Donderdag 14 Augustus 1913. No- 8300. 62e Jaargang. Op reis. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEURVerschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.BUREAU' franco per post f1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- P J 7RI!TlirT} TK abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleële- en onteigenings- irnQrrvrQ a advertentién per regel 15 cent Reolames 1—5 regels fi.25. Bewijsnummers naar buiten JhVsilAüöI w. a mt?n crnnn t worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. D Bij advertentién van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ros us 9- Telefoon 19. Aan onze abonné's die tjjdelgk elders, binnen- dan wol buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duideiy Ise opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVING. De Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier Provincie van den 20sten Juli 1913, 4e Afdeeling, no. 12: Gelet op artikel 11 der Jachtwet; brengt ter kennis van de belanghebbenden le. dat de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van artikel 17 der voormelde wet, voor dit jaar in de Provincie Utrecht is vastgesteld op Maandag 1 September a.s. met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, waarvan de opening is bepaald op WoenBdag 1 October a.s. met zonsopgang; 2e. dat de lange jacht alleen des Dinsdags en des Vrijdags van elke week zal mogen worden uitgeoefend, en het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1913 moeten geoogst worden, verboden is, evenals het jagen in tabakslanden, zoolang het zoogenaamd bestgoed nie* is geoogst; 3e. dat de jacht op reebokken zal zijn geopend van Woensdag 1 October a.s. met zonsopgang tot 1 December d.a.v. met zonsondergang en de jacht op reegeiten zal zijn geopend van 15 No vember a.s. met zonsondergang tot 1 December d.a.v. met zonsondergang; dat de jacht op reekalven niet zal worden geopend. Utrecht, den 4 Augustus 1913. De Commissaris der Koningin voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. STIPTHEID. Toen President Washington, die gewend was juist om vier uur het middagmaal te gebruiken, nieuwe leden van het Congres aan zijn tafel had genood in het Witte huis kwamen de heeren te laat en zagen tot hun verbazing, dat de President reeds aan het eten was. »Mijn kok vraagt nooit of de gasten er zijn, maar of het tijd is« was al hetgeen hij zeide. Toen zijn Secretaris zijn laat komen ver ontschuldigde, door te zeggen, dat zijn hor loge achter was, antwoordde Washington «Dan moet gij een ander horloge, of ik een anderen Secretaris zien te krijgen*. Franklin zei tot een bediende, die altijd te laat kwam, maar ook steeds een veront schuldiging had: «Gewoonlijk deugt iemand, die zoo goed een excuus kan vinden, voor niets anders*. Toen Nelson een beroemden kruistocht zou gaan ondernemen, zeide zijn koetsier den avond te voren, dat het rijtuig precies om zes uur zou voor zijn. »Kwartier vóór zes sen*, zei de admiraal, «ik ben altijd een kwartier vóór mijn tijd geweest, en dat heeft een man van mij gemaakt*. Napoleon noodigde zijn maarschalken eens uit op een diner, maar toen zij op het be paalde uur niet aanwezig waren, begon hij zonder hen. Juist toen hij van tafel opstond, kwamen zij binnen. «Heeren*. zeide hij, «het etensuur is voorbij; wij zullen aan onze zaken gaan*. Blücher was een der snelst handelende personen, die ooit geleefd hebben. Men noemde hem maarschalk Voorwaarts. John Q. Adams was nooit te laat. De Voorzitter van het Huis der Afgevaardigden wist, wanneer hij den heer Adams zijn plaat3zag innemen, dat hij de vergadering moest openen. Eens zeide een der leden, dat het tijd was om te beginnen. »Neen«, zei een ander, »de heer Adams is nog niet op zijn plaats*. Toen bemerkte men, dat de klok drie minuten vóór was, en Adams was present op de minuut af. Lord Brougham, die, behalve in menige andere moeilijke betrekking, Voorzitter was van het Heerenhuis, van het Hoog Gerechts hof en van ongeveer een twaalftal letter kundige genootschappen, nam altijd zijn zetel in op het bepaalde oogenblik. Hij was even punctueel als de klok zelf. Een der voornaamste zaken van schooi en college-leven is, dat de bel, die de leer lingen uit hun slaap wekt of hen oproept tot repetitie of lessen, hun leert om bij de hand te zijn. Elk jongmensch behoort een horloge te hebben, dat stipt den tijd aanwijsteen uurwerk^ dat niet zuiver loopt, moedigt slechte gewoonten aan en is altijd een duur instrument, wat het ook kosten moge. Draag versleten kleeren, als het niet anders kan, maar nooit een horloge, dat onnauwkeurig loopt. >0, hoezeer waardeer ik een jongen, die steeds op tijd is* zegt H. C. Brown. »Hoe gauw leert men zich op hem verlaten, en hoe spoedig vertrouwt men hem gewichtiger zaken toeDe knaap, die zich den naam heeft verworven van op tijd te zijn, heeft zijn eerste bijdrage gegeven voor het kapitaal, dat in latere jaren zijn succes zal verzekeren*. Webster kwam nooit te laat voor een les op school of college. Aan het gerechtshof, op het congres, in de maatschappij, overal was hij even nauwgezet. Te midden van de zorgen en afleiding van een verbazend druk leven was Horace Greesly steeds bij iedere gelegenheid op tijd. Menig scherp artikel voor de «Tribune* werd geschreven, terwijl de redacteur zat te wachten op menschen die den tijd hadden en te laat waren voor de eene of andere vergadering. De komeet, die slechts eenmaal ir» de dui zend jaren onzen dampkring bezoekt, komt nooit een seconde te laat. Stiptheid is de ziel der zaken, evenals ^oi"t- heid de ziel is der geestigheid. Ieder man van zaken weet, dat er 00g«v- blikken zijn, waarvan het lot van jaren afhangt. Indien gij eenige oogenblikken te laat komt aan de Bank, dan komt gij uw geldelijke verplichtingen niet na en uw cre- diet is weg. Gedurende de eerste zeven jaren van zijn loopbaan als koopman vereffende Lawrence steeds elke rekening vóór de week ten einde was. Stiptheid, zegt men, is de beleefdheid der Koningen. Sommige menschen loopen altijd hard om hun zaak bij te houdenzij hebben altijd haast en geven ons den indruk van iemand, die te laat komt voor een trein. Het ontbreekt hun aan methode en zij voeren zelden veel uit. Bedenkt dit wel, dat op het groote uur werk van den tijd slechts éen woord staatnu. Volksvoedsel. De 7 e aflevering van het Maandschrift van het Centraal-bureau voor de statistiek bevat een overzicht van de ondervinding, welke aan de Huishoudscholen is verkregen omtrent de bereiding en het gebruik van volksvoed sel. Vooreerst blijkt daaruit, dat er in ons land 23 instellingen bestaan, die zich onder den naam van huishoudscholen, kookscholen of onder anderen naam, bezig houden nftt betere begrippen onder ons volk te versprei den omtrent de voeding. Omtrent de volksvoeding wordt gemeld, dat er een vrij groot aantal volksmaaltijden zijn samen te stellen, die, tegen niettehoo- gen prijs, voldoen aan de eischen van voed- zaamheid en smakelijkheid. Zij zijn in hoofd- 1 zaak te vinden in een door mej. Wittop Koning samengesteld boekje, getiteld «Bere kende volksmaaltijden*. Op de vraag hoeveel eiwit, vet- en kool hydraten noodig zijn voor een voedzamen maaltijd is door de meeste instellingen op gegeven 50 Gram eiwit, 30 a 40 Gram vet en 150 a 200 Gram koolhydraten. Naar de meening van de Haagsche Huishoudschool kan als gemiddelde hoeveelheid voor den volwassene aangenomen worden in het mid dagmaal noodig te zijn 50 Gram eiwit, 40 Gram vet en 150 Gram koolhydraten, wan neer ten minste aan de broodmaaltijden pl.m. 600 Gram brood met 150 Gram margarine gebruikt wordt. De pry's voor een stamppot met een of andere groente bedraagt al gauw 14 a 16 cent; voor een «vischstamppot* rekent men 11 Va cent; voor een «stamppot met paar- denvleesch* 13V2 cent per persoon. De tegenzin, welke nog veelal onder een deel van het volk, vooral onder de stadsbe volking, bestaat tegen het gebruik van erwten en boonen zal, wanneer de flauwe smaak der boonen verbeterd wordt door uitgebra den spek, uien- of speksaus, naar het oor deel van de meeste instellingen verdwijnen. Varkensvleesch, waaronder ook worst en spek, blijkt van de goedkoope vleeschsoorten het meest in den smaak van ons volk te vallen. Ook het vooroordeel tegen het ge bruik van paardenvleesch schijnt af te nemen, evenals het vooroordeei tegen goede mar garine en taptemelk (ondermelk). Van de vischsoorten zijn die, welke gebakken kun nen worden, het meest gewild. Onder de goedkoope groenten, die in den smaak val len, worden vooral koolsoorten en bieten genoemd, daarna wortelen, koolraap, sla en prinsesseboonen. In het algemeen houdt het volk wel van groentenmaar de hooge prijs is vaak een beletsel om dagelijks een groente gerecht op tafel te hebben. Of in het algemeen het gebruik van vleesch is toe- dan wel afgenomen, hier omtrent meenen 5 instellingen op een toe neming van het vleeschgebruik te mogen wijzen, doch 4 op een afneming. Ook wordt door sommige een toenemend gebruik van erwten, boonen, havermout en rijst geconsta teerd, met een afneming hoewel zeer ge ring van aardappelen. De aanwending van de hooikist en van kranten voor de bereiding van maaltijden en voor het warm houden van spijzen is nog te veel uit den laatsten tijd dan dat het nut er van tot in alle lagen van ons volk zou kunnen zijn doorgedrongen. Toch schijnt het gebruik van beide, hoewel