Stadsnieuws. De Minister van Financiën sprak zich nog weder in dezen gee3t uit bij de dankbetoo- ging van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren. En reeds nu zijn de eerste teekenen daar. dat dit vertrouwen op een billijke behandeling vermoedelijk niet be schaamd zal worden. De Gemeenteraden n.l. van Maarssen en Maarsseveen besloten de inkoopsommen wegens verstreken dienstjaren geheel voor rekening der Gemeenten te nemen, voor eigen pensioen z pCt en voor weduwen- en weezenpensioen 5 pCt door de ambtenaren te doen bijdragen, terwijl de Raad van Maarsseveen reeds jaarwedde verhooging in uitücht stelde ten einde de ambtenaren voor deze kortingen schadeloos te stellen en vertrouwd mag worden, dat de Gemeenteraad van Maarssen dit goede voorbeeld zal volgen. De gewapende vrede. Op hoeveel de zoogenaamde >gewapende vrede* wel te staan komt, heeft het maand schrift »Vragen van den Dag< eens uiteen- gezet. In onzen tijd van vredesbeginselen verslindt de oorlogsvoorbereiding jaarlijks meer schat ten dan ooit Als de spreuk waar is >si vis pacem para bellum* (zoo gij den vrede wilt, bereidt u ten oorlog) dan wordt de vrede in Europa bijna even duur betaald als de oorlog. Er is een wilde concurrentie in het opvoe ren der strijdmachten van leger en vloot. Iedere Mogenheid tracht den concurreeren den Staat met leger en marine te overtreffen en aldus het evenwicht der machten tot eigen voordeel te veranderen. Hoe omvangrijk de uitrusting tot den vrede is, blijkt uit de volgende cijfers, die sir Max Waechter, D. L. J. P., daarvoor geeft, verkregen uit gegevens van het Brit- sche Ministerie van Oorlog en Marine, en die men vindt in een artikel in de Deutsche Revue* (Mei 1913). Uitgaven in Europa voor het landleger: Rusland 1060 mill. mark. Duitschland 940 Frankrijk 760 Engeland 560 Oostenrijk-Hongarije 460 Italië 340 Andere mogendheden 700 Europa te zamen 4820 Uitgaven in Europa voor de marine. Engeland 900 mill. mark. Duitschland 460 Frankrijk 360 Rusland 360 Italië 180 Oostenrijk-Hongarije 120 Andere Staten 120 Totaal Europa 2500 Totaal leger en vloot in Europa 7320 Meer dan 7320 millioen mark voor krijgs toerustingen jaarlijks. Wat beteekent dat bedrag? Als men bedenkt, dat het Panama-kanaai bij voltooiing ongeveer 1600 millioen mark zal kosten, blijkt, dat Europa jaarlijks meer dan viermaal zooveel uitgeeft voor oorlogs kosten dan dit groote werk des vredes, de grootste en kostbaarste ingenieursonderne ming der aarde, vereischt Als men de waar de der haudelsschepen gemiddeld op 300 mark per bruto ton snelt, dan bedraagt de waarde der geheele Engelsche handelsvloot, van 10000 schepen en 19 millioen tonnen bruto, 5700 millioen mark, terwijl de waarde van alle handelsvloten der geheele wereld, ongeveer 40 millioen bruto tonneninhoud, bedraagt 12000 millioen mark. En de Europeesche "Staten geven, zooals wij zagen, voor hun landleger en oorlogs vloot 7320 millioen mark per jaar uit of 600 milloen mark per maand. Daardoor geven zij alle 10 maanden een bedrag uit voor oorlogsdoeleinden, dat overeenkomt met de waarde der geheele handelsmarine van Engeland, en in 20 maanden een som even groot als de waarde van alle handels schepen der aarde, Als de zeeën der aarde uitdroogden, kon men goed een eerste klas spoorweg met alle noc iige bruggen, tunnels, stations en rollend materiaal, die de geheele