van de Onafhankelijk heidsfeesten. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging dor Begrooting, dienst *9*3- 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van afschrijving van inkomstenbelasting, dienst 1911, wegens vertrek of overlijden. Het stads-telefoonnet heeft thans doorloo pend dag- en nachtdienst; óok des Zondags. Vanwege den A. N. W. B. zijn hier ter stede nieuwe wegwijzers geplaatst, waarop, óok ten gerieve van automobilisten, de plaats namen cn de afstandscijfers veel duidelijker zijn aangebracht dan op de vorige. In het geheel zijn thans over ons land verspreid 2125 van dergelijke Bondsweg- wijzers. Omstreeks elf uur hedenochtend passeerde hier kardinaal Van Rossum op zijn reis van Utrecht naar Zwolle, zijn geboortestad. De gewone trein der Centraalspoor, die om 10.30 had moeten aankomen en te 10.33 weer vertrekken, kwam bijna 20 minuten to laat aan, doch werd met groot gejuich ontvangen. Het is onmogelijk gebleken, te voldoen aan het verzook den trein oen tien minuten langer te doen stoppen en den kardinaal te ontvangen in de ie klasse-wachtkamer. In allerijl had de plaatselijke afdeoling van de Katholieke Sociale Actie een betooging op het touw gezet en ruim 200 Katholieken haddert zich met de geestelijkheid ook uit omliggende pjaatsen naar het station gespoed. Nadat mgr. den zegen had gegeven en »Aan U, o Koning der ecuwon* was gezon gen, gevolgd door »Wien Neerland'» bloed*, dat op voorboeld van den kardinaal werd besloten met een >Leve Koningin Wilhel- mina*, zette de trein zich weer in beweging, waarbij allen het «Wilhelmus* aanhieven, dat overging in een daverond «Lang leve de kardinaal*. De heeren II. R. N. Oosterveen en W. F. A. Groenhuizen zullen met een midden stander uit Utrecht optreden als jury voor den étalage-wedstrijd, welke van 30 Juli tot 2 Augustus te Baarn wordt gehouden cn waaraan een 50-tal winkeliers zal deelnemen. Majoor H. F. C. baron Van Omphal Mu- lert. van het 16e regiment infanterie, is be vorderd tot luitenant-kolonel commandant van het 17c regiment infanterie, te Breda. Kapitoin H. C. J. ter Beek, van de Kon. Militaire Academie, is bevorderd tot majoor bij het 19e regiment infanterie. De heer K. Duizendstra is gebracht op de aanbeveling ter benoeming tor benoe ming tot lecraar in Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool te Ternouzen. Aan sergeant-ziekenverpleger J. Ch. de Groote, van het militair hospitaal hier, dio met de Nedorlandsche ambulance te Con- stantinopel was, is ook toegekend de zilve ren medaille der Turksche Liakat-orde van verdienste. Zeer binnenkort vertrekt hij met dr. Kop- peschaar naar Belgrado. De heer J. Zevenbergen, vader van het Militair tehuis aan de Beekstraat, is in ge lijke betrekking benoemd te Naarden en heeft deze aanvaard. Aan de Gerard Adriaan van Swieton-tuin- bouwschool te Fredriksoord zijn bevorderd tot het 2e studiejaar F. J. Spruyt en tot bet 3e J. A. de Koeijer. Het Mulo-diploma A werd alsnog behaald door W. van Achterbergh en H. S. A. van der Laaken. In den 6den Grooten nationalen schiet wedstrijd, in Juni en Juli te Arnhem gehou den, verwierf »Wilhelmina* met 471 den 5den prijs in den korpswedstrijd buks op maximum 500 punten (de iste prijs werd gewonnen met 492 punten)boogste W. Ruitenberg. In den vrijebaan-wedstrijd buks op 12 M. korpsschutter was de heer won de heer R. van Eimercn den 6den prijs met 198 en de heer D. van Buuren den 7den met evenveel puntende eerste werd, als reeds gemeld, behaald met het maximum van 200 punten. Een H. V. C.-combinatio ontvangt mor gen achter «Rustoord* de voetbalclub «Maars- sen*. De hoogste klasse der school aan de Ko ningsstraat bracht Donderdag een bezoek aan Artis in Amsterdamdie van de school Beekstraat bezocht gister Den Haag en Sche- veningen. Dr. H. K o p p e s c h a a r. pas terugge keerd uit Montenegro en ieder oogenblik bereid daar andermaal heen te gaan om er weder zijn liefdewerk te verrichten, had gis termiddag een stampvolle zaal in »De Arend* toen hij sprak over enkele zijner ervaringen

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1