langzaam, bepaald toe te nemen. Als wenschelijke en mogelijke verbetering in de volkshuisvesting wordt genoemd het gebruik of het grootere gebruik van erw ten, boonen, rijst, ondermelk en karnemelk, paardenvleesch, Argentijnsch vleesch, stok- visch en zoutevisch, kaas en margarine. Dit zou kunnen leiden tot een minder gebruik van aardappelen en tot meer gebruik van eiwithoudende voedingsstoffen. Ook het aanbrengen van kennis omtrent den verkoop van minderwaardige levens middelen (bijv. slechte boter tegenover goede margarine) zou bijdragen tot. verbetering van de volksvoeding. In het algemeen acht men meer gelegenheid tot degelijke voor lichting over het geheele land omtrent de bereiding van volksvoeding een dringenden eisch des tijds en ook voorlichting omtrent een doelmatiger besteding van het beschik bare geld. Als minimum voor voeding in den tegen- woordigen tijd wordt o.a. een bedrag van 28 tot 30 cent per dag genoemd dit be drag wordt echter te hoog geacht voor ge zinnen met lage loonen. Volgens de Groningsche Kook- en huis houdschool zou van het inkomen van een arbeidersgezin ongeveer 15lu mogen worden besteed aan voeding, 5/2i aan woning, 721 aan vuur, licht en bewassching, 3/43 aan kleeding en aanschaffing voor de linnenkast en 8/43 voor fondsen, belasting en schoolgeld. Indien een gezin, bestaande uit 4 personen, moet rondkomen met een inkomen van f 600 per jaar of f 11.50 per week mag voor de voeding per dag en per persoon 26 cent (10 cent voor broodkost en 12 cent voor middagmaal) worden uitgegeven. Bij een in komen van 1' 800 en f 1000 per jaar resp. 34 en 42 cent. Ten slotte zijn aan het overzicht enkele gespecificeerde arbeidersbudgets toegevoegd. Voor belangstellenden ligt deze aflevering ter lezing aan het Secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Muurhuizen 13. Nu we tóch aan 't eten zijn, een paar op gaven omtrent de verteerbaarheid van spijzen volgens het Kook- en huishoudboek van dr. Klenk, die na langdurige en zeer zorgvul dige proefnemingen het volgende heeft vast gesteld. Rijst is het lichtst verteerbaar. Eén uur volstaat voor het digestie-proces. 1 1I/2 uur vorderen: geklopte eieren, gersten soep, gebraden wild, vruchten tot moes ge kookt, gekookte zalm en forellen, spinazie, selderie, asperges, erwten. 2 uurgekookte melk, rauwe eieren, ge kookte gerst, gebraden ossenlever, gekookte zure appelen, gekookte stokvisch. 2!/4 uurversche ongekookte melk, ge kookte kalkoen. 2^/2 uur: gebraden kalkoen, gebraden gans, schapenvleesch, speenvarken, slaboontjes, linzen. 23/4 uur: pudding, zacht geroosterd rund- vleesch, kippen-fricassé. oesters. 3 uurzacht gekookte eieren, gesmoord schapenvleesch, rauwe ham, biefstuk, bot, schol en koek. 3V2 uur: gebraden varkensvleesch, gezou ten boter, hard gekookte eiëren, oude kaas, versche braadworst, pekelvleesch, gekookte aardappelen, versch brood, gekookte witte kool, gekookte uien. 4 uur: gekookt en gebraden wild, kalfs- vleesch, droog brood met koffie. 41/2 uurgekookt, zacht schapenvleesch, zuurkool. 5 uur: zeer hard gekookte eieren, gebraden rookworst, steenvruchten, kersen, pruimen, rozijnen, amandelen, noten en champignons. 6 uur: oud pekelvleesch, vette paling. Toevoeging van veel olie, vet en zuren be moeilijkt de digestie, die daarentegen wordt bevorderd door toevoeging van zout en spece rijen als peper, mosterd, oude kaas, radijs en suiker. Voor zeer oude menschen worden zwaar te verteeren spijzen, die welke meer dan vier uren vorderen, door dr. Klenk ontraden. Er zijn voorbeelden te over van ouden, die aan indegestie bezweken. Pensioenwetten Gemeente ambtenaren. Het centraal pers-bureau van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren deelt ons mede Bij de behandeling van de Pensioenwetten voor de Gemeente-ambtenaren in de Tweede Kamer was een der grootste bezwaren het hooge bedrag aan premiën, dat de Gemeenten op haar ambtenaren desnoods zouden kunnen verhalen. Die hooge korting werd niet billijk geoordeeld, afgezien nog hiervan, dat vele ambtenaarsgezinnen dezen last eenvoudig niet zouden kunnen dragen en zich dus noodwen dig aan de pensionneering zouden moeten ont trekken. Van andere zijde, ook door de Re geering, werd het vertrouwen uitgesproken, dat de Gemeenten niet of zoo weinig mogelijk op de tractementen zouden korten, daar toch immers de behoeften van het gezin op de tegenwoordige, over het algemeen toch al zeer lage ambtenaarsinkomens zijn ingericht. Ook het toezicht van Gedeputeerde Staten, wier goedkeuring op eventueele Raadsbe sluiten tot korting op de jaarwedden wordt vereischt, zal veel ten goede kunnen uit werken.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1