Afwezig Prima NATÜIMOMG yan Bijenvriend Advertentiën. J. Hink Schol Verhuisd WETENSCHAP - TECHNIEK - 151 VETTER Co., önfiemenöileerflB Kamer Aanbesteding. hij een zwakkere it beloften, die hij pen, waardoor hij zou laden, een inzicht meegedeeld B. en W., die het eïnvloede adviezen, Ier Commissie, die dat dit bij mij een j hard over, dat ik missie niet bijwoon alsof ik de zaken :halance. Dergelijk jualificeeren. Nog een kleine jaar lid der Com- en, dat ik mij ten hetgeen de Wet- ft gezegd. De heer de Commissie zat, wij door dat bij- naangenaamheden wijls over hebben Tal: Ik dank U. Ik dank den de vraag zóo heeft geworden waar vergadering niet me een moment, r Commissie vroeg auder afweek van ibtsvoorganger en dat de Voorzitter Ik behoef wel mij in de hoogste lededeeling niet is dat ik den volgen- rbeek heb gezegd, en staan, doch be door een bijzonder nijn tegenwoordig- zoo'n convocatie oen verhinderd te door een Raads- In de vorige ver en ander in het scholen A en B elaten van meisjes immissie van toe- i beweerd hebben, den en die school mij is en ik niet ^belangen te be- jiin 't belang der ten terugkomen om mitkomen waarom gtniet zeggen, dat H courantenbericht nn mij zeggen en 'j? ik wel dagwerk föwij in den Raad Beden met de pers, fcinde komen. Dat lij van al die din- Jkomen, heb ik mij taan op dergelijk ■heeren dit goede (1 eerbied voor de «■en óok wel eens l Hier schreef een Ier Commissie van I doen voorkomen lvoorbereiding ook pi en Gymnasium ter. bewering den 30 Ier van Onderwijs dat hij krachten lover te brengen, 1 aan die billijke borden, maar het lervinding en naar 1 een reeks van leid om er even- f is geen oplei- daar gegeven llo-school en dus looi B, waar uit- r Hoogere Bur- I School B is de Bje leerlingen van Dromen en in den ïspijkerd moeten I geweest en niet I school A af te idle opleiding voor len raadzend uw ■aar die opleiding raad wil ik nog Bullen er zijn, die poordien hun meis- i slagen. Hiervan ■gge meisjes, die nhool wel komen. Zoowel de middelmatige als de vlugge kin deren moeten echter dat examen kunnen doen. Heb ik hier nu iets in het nadeel van de school gezegd, die wil poseeren als oplei dingsschool en het nimmer is geweest Nu kom ik tot de statistiek, die hier door den Voorzitter van de Commissie van toe zicht zelf zeer onvolledig is gemaakt en reeds daardoor alleen al geen waarde heeft. Waar blijven de leerlingen, die examen wenschten te doen, maar door de directrice als ongeschikt werden beoordeeld en die het dus niet hebben gedaan Het grootste be wijs dat het onderwijs hokt. Hij slaat zichzelf dood door dat prachtige voorbeeld in 1911toen vier meisjes zakten omdat de directrice geen permissie had ge geven. Met hoeveel is dat in de laatsteden jaar geschied Dergelijke resultaten kunnen aan school B nimmer voorkomen, omdat het onderwijs veel regelmatiger wordt gegeven. Waar blijft de statistiek hoeveel meisjes in Fransch maar in hoofdzaak met Rekenen moeten bijgespijkerd worden? Dit komt omdat in de Meisjesschool 2 uren per week worden besteed aan Handwerken, die op school B worden benut voor Wiskunde en Fransch, welke vakken voor de meisjes dan ook het groote struikelblok blijven. Er is een peil, waaronder men in fatsoen lijke debatten niet mag dalen, zoodat ik op alle verdachtmakingen, insinuatiën, valsche citaten, enz. niet zal ingaan, gelijk anderen dit blijkbaar gedacht hebben.*) De vergadering wordt hierna gesloten. Niet de heer S. H. Massa, doch de heer B. Th. Meijer is Secretaris-Penningmeester van het buurt-comité voor het Havik, dat zich weer voorstelt, dit prachtig grachtje in ouden luister te doen prijken. De namen der overige commissie-leden zullen, evenals die van andere buurt-commis- siën, te zijner tijd worden vermeld in den officieelen feestgids. Aan de Middelbare technische school voor de bouwvakken verwierf de heer C. H. van Buuren het diploma voor burgerlijke bouw kunde en werden bevorderd tot het 3e semester de heeren J. G. F. van Achterbergh Jr. en P. A. Jonker Van de vijfde en laatste groep leerlin gen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze Provincie zijn er 12 van de 20 geslaagd bij het eind-examen, van welke uit AmersfoortK. Bosch, H. Moorrees en J. Oosterhuis. Aan dr. I. H. de Haas, thans te Zutfen, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als reserve-officier van gezondheid bij de landmacht, onder gehoudenheid, tot 1 Augus tus 1917 als officier van gezondheid 2e klasse bij het reserve-personeel der landmacht be schikbaar te blijven. De by het ie regiment huzaren nieuw benoemde 2e luitenant P. J. Loman wordt 9 Augustus beëedigd en in functie gesteld bij een der eskadrons, hier. Zaterdag 2 Augustus zal het muziekkorps van het ie regiment huzaren, directeur de heer Scholtens, een avond-concert geven op het terras van »Amicitia«, waarvan het pro gramma luidt 1. Oranje-marsch, W. H. Scholtens. 2. Ouverture «Alessandro Stradella*, F. von Flotow. 3. Wiener Blut, Walzer, Joh. Strauss. 4. Fantaisie >Faust«, Gounod. 5. Ouverture L' Almadienne, Ch. de Carmond. 6. Espana, Walzer, E. Waldteufel. 7. a. Blumenlied, Gustav Lange, b. Marschlied, Jean Gilbert. 8. Nederl. Volksliederen-potpourri, W. H. Scholtens. 9. Sambre et Meuse, marsch, Rauski. In den Bondsdag van »De Hanze gingen met betrekking tot de vakvereenigingen ver schillende stemmen uit de vergadering op om aan te toonen, dat de middenstanders zich in vakvereenigingen hebben te organi- seeren. In verband daarmede diende de af- deeling Utrecht de volgende motie in, welke bij acclamatie werd aangenomen >De Centrale Raad van de Hanze in het aartsbisdom Utrecht, gehoord de besprekingen over vakorga nisatie, «draagt het Bestuur op, ten spoedigste diosecane vakbonden in het leven te roepen Aanstaanden Zondag hier waterpolo-wed- strijd tusschen A. Z. P. C. en Het IJ en Neptunus. Bij de Dinsdag ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden veiling van onroerende goederen werd het heerenhuis met tuin aan De heer Gerritsen zond ons een afdruk van zijn rede en verzocht, in een noot het volgende daaraan toe te voegen »Mijn plan was om ongeveer bovenstaande woorden in de vergadering van den Raad te zeggen, maar werd ik hierin onafhan kelijk van mijn wil verhinderd Red. CZERNY ZALF CZERNY PILLEN CZERNY FLIKJES Hardlijvigheid, verstopping. Huidaandoeningen, brand- en snywonden, Zwakte bloedarmoede, schrale plekken, puncturen na het scheren. g' bleekzucht. Zeer versterkend en heilzaam voor de huid. Het bloedvormend en versterkend middel Zekere werking en absoluut onschadelijk. Per pot f0.60. bij uitstek. Per doos f0.60. Per doos f0.6&. Verkrijgbaar bij alle soliede drogisten, o.a. bij A. van de WEG, Langestraat 23, Telefoon 217, P. de ZWART, 'Lange- straat 94, Am e r s f o o r t, en fr. na postwissel bij Maatschappij CZERNY, te Rotterdam. de Bergstraat no. 7, bewoond door mr. S. G. baron Van Weideren RengerS en groot 8.21 A., opgehouden voor f 13 000. Het