Donderdag 31 No. 8294. 62e Jaargang. Op reis. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. 7RZSERZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.25. Advertentien 1—6 regels 60 c,entelke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht BUREAU: 20RT8GB4CBT 9. Postbus 9. Telefoon 19, Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidaiy opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden knnnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. In de Remonstrantsche kerk wordt aan staanden Zondag geen godsdienstoefening gehouden. De Dinsdagavond van 8.15 tot 11.10 on der voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf VanRandwijck, gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 17 leden en den waar nemend Secretaris, den heer A. R. Veenstra. Met kennisgeving waren afwezig de heeren Ruys en Rolandus Hagedoom. De notulen der vergadering van 30 Juni werden als vastgesteld beschouwd. Ingekomen waren de volgende stukken Mededeeling van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 7 Juli 1913, dat zij de ingezon den Verordening, regelende de samenstelling en den werkkring van de Commissie van bijstand voor den keuringsdienst voor ken nisgeving hebben aangenomen voor ken nisgeving Mededeeling van de zelfden van 14 Juli, dat zij het Raadsbesluit tot wijziging van het Reglement van het openbaar Lager on derwijs voor kennisgeving hebben aangeno men als voren Besluit van de zelfden van 30 Juni tot ver daging hunner beslissing op het Raadsbe sluit van 29 April 1913, strekkende tot wijziging van het Raadsbesluit van 28 Januari 1913 inzake aankoop van terreinen aan den Utrechtscheweg als voren Besluit van de zelfden van 7 Juli tot ver daging hunner beslissing op het Raadsbe sluit van 19 Juni, strekkende tot kostelooze in gebruik geving van Gemeente-eigendom aan de Tuinbouwvereeniging »Amersfoort« als voren Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het 2e gedeelte van het primitief kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1913 als voren Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 19 Juni, strekkende om van den heer H. W. van Esveld, te Amersfoort, kosteloos over te nemen een stuk grond, deel uitmakende van het kadastrale perceel sectie C no. 609 (Nederberg) als voren Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 19 Juni tot wijzi ging van de Gemeente-begrooting, dienst 1913 als voren; Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 19 Juni tot af- en overschrijving op de Gemeente-begrooting, dienst 1913 als voren; Besluit van de zelfden van 14 Juli tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 30 Juni tot wijziging van de Gemeente-begroo ting, dienst 1912 als voren; Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 30 Juni tot wijzi ging van de Gemeente-begrooting, dienst 1912 als voren Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 30 Juni tot af- en overschrijving op de Gemeente-begrooting, dienst 1912 als voren: Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het ie aanvullingskohier der Inkomsten belasting, dienst 1913 als voren; Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 19 Juni 1913 strek kende om van de wed. B. W. Speelberg over te nemen het kadastrale perceel, Ge meente Amersfoort, sectie D no. 2247, gele gen aan den Ouden Soesterwegals voren; Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 28 Mac~t 1913, gewijzigd 19 Juni 1913, tot het verleenen van een voorschot aan de stichting »Volks- huisvesting II ten behoeve van het bouwen van 88 woningen en inzake de overneming van grond als voren Missive van de zelfden van 14 Juli, gelei dende de goedgekeurde Raadsbesluiten van 19 Juni 1913, om bedragen beschikbaar te stellen voor het doel, omschreven in artikel 32c der Woningwet en houdende mededee ling, dat zij voor kennisgeving hebben aan genomen de Raadsbesluiten d.d. 19 Juni 1913 inzake de aanvraag en aanvaarding uit 's Rijks kas van voorschotten en bijdragen als voren Besluit van de zelfden tot verdaging der beslissing op het Raadsbesluit van 29 April, gewijzigd 19 Juni 1913, strekkende tot het aangaan van een overeenkomst met de Maatschappij Amersfoort*, Maatschappij tot exploitat'- van onroerende goederen te Am sterdam, .1 de Onderofficiers-woningbouw- stichting >V. I. O. S.