Gemengd nieuws. Ot het Salomo dan wel de niet minder bekende rabbi Ben Akkiba is geweest, die het eerst heeft gezegd, dat er niets nieuws is onder de zon, zouden we voor 't oogen- blik willen daarlaten. Dat veel hetgeen nieuw schijnt, oud is, blijkt weer op het tentoonstellinkje van leermiddelen, gehouden naar aanleiding van den tweeden centralen pluimvee-cursus, die Maandagochtend in «liet Boompje* hier aanving en hedenmiddag werd gesloten. Daar lagen, onder meer bezienswaardigs, twee keurig gebonden boekjes, in zooge naamd schildpad met handverguldsel met den titel »Konst om tamme vogelen van allerhande soort in alle jaartyden uyttebroeyen en optebrengen* door den heer De Réaumur, een Nederlandsche bewerking in twee deeltjes van het eveneens in 1751 te Parijs door René Antoine Ferchault sieur De Réaumur, den samensteller van de zeer bekende ther mometer-schaal, geschreven handboekje over pluimveeteelt. Beide edities zijn versierd met prachtig geëtste en-têtes en heel mooie vignetjes, ter wijl beider tekst wordt toegelicht door knap gegraveerde platen, die meest alle betrek king hebben op broedmachines. Wie meent, dat deze nuttige toestellen van de laatste paar jaren zijn, heeft het dus niet bij 't rechte eind. Ze waren niet alleen be kend in het midden der 18e eeuw, maar zelfs in het oude Egypte, gelijk de heer Beaufort, de pluimvee-consulent deed uitkomen. Er was veel meer moois en interessants te zien. Zóo pracht-kippen, die uitsluitend zijn opgefokt met het uitmuntende V. P. N.-voe- der; zóo een toestelletje om slachtgevolgte, dat moet worden gemest, in een ommezien vol te stoppen met krachtvoeder. Aan den cursus namen 26 bezitters der landbouwakte deel, die nu in hun omgeving er waren er uit het Noorden van Gro ningen en uit Zeeuwsch-Vlaanderen, uit het Noorden van Noord-Holland en het Zuiden van Limburg aan de meestbelanghebben- den, de landbouwers, zullen meedeelen van hetgeen ze hier weer hoorden en zagen. Het cursorisch onderwijs werd wederom gegeven door den heer Beaulort en door dr. Te Hennepe, van de Rijks-seruminrichting te Rotterdam, terwijl de theorie werd toe gelicht op de excursies, die in den omtrek werden gehouden, Donderdag naar den hoen derhof van den heer A. M. Tromp van Holst bij >Birkhoven« en gistermiddag naar dien van Jhr. A. W. den Beer Poortugael, bij Voorthuizen. In zijn slotwoord deed heden de heer Beaufort uitkomen van hoe zeer groot belang het vooral voor den landbouwer is, dat hij kan beschikken over een gezonden hoenderstapel en hoe de V. P. N. hem daar bij wil helpen, liefst zóo, dat in iedere streek des lands éen der 14 rassen, dat zich in die streek het beste aanpast wordt gehouden op dat dan met te meer kans op succes kan gestreefd naar veredeling van dat ras, waar toe het centraal-proeffokstation, dat eerlang bij «Birkhoven* zal worden geopend, en de kleine fokstations in verschillende deelen des lands zullen meewerken, ook door uitwisse ling van fokmateriaal. De heer L. M. S p r u y t, notaris te Gor- redijk, Onder-voorzitter der V. P. N. en haar stichter, dankte den heer Zelders, gedele geerde van de Regeering, voor zijn tegen woordigheid en verzocht hem, den dank van de V. P. N. over te brengen aan de Re geering die door haar subsidie ook dezen tweeden cursus mogelijk maakte. Niet minder warmen dank bracht spr. aan de regelings-ccmissïe en met name aan de heeren A. M. Tromp van Holst enP. Nierop voor hun uitstekende zorgen. De heer Z e 1 d e r herinnerde, dat vooral door het gestaag werken van de V. P. N. de tijd voorbij is, waarin zij werden uitge lachen, die zich interresseerden voor «maar een kip*. Wel is de pluimveehouderij in ons land nog slechts in haar begin-stadium, doch reeds begint menige nut-kippenhouder te be seffen welk een groot voordeel het kleinste