Stadsnieuws. op te hangenjdoch de blokjes pas op 't al lerlaatst in de glaasjes te doen. De eerepoort aan den ingang der Beekesteinschelaan deed het prachtig, doch bovenal de Kamp straat was uniek mooi. De aanhoudende regens deden de feest gangers vrij vroeg naar huis gaan, terwijl niemand zich aan weervoorspellingen voor den volgenden dag durfde wagen. Met hoeveel belangstelling zijn Dinsdag avond de weervoorspellingen gelezen, met hoeveel ijver is tegen de barometers getikt een der comité-leden bracht er zijn onfeil bare huis-weervoorspellers, eenige spinnen, bij te pas en profeteerdetegen den middag best weer. Hoe graag werd hij geloofd. Turnen. De gymnasten en de schermers van alle burger- en militaire vereenigingen hebben gisterochtend met hun vaandels en zegetee- kenen een marsch door de stad gemaakt en op het feestterrein ten aanschouwe van een voor de ochtenduren zelfs talrijk publiek onder de benijdbaar deskundige leiding van kapitein Bierman doen zien hoe eigenlijk be hoort ie worden geturnd. Wekke hun voorbeeld navolging en zij deze ongezochte propaganda-tocht van ver strekkende gevolgen voor de jongere gene ratie, die 't nog wel eens mangelt aan lichamelijke geoefendheid. Optocht. Nu 't achter den rug is en alles nog op alle vier zijn pootjes terecht kwam, mag men 't wel weten, dat het sub-comité in duizend vreezen heeft verkeerd. In éen adem dient er bijgevoegd, dat de heer Helsloot, die in Den Haag aardig wat veeren heeft moeten laten, hier heel zijn pluimage heeft herkregen, én door de schitterende costumes die hij le verde én door zijn thans niet genoeg te lo ven treuzelen, waardoor de optocht niet kon plaats hebben op Dinsdagmiddag, dus in de meedoogenlooze regen- en stortbuien. Wie Vrijdag tegen den middag aan het station ware geweest, zou er de leden van het Dagelijksch Bestuur hebben aangetroffen, gealarmeerd door de lieflijke mededeeling costumier kan niet leveren*. Fluks een ver gadering belegd en naar de vier windstre ken gesneltreind om althans zooveel mogelijk nog costumes te krijgen. Als tweede maatregelmiddagfeesten om zetten. M.ar toen; doch daarna! Het garnizoen zou een manoeuvre houden, er zou geen muziek beschikbaar wezen, de paarden moesten mee met de troepen. Zoo omzichtig mogelijk werd de gewel dige tegenslag meegedeeld; doch aanstonds waren de generaal en de kolonels bereid hun volle meewerking te verleenen. De Burgemeester gaf verlof tot omzetting van het middag-programma; de garnizoens-ma- noeuvre werd uitgesteldzelfs een voorge nomen inspectie verdaagd. De muziek der huzaren moest naar de feesten te Groningen. Daaraan was dus niets te doen. Doch de buiten-gemeentent Ook daarvoor kwam hulp. De heer Nef- kens stelde belangloos een auto beschikbaar, die een paar duizend bulletins verspreidde in 23 omliggende Gemeenten de spoorweg- directiën hielpen een handje mee en op die wijze werd alles weer in 't reine gebracht. Toen Dinsdagavond de kisten met de dames-kleeren waren aangekomen, was alle leed vergeten en kon met de meeste beslist heid worden tegengesproken hetgeen de half of in 't geheel niet ingelichten wisten te ver tellen. De optocht is buitengewoon geslaagd en zal zeker nog lang het onderwerp blijven van veler gesprek. De zorgvuldige voorbereiding, de mooie gelijk, het fijne licht blozende gelaat schuil gaande onder den grooten hoedzij, een zonnetje naast den ernstigen man in den grijzen mantel, wiens gelijkenis met den Keizer, althans naar het overbekende portret in kroningsornaat, treffend was. En haar jonkvrouwenstoetéen groep van jeugd en gratie in hun hoofsche kleedij. Hoe fier droegen ze de kopjes met de nu en dan in de zon als goud schitterende blonde lokken. Als wilden zij ter bescherming optreden van zooveel liefs en schoons reed vlak ach ter hen, flink en forsch, de ruiterschaar, vor mend den dienst des Keizers, met in hou ding en voorkomen dat kenmerkende, den militair eigenkranige