« inzake overdracht van grond als voren Adres van het Hoofdbestuur der schippers- vereeniging »Schuttevaer«, houdende verzoek om het licht op den Westerhavendam van de Eem te verplaatsen en om op den Oos- terdam een groen licht te plaatsen om advies aan B. en W. Adres van D. J. M. van Resteren e. a., alhier, houdende verzoek om boomen aan den Utrechtschen straatweg te rooien als voren Adres van J. H. van Schuppen, aannemer, te Utrecht, houdende verzoek om een des kundige Raadscommissie te benoemen, jen einde zijn rekening wegens het boren van bronnen ten dienste der waterleiding te onderzoeken. B. en W. stelden voor, het adres aan hen te renvoyeeren om inlichtingen, waarna de Raad, desverlangd, daarop nader kan be schikken. De heer Gerritsen: Is het een quaes- tie over betaling? De V o o r z i 11 e rJa. De heer Gerritsen: Houd het mij ten goede, maar dan verwondert het mij, dat de Commissie van bijstand voor de water leiding er niets van weet. De Voorzitter: B. en W. meenden, dat het tot nog toe geen quaestie was voor die Commissie. De heer Gerritsen: Naar mijn mee ning had de Commissie in de gelegenheid moeten zijn gesteld, kennis te nemen van het adres. Als ik het goed begrijp, hebben B. en W. reeds conclusie genomen. De heer van Duinen, Wethouder der bedrijven: Adressant heeft zijn adres pas na de vorige vergadering ingediend. Alles is pas afgespeeld in de laatste dagen. De heer Veis Heyn: Ook na de jong ste vergadering der Commissie Ik deel geheel het gevoelen van den heer Gerrit sen. De Voorzitter: Het adres heeft B. en W. ten zeerste verwonderd. Zij meenden, dat er niet de minste twijfel was. Het gaat meer om de vaststelling van feiten dan om het advies der Commissie. Adressant is eerst geweest bij B. en W., doch er is geen resultaat bereikt. Vermoe delijk wil adressant, om een procedure te vermijden, zich wenden tot den Raad. Z. h. st. wordt hierop aangenomen het voorstel van B. en W. De Voorzitter: Nog is ingekomen de Gemeente-rekening over 1912. Wordt ter fine van onderzoek in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Briët, Oosterveen en Rolandus Hagedoom, met als universeel plaatsvervan ger de heer Van der Wal. Van 8.30 tot 9.23 wordt een geheime vergadering gehouden. Aan de orde is agenda. 1. Benoeming eener commissie tot onder zoek van de geloofsbrieven der nieuw inko mende leden. Worden benoemd de heeren Tromp van Holst, Veis Heyn en Leinweber. De heer Tromp van Holst rappor teert, dat de geloofsbrieven in orde zijn be vonden en dat de commissie adviseert tot toelating van de heeren Van der Wal, Ger ritsen, Van Kalken, Kroes, Van Achterbergh en *Wolterbeek. Den conclurie wordt aangenomen z. h. st. 2. Benoeming van een onderwijzer aan school B. Benoemd de heer H. Slagter, Hoofd der school te Zwinderen (Dr.), met algemeene stemmen. 3. Benoeming van een tijdelijk buitenge woon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool. Benoemd mejuffrouw A. Kok, te Utrecht, met algemeene stemmen. 4. Benoeming van een Directeur voor den op te richten Keuringsdienst op eet- en drinkwaren. Benoemd dr. H. W. de Boer, apotheker- scheikundige aan een particulier laboratorium te 's-Hertogenbosch, met 14 stemmen, tegen 3 op mej. J. G. M. Collard, scheikundig in- geneur, scheikundig assistente bij den Ge meentelijken keuringsdienst te Arnhem. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan de onderwijzeres aan school C, mej. G. Th. W. Mezger. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan de onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school G, mej. A. G. van den Berg. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan den onderwijzer aan school E, den heer J. B. Nakken. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het ziekteverlof, verleend aan mej. C. Holsteyn, onderwijzeres aan school G. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Reglement voor de brandweer. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om af te wijken van hetWerklieden- reglement ten behoeve van de aanstelling van een stoker aan de Gasfabriek. Alle aangenomen z. d. of h. st. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening, houdende bepalingen voor het overdragen aan de Gemeente van verkeerswegen of terreinen, tot het aanleggen van verkeers wegen bestemd. Het voorstel werd in zijn geheel opgeno men in het nummer van 22 Juli. De hoofdzaak worde uit het voorstel van 17 Juli hier tot juister begrip herhaald. B. en W. schreven dan, na te hebben her innerd, dat yoortaan de kosten van aanleg van gas en water komen voor rekening van de Gemeente, terwijl de verbetering der over te nemen straten wordt begroot op f 100 000 Nu de Gemeente (in gevolge het Raads besluit van 30 Juni) zulk een vrijgevig stand punt zal innemen, mag het zeker billijk worden geacht, dat maatregelen worden getroffen, die de zekerheid geven, dat indien van Gemeentewege buizen worden gelegd in overgenomen straten, de daaraan gelegen of nog te bouwen woningen zich zooveel mogelijk ook aansluiten. Voor het verkrijgen van gas-aansluiting aan de Barchman Wuytierslaan en voor een gedeelte aan den Utrechtscheweg zijn bij zondere bepalingen gemaakt, betreffende de kosten van aanleg. Wij zijn van meening, dat ook deze be sluiten thans buiten werking moeten worden gesteld en stellen daartoe voor, die en alle andere besluiten, die mochten bestaan en dit onderwerp regelen, in te trekken. Ingevoegd wordt daartoe een nieuw artikel 3a, luidende»De overdragende eigenaar moet zich verbinden, zorg te zullen dragen, dat, indien daartoe van Gemeente wege gelegenheid wordt geboden, de aan de overgedragen straat gelegen of te stichten woonhuizen, voorzoover zij hem toebehooren of worden gebouwd op bij de overdracht aan hem toebehoorenden grond, aan de Ge meentelijke waterleiding worden aangesloten. »Desgewenscht stelt hij, tot richtige nako ming dezer voorwaarden, garantie*. De heer Van Achterbergh; Ik kan mij niet vereenigen met het voorstel, omdat de weg tot medewerking voor vele eige naren er door wordt afgesloten omdat in het concept-besluit dwang wordt opgelegd (de eigenaar moet zich verbinden, enz,). Wij moeten medewerking van de eige naren hebben, doch meermalen zijn dezen daartoe niet in de gelegenheid, bijvoorbeeld als er een boerderij aan hun weg staat of als zij een langjarig contract hebben met een bewoner, die een goede Nortonpomp heeft. Enkele jaren geleden zijn óok buizen ge legd in particuliere wegen, doch van Groote en Kleine Luiaard, enz. is nog niet gespro ken. Als een eigenaar niet meewerkt, kan 't prin- cipieele besluit van 30 Juni niet uitgevoerd tenzij door onteigening, hetgeen heel veel geld kost. Ik stel daarom voor, twee woordjes uit te laten en wel: gelegen of. De heer Jorissen: Dan zal óok moe ten vervallen of te stichten woonhuizen. De heer Kroes: Te stichten, is nog geen eigendom. De heer Van Esveld, Wethouder van Openbare werken: Ik meen, dat de Gemeente heel goed den eisch kan stellen, dat als er wordt gebouwd, de woningen óok worden aangesloten aan de Gemeente-water leiding. De heer Oosterveen: Ik steunde het voorstel-Van Achterbergh. doch begreep er iets anders uit dan de heer Van Esveld thans zegt. Ik begreep er uit, dat nieuw te bouwen woningen zullen worden aangeslo ten, doch dat geen terugwerkende kracht wordt verleend. De heer Van Achterbergh: Zeker; dat is ook mijn bedoeling. De Voorzitter: Ik zou den heer Achterbergh willen vragen, zich het geval te denken, dat aan een weg éen enkel huis met een goede Nortonpomp is en aan dien weg andere huizen worden gebouwd. De Gemeente vraagt voor haar geldelijke op offering een kleine tegen-prestatie en wel aansluiting van alle huizen. We kunnen goed zijn, doch mogen niet al te goed wezen. De heer Van Achterbergh: Zelfs bij onteigening zullen alle eigenaran niet kunnen worden verplicht. Daartoe mist men eiken rechtsgrond. Zooals het voorstel thans luidt, staat er: je moet aansluiten. Begrijp wel, dat door dien dwang ge niet alle eigenaren op uw hand krijgt. De heer Kroes: Als een eigenaar voort aan bouwt aan een weg, die feitelijk niet begaanbaar was, zullen de oude aanwonenden gaarne een kleine tegemoetkoming geven. De Gemeente vraagt nu, in plaats van een bijdrage in de aanlegkosten van den weg, een vergoeding in haar bedrijf. Ik zou den heer Van Achterbergh in overweging willen geven, niet verder doof te gaan. Het gaat er om, een slechten toestand te verbeteren en daardoor het belang der eige naren van de woniningen te bevorderen. De heer Jorissen: Wat is de bedoe ling van het Raadsbesluit van 30 Juni De volksgezondheid te bevorderen. De Gemeente wil daarvoor zelfs een ton gouds geven. Daartegenover heeft zij dan toch wel het

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1