Donderdag II September 1913. No. 8311. 62e Jaargang. E COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FHSDSRZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdagen Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f t.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORT2GRACST 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. LOTING VOOR DE MILITIE. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat de loting der in dit jaar voor de lichting der militie van het volgend jaar ingeschrevenen voor deze Gemeente zal plaats hebben te Amersfoort, Gymnastieklokaal der openbare Lagere school aan de Hellestraat, op Dinsdag den 23 September aanstaande, des voor middags te 10 uur, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de letter A tot en met de letter K en op Woensdag 24 September 1913, des voor middags 10 uur, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de letter L tot en met Z. Hij herinnert, dat de ingeschrevenen, naar alphabetische orde opgeroepen, zei ven hun num mers trekken; dat voor den niet-opgekomen loteling of voor hem, die, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is, zelf zijn nummer te trekken, de trekking kan geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator, terwijl, zoo ook deze niet is opgekomen of wel buiten staat of onwillig is een nummer te trekken, door den Burgemeester, een lid van deD Raad of een amb tenaar zijner Gemeente voor hem een nummer zal worden getrokken. Aan de loting nemen deel alle voor de lich ting ingeschreven personen, met uitzondering van hen 1. die vóór den aanvang der loting voor de Gemeente bljjken te zijn overleden; 2. die voor den dienst by de militie ongeschikt zijn bevonden 3. die vóór 1 September bij onherroepelijk geworden uitspraak van den Militieraad of van Gedeputeerde Staten of bij op een ingesteld beroep genomen Koninklijke beslissing voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld; 4. die vóór 1 September onherroepelijk, hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Eindelijk wordt onder de aandacht gebracht, dat gedurende tien dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, of, indien zij niet in éen dag afloopt, van dien, waarop zij is geëindigd, door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd of curator, tegen de wijze waarop de loting is geschied bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de Pro vincie, en wel bij verzoekschrift, op oogezegeld papier geschreven, en onderteekend door hem of haar die bezwaren inbrengt, welk verzoekschrift, op straffe van niet-ontvankelijkheid, behoorlijk met redenen omkleed, tegen bewijs van ont vang zal moeten worden ingeleverd bij den Bur gemeester der Gemeente, waar de ingeschrevene, wiec de uitspraak geldt, voor de militie is in geschreven, die het terstond aan den Commis saris der Koningin doorzendt. Amersfoort, 1 September 1913. De Burgemeester voornoemd, V>.N RANDWIJCK. STUDIEBEURZEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat blijkens ontvangen mededeeling, Bestuurders-collatoren van het HOUCKAMA-LEEN, te Bolsward, voor nemens zijn, over te gaan tot begeving van een studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van den stichter, die naar de beurs wenschen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een geboorteakte, vóór 1 October a.s. schriftelijk moeten aanmel den bij dr. C. J. Niemeyer te Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te hebben bereikt. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. De sollicitanten zullen zich hebben te onder werpen aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. Amersfoort, 8 September 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. Het eeuwfeest. Boven al zij het een feest voor de kinde ren* is ook ditmaal de leuze geweest en hoeveel tegenheden het comité voor de On afhankelijkheidsfeesten te Amersfoort ook heeft ondervonden, de schoolfeesten zijn uit muntend geslaagd. Kerkdiensten. Wie Maandagavond maar even van huis kon, is ter kerke gegaan om de wijdings- samenkomst bij te wonen in zijn ofhaar kerk. Overal was het vol. In de Groote kerk waren ruim 1000 menschen onder het gehoor van ds. Meiners. De Chr. zang-vereeniging »Soli Deo Gloria c, die gisteravond ook het vocaal gedeelte van het programma op het feest terrein sloot, wisselde op hoogst verdienste lijke wijze het gesproken woord af. In de Gereformeerde kerk aan de Langegracht werd een gemeenschappelijke dienst gehou den onder voorgaan van de predikanten der beide Gereformeerde gemeenten. Ook in de synagoge, waar de opper-rabijn zelf de pre dikatie hield, en in de drie Roomsch-Katho- lieke kerken en de Oud-Katholieke kerk was bijna geen plaats onbezet. Herinnerd zij, dat in kleinere kerkelijke gemeenten reeds Zondag de gedachtenisvie ring plaats had. Een mooie, treffende inzet tot de feesten. Tal van fegenspoedjes en tegenvallers zijn er geweest. Op de eerste plaats het weder, dat vele weken achtereen uitgezocht fraai was en opeens Dinsdagmiddag even na tweeën geheel omsloeg. Hoe heerlijk was de vroege ochtend van den eersten feestdag, éen belofte voor een nieuwen buitengewoon fraaien dag als Maan dag. Wat was de stad mooi in de heldere zon uit klaar-blauwen hemelde veelal heel mooie straat- en buurtversieringen, nu ge heel afgemaakt door de honderden vlaggen uit de huizen de talloos velen, die reeds in hun beste pak op straat waren, allen getooid met oranje, velen met de groot-model eere- teekenen, hun verleend wegens langdurigen dienst ot om bijzondere verdiensten jegens den landeeen gansche stoet jongedames, die allerlei veelbelovende papieren versierse len met veel omzichtigheid droegen dat alles deed groote dingen verwachten. Reveille. Dat is nu bij de zoogenaamd groote fees ten het eerste nummer van het programma, dat ditmaal bijzondere belangstelling genoot. Bij de Kroningsfeesten viel er achter menig voorzichtig opgeteld gordijn een stukje van een nog niet ten volle uitgeslapen gelaat waar te nemennu liepen er honderden vóór de tamboers en hoornblazers en trom petters uit en stond men bijna overal op de balkons of vóór de huizen. Toen de omme gang was teruggekeerd op de Varkenmarkt zweefde een vliegenier, die de mooie fanfare der trompetters van de bereden korpsen hoor de en uit alle macht wuifde, boven de feest vierende stad. Om de kerkdiensten en de muziek van den St. Joriskerktoren niet te storen, werden de klokken van alle kerken iets vroeger ge luid dan aanvankelijk wa3 bepaald. Het ca rillon zette in met »Wij leven vrije, dat door de Amersfoortsche Muziek-vereeniging werd beantwoord met het Wilhelmus*. Koraalzang. Middelerwijl begaf men zich naar het ter ras van »Amicitiac waar de heer N. Hazen- donk den zang van volwassenen dirigeerde. Zeer velen, zoowel op het terras als op het Laantje, genoten daarvan. De woorden van dank, door mr. Van Traa als Voorzitter van het feest-comité, gebracht aan den heer Hazendonk, de zangeressen en de zangers en het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, dat den zang bege leidde, vonden warme instemming bij de toehoorders. Terwijl in het plantsoen en in het Oranje park concerten •werden gegeven, onderscheidenlijk door de Amersfoortsche Muziek-vereeniging* en de Harmonie* van de Wagen werkplaatsen, Ladden de schoolfeesten plaats, niet voor bijna 4000 kinderen, gelijk - ^<5^ het programma vermeldde, doch voor ruim 5000. Het sub-comité voor dit onderdeel der feesten ontdekte nog tijdig genoeg, dat het geen rekening had gehouden met de Bewaar scholen vandaar, dat een deel der duizend gulden, waarover dat sub-comité de beschik king had, voor de allerkleinsten werd afge staan. Het Dagelijksch Bestuur van het feest comité is er in geslaagd, alle 18 scholen op éen na (twee vierden gister het feest) te bezoeken. Al die bezoeken moesten afgelegd tusschen 10 en 12 uur en konden dus slechts heel kort duren. Veel te kort. Want zonder uitzondering hadden de onderwijzerskorpsen van alle scholen buitengewoon veel werk gemaakt van de wijze van feestviering. Bijzonder dient hier vermeld de school voor Chr. Nationaal onderwijs, die, met de muziek der Wagenwerkplaatsen voorop een ommegang hield door een groot gedeelte der stad. Wat zagen ze er doddig uit die meisjes met hun roode en witte en blauwe en oranje mutsjes en die ander^ met vredes palmen en attributen en die jongentjes in aardige en mooie pakjes. Wel alle personen uit den tijd, dien we nu gedenken, kwamen in dien optocht voor, natuurlijk alle in mi niatuur. En welk een onthaal wachtte de kleinen toen ze de school weer hadden bereikt. In de Nuts-Fröbelschool waren de klein tjes evenzeer getooid met dikwijls zeer fla tante papieren mutsjes. Ze zongen en spron gen en dansten, dat het een aard had. In de Meisjesschool was Chris van Ab- koude aan het woord, bij afwisseling met de leerlingen, die hij als hij moe werd deed zingen onder zijn zeer gelukkige piano-begeleiding. In de Beekstraat verheugde het harmonie- korpsje van de kleuters van het Jongenshuis van het Leger des Heils de feestvreugde, die, behalve door het ruime onthaal der kin deren niet weinig werd verhoogd door den goochelaar, die zijn wondere toeren reeds had doen zien in de school aan de Konings straat en ze met lang niet geringe variaties weer vertoonde in heGgebouw van den R. K. Volksbond, waar de leerlingen der R. K. jongensscholen aan de Breestraat al even veel vruchtelooze pogingen deden om des professors vingervlugheid uit te vorschen als hun makkertjes vóór hen reeds hadden In de Schimmelpennintkstraat spelen voor het kleine volk, met een zeer ingenieus be dachten hinderniswedloop waarbij de deel nemers eerst door een tunnel van zakken moesten kruipen. Waren ze te haastig, dan sloeg de geweldig lange zak dicht en was dikwijls hulp van wijzeren noodig om den te voortvarende te ontwarren. Aan de Puntenburgerlaan eveneens volks spelen in optima forma om mooie prijzen en met dit verrassend resultaat, dat om zoo te zeggen ieder een prijs mee naar huis kon nemen met, als aandenken, voor de meines een fraai kopje met schoteltje en voor de jongens een mooi glaseen en ander boven en behalve de chocolade, de koekjes, den oranjeappel en nog zooveel meer. Hoe heel gaarne zouden we, zij 't dan ook in 't kort herinneren aan de versieringen der scholendoch de ruimte gedoogt slechts, even gewag te maken van de ongewoon verdienstelijke teekeningen met gekleurd krijt in de Beekstraat. Dat was werkelijk heel mooi. De Leusderweg had allerlei kinderspelen en 't was treffend, te zien hoe onderwijze- en onderwijzers waren verdiept in de spelen, die onder hun leiding plaats vonden. Bovendien genoten zij met hun makkertjes van de Heerenstraat gisteren van de pop penkast van Abkoude en waarlijk met niet minder enthusiasme en volledige medewer king hunnerzijds. 's Middags was er geweldige belangstel ling voor de volksspelen tot het omstreeks half drie begon te drup pelen en crescendo-aan te regenen. Wie zon der parapluie van huis was gegaan, spoedde zich terug en vier, vijf trams achtereen wer den bestormd eer men een plaatsje, zij 't ook half hangend, kon veroveren. De uitslagen zijn I. Mastklimmen. 1. Van Bijnen. 2. De Wijs. 3. Van Ouwerkerk. 4. Van Eik. 5. Van der Kolk. 6. Agenant. 7. Van Putten. II. F i e t s r ij d e n met hindernissen. 1T. van Veenendaal. 2. G. Oostinje. 3. H. van Nieuwenhuizen. 4. L. van Hoeyen. Hl. Zakloopen. 2 afdeelinger. 1H. Schouten en J. Buis. 2. G. Wassink en J. Peters. 3. Alb. van Ouwerkerk en Zeven boom. 4. H. Wassink en D. Rondijk. 5. E. Tommei en W. Hoogstraten. 6. J. Schreuder en J. van Alfen. 7. L. Veenendaal en N. Uding. 8. B. van Eldert en A. Huurdeman. 9. J. Klem en W. van Amerongen. 10. J. van 't Hoenderdaal en J. Evers. 11. O. de Wilde en J. van Diermen. 12. A. Brandsen en J. Bast. 12. D. van Daal en M. Binsbergen. 14. J. de Gans en D. Brandsen. IV. Driebeenloopen. 1. Jonkman en Snijders. 2. Terpstra en Meyer. 3. De Ridder en De Bie. 4. Hoefman en Van Eldert. 5. Berends en Van Huyzen. 6. Greve en Van Ginkel. 7. Hofland en Eykelenburg. 8. Van Meeteren en Van Koot. 9. Overhorst en Meester. 10. Bekker en Van der Held. V. Turfrapen. 1. A. Groenestein. 2. M. Bogerijen. 3. T. Willemsen. 4. D. van Eykelenburg. 5. D. Eikerbout. 6. B. Hout veen. 7. J. Verhoef. 8. M. van 't Velt. 9. J. de Waal. 10. E. Geurtsen, 11. E. de Wilde. 12. T. Zegwaard. 13. Vierdag. 14. G. Brand sen. 15. B. Zegwaard. 16. R. van Dorssen. 17. J. Burger. 18. R. van Eede. 19. S. Hout veen. 20. A. van den Berg, 21A. Merkenie. 22. M. Veenendaal. VI. Schaarknippen. 2 afdeelingen. 1. G. Reuvink en Stemfoort. 2. J. Renes en J. van Beek. 3. W. Tuithof en A. Groene stein. 4. A. Hopman en J. Uding. 5. J. Vlas en J. Terburg. 6. J. van der Linden en R. de Winter. 7. R. Vermeulen en R. van Wijk. 8. C. Kisseman en B. Witteveen. 9.J. Over- eem en R. van Dijk. 10. R. Sleeking en M. Wierts, 11. R. van Zanten en A. Zevenboom. 12. M. Veenendaal en A. van Minnen. 13. P. Lambrechtsen en J. van Dijk. VI. Aardappelkoken. 1. K. van der Meulen, 2. mej. HopmanElbertse. VII. Tobbesteken. 1. J. Vlas. 2. A. de Bree. 3. A. van Nieuwenhuizen. 4. A. Niezen. 5. K. Ouwerkerk. 6. Van Breukelen. 7. G. Veenendaal. 8. Boshuizen. 9. Kraak. 10. D. Tommei. 11. J. Termaten. 12. P. van Essenburg. 13. J. Vlas. 14. K. Verhoef. 15. Rommers. 16. Wensink. 17. D. de Ruyter 's Avonds concerten op den Hof en in het Plantsoen, afgewisseld door zang tot het om half tien zóo' begon te gieten, dat net niet langer te houden was en de executanten eeh goed heenkomen zochten. Die regenbuien en de windstooten hebben geweldigen af breuk gedaan aan de verlichting die slechts schitterde in zeer beschutte stra ten, als de Beekstraat, of waar men zoo voorzichtig was geweestj wel de glaasjes

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1