figuren, zooals we er ook velen opmerkten in de volgende groepen. Kalm en rustig, in de meest volmaakte orde trok de lange stoet voorbij. Zoo heel mooi deed het als de zon, even schuil ge gaan achter een wolk, plots weer haar stra len uitzond over het bonte tafereel, als ze gleed over een jong, mooi gezichtje, dat zich verrast ophief als een bloem in haar rijtuig viel, of als ze bescheen de rijke uniformen der ruiters waarbij de eenvoud van die der kozakken nog scherper afstak. Een paar oud-Amersfoorters, door de fees ten gelokt uit de hoofdstad van 't Sticht, waren vol bewondering over het schoone ge heel, dat ze erkenden het volmondig in elk opzicht uitmuntte boven den optocht, dien ze zoo pas in Den Haag hadden bij gewoond. En als men 't oog liet gaan over die duizende menschen, welken zich aan weers zijden van den stoet als een lang veelkleu rig lint om den stoet kronkelde, als de mu ziek inzette en allen voetje voor voetje voort schreden, zonder de minste overhaasting, dan bood ons oud stadje een aanblik van zooveel blijheid en leven, als we zelden gezien hebben. Reeds op den Utrechtscheweg werd aan den Keizer door een lief meiske, dat al gauw haar vrees voor al die paarden en al die schittering van uniformen had overwonnen, een fraaie krans, aan de Keizerin een bloem tuil aangeboden. Een weinig verder, werden weder bloemen gestrooid of aangeboden en een oorkonde overhandigdbij den ingang der stad kwam de municipaliteit de poort sleutels aanbieden bij het oude posthuis thans het hotel-Schwemmer was 't een heel jeugdige nazaat van Jean Deschamp, eens de kameraad van den Kleinen korporaal, later hospes in >De vergulde Zwaan*, die bloe men reikte, hetgeen óok geschiedde floor een dochtertje van den heer Fontein, den specialist in Empire-meubeltjes en kamerver sieringen aan de Langestraat. Op de Appel markt, den Hof en nog zoo vele plaatsen meer, volgde de eene huldebetuiging op de andere. Een meer blijvende beleefdheid heeft de heer J. D. van Gelder bedacht, die der Keizerin een nieuw soort gebakjes aanbood, hetgeen H. M. minzaamst deed besluiten, het verzoek in te willigen, dat daarbij was gevoegd op een keurig gecalligrafeerde oorkonde van dezen inhoud: >In groote onderdanigheid cn ontzag kom ik, Jacoo Dirk van Gelder, meester koek-en pasteibakker te Amersfoort, uwe Keizerlijke Majesteit een maaksel mijner kunst aanbie den. waarover ik geruimen tijd gepeinsd heb, alvorens ik het kon bakken. »Als aandenken uwer blijde inkom^te bin nen Amersfoort verzoek ik uwe Keizerlijke Majesteit vriendelijkgedoog, dat ik deze koek Keizerinne-koek noem en onder dien naam in den handel breng*. Dit moet al aanstonds gezegd, dat niet minder hulde werd gebracht aan de hoofd personen der overige groepen, aan wie costumes, de distinctie der hoofdpersonen, de j evenzeer op vele plaatsen en ook bij den wedijver van allen, die voor eigen rekening een rol vervulden, het mooie weder, alles werkte mede tot een zóo schitterend slagen. Het is hier zeker de plaats om een woord van hulde en dank te brengen aan dr. H.J. Reynders, den Gemeente-archivaris, die maan den aaneen arbeidde om de historische ge gevens te verzamelen, aan allen, die, op welke wijze dan ook, deelnamen aan den optocht, en aan het publiek, dat zonder éen uitzondering gehoor gaf aan het verzoek om niet mee te loopen, evenals het prachtig zich hield aan den raad, rechts te houden en niet al te gevaarlijke uitvallen te doen met de feest-wandelstokjes. Hoe gaarne zouden we voor hen, die na vijftig jaar of over een eeuw eens naslaan hoe het eerste eeuwfeest werd gevierd, hier den geheelen optocht beschrijven, opsommen de vele ovaties aan den Keizer zoowel als aan de Oranje-vorsten, het Driemanschap, enz. gebracht. Enkele grepen slechts. Wat was het 'n eenig mooi, indrukwek kend schouwspel toen we, staande op een balcon bij de Utrechtschepoort, zoo van de hoogte af den stoet zagen aangolven 't was alsof ze