aarde zou omspannen, aanleggen voor het bedrag, dat jaarlijks in Europa door alle landei aan oorlogskosten wordt uitgegeven. Europa geeft jaarlijks veel meer uit voor oorlogsdoeleinden dan voor opvoeding, hygiëne en andere sociale werken te zamen. En toch nemen de militaire uitgaven der volken van jaar tot jaar nog toe met stijgen de snelheid. Het bovenstaande geeft een inzicht in het kapitaalverslinden van den oorlog en dat nog wel bij zoogenaamden vrede. Maar geldverlies is niet het eenige, dat te beklagen is. Niet alleen geld wordt op reus achtige wijze aldus weggeworpen, maar even groot is het verspillen van menscbelijk arbeidsvermogen. Meer dan 4 millioen der krachtigste jongelieden staan in de legers en op de vloten in Europa onder de wapens en meer dan 1 millioen civiele personen zijn voortdurend bezig met het maken van oorlogsschepen, wapens, kruit en andere oorlogsbenoodighedendat iseen totaal van 5 millioen krachtige mannelijke perso nen, die in landbouw en nijverheid tot wel zijn des volks zouden kunnen zijn, worden aan de productie onttrokken. Door het ver bruik van 5 millioen der beste arbeiders en van 1 millioen legerpaarden wordt jaarlijks in Europa een schade toegebracht, die op eenige duizend millioenen mark berekend kan worden. Geheel Europa zucht onder den geweldi gen druk der belastingen, die voor deze enorme oorlogsuitrustingen betaald worden. Ten gevolge van de geweldige uitgaven voor oorlogsdoeleinden moeten vele nood zakelijke groote werken van allerlei aard achterwege blijven. Voor opvoeding en hygiëne kan niet genoeg worden gedaan de ouden van dagen, armen, zieken en de voor den arbeid ongeschikten kunnen niet behoorlijk worden ondersteunden de indus trieën kunnen zich niet voldoende uitbreiden, om het surplus der bevolking aan het werk te houden. Meer dan 1 millioen der be kwaamste lieden verlaten jaarlijks Europa om elders werk te zoeken, dewijl zoo groote kapitalen voor de oorlogsdoeleinden worden verslonden. Daar de Vereenigde Staten van Noord- Arr.erika, Argentinië en andere buiten- Europeesche landen betrekkelijk slechts wei nig voor oorlogsdoeleinden uitgeven en dien tengevolge betrekkelijk geringe belastingen hebben, breiden de industrieën zich in die landen betrekkelijk snel uit, en doen zij Europa zware concurrentie aan. De volken van Europa wankelen onder den enormen druk der militaire lasten. De reusachtige staande legers en vloten zijn een bestendige bedreiging van den vrede. De volken leven voortdurend onder de vrees voor een oorlog en die vrees leidt tot groote crisissen op economisch gebied en drukt den ondernemingsgeest. Na 1900 zijn de militaire uitgaven van Europa sterk vergroot. De Balkanoorlog heeft in den laatsten tijd de concurrentie in de uitrusting, helaaszeer verscherpt. Duitsch land denkt in den loop der eerstvolgende vier of vijf jaren zijn oorlogsdoeleinden met 2000 millioen mark te verhoogen, en andere machten zullen wel volgen. Zoo zullen de oorlogsuitgaven van Europa weldra 10 000 millioen mark per jaar te boven gaan. De belastingen zullen hooger worden, de financieele druk der volken zal verzwaren. De militaire en maritime concurrentie zal Europa voeren óf tot een bankroet óf tot den grootsten oorlog, dien de wereld heeft beleefd. Of zal de druk der lasten de volken in vertwijfeling en zóo tot revolutie- bren gen om de lasten van den gewapenden vrede af te werpen? In de Remonstrantsche kerk hier hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan ds. R. Miedema, uit Schoonhoven. H. M. de Koningin zal tot 23 Augustus vertoeven ten paleize >Soestdijk< en dan verblijf nemen in het paleis »Huisten bosch*, bij Den Haag. Ook de Arnhemschestraat heeft thans haar buurt-comité. In de gisteravond gehouden vergadering werden tot Bestuursleden er van gekozen de heerenH. Koning, W. Salomons, P. van Veen Jr., D. J. Smits en J. M. Haanschoten. Van de ruiterclub zullen 20 leden deel nemen aan den historischen optocht. Mejuffrouw G. de Groot behaalde de Mid delbare akte A Engelsche taal. De heer A. Ritsma verwierf de Lagere akte Handteekenen. De adelborst ie klasse J, F. Wesseling is bevorderd tot luitenant-ter-zee 2e klasse. De heer Th. P. A. Klaassen is benoemd tot commissaris van het Zondag te Amster dam opgerichte College van Ned. danson- derwijzers, dat op 7 September zijn eerste congres zal houden te Amersfoort. De ie afdeeling van het ie regiment veld artillerie, uit Utrecht, die sedert 4 Augus tus kampeert in de legei plaats bij Olden- broek, zal Zaterdagochtend op haar marsch van Putten naar Utrecht omstreeks half elf door Amersfoort komen. De 2e afdeeling keert hier tegen 1 uur terug. Bij Kon. besluit is vastgesteld een nieuw reglement voor de opleiding van medische studenten tot officier van gezondheid bij de landmacht. Hij, die ter opleiding wordt aangenomen, geniet een subsidie van f 5000, en dat wel in dier voege, dat van landswege worden voldaan de na zijn aanneming nog voor hem te betalen college-gelden en hem geregeld worden uitbetaald óf premiën óf wel toelagen c-n premiën. De tot arts bevorderde student zal het door hem genoten subsidie niet behoeven terug te betalen, wanneer hij twaalf achter eenvolgende jaren als actief officier van ge zondheid heeft gediend. De studenten, die overeenkomstig dit nieuwe reglement worden opgeleid, worden na inzending van het arts-diploma aan het Departement van Oorlog voorgedragen ter benoeming tot officier van gezondheid ie klasse bij het Nederlandsche leger, ook wan neer er op dat oogenblik geen vacatures in dien rang bestaan. Bij de personeele schietwedstrijden, van 8 tot 10 Augustus te Utrecht gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren werden de volgende prijzen behaald door stadgenooten personeel geweer (maximum 50 punten) 3e prijs D. van Eek met 44 punten, ite pr. D. van Buuren met 42, 16e pr. H. W. Pieiik met 40, 22e pr. W. M. Vink met 39 de ie prijs werd gewonnen met 47 punten personeel buks (maximum 100) ie prijs R. J. van Eimeren met 97, 2e prijs R. H. Schukking met 96, 4e prijs R. Meijer met 95, 6e prijs H. J, J. van der Vlugt met 93 vrije baan geweer 200 Meter (maxi mum 60 punten) ie prijs D. van Buuren met 60 p., 14e prijs D. van Eek met 55 p., 15e prijs D. P. Brandsen met 54 p., 16e prijs J. H. Uding met 53 punten vrije baan geweer 150M.