Stadsnieuws. Laatste Berichten. Uit het voorafgaande blijkt dus duidelijk, dat de school niets anders eischt dan het latere leven. Niet ten onrechte wordt ze daarom wel eens genoemd: de maatschappij in 't klein. Als de hierboven gegeven wenken in het oog worden gehouden, dan zal men zien, met welk een genoegen de kinderen de school bezoeken en hoe gelukkig zij er zich gevoelen. Het idee van samenwerken en vooruitkomen toch is zoo opvoedend en vooral kinderen, die alleen zijn, leeren zich hier zoo heerlyk schikken naar anderen en eens wat over hebben voor een kameraadje. Ze toonen medegevoel voor zieken en hun eerzucht wordt geprikkeldkortom, het schoolbezoek maakt hen tot heel andere, veel zelfstandiger schepseltjes. M. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft nieuwe bepalingen vastgesteld omtrent de Nationaliteits-bewijzen. De velen hier, wier verwanten in Duitsch- land of België werken, mogen daarvan wel kennis nemen. Tot Directeur der Rijks-postspaarbank is met ingang van i September benoemd mr. J. H. C. Busing, sedert i Augustus 1909 Onder-directeur van die instelling. Mr. Busing is even 45 jaar. Het laboratorium voor scheikundig, micros copisch en bacteriologisch 9nderzoek te Haarlem (directeur N. van der Sleen) heeft het volgende rapport uitgebracht omtrent ingesteld onderzoek naar de deugdelijkheid van het water uit de Gemeentelijke water leiding Uit een chemisch oogpunt voldoet het ontijzerde en gefiltereerde water aan alle eischen, welke aan diep grondwater, als drinkwater, gesteld kunnen worden. De ontijzering is geheel voldoende; de vrije ammoniak is tot op' een spoortje na geoxydeerd en dit zal, bij voortgezet ge bruik der inrichting, wel geheel verdwijnen. De aëratie (de opgenomen hoeveelheid zuurstof) is geheel voldoende om reductie verschijnselen in het buizennet te voorkomen en de opgeloste hoeveelheid organische stof is zeer gering. Uit een chemisch oogpunt voldoet de inrichting volkomen aan de te stellen eischen. De windvaan, hier meer bekend als »het hakmes*, is van den Lieve Vrouwe-toren ge nomen. Bijna 25 jaar heeft ze dag en nacht trouw haar plicht gedaan, de hevigste stormen ten spijt. Thans heeft ze een maandje van wel verdiende rust en staat ze een 90 M. lager dan gewoonlijk, om eens duchtig onderhan den te worden genomen door den heerKal- veen, die ouderdomsrimpels zal gladstrijken en de vaan zoo spoedig mogeljjk in nieu wen luister zal herstellen. Het eigenlijke blad is een zware roodko peren plaat uit éen stuk, hoog 0.59 en breed 0.92 M., zwaar verguld. De stang heeft zich wonder goed gehouden, evenals de groote stalen kogel waarop het geheel loopt. Wie gewend is, naar den toren te zien uit welken hoek de wind waait, zal in den eersten tijd op andere wijze moeten trach ten, daar achter te komen. De voordracht ter benoeming van een Hoofd der openbare Lagere school F (Beek straat) bestaat uit de heeren H. J. Veldhoen, hoofd der school te Sloten (N.H.); C. W. Huibregtsen, hoofd der school te Vreeswijk; en J. A. Huisman, hoofd eener school te Hoofddorp (Haarlemmermeer). Voor de vacature van onderwijzer aan de openbare Lagere school Koningsstraat, ont staan door het vertrek van den heer J. B. Nakken, hebben zich 39 sollicitanten aange meld. Er loopt hier een gerucht, dat er inkwar tiering zou komen. Ter plaatse waar men zulks weten kan, licht men ons in, dat daarvan hoegenaamd niets bekend is en er niet de geringste kans voor bestaat. Het sub-comité voor den historischen op tocht, 9 September van omstreeks twee uur tot half vijf te houden, deelt ons mede, dat in de onderscheidene nummers voor ver schillende belangrijke rollen nog plaats is. De kosten kunnen geen bezwaar zijn, ge lijk door informatie bij de leden van het sub-comité zal blijken. Men melde zich aan bij een van de hee ren H. D. S. Hasselman (adressociëteit »Concordia«) VoorzitterS. J. van Duinen, Langestraat 109; M. R. N. Oosterveen, Langestraat 46 G. W. Scheffers, Westsingel 8 F. Wesseling, Wijersstraat 6, Secretaris. We herinneren nog terloops, dat zij die wenschen deel te nemen aan den lichtstoet, die 9 September des avonds zal rondgaan, zich vóór Woendag 20 Augustus moeten aanmelden. Ook de Westsingel heeft thans haar buurt-comité, wier Bestuur bestaat uit de heeren H. J. Bast, VoorzitterJ. G. van der Linden, Secretaris; en A. van der Kuylen, Penningmeester. De sociëteit «Vereeniging* zal gedurende de feestdagen geëmancipeerd zijn. Het A. D. C., dat steeds zoo actief is als er uitzicht op is, dat veel menschen samen komen en het dus de grootste kans heeft, propaganda te maken voor zijn streven, zal zich ook bij de Onafhankelijkheidsfeesten niet onbetuigd laten. De audiënties ten paleize te Amsterdam zullen plaats hebben op 9 September voor militaire autoriteiten en hooge burgerlijke autoriteitenop 10 September voor de overige civille autoriteien en commissiën en op 11 September voor de particulieren. De lijsten worden 28 Augustus gesloten. De brigade grenadiers en jagers zal aan staanden Maandag met 4 extra-treinen hier aankomen en naar de legerplaats bij Millin- gen marcheeren. De Amersfoortsche Muziek-vereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, zal aan staanden Maandagavond haar 7e concert in dit seizoen geven in de tent op het Plantsoen. Een combinatie van het tweede zevental der A. Z. P. C. en Neptunus gaat morgen naar Maarssen om er een waterpolo-wedstrijd te spelen tegen het eerste zevental van de zwemvereeniging «Maarssen*. Het jongste nummer van »De Kampioene bevat het volgende verzoek Vrienden-automobilisten, weest toch wat meer op uw hoede met de geurende afval producten van uw krachtbron. Men heeft ons kostelijk vervoermiddel wel eens «stinkende gauwe* genoemd, en dikwerf met recht. Vergeet niet, dat een rookende auto meestal is een blaam voor den chauf feur. En den volgenden wenk Rijdt niet met open knalpot in bebouwde kommengij handelt anders als een Knall- protz. Het gereorganiseerde Bestuur der R. K. kiesvereeniging «Recht en Orde* heeft de functiën verdeeld en is thans saamgesteld als volgtJ. W. Jorissen, Voorzitterrector M. W. Olthof, Onder-voorzitter; J. J. Thien, ie Secretaris; B. Brom, 2e Secretaris; Herm. Kroes, PenningmeesterS. Kraan en P. J. van Kal veen. De Amersfoortsche processie naar Keve laar zal Maandag van hier vertrekken onder leiding van pastoor A. L. F. X. Fock. De heer P. Jos. Hamers (Bergstraat) is benoemd tot Bestuurslid der R. K. jongens scholen. De heer W. C. Oosterman heeft bedankt als 2e Secretaris der T. B. C.-vereeniging en als Bestuurslid van de Vereeniging voor volks- en schoolbaden. Gelijk we meedeelden, worden voorshands slechts 'f> Zaterdags en 's Zondags voorstellin gen gegeven in de bioscoop «De Arend*. Het heeft een haartje gescheeld of de reeds geafficheerde nummers hadden niet vertoond kunnen worden. Immers bij het uitladen der kisten met films geraakten deze gistermiddag tusschen trein en perronde blikken film-trommels kregen een stevigen deuk en de spoorweg-maatschappij dacht al aan een schadepost van een f 1200 en zond vlug een ambtenaar met de overblijfselen naar «De Arend*. In diens tegenwoordig heid werd proef gedraaid en geen enkele film bleek beschadigd. De 4-jarige Bout de Zan is reeds een be kende en «werkte* 't laatst met den politie hond. Thans vervult hij de rol van enfant terrible, spot hij met alle vermaningen om zich als welopgevoed kereltje te gedragen en maakt hij de gasten bijna nog meer con fuus dan zijn moeder. >'t Was maar een droom* is een goed- gedachte Lux-film, het verhaal van Bap- tiste, den welgedanen huisknecht, bedroefd door het vertrek van Mariette, het kamer meisje zijner meesteres, die, zijn droefenis bemerkend en er de reden van bevroedend, hem met een ander kamermeisje wil doen trouwen. Terwijl hij met deze, die hem al spoedig zeer wel aanstaat, aan 't minnekoo- zen is, komt Mariette binnen. Haar zien en de andere den bons geven, geschiedt op het zelfde oogenblik. Doch hij heeft gerekend buiten de wraak van den oom der verstoo- tene, die hem dwingt tot een duel, waarin hij wordt gewond. Van de pijnont waakt hij en ziet hij Mariette, die even «een boodschap was*, in levenden lijve vóór zich. In „Polidor in nood* brengt de Pasquali- fabriek in beeld het geweldig booze kwar tiertje waarin Polidor komt te verkeeren als hij, in stilte verloofd met de dochter van den directeur van een krankzinnigen gesticht, bij de onverwachte thuiskomst van den pipa, in een cel vlucht waarin bijna onmiddellijk een gevaarlijk krankzinnige wordt geleid. «Een verloren zoon* is een even mooie als spannende en dikwijls roerende beelden reeks van de Vitagraph. De eenige zoon van een rijk bankier gaat den verkeerden weg op en is er mede oor zaak van, dat zijn vader zijn betalingen moet staken, doodarm wordt en van hartzeer sterft. Middelerwijl heeft hij na een braspartij een zijner tafelvrienden ernstig verwond en is ten gevolge hiervan gevlucht. Zijn moeder, weduwe geworden, belandt ten slotte in een armenhuis te New-York. Het eenige, dat haar is overgebleven uit vroeger dagen, is haar trouwe hond. De harde les doet hem zijn leven beteren hij werkt hard en met succes en verdient een groot fortuin. Nu keert hij terug naar het ouderlijk huis, doch vindt dit in vreemde handen. Hij rust niet eer hij zijn moeder heeft terug gevon den hoe hij ook zoekt en doet speuren, alles is vruchteloos. Tot hij den hond ont moet en deze hem terugvoert naar zijn moe der voor wie hij voortaan leeft, als zoen voor zijn jeugdzonden. Het andere groote nummer heeft hier tot titel «De prima donna* en is de Cines-film, die ook wel gaat onder den titel «De ver loren zakdoek*, het zeer spannende verhaal der operette-zangerres die wordt ontvoerd door een gentleman-schurk en op het nip pertje uit diens klauwen wordt bevrijd door haar verloofde. Als reeds meegedeeld, worden morgen voorstellingen gegeven om 3, 5 en 7 uur en kwart vóór negenen. Bij de Donderdag door den majoor-inten dant der 4e divisie gehouden aanbesteding van de brandstoffen voor de militaire gebou wen te Amersfoort in het tijdvak van 1 October 1913 tot 30 April 1914 is slechts éen biljet ingekomen en wel van den heer Ph. M. Putman, die inschreef als volgt 244 600 K.G. steenkolen, vette f 1.27, magere f 1.37 per 100 K.G.18 700 K.G. anthraciet f 1.58 4300 H.L. geklopt gascokes f0.69 en 120 H.L. ongeklopte cokes fo.66 per H.L. 24 800 stuks lange turf fo.59 en 12 300 steekturf fo.59 per 100 stuks; 66 400 stuks vuurmakers f0.25 11 500 takkebossen f6.40; en 8500 briquetten f2.40 per 100 stuks. Gegund onder het gewone voorbehoud. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, Lange straat bij de Kamperbinnenpoort. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk kwart vóór ach ten, die van de overige voertuigen op 't laatst kwart over achten zijn aangestoken. Aan het hoofd-bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug *e bekomen een heeren-parapluie en twee portemonnaies, in eene waarvan Duitsch geld. Tegen verschillenden, karrevoerders zoo wel als wielrijders, is weer proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. De ambtenaar van het openbaarministerie bij de Arrondissements-rechtbank te Utrecht eischte Donderdag anderhalf jaar, met aftrek der voorloopige hechtenis, tegen den 28-jari- gen „koopman" G. de M., beklaagd van poging tot moord op zijn echtgenoote, den 27 April hier gepleegd. Uitspraak 21 Augustus. Wie rijk wil zijnlegge een toom aan zijn begeerten. T7it dsn Omtrek. Hamersveld heeft het 40-jarig priesterfeest van pastoor J. C. H. Kok luisterrijk ge vierd. De pastoor, die buiten zijn parochie was geweest, werd Donderdagavond omstreeks 6 uur bij de halte Leusden opgewacht door een stoet van 40 ruiters en wel 100 versierde rijwielen en het muziekkorps van den R. K. Volksbond uit Amersfoort en naar de keurig versierde kerk geleid, waar de drie klokken, de feestgave der parochia nen, voor de eerste maal klepten. De huldiging werd dien dag besloten met een korte doch indrukwekkende godsdienst oefening. Gisterochtend had de kerkelijke viering plaats, waarbij kapelaan Van Schaick, thans te Arnhem, de feestrede hield. Daarna was 't feest voor de parochianen. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende de xe helft van Augustus 1913. Brieven Binnenland. Ds. Volbeda Amstelveen. Mej. A. Mulder Amsterdam. Rijer van Parreeren Mej. J. Bauman Mej. R. Sakkers Apeldoorn. H. A. C. Pommee Nijmegen. Mevr. Olland-Laméris Scheveningen. H. H. Evefs Utrecht. Vrouw v. Wilpen Briefkaarten Binnenland. Heran Booijen B. Fisser Utrecht. Kuijpers Alkmaar. Heer en Mevr. Doets Bos Amersfoort. Krouse Amsterdam J. de Goede W. de Porum Mevr. van de Poel J. de Goede K G O B N. Groenhart 's-Gravenhage. Mej. G. Scherpenhuizen Mevr. E. B. Meijer Utrecht. Brieven Buitenland. Elisabethstrasse No 66 Hijmen. Emil Fick Stockholm. Briefkaarten Buitenland. H. Dijkema Geestemünde. Mad. van Bresteijn Knocke s/mer. Fritz Robbe Keulen. M. Hamme Londen. 3 briefkaarten zonder adres. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Inhoud «Wereldkroniek* 16 Augustus: Koninklijk bezoek aan Sneek In de stra ten van Boekarest De krach Deperdussin en de zaak Krupp Mr. P. W. A. Cort van der Linden, de nieuwe Kabinetsforma teur De uitvaart van mgr. Drehmans, te Roermond De historische tentoonstelling 17951813 De tunnel onder het Kanaal Boven Berlijn Personalia Carica- turen en humor uit het buitenland. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Augustus. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. xo'/ij uur, ds. S. Miedema, uit Schoonhoven. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5l/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. xo uur, ds. J. Schoonhoven, uit Delftshaven. Avond 5^2 uur, ds. Schoonhoven. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 98/< uur, ds. G. J. Hekkert, uit Nieuwendam. Avond s'/j uur, ds. Hekkert. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. xo uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Onder dagteekening van heden schreven Burgemeester en Wethouders aan den Raad In overeenstemming met de bedoeling van den wetgever wijden de Gemeentebesturen thans meer dan vroeger hun aandacht aan de wijze waarop en de plaats waar wordt gebouwd. Met het oog op den welstand van sommige deelen der Gemeente wordt ook getracht te verhinderen, dat, door de stichting van werk plaatsen of dergelijke inrichtingen, de om geving wordt ontsierd of benadeeld en het karakter als woonterrein wordt weggenomen. Zoowel door de vestiging van servituten op de Bergterreinen als door de Verordening, regelende het bebouwen van gronden in de Gemeente Amersfoort, van 30 April 1912, heeft uwe vergadering getracht, in die lich ting werkzaam te zijn. Het wil ons evenwel voorkomen, dat nog een stap in die richting moet worden ge daan, ter wille van het behoud van het karakter, dat enkele terreinen thans nog bezitten. Met dat doel hebben wij de eer U bij gaande verordening ter vaststelling aan te bieden. Volgens die ontwerp-verordening zijn be stemd voor bebouwing met woonhuizen de terreinen, begrensd door a. Berkenweg, Regentesselaan, Jacob van Campenlaan en Utrechtscheweg; b. Lange Bergstraat, Arnhemscheweg, Beukenlaantje en Utrechtscheweg; c. Utrechtscheweg, Soesterweg, Korte Bergstraat, Wilhelminastraat, Verlengde Wilhelminastraat en spoorbaan Nijmegen— Kesteren d. Utrechtscheweg, Soesterweg, het voet pad loopende vanaf de Brouwerstraat naar de Van Persijnstraat, Van Persijnstraat en Wijersstraat. Die terreinen mogen slechts bebouwd wor den met woonhuizen, die geen lagere werke lijke jaarlijksche huurwaarde hebben dan f 300. Aan deze huizen mag geen andere bestemming gegeven worden dan die van woonhuis. Van deze voorschriften kan door Burge meester en Wethouders dispensatie worden gegeven,

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2