vee hem kan brengen, al zijn niet allen zoo ge lukkig als een spr. bekende boer in de Betuwe, wiens 100 kippen hem verleden jaar ruim f4 schoon geld per kip opbrachten. Spr. hoopte, dat de cursisten uit liet geleerde de kracht zouden putten om in hun omgeving de pluimveehouderij zóo te helpen opheffen als zij het ten volle verdient. De heer Beaufort bracht nog een bijzonder woord van dank aan den heer Nierop, die bij de vele voorbereidende maat regelen voor den cursus weer heeft getoond te weten wat hij wil en ook te kunnen uit voeren hetgeen hij wil. Een der cursisten dankte ten slotte namens de overigen allen die op eenige wijze het houden van dezen hoogst leerzameu cursus hebben mogelijk gemaakt en gaf de verze kering, dat allen hun uiterste best zouden doen om door hun wijze van voorlichting te toonen hoe daukbaar zij zijn voor het ge leerde, dat een zoo uitnemende basis is voor verdere studie. De politie, het waarschuwen en verbieden moede, heeft thans proces-verbaal opgemaakt tegen 7 jongens, die door overklimming zich meester maakten van andermans onrijpe peren. Dat wordt duur fruit. Ook maakte zij proces-verbaal op tegen een hondekarvoerder, die binnen de bebouwde kom der Gemeente op zijn vehikel zat; tegen een Spakenburgsche, die haar honden op gruwelijke wijze mishandelde door ze te slaan met een dik touw vol knoopen en tegen een liedjeszanger, die zijn ongure liedjes op den openbaren weg trachtte te verkoopen. "Cit den Omtrek. De Onafhankelijkheidsfeesten zullen ge vierd worden te De Bilt op 27 en 28 Augus tus. De Gemeente Soest is sedert 1 Augus tus gebracht onder de nieuwopgerichte bri gade Baarn der Rijks-veldwacht, welke om vat de Gemeenten Baarn, Bunschoten, Eem- nes en Soest. De tranen van den H. Laurentius. Heden-, morgen- en Maandagavond moet men, wanneer de hemel onbewolkt is, goed opletten. Wellicht is men dan in staat, enkele vallende sterren te zien, de tranen van den H. Laurentius, zoo genoemd naar den heili ge. wiens naamdag op den 10 Augustus valt. Officieel heeten de vallende sterren van Augustus de Perseïden de waarnemers heb ben n.l. opgemerkt, dat de sterren, als het ware te voorschijn komen uit het sterren beeld Perseus, 's Avonds tegen 9 uur staat dit sterrebeeld iets ten Noord-Oosten van de Poolster. De kans om een ster te zien «verschieten*, is vrij groot. Immers, gemiddeld vallen* er vijf en zestig in het uur. Ook anders zijn er wel vallende sterren waar te nemen, maar gewoonlijk is het aantal sterren, dat ver schiet* zeer klein. Wij raden ieder aan, naar dit natuur-v.uurwerk eens te gaan kijken. Het is werkelijk een mooi en interressant verschijnsel, dat ieder eens moet gezien heb ben. Direct na zonsondergang kan men reeds den hemel beginnen te observeeren. De tranen van den H, Laurentius komen ieder jaar terug en de snelheid, waarmee de sterren die verschieten* elkaar opvolgen, blijft steeds vrijwel het zelfde, in tegenstel ling met de vallende sterren van November, de z.g. Leoniden, die uit het sterrebeeld Leeuw (Leo) te voorschijn komen en wei eens een ware sterrenregen zijn geweest. Wanneer zoo'n helder licht-geel puntje met enorme snelheid langs den hemel glijdt, schijnt het, alsof een ster aan den hemel »valt«, een langen lichtstreep achterlatende. Zoo'n ster is echter nog nooit op de aarde gevallen. De vallende sterren* zijn brok stukken van verwoeste hemelbollendeze brokken bewegen zich in een elliptische baan, en wanneer de aarde zich door deze zwerm wentelt, komen de brokstukken in onzen dampkring terecht; zij worden gloeiend, lichtend, en eindelijk rollen zij ineen als rag fijn poeder, dat in onze atmosfeer begint te zweven, en eindelijk op de aarde arriveert. Zóo komt dan kosmische stof op den aard bodem. Koude Hondsdagen. Nog een paar uren, en het merkwaardige