(maximum 60 p.) 7e prijs D. van Eek met 57 p, 10e prijs J. H. Uding met 56 p., 12e pr. H. J.J. van der Vlugt met 55 p., 15e pr. R. J. van Eimeren met 54 p., 16 pr. D. van Buuren met 54 punten vrije baan buks (maximum 200 pun ten) ie prijs D. van Buuren met 198 punten, 2e pr. R. H. Schukking met 197 p., 3e pr. H. J. J. van der Vlugt met 197 p., 6e pr. J. H. Uding met 195 p., 8e pr. R. J. van Eimeren met 194 p., 9e pr. R. Meijer met 194 p., iie pr. D. van Eek met 192 p., en 15e pr. W. Vink met 190 punten. Een aantal kleine auto's, die hebben deel genomen aan den driedaagschen betrouw- baarheidrit voor lichte wagentjes (cycle-cars, bébé's, enz.) kwam hedenmiddag door de stad. Er werd op tijd gereden van jakkeren was dus geen sprake. Elke minuut te vroeg aankomen kostte zelfs een rijksdaalder. De rit ging Dinsdag van Amsterdam door de Vechtstreek naar Utrecht, over Den Bosch en Roermond, naar Maastricht (233 K.M.); gister door Zuid-Limburg (130 K.M.); en heden van Maastricht over Nijmegen, Apel doorn, Amersfoort en Utrecht naar Scheve- ningen (315 K.MJ. Tot 20 dezer kan men zich nog bij dr. M. Meijers, te Amsterdam, aanmelden tot deel neming aan de vierdaagsche afstandsmarschen welke plaats hebben van 27 tot 30 Augustus. De deelnemers moeten zich 26 Augustus 's avond tusschen half acht en negen uur aan melden te Amersfoort. Den 27en vangt de marsch aan Van Amersfoort wordt over Bar- neveld naar Ede gewandeld. Den 28en van Ede over Arnhem, door de Middachter allee naar Doesburgden 29en van Doesburg over Zevenaar naar Nijmegenden 3oen wordt een marsch gemaakt in de omstreken van Nijmegen. Het Bestuur van den Ned. Voetbal Bond heeft thans geregeld de Onafhankelijkheids- wedstrijden, waarvoor 64 clubs inschreven. De opbrengst zal voor tweederden ten goede komen aan Oranje Nassau-oord en voor de rest aan plaatselijke doeleinden. De aanvang der competitie is bepaald op 5 October, terwijl als nieuwe vereeniging is toegelaten >Het Gooi*, te Hilversum. Het Hoofdbestuur der Unie van Christe lijke onderwijzers en onderwijzeressen heeft in eenmotie de wenschelijkheid uitgesproken, dat een spoedige herziening der wettelijke maxima tot stand kome, volgens de grond slagen, aangegeven door het comité voor gemeenschappelijke salaris-actie. Bij de Dinsdag door Burgemeester en Wethouders van Leusden gehouden aanbe steding voor het vergrooten der school te Oud-Leusden en het leveren van school meu belen werd ingeschreven als volgt voor den bouwH. J. Ruitenberg f 10 987 Fijnenberg J. Wildeman f 10 958G. C. Blanken f 10547 J. van Keulen f 10271 firma A. Renes B. J. van Bergen f9595; C. van der Wart f9500; G.Wassink f8820 en A, C. Beijer f8649, a'len te Amersfoort voor de meubelenA. van der Wart f1624; C. J. Kuntz f1595; C. Breedvelt (Rotterdam) f1529; W. Hofman (Sliedrecht) f1444; G. Wassink, f1300; H. Blanken (Scherpenzeel) f1285; A. C. Beijer f1280; en J. van Dijkhuizen f1263. Beide perceelen gegund aan den heer Beijer. Aan den heer T. van Hoogevest is thans onderhands opgedragen het bouwen van een directeurswoning, een jongenspaviljoen, een ziekenbarak en een waschhuis op de terrei nen der Vereeniging tot duurzame verzor ging van minderjarigen, te Barneveld. Bij de destijds gehouden openbare aan besteding werd hem voor f 24 00 opgedragen het bouwen van het hoofdgebouw met meisjespaviljoen. Thans wordt voor een f 70000 verwerkt. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd-bureau van politie terug te bekomen een vulpenhouder en twee kralen tasschen. Eind goed, al goed. Zeker; maar het eind kan nooit goed wezen als het begin en het midden niet deugen. den Omtrek. De Onafhankelijkheidsfeesten te Barneveld worden gehouden op 19 en 20 Augustus. Een advertentie in dit nummer geeft aan, waaruit ze bestaan. We komen er op terug. Gedeputeerde Staten van Utrecht zullen Maandagmiddag behandelen het bezwaar schrift van den Burgemeester van Bunschoten tegen het besluit van den Raad dier Ge meente van 28 Juli 1913 strekkende tot toe- laling van den heer A. Huijgen als lid van den Raad. Een commissie uit dat college hield heden ochtend zitting ten Gemeentehuize 'an Hoogland tot het aanhooren van inlichtingen betreffende de omstandigheden, onder welke de stemming voor twee leden van den Raad dier Gemeente op 7 Juli j.l. heeft plaats ge had, zulks in verband met tegen die stem ming ingebrachte bezwaren en de ingezonden klacht, dat die bezwaren, in weerwil van de deswege gedane toezegging, niet in het proces-verbaal der stemming zijn opgenomen. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare Lagere school te Hoevelaken hebben zich aangemeld 28 sollicitanten. Ook de Gemeenteraad van Haastrecht be sloot f 30 000 renteloos voorschot te geven voor den buurtspoorweg GoudaMonfoort— Utrecht. Van het benoodigde bedrag, ad f150000, is thans f 125000 bijeen. Te Hilversum, welks bevolking op 1 Augus tus was aangegroeid tot 33 156 inwoners, is Dinsdagmiddag de Hilversumsche bad- en zweminrichting geopend. Sedert 1906 heeft de commissie onafgebro ken daarvoor geijverddoch na tal van moeilijkheden te hebben overwonnen eens zelfs dreigde het plan weer geheel te zullen mislukken is zij geslaagd. ZWEMFEEST. De nieuw opgerichte zwemclub »Neptunus« hield gisteravond haar eersten wedstrijd. Het geheel is uitstekend geslaagd en naast den heer Pezie komt ook eker het Bestuur van «Neptunus* een woord van hulde toe voor de goede regeling. De 80 Meter buikzwemmen was het hoofd nummer Van Vlaanderen behaalde den isten, Spiekermann den 2den en Hoogeboom den 3den prijs. Bij de 40 Meter rugzwemmen waren Hoo geboom en Van Vlaanderen de iste en 2de prijswinnaars, terwijl bij de 40 Meter buik- zwemmen voor aspiranten Van der Werf en de jongste Van Achterbergh de gelukkigen waren. Hierna vergastte de bekende springer Pompe, van de A. Z. P. C., het publiek op eenige werkelijk schitterende sprongen, waarna de polowedstrijd begon. Als de heer Pezie, die uitstekend voldeed, den eersten tcon aan z'n fluitinstrument ontlokt, verschijnen de volgende zeventallen ten tooneeleNeptunus: doel Vreeswijk, achter Kuyper en Brandsen, midden Hoogeboom en vóór Van der Burg, Van Vlaanderen en Spiekermann. A. Z. P. C. II: doel Roel, achter Houbaer en Wolterbeek, midden Druif en vóór Wagenaar, Pompe en De Tourton Bruyns. Vóór de rust is het spel verdeeld; er wordt dikwijls aardig gespeeld. In de Neptunus- voorhoede is Spiekermann de gevaarlijkste; hij weet dan ook onder groot gejuich zijn vereeniging met een keurig schot de leiding te bezorgen. Na de rust komt dadelijk de A. Z. P. C. in de meerderheid. Spiekermann krijgt nu Wolterbeek tegen zich, terwijl de A. Z. P. C.- voorhoede goed gaat opzetten. Hoogeboom verdedigt keurig, hij kan echter niet beletten, dat De Tourton Bruyns en Wagenaar met mooie schoten den stand op 21 brengen. Zoodat het einde den jeugdigen 2e zeven- tallers der A. Z. P. C. een verdienden zege brengt. De Voorzitter van Neptunus dankte de verschillende prijsuitlovers, verder het publiek voor zijn trouwe opkomst en de A. Z. P. C. voor haar medewerking. Met de prijsuitdeeling werd deze goed

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2