gleed langs den weg. Eerst het rijtuig met den Keizer en de Keizerin hij, ernstig en waardig, nu en dan even den militairen groet brengend, alsof hij door de joelende menigte werd gewekt uit z'n over peinzingen zij, een elegant Empire poppetje ingang der stad een bloemenhulde werd ge schonken. Menige optocht heeft dit gebrek, dat de toeschouwers niet aanstonds, tijdens het voor bijtrekken, den samenhang volkomen begrij pen. Bij dezen optocht was dit geenszins het gevalalles was zóo goed overdacht, dat voor ieder de geheele hier voorgestelde periode uit onze geschiedenis geheel kon worden begrepen. Uit de duisternis zag men het licht gloren en in vollen luister schijnen toen de vierde groep voorbijtrok, als de vorige zonder de bijna gebruikelijke veel te groote intervallen en zonder overhaasting. Een heel goed denkbeeld is het geweest van den Th. P. A. Klaassen, een groote schaar van eere-jofferen te vormen, die in hun witte kleedij met oranje sjerpen een buitengewoon fraai en zeer sprekend geheel vormden. De gedachten werden terug gevotid naar den zoo hangen tijd van een eeuw geleden en men overdacht den heldenmoed van het Driemanschap, dat den ommekeer mogelijk maakte, en prees de koppigheid van den Heer van Birkhoven, die onze driekleur deed wapperen, toen ze nergens elders op de we reld een tolk kon zijn van onze eenheid en vrijheid. De weezen en halfweezen wareD genood om de feesten op het terrein bij te wonen de jonge muzikantjes van het Heilsleger be- antwoordden dit door in de rust van den kenmarkt optocht, die op het voorplein der kazerne voor bereden wapens werd gehouden, een paar nummers ten beste te geven. De Pad vinders zorgden er voor, dat ook daar ruim baan werd gehouden. De avond was weer gewijd aan muziek en zang op het feestterrein, dat ondanks zijn uitgestrektheid al meer volliep naarmate de tijd voor het vuurwerk naderde. De kapel van het 5e, die den ge heelen dag in touw was geweest, gaf een mooi concertde drie Chr. zangverenigin gen zongen hun mooiste liederen. Met het oog op de zeer velen die van elders waren gekomen en met de extra- treinen terug moesten, werd heel kort na tienen een aanvang gema kt met het afsteken van het vuurwerk, dat nieis bleek geleden te hebben van de regens van Dinsdagavond, en dat zeer voldeed. Bijzonder mag wel ge noemd de slot-decoratie, een nabootsing van de jubileumzuil. Af en toe, als Bengaalsch vuur of magnesiumlicht werd aangestoken, kon men zien hoeveel duizenden op en bij het terrein waren; geweldig was de drom menschen, die na afloop van het brillante slotnummer voetje voor voetje zich van de Koninginnelaan bewoog naar het Stations plein daar verspreidde men zich eenigszins langs de verschillende lanen en wegen het was alsof er geen eind zou komen aan het défilé, dat naar de stad zich begaf om nog maals de verlichting te zien. In den mooien herfstavond gelukte ook deze volkomen. Slechts hier en daar, waar men verplicht was geweest de talkblokjes al aanstonds in de glaasjes te doen, waren donkere vakken, tot groote wanhoop van hen die zich nu juist van hun illuminatie zóo veel hadden voorgesteld. Utrechtschestraat, Arn- hemschestraat, Langestraat, Kampstraat en Krommestraat Beekesteinschelaan, Beek straat, St. Jansstraat, Westsingel en Haag we moeten ons beperken maar het schoonste effect gaf toch het Havik. Indien de buitenkant der Koppelpoort het zóo had gedaan als het buurt-comité het heeft bedoeld en de stadszijde in vurige lijnen beloofde, dan ware daar iets onver getelijk moois te zien geweest. Jammer, dat ook de naald van Soestdijk, op den Hof, zooveel donkere plekken had. Van de illuminatie, door particulieren ge toond, moet stellig genoemd die van de heer D. J. Smits, aan de Arnhemschestraat, juist zoo bekoorlijk door haar eenvoud. Een paar spiegels, een paar lapjes oranjedoek, een paar kaarsen op mcoie kandelabres en je bent er. Er is slechts een »maar« niet ieder verstaat als de heer Smits de kunst om spiegels en doek en kaarsen te rangschikken tot een zóo mooi geheel. Heel mooi was de verlichting der huizen van den heer De Koning aan de Kamp straat, van den heer Van Dam, aan den Soesterweg, en van den heer Doorman en Blom, aan den Utrechtscheweg. De buurt-comité's hebben in loflijken wed ijver Amersfoort gestoken in een keurige moderne feest-kleedij. Slechts hier en daar daar werden de dennentakken weer op de proppen gebracht halve bosschen zijn daarvoor met toestemming der eigenaars leeggehaald. Noemen we Arnhemschestraat en Kampstraat, maar ook Utrechtschestraat en Langestraat toen deze laatste was voltooid door het uitsteken der vlaggen uit de huizen, huis aan huis. Niet onvermeld mogen blij ven de stadspoorten in Hellingstraat en Viandenstraatde versiering van den Soes terweg bij de Korte Bergstraat, van den Soesterweg bij de Lange Bergstraat, en de gedenknaal op de de Breestraat, Vermeld mag ook worden de gas-illumi- natie, aangebracht vóór het Stadhuis. Over de étalages spraken we reeds in een vorig nummer. Niet minder dan 458 brieven kwam in bij Jen heer Rob. Levy, die 1145 zakdoekjes gebruikte in zijn linker toonkast. De prijs viel ten deel aan wed. Bliekendaal, aan de Breedesteeg, die als aantal opgaf 1 r 50 ener het dichtst bij was. De ramingen liepen nogal uiteen, van 350 tot 10 000. Geen winkel, zelfs niet in de kleinste achterstraten, die niet ongewoon veel werk had gemaakt van de toonkast, die natuurlijk het fraaist waren in de hoofdstraten en veelal getuigden van fijnen smaak. Maanden achtereen heeft de heer Th. H. G. Brandsen de doeken geschilderd waar mede hij de geheele landing van den lateren Koning Willem I te Scheveningen uitbeeldde. Welk een reuzenwerk, welk een opoffering welk een behelpen, dagen achtereen, in den steeds zóo drukken winkel. Hei is onbegonnen werk, de verschillende étalages op te sommengelukkig lieten de meeste winkeliers een kiekje maken en er bestaat dus kans, dat in het museum van >Flehite« het mecrendeel der gelegenheids étalages in beeld blijlt bewaard, wearonder die van den heer Vink, aan de St. Andries- straatdie van den heer Bunte, aan de Lan- gestaatvan mejuffrouw Luycx, aan de Var- noemen de niet-vermelden mochten eens denken, dat hun étalage minder fraai was, hun werk minder op prijs werd gestelden dat zij verre. De sociëteiten hadden concerten met na-dans; de café's hadden een strijkje; in »Riche« zelfs een zeer goed, ta goed eigenlijk, want publiek had het te druk met Mina en haar hengel of Janus met zijn hoedje dan dat het voldoende luisterde naar het meesterlijke vioolspel van den heer Destrade. De leden van de R. K., vereeniging voor den volkszang hebben gisteravond kostelijk gepropageerd voor hun uitnemend doel. In groot aantal trokken ze, op het Juliana-plein saamgekomen, hun eenvoudige doch mooie liederen zingend de stad door en na afloop van het vuurwerk, middenin den menschen- drom zongen ze weer, dat het een lust was. Lof komt óok toe aan de plaatselijke mu ziek-vereenigingen, die twee dagen achter een ook buiten het programma de feest vreugde verhoogden. En aan de mannen-colonne van het Roo- de Kruis, wier leden zich beide dagen op offerden om steeds gereed te zijn als hun diensten mochten worden gevraagd, hetgeen gelukkig niet éen enkele maal noodig is ge bleken. Nog beter dan bij de Kroningsfeesten heeft Amersfoort getoond, feest te kunnen vieren op waardige wijze, in prettige stem ming, ieder voor zich medewerkend om te doen bereiken een uitstekenden afloop. De politie, die zeer zware dagen en heel korte nachten had, behoefde volstrekt niet meer zich te doen gelden dan op gewone Zondagavonden of bij andere gelegenheden als er veel menschen op straat zijn. In den nanacht is de hulp van tivce heel meesters ingeroepen voor twee verwonden. De daders zijn bekend en de justitie zal wel een gevoelig einde maken aan hun lust tot vechten en het trekken van messen. Gedurende de beide feestdagen moest slechts éen beschonkene tijdelijk opgeborgen. laat ons er toch niet meer Aanstaanden Zondagochtend zal het eigen kerkje van de Doopsgezinde gemeente hier in gebruik genomen worden. Ds. E. M. ten Cate zal de plechtigheid leiden. Men leze de advertentie in dit nummeren houde daarmee rekening. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de tegen woordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September 1913, des namiddags te drie uur. De Minister van Binnenlandsche Zaken is gemachtigd, zich op gemeld tijdstip te be geven naar de vergadering der Staten-Gene raal, ten einde in een vereenigde vergade ring der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. Volgens de »Nieuwe Rotterd. Crt*. kan tegen het einde van het jaar het verschijnen van het tweede deel van het rapport der Staatscommissie in zake de bestrijding der werkloosheid worden tegemoet gezien. Werd het niet eenigermate vertraagd door het op treden van mr. Treub als Minister, dan zou het reeds veel eerder kunnen worden inge diend, want op de hoofdpunten is men het reeds eens geworden. Zoo staat wel reeds vast, dat men de middelen ter bestrijding van werkloosheid zal zoeken in een betere organisatie van de Arbeidsbeurzen, verzeke ring en werkverschaffing van overheidswege. Omtrent de wijze, waarop een en ander ge regeld moet worden, is nog geen vaste meening gevormd. Maandag werd de windvaan, het zooge naamde hakmes, op den jLieve Vrouwe-toren herplaatst. Ook deze gevaarvolle arbeid mocht zonder eenig ongeval geschieden. De heer P. Segwaard, hoefsmid aan de Kampstraat, behaalde twee eerste prijzen met het door hem vervaardigde hoefbeslag, inge zonden ter Groote landbouw-tentoonstelling te 's-Gravenhage. De inzending van de Kon. Ned, zeepfa brieken van den heer Chr. Pleines werd ter Internationale tentoonstelling te Gent be kroond met een grand-prix, de hoogste on derscheiding. Met wijziging der aankondiging van 28 Augustus j.l,. komen voor plaatsing als cadet bij de Kon. Militaire Academie te Breda, op 16 September e. k., in 'aanmerking voor cavalerie h. t. 1.J. W. U. Doornbosvoor artillerie in Ned. IndieH. A. Munzcbrock. Beiden behooren tot de leerlingen der Amers- foortsche Iloogcre Burgerschool aan wie dit jaar het eind-diploma werd toegekend. Aan het tweede toelatings-examcn voor de Middelbare Handelsdagschool werd deelge nomen door 6 candidaten, die allen slaagden nl.voor de ie klasse; R. Blok, P. C. Ebbink, II. J. Graansma en T. Yfs; voor de 3e klasse: W. Hogervorst en P. Rintel, allen te Amers foort. Voor de 2e klasse meldden zich nog aa 6 candidaten! aan ruimte, A De nieuweB 65 ieerlingeifl tweede en |J Gebrek aal cursus begintB Er zal dus ten komen t. óok op de denstanders, 1 vakonderwijs j deeren. Aangaande nieuwe Zustei genover de Ni^ bode* onder kerkelijk werd conrector van Zusters van 1 digheid van de gregatie en ec architect, de hi zijn echtgenool woordig. Door leerlingen wer reciteerd. Conrector nis van de pit op, dat in de veel nuttige 1 doch dat hoon dienstonderrich nis van het derwijs zal w Toen we, ve geleden de scl den, maakten overdrijving sc onzen stadgenr opgetrokken, zich door rustij giönische eisclii belang, werd ii en lucht in ov stiekzaal, voorz delen, ontbreel Benoemd tot ops> ,5c regiment info 'de A. M. Koppert'. 'V 6c regiment dfuitei E. A, Wolfsor, Bevorderd bijtegt ie luitenant cfcttitei van het 5e re£ j to luitenant-kwarifotyr het ie regimen!fen- Luitenant J .Y.a huzaren gedetal vü r 5 October bc'-,et kunstig ondcrritm c te Leeuwarden. Het concertbi Amsterdam zal concerten tc Aiwjf1 Voorloopig zijiP ten vastgesteld:^ avond te geven 1 elders, ook hier pianist Percy Februari, een den beroemden Jj Henschel, die zelf aan den v is nog zooveel Ja op Henschel's aüj De kunstenaar zoen voor dc lw' In de jongste afdeeling adviseur uitkom'

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2