huis met schuur en grooten tuin aan de Kleine Nachtegaalstraat no. 23, bewoond door G. Hienekamp en groot 6.67 A„ werd voor f 2820 verkocht aan A. J. van Keulen. Geluk is als een reukwerk. Men kan er anderen niet van geven zonder zelf een paar droppels te krijgen. Vit den Omtrek. H. M. de Koningin, die met Z. K. H. den Prins van 1 tot 3 Augustus op «Soestdijk* zal vertoeven, keert 8 Augustus aldaar terug blijft er tot de laatste week dier maand en gaat dan naar 's-Gravenhage. Op 2 Augustus zal te Baarn van Ge meentewege bij gelegenheid van den ver jaardag van de Ambachtsvrouwe van Baarn een groot vuurwerk worden afgestoken. Bij het feestterrein van Baarn is tijdelijk een geheelonthouders-café ingericht. In den ouderdom van even 75 jaar is Maandag te 'sGravenhage overleden Staats raad mr. Tobias M. C. Asser, om zijn emi nente kennis van het internationaal recht de Grotius van den tegenwoordigen tijd ge noemd. Zijn naam is onafscheidelijk verbonden aan de beweging voor den wereldvrede. Te Feldafing bij München overleed in 84-jarigen ouderdom Dinsdag plotseling de heer A. W. Sijthoff, de bekende Leidsche uitgever en de stichter van «Leidsch Dag blad*, «Rotterdamsch Nieuwsblad* en »Haag- sche Courant*. Apis mellifica. (De honingbij.) XXX. Over het bijenleven bestaan nog vele dwaalbegrippen, die echter wel eens door toeval worden opgehelderd. Een onzer oudste en beste imkers beweert, dat een jonge koningin onder geen omstan digheden zwermt. Dat dit echter niet waar is, heb ik meermalen opgemerkt bij kasten, waar het zwermen was belet door wegnemen der koninginnecellen en waarvan de oude koningin gestorven was. De jonge koningin, die dan in de kast werd geboren, zwermde toch. Maar nu heb ik iets medegemaakt, waarbij de jonge koningin nog heel andere capaci teiten toonde. Ik had in een kast een mooi volk, dat heel sterk was en veel broed maakte, waaruit bleek, dat er een goede koningin in zat. Toen ik op een goeden dag de kast eens inspecteerde, vond ik tot mijn schrik geen eieren, een teeken, dat de koningin weg moest zijn. Ik vond haar dan ook niet, zelf niet bij nauwkeurig onderzoek, maar ik wilde het toch nog een paar dagen aanzien, omdat he. mogelijk was, dat de koningin er toch nog in was. Vier dagen later echter vond ik weer niet de koningin en ook geen eieren. Toen wist ik zeker, dat de koningin weg was. Zij moest eenigen tijd ziek geweest zijn, zoodat zij geen eieren meer kon leggen, want dan hadden de bijen wel koninginnecellen om eenige eieren gebouwd, zoodat zij dan toch weer een koningin hadden gekregen. Ik moest er dus een andere koningin in brengen en dat deed ik, door er twee koninginnecellen uit een andere kast in te zetten. Dat was des morgens om tien uur. De eene koninginnecel was rijp, omdat zij Leel bruin was, de andere was nog geheel wit en dus jonger. Tot mijn groote ver wondering trok er reeds des middags om twee uur een zwerm af en zag ik direct, dat het een jonge koni.:gin moest zijn, omdat zij aan een boom ging hangen, hetgeen de oude koningin niet had kunnen doen, omdat ik die een vleugel had afgeknipt. Nadat ik den zwerm bad geschept, deed ik hem in een ledige kast, maar nu deed zich het vreemde verschijnsel voor, dat alle bijen weer uittrokken en terug vlogen naar de oude kast, waar zij afgetrokken waren. Daaruit maakte ik op, dat de koningin tijdens het zwermen gepaard had en nu weer naar de oude kast terug ging, omdat dit het gewone verloop is. Natuurlijk nam zij alle bijen mede. In de nieuwe kast bleef geen enkele bij achter. Dat ik goed had gezien, bleek mij den anderen dag, toen er om elf uur weer een zwerm aftrok, die weer in een boom ging hangen. Weer zette ik den zwerm in de ledige kast en nu bleef hij er in. Toen de oude kast was afgezwermd, wilde ik mij overtuigen, of het de zelfde koningin was, die nu gezwermd had, en het was zoo, want de tweede koninginnecel was niet uitgeloopen. Met de tweede koningin zou trouwens de zwerm niet uitgetrokken zijn, omdat er dan geen reserve-koningin meer geweest ware. De twee volgende dagen was het regen weer, zoodat de jonge koningin geen parings- vlucht kon maken en toen ik den derden dag reeds eieren vond, wist ik zeker, dat zij reeds in den zwerm had gepaard. Uit de boeken leeren wij, dat de jonge- koningin pas de paringsvlucht onderneemt, als zij drie dagen oud is en dat er drie dagen later de eerste eieren zijn. Hier was het echter geheel anders, want ik had reeds na drie dagen eieren en daarbij had ik gezien, dat een koningin zwermde, die nauwelijks eenige uren oud was. Voor de lezers, die nog geen bijen hebben, zal het verhaalde misschien niet erg interes- ressant zijn; maar de lezers, die imker zijn, kunnen wel iets er van leeren. verkrijgbaar ARNHEMSCHEWEG 42. 12 flacons van 1 pond k f0.60. 8 1 -0.66. 1 -0.70. Amersfoort, Juli 1913. De Heer en Mevrouw Van VOORST VADER—De Vidal de St. Germain geven kennis van de geboorte van een ZOON. Nederhemert, 30 Juli 1913. van 2 tot 12 AUGUSTUS Tandarts, naar Van Eeghenstraat 183 te Amsterdam W. H. E. V BIJ Dit) OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vrjje toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIELIOTHEEK. AMERSFOORTSCH WISSEL- ei EFFECTENKANTOOR (Mr. s. 6. van welderen baron rengers) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Credlet- vereaalglng Correspondentschap te Amersfoort. nr. H. J. M. vu den BERGH WILHELNINASTRAAT 5. te Amsterdam. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant. Distill. Wijnen. Likeuren. Lieve Yrouwe-kerkhof, AMERSFOORT. met SLAAPKAMER gevraagd, liefst in de buurt van het Station (gemeubileerd of ongemeubileerd, met of zonder pension) door heer z. b. b. h. h. Aanb. met prijsopgave onder motto .Kamer" aan het Bureau der Amers- toortsche Courant, Kortegracht 9. met slaap- en kookgelegenheid gevraagd door twee bejaarde, gehuwde lieden zon der kinderen. Brieven onder letter 1039 aan KRA MER'S boekhandel, Langestraat 65 te Amersfoort. De architect HERM. KROES, te Amers foort, zal namens het Kerkbestuur der parochie van den H. HENRICUS, op Donderdag 7 Augustus 1913, 's morgens 11 uur, iu het café „Hkt Boompjk", publiek aanbesteden A. Het bouwen van een Schoolgebouw met Pa tronaatszaal enz. op een terrein, gelegen aan de Borstraat te Amersfoort. B. Het glas- en verfwert. Teekening en bestek liggen van 29 Juli af ter inzage in voormeld café en zijn dan verkrijgbaar a f2.— per stel ten kantore van den voornoemden Archi tect, alwaar dagelijks van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur inlichtingen zijn te be komen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT zullen op Vrijdag 8 Augustus a.s., 's voormiddagsten 11 ure, ten Raadhuize in het openbaar aanbe steden Het bouwen van vier lokalen bij school B aan den Leusderweg te Amers foort. Bestek en teekening verkrijgbaar ter Gemeente-secretarie a fl.25, franco per post fl.35.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3