Laatste den Liniedijk, voorbij Randenbroek, wijl het opnemen ,-ook van deze perceelen bijna zonder uitzondering boerderijen door den grooten afstand zeer lang zou hebben opge houden en het al dan niet tellen daarvan van minder belang kan worden geacht voor het verkrijgen van een overzicht van den woningvoorraad. De gegevens zijn verzameld in een kaart- register, dat zal worden bijgehouden, waar door een regelmatig overzicht wordt verkre gen omtrent het aantal vertrekken, de huur, enz. Elk gebouw heeft daarvoor een afzon derlijke kaart. De woningen zijn verdeeld in drie catego rieën met niet meer dan 4 vertrekken, met meer dan 4 vertrekken, en kerken, scholen, kantoren, pakhuizen en dergelijke. Keukens en slaapkamers took die, op zolders afschei den) werden beschouwd als vertrekken». Uit de telling bleek, dat van de. 4656 eigenlijke woonhuizen in binnenstad waren bewoond 1896, onbew. 11 Soesterwegkwartier 699 5 Bergkwartier 512 7 Arnhemschewegkw. 1109 1 Hoevelakenschewegkw. 415 1 Kerken, scholen, kantoren, pakhuizen enz. waren er 597 en wel in binnenstad 456 Soesterwegkw. 16 Bergkwartier 20 Arnhemschewegkw. 63 Hoevelakenschewegkw. 42 In het geheel werden dus 5253 gebouwen opgenomen. De heer Schulte Nordholt leidde in zijn rapport verschillende teekