Ingezonden. De heer Van Achterbergh: Ik ben het toch niet eens met den Wethouder van Onderwijs, maar veel meer met den heer Wolterbeek. Waar blijft onze verantwoordelijkheid als dergelijk advies niet verder gaat dan naar B. en W. Uit zulk een advies moeten wij onze wijsheid putten en ik vind het drfarom meer correct als B. en W. zulk een advies ter visie leggen en zou hun willen verzoe ken, het voortaan te doen. Wethouder R ij kens: De heer Van Achterbergh is dan den vorigen keer te kort geschoten en had behooren te vragen om een nader advies. Doch hierom gaat het niet; het betreft hier slechts een vorm-quaestie. Bovendien heeft hij het advies in zijn geheel gehoord ongevraagd is het hem voorgelezen. De Voorzitter: In 't algemeen is het goed, voorzichtig te zijn met adviezen. B. en W. kunnen die niet steeds publiceeren. Zij willen zooveel mogelijk volledig licht laten schijnendoch er zijn somtijds zaken, die het college niet kan brengen in openbare zitting. De heer J o r i s s e nWat is de Commissie van toezicht volgens de Wet op het Lager onderwijs? Een commissie, welke B. en W. bijstaat. De Voorzitter: De groote artikelen 96 en 97 zijn voorgelezen in de vergadering van 29 Juli. Dit neemt niet weg, dat de verordening van 21 Februari 1905 in art. 4 zegt, dat zij den Raad dient van consideratie en advies en dat dus de heer Wolterbeek gelijk heeft. De heer J o r i s s e nEen verordening kan toch niet meer geven dan de wet. Wethouder Rij kens: Zij blijft een commissie van toezicht. De heer Veis H e y nAls de redenee ring van den heer Jorissen opgaat, zou art. 4 der verordening moeten geschrapt. De Voorzitter: Ik ben het niet eens met den heer Jorissen. De heer Jorissen: Ik heb niet gespro ken over dit punt, doch over art. 4 der ver ordening en gevraagd hoever de commissie kan gaan. Toch in geen geval verder dan de wet. De heer Veis Heyn: De Raad behoort het oordeel der commissie te kennen. Wethouder R ij kens: Als de Raad dit vraagt: ja. De heer Wolterbeek: De commissie dient den Gemeenteraad van bericht en raadniet alleen als de Raad dit vraagt, doch steeds, dus ook uit zichzelf. Indien de commissie haar adviezen eens adresseerde aan den Raad, wat zou er dan gebeuren De Voorzitter: Dan zou ik ze in de eerstvolgende Raadsvergadering brengen en ze desnoods in extenso doen voorlezen. Daarvoor ben ik volgens de Gemeentewet verantwoordelijk. De heer Wolter be ek: Ik vrees, dat het op die manier een langwijlige weg werd. Als dus de commissie bepaald verlangde, dat de geheele Raad haar inzicht zou ken nen dan zou zij dus kunnen correspondeeren met den Raad. DeVoorzitter:In theorie, zekerdoch de voorbereiding van zaken gaat uit van B. en W. Stel, dat de commissie kwam met een groot plan tot reorganisatie van het Lager onderwijs, dan zou dit om pras-advics gaan naar B. en W., die dan het advies zouden vragen van de schoolhoofden en dan verder zouden correspondeeren met de Com missie van toezicht. De vergadering wordt hierop gesloten. De heer Wolterbeek heeft hier een wel zeer belangrijke zaak ter sprake gebracht, of liever weder aanbangig gemaakteen zaak, die ook voor andere Gemeenten en voor andere commission van gewicht is. Im mers meermalen wordt een na ernstig en soms zeer langdurig met groote zorg inge steld onderzoek gedeponeerd ter griffie, ter inzage voor de leden, hetgeen meestal het zelfde beteekent als: in de doofpot gestopt. Daarbij behoeft nog geenszins opzet plaats te hebben 't is slechts verschil van inzicht. Thans is wel glashelder gebleken, dat althans de plaatselijke Commissie van toe zicht op het Lager onderwijs niet uitsluitend is een commissie van toezicht, doch, volgens art 4 van de haar door den Raad gegeven instructie, wel degelijk tevens een commissie van advies, niet uitsluitend voor het college van B. en W., doch voor den geheelen Raad, die, dus geenszins be hoeft te verzoeken om inzage van zulk een advies. De heer Wolterbeek heeft door ophelde ring van het verschil van opvatting omtrent de bevoegdheid der commissie, van welke hij tevens Voorzitter is, een belangrijken dienst bewezen aan het onderwijs hier ter stede. De tram vervoerde in Augustus 13 262 betalende passagiers, of 692 minder dan in Oogstmaand 1912. De opbrengst uit vervoer was daardoor f662.60, of f31.80 minder. De totale ontvangsten bedroegen eveneens f662.60, of f50.20 minder dan in de zelfde I maand van verleden jaar. De dagkilometcr- opbrengst was f 11.87, 88 cent minder. Aan het plaatselijk telefoonnet is met no. 288 aangesloten het woonhuis van luitenant P. H. Schouten, van het ie regiment veld artillerie, Wijersstraat 13. Men schrijft ons uit het Koppelpoort- kwartier 'tWas spoedig beslist. Maandagmiddag j.l. werd het initiatief ge nomen om het Noordelijk stadsgedeelte aan de versiering te doen deelnemen en goed 24 uren later was reeds alles gereed tot uit voering van een plan, dat zeker allerwege met instemming zal worden begroet. Met een ongekend enthusiasme en groote offervaardigheid sloegen de bewoners van het Schimmelpenninck-kwartier, den Grooten en den Kleinen Koppel, het Groote en Kleine Spui en de Hooglandschcweg, de handen ineen en benoemden een uitgebreide commissie, welke in de sociëteit »de Har monie*, van den heer Hoksbergen, besloot Amersfoort's trotsch bouwwerk, de Koppel poort, gedurende de beide feestdagen schit terend te illumineeren. 'tls een grootsch plan, waarmee eenige honderden guldens zijn gemoeiddoch deze komen wel bijeen. Indien nu het aan de steile muren en daken boven het water te verrichten moeilijk werk, dat aan den heer E. J. Ruitenberg is opgedragen, goed mag slagen, zullen de duizenden ook in het water weerkaatsende lichtjes, die den buitenkant geheel en aan de binnenzijde de hoofdlijnen zullen versieren, ongetwijfeld een schitterend effect teweeg brengen. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren Van Vollenhoven, VoorzitterVan der Linden, Secretarisen Schellinger, Penningmeester, en voorts uit de heeren Valewink, Putman Cramer, Thiel, Koersel- man, Van Goor, Beverlo, Bianchi, Nielander, Gcnefaas, Willigenburg en Bast. Dat eenvoud het kenmerk is van het ware, heeft de heer Rob, Levy weer bewezen door zijn étalage, tevens de eerste feest-uitstalling, welke gereed is. Op den voorgrond witte costumes en onder deden daarvan, met een smaakvol aange brachte afwisseling van hier en daar een ideetje oranje, een paar heel mooie linten en een keurig gerangschikten bloemtuil in de nationale kleurenop den achtergrond drie nissen van witte zakdoekjes, met hier en daar een tikje oranje; een keurig geheel. Hoeveel zakdoekjes zouden daarvoor wel zijn gebruikt Ieder vraagt het zich af en ieder zou het dolgraag willen weten. En daarvoor is reden. Want de heer Levy heeft zich niet alleen groote moeite en kosten getroost om iets heel aparts te doen zien, maar óok heeft hij aan deze feest-étalage een premie verbonden. Wie dit nog niet weet zouden er zoo nog zijn zie de advertentie op het ach terblad. Er zullen nog heel wat étalages komen nu er, als de Oranjezon maar meewerkt, een stroom van vreemdelingen te wachten is. In de omliggende Gemeenten is of wordt de aandacht op de feesten hier ter stede ter dege gevestigd. Een heel typische is die van den heer G. van Dorssen, aan de Langestraat, een schilderij, dat ook bij de 25-jarige, de 50-jarige en de 75-jarige herdenking van onze Onaf hankelijkheid heeft dienst gedaangeen kunstwerk, doch een doek dat juist door zijn naieveteit spreekt en doet zien hoe de maker onder den indruk is geweest van het verjagen der Franschen door de Kozakken. In de Openbare leeszaal aan de Beuken laan wordt een tentoonstellinkje in gereed heid gebracht van platen en prentwerken die betrekking hebben op de gebeurtenissen uit den bewogen tijd, die thans door heel Nederland wordt herdacht. Het A. D. C. vraagt ons een plaatsje voor het volgende De 3 schilderstukken van het Amersfoortsch Drankweer Comité, voorstellende: Wat het koren ons geeft*, »de blijde* en »de droeve thuiskomst van vaderwaarmede het op Koninginnedag 1907 in den reclame-optocht alhier den 2en prijs behaalde, hebben ook elders dienst gedaan en succes verworven. Tegen billijke vergoeding het A. D. C. is voor zijn nuttige propaganda vóel te arm heeft het zijn doeken afgestaan in bruik leen aan het Zeister Drankweer Comité en aan de Maria-vereeniging te Ootmarsum voor de optochten bij de Onafhankelijkheidsfeesten aldaar. Het comité te Zeist mocht er den 2en prijs en de Maria-vereeniging te Ootmarsum den 3en prijs mede behalen. Jammer, dat de Lichtstoet hier niet door gaat, waarvoor het A. D. C. reeds zoo'n pakkende reclame had bedacht. Thans zal het zich bepalen door wenken te geven op biljetten, in de nationale kleuren gedrukt, en het ruimschoots verspreiden van strooibiljetten bij de ingezetenen en feestgangers. Moge het A. D. C. tot belooning hebben, dat ieder, nuchter, opgetogen en waardig feest viert, want een nuchtere feestviering is een eerste vereischte voor een waardige feest viering. Te Nijkcrk besloten de drankverkoopers en herbergiers om bij de feesten na 6 uur geen drank meer te verkoopen. Het toe te juichen besluit had dan ook tot gevolg, dat men 's avonds geen onbekwaam mensch heeft sluit. De heer J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije van Hoevelaken is ook voor het komende zittingjaar herbenoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer derStaten- Generaal. Mr. J. K. H. de Beaufort, oud-Hoofd-com- mies ter Gemeente-Secretarie hier, is be noemd tot Burgemeester van Leusden en Stoutenburg, als opvolger van zijn oom, mr. A. J. de Beaufort, die dit ambt sedert 1892 bekleedde tot hem, op zijn verzoek, in het voorjaar eervol ontslag werd verleend. De Gemeenteraad van Winschoten besloot 7 Juli mej. dr. G. II. van Schaick Avelingh voor het geheele studiejaar 1913/14 tijdelijk te benoemen in de plaats van den heer Wielinga, lecraar aan het Gymnasium, die verlof heeft voor studie. De Minister van Binnenlandsche Zaken, hoewel gevoelende het bezwaar om midden in een studiejaar van leerkracht te verwisse len, keurde genoemde waarneming vooreen jaar niet goed. De heer Wielinga heeft ver lof gevraagd tot 1 Januari a.s. en de Minis ter acht liet in het belang der leerlingen, dat ze zoo lang mogelijk door den gewonen leeraar worden onderwezen, terwijl Z. E. bovendien de rechten van den heer Wielinga door bovengenoemd Raadsbesluit gekrenkt acht. De Minister is bereid, een tijdelijke be noeming tot 1 Januari 1913 goed te keuren. De Raad besloot ..an het bezwaar van den Minister tegemoet te komen en de tijdelijke benoeming te doen tot 1 Januari a.s. Bij het tweede toelatings-examen tot het Gymnasium slaagde vooi- de 2e klasse F. Hage, uit Hilversum, en werden 2 candidaten afgewezen. De Minister van Oorlog heeft ter kennis gebracht van den commandant van het veld leger, dat van de in overweging genomen bevordering van segeant-majoors-administra- teur der depot-compagnieën tot adjudant- onderofficier wordt afgezien uit geldelijke bezwaren. De toestand van luitenant F. H. van Rijssen was hedenmiddag naar omstandig heden redelijk. De A. Z. P. C. is geheel buiten het officieel feest-programma omdit zij uit drukkelijk gezegd op de goede gedachte gakomen, in den ochtend van den eersten feestdag een zwemwedstrijd te houden »a travers Amersfoort*, d. i. van den Grooten Koppel naar de zweminrichting, een afstand van ongeveer 2 Kilometer. Ieder zwemmer kan er aan deelnemen, doch is verplicht, te voren een proeve van bekwaamheid af te leggen ten overstaan van deskundigen. Aan de tweede bekerronde, aanstaanden Zondag te houden, nemen o.a. deel Quick, dat op »Birkhoven« ontvangt N. E. C., uit Nij megen en H. V. C„ dat Steeds Voorwaarts te gast krijgt. Bij de Dinsdagavond ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van onroerend goed werd het winkelhuis met woonhuis aan de Arnhemschestraat no. 17, opgehouden voor f 4500, het winkelhuis met woonhuis aldaar no. 15 verkocht voor f 2610, en het winkelhuis met woonhuis aldaar no. 13 verkocht voor f 2700. Als heeren vermomde individuen bezoeken de feesten in deze Provincie en trachten koperen gouden horloges te verkoopen, die naderhand blijken van koper te zijn. Ook de kwartjesvinders trachten weer ijve rig slachtoffers te maken onder de feest gangers. Zegt het voort. Wie zijn hand te vol neemt, maakt haar krachteloos. bevolking althans een flink gedeelte dier feesten behoort te bekostigen. De Gemeenteraad van Eemnes besloot ten opzichte van de pensioensbijdragen voor de Gemeente-ambtenaren, dat de Gemeente voor haar rekening neemt de 8 pCt. der afkoop som en de ,5 pCt. voor het weduwen- en weezenpensioen. Van de 7 pCt., die verder wordt geheven, betaalt zij er 4. De ambtenaren zullen dus slechts 3 pCt. hebben te storten. De Onafhankelijkheidsfeesten worden ge vierd te Hoevelaken op 11 September, te Voorthuizen op 11 en 12 September. Met ingang van 16 September wordt het post- en telegraafkantoor te Putten des Zondags opengesteld voor telegrammen en telefoongesprekken van 8 tot 9 en van 1 tot 2. Voor den aan te leggen buurtspoorweg GoudaMontfoort—Utrecht is alsnog aan rentclooze voorschotten toegestaan door de Gemeente Oudenrijn f8000, door Vleuten f 5000 en door Veldhuizen eveneens f 5000. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende de 2e helft van Augustus f913. Brieven Binnenland. C. Vcringa Hoorn. Edesche Witglashandel Amersfoort. Brieven Buitenland. I Miss Jack Stuart Aberdeen. Briefkaarten Binnenland. M. Bouwmeester I Jacob Wijll G. G. van Riel Amersfoort. J. de Vries Amsterdam. D. Dam merman Den Haag. R. Veen id H. J. Kerpestein Valkenburg. Briefkaarten Buitenland. Christel Putz Kr. Hepter a/d Weser. Otto Buiteveld Farmer zu Ilbren (N.-A.) J. L. van den Stoop Havre. Borsh Eilendorf bij Aachen. H. Pheinh p. a. B. van der Ment Duitschland. Nic. Jaumont de Ridder München. A. I.. van Hoorn Brussel. J. B. Voskuil Arnsberg. Jacob I.ichettie Frankfort. 2 briefkaarten zonder adres. Vit den Omtrek. Omtrent het bezwaarschrift van den heer L. van Duijn, Burgemeester van Bunschoten, nopens het Raadsbesluit tot toelating van den heer A. Huijgen Lzn. als lid van dien Raad, besloten Gedeputeerde St.aten, den heer Huijgen alsnog toe te laten als Raadslid op grond o.a. van het feit, dat uit de gehou den Raadsverkiezing is gebleken, dat de heer Huijgen werkelijk gekozen is, hoewel de wijze van toelating niet is geschied conform de voorschriften der wet. De Raad van Bunschoten heeft Dinsdag met 7 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op het verzoek om een Gemeente-subsidie van f 500 voor het in die Gemeente houden van het Onafhankelijkheidsfeest, zulks uit overweging, dat het welgestelde deel o'er Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U onderstaand artikel op te nemen. Hiermede zult u mij zeer vérplichten. Hoogachtend Uw. dw. A. W. L. VERSLUYS Poelman. Amsterdam, Augustus 1913. Yoor vrouwen en ook voor mannen. Op den eersten zittingsdag na dien van de opening der Staten-Generaal zal er te 's-Gravenhage door vrouwen, we hopen door zeer vele, een betooging worden ge houden. Vrouwen zullen dan ernstig en zwijgend staan op het Binnenhof of in den omtrek daarvan met de ieuze: »Wij vragen Grond wettelijke gelijkstelling voor man en vrouw*. De leden van de Tweede Kamer zullen voorbijgaan en ze zullen in elk geval éen oogenblik moeten denken aan hun vrou welijke landgenooten, die toch óok Neder landers zijn, als zij. Zij zullen er éen oogenblik aan moeten denken, en mogelijk er eenige gewetens- knaging over gevoelen, dat zij heentrekken naar het Binnenhof om te beraadslagen over het wel en wee van het Nederlandsche volk, terwijl ze daartoe van de grootste van de vrouwelijke helft geen op- opdracht hebben. Zij zullen er éen oogen blik over moeten denken, of ze dit inder daad met hun geweten kunnen overeen brengen, als ze niet het vaste voornemen hebben, een Grondwetsherziening tot stand te brengen, waarbij ook aan de vrouwen ten volle recht wordt gedaan. Waarschijnlijk zelfs zal hun belangstelling langer duren, dan éen oogenbliker zal gesproken wor den over den ernstigen stoet van zwijgende vrouwen en over hetgeen ze willen, over hetgeen ze bedoelen met Grondwettelijke gelijkstelling*. Kiesrecht? Of nog meer? Dan zullen er onder de ernstigsten zijn, die eens nagaan, wat de vrouw nog meer van Grondwetsherziening kan te wachten hebben en ze zullen denken aan art. 5 der Grond wet Ieder Nederlander is tot elke Lands bediening benoembaar*. Dus óok vrouwen Natuurlijk, want in art. 80 en de andere artikelen, die op kiesrecht

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2