tijdperk der Hondsda gen, dat zich bijna ieder jaar kenmerkt door hooge temperaturen, en groote vochtigheids gehalte der lucht, onweersverschijnselen en rukwinden, is voorbij. Zij eindigen officieel den elfden Augustus, maar de week, die op de Hondsdagen volgt, heeft in den regel nog een echt Hondsdagen-karakter. Zooals men misschien weet, danken de Hondsdagen hun naam aan Sirius, dien de oude Grieken de Hondsster noemden. In het laatste deel van Juli en het begin van Augustus kwam deze Hondsster ongeveer gelijk met de zon op. De naam Hondsdagen is door vele andere volken overgenomen. Doch 913 heeft er zonderlinge Hondsda gen op na gehouden. Gewoonlijk zit om streeks dezen tijd de wind in den Zuidhoek, maar in 1913 was hij voortdurend Noord. Derhalve was er van een drukkende hitte geen sprake. Het was bijna steeds te koud, vooral 's nachts, wanneer de lucht wat was opgeklaardvoor enkele nachten is in de hoogere deelen van ons land zelfs een tem peratuur geregistreerd, die maar iets boven het vriespunt ligt, zoodat men bijna van nachtvorst kon spreken. Nachtvorst in de Hondsdagen Door de wisselwerking van het in West- Europa liggend barometrisch hoog en de zich in het Oosten bewegende depressies, heeft het weer een buiig karakter gekregen. Er hebben zich zware stapel-wolken gevormd, dreigende cumuli, die men anders in hoofd zaak in het vroege voorjaar ziet. Donderdag heeft het zelfs gehageld. Het weer zal eerst beter worden, wanneer de luchtverdeeling verandert, d.w.z. wanneer het barometrisch hoog zich naar Zuid-Oost of Oost-Europa verplaatst. Dan wijzigt zich ook de windrichting, dan stijgt de thermome ter, en de kans is groot, dat op den kouden, verregenden zomer, een mooi najaar volgt. v. Bt. Zonderlinge regenbuien. Behalve de ge wone, alledaagsche mot-, plas- en slagregens, hagel- en sneeuwbuien, enz. wordt door alle tijden heen melding gemaakt van een ander soort »buien«, die geen water, sneeuw of hagel gaven. Voortdurend brachten zij groo- ten schrik teweeg in de gemoederen van de onwetende zielen, die daarin een teeken zagen van den toorn des hemels. Jn 582 viel te Parijs een bloedregen neer; het roode vocht viel uit duistere wolken, en de menschen liepen rond met reusachtige bloedvlekken op hun kleeren, zóo groot en afschuwwekkend, dat men zich voor elkaar schaamde. In de twaalfde eeuw hoort men weer van dergelijke zonderlinge meteoro logische verschijnselen. In 1117 hoorde men in Lombardije dagenlang allerlei onder- aardsche geluiden. De bevolking werd bier door verontrust, maar toen er plots een bloedregen neerviel, werd de angst van het volk zóo groot, dat de kerken propvel Iepen. In 1543 is een bloedregen geconstateerd te Barendorf in Westphalen. In 1560 «bloed- regende* het te Leuven. Te Eiden in Oost- Friesland viel in 1571 eens op een nacht zooveel bloed, dat over een oppervlakte van vijf zes mijl de grasvelden een purper- roode kleur kregen. Den 17 Maart 1769 viel in Frankrijk een soort roode regen, die dik, slijmerig en stinkend was. Ook in de tropen vallen meer dan eens roodachtige regens. De Engelsche chemicus Steele is er nu onlangs in geslaagd, de samenstelling ervan vast te stellen. Hij onderzocht ook een «bloedregen*, die in de nabijheid van Sydney gevallen was. Meer dan 69 pCt. bestond uit zand en onoplosbare stofFen, verder zat in het «bloed* wat alu- jninium en eindelijk ook ijzer-verbindingen, waardoor het water een roode kleur kreeg. Voorts vond de chemicus erin magnesium, calcium, zwavelzuur, kiezelzuur en nog enkele andere stoffen. De Koning der Amerikaansche straat liedjes. Ook in Nederland zijn ze al heel bekend, de Amerikaansche «negerliedjes*. Met hun eigenaardig rythme en ongewone intervallen doen ze, bij het eerste hooren, bijzonder verrassend aan. Ons, Nederlanders, die meer aan Duitsche melancholie gewend zijn, vervelen j}ie clowneske Amerikaansche dingentjes gauw. In hun geboorteland wordt men ze echter nooit moe of beu. Daar zijn ze een rage. Iedereen houdt van ze en hun componisten zijn dan ook echte helden bij het volk. Een der meest talentvolle is Irving Berlin. Hij is 25 jaar en kan met recht de koning der Amerikaansche straat liedjes worden genoemd. Zijn levensloop was nu juist geen alle daagsche. Als kleine jongen haalde hij de kost op met zingen. Hij ging een café of restaurant binnen, zette z'n stembanden in werking. Van wat er dan te hooren kwam, had hij zelf nauwelijks notie. Hij fantaseerde maar. Een repertoire had hij niet. Natuurlijk moest men het kereltje opmerken. Hij werd naderbij gehaald, volgestopt met lekkers, als hij maar zong. Werd 't kind moe, dan wilde men niets meer van hem weten. Zoo moest de jongen al vroeg voor zichzelf zor gen. Onderwijs genoot hij zeer weinig. Later maakte hij een vast inkomen als glazen- wasscher. 's Avonds zong hij voor de men schen. Met z'n zeventiende jaar gaf hij het vaste baantje er aan en verdiende de kost met zingen. Er. welke kost. Hij oefent dit bedrijf nu 8 jaar uit en heelt er nu 2 mil- lioen mee verdient. Zooals hij als kind zong, zoo zingt hij nog. Nooit is het de zelfde melodie. Hij componeert er vijf per dag. Van muziekleer, of pianospel weet hij niets. Nog de eenvoudigste wijs kan hij niet op papier weergeven. Maar dat doet er niet toe. Daarvoor heeft hij z'n arrangeurs. Hij dicteert en anderen schrijven op en werken de melodieën uit. Den heelen dag zingt hij; als hij geschoren wordt, is het een lied van den barbier; zit hij in een trein, dan wordt de locomotief bezongen en zit er een lieve Amerikaansche tegenover hem dan bejubelt hij haar. Verreweg de meeste van z'n lied jes liggen op Amor's gebied. Het oudst bekende bankbiljet wordt met groote zorg bewaard in het Aziatisch museum te Petersburg. Het circuleerde in China 2800 jaren vóór onze jaartelling en is dus een 4700 jaar oud. Het draagt den naam der Bank, die het uitgaf, den datum van uitgifte, het volg nummer, de waarde-aanduiding, enz. terwijl er op is aangebracht deze behartenswaardige spreuk«Breng zooveel voort als gij kunt geef uit met zuinigheid en overleg*. Het is in blauw gedrukt op papier, gemaakt van moerbeienbladeren. nen te zuller arriveeren. Dat zal hem ook wel lukkenhet is slechts de vraag of hij er verticaal dan wel horizon taal zal aankomen. Een ingenieur te München heeft nieuwe waterlaarzen uitgevonden, d. w z. laarzen waarmede men op het water kan loopen. De uitvinder is nu voornemens, over water van München naar Weenen te wandelen, over de Isar en den Donau. Hij is, met die laar zen aan, zelfs niet bang voor stroomversnel lingen en beweert in 3 of 4 dagen te Wee- BEURSO VERZICHT. van 19 Juli tot 9 Augustus 1913. Konden wij in ons vorig marktoverzicht reeds van een aangenamer stemming op de fondsen-beurzen melding maken, gedurende de afgeloopen weken heeft de ingetreden verbetering verderen voortgang gemaakt. Wel zijn de omzetten nog niet veel grooter geworden, doch dit was, waar wij ons mid den in de vacantie bevinden, zoodat |vele financiers afwezig zijn, ook niet te verwach ten. Het valt echter niet te ontkennen, dat de grondstemming belangrijk vaster en het vertrouwen op een gunstige ontwikkeling van zaken in den herfst grooter is geworden. Vooral de laatste dagen is dit sterk tot uitdrukking gekomen, nu door den vrede van Boecarest ook aan den tweeden Bal kanoorlog een einde is gemaakt. Of daar mede de rust op den Balkan voorgoed is wedergekeerd, valt af te wachten. Bulgarije heeft niet alleen het grootste gedeelte van het op de Turken veroverd gebied weer moeten afstaan, doch bovendien heeft het etn stuk van het eigen land aan Rumenië verlo ren, zoodat het niet te verwonderen zou zijn, wanneer Bulgarije, na een periode van rust, opnieuw naar het zwaard greep om zijn po sitie te verbeteren. Waar echter alle Balkan- anden, behalve Rumenië, thans zoowel finan cieel als ceconomisch zijn uitgeput, zullen er eerst nog wel eenige jaren moeten verloo- pen, eer zij zich in zooverre hersteld zullen hebben, dat een nieuwe strijd mogelijk wordt. Behalve deze overweging heeft ook het feit, dat, ondanks alle moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan, de eensgezindheid tus- schen de Europeesche Mogendheden is be houden gebleven, een gunstigen indruk ge maakt op de Beurzen, zoodat de kwestie van Adrianopel, die thans nog moet worden ge regeld, geen zorgen meer baart, en men de kans op een Europeeschen oorlog, waarvoor men zoolang heeft gevreesd, volkomen buiten gesloten acht. Is dus op politiek gebied een periode van rust voor de Beurzen ingetreden, ook wat de geldmarkt betreft, is de toestand verbeterd. Wel is nog niet van groote ruimte te spre ken, zoodat er voor de directies der curcu- latiebanken nog geen aanleiding bestaat om de allerwege geldende hooge disconto's te verlagen, maar toch is een zekere ontspan ning overal merkbaar en deze zal spoediger voortgang kunnen maken, wanneer, nu de rust in den Balkan is weergekeerdde zoolang opgepotte gelden uit hunne schuilhoeken zullen te voorschijn komen. Ook in Amerika is de stemming in de laatste weken flink verbeterd. Wel drukt daar nog altijd de onzekerheid omtrent de tariefherziening en het steeds voortgaand op treden der Regeering tegen de groote Maatschappijen, maar in de laatste weken heeft de Amerikaansche markt een neiging getoond om zich te onttrekken aan de poli tieke invloeden en meer te letten op de ceco- nomische factoren, die dan toch ten slotte beslissend zijn voor den voorspoed van een land. Ook daar is bovendien eenige ont spanning op de geldmarkt ingetreden en de, hoewel overbodige, toezegging der Regee ring, dat zij ten behoeve der oogstbeweging 100 millioen dollar uit de Schatkist bij de Banken zou deponeeren, en op ruime schaal waarden zou aannemen voor de uitgifte van bankbiljetten, heeft de vrees voor groote geldschaarschte in het najaar belangrijk ver minderd. Het waren voornamelijk de oogst- berichten. die de aandacht trokken. Over het algemeen waren deze niet zoo gunstig, waardoor eenige weifeling ontstond. Speciaal de maisoogst zou sterk hebben geleden door de groote hitte, die geheerscht heeft. Toen echter naderhand berichten kwa men, dat eindelijk de zoolang gewenschte regens waren gevallen, trad een vertrou wensvoller stemming op den voorgrond. Bij deze berichten voegde zich het bericht van het sluiten van den vrede van Boecarest, waardoor contramina-dekkingen werden uit gelokt, die belangrijk bijdroegen tot de ver hooging van het niveau. Het met zooveel spanning tegemoet geziene oogstverslag is op 8 Augustus gepubliceerd, doch hoewel de cijfers daarvan niet zoo bijzonder mooi zijn, en speciaal mais sterk heeft geleden, laat het zich toch aanzien, dat met de groote op brengst van wintertarwe er voor Amerika in het geheel,een normale oogst te wachten is, zoodat daaruit een flink vervoer voor de spoorwegen is te wachten. De gunstige stem ming, die in het algemeen voor spoorweg- waarden bestond, bracht over de geheele lijst flinke koersverbeteringen tot stand, met uitzondering echter van aandeelen Illinois Central, die, in verband met de verlaging van het dividend van 7 tot 5 pCt., van 113 terugvielen op 103 met een slot op 107 pCt. Voor STAATSFONDSEN was de stem ming over het algemeen niet ongunstig. Onze Ned. Werkelijke Schuldsoorten daarentegen waren matter en toonen een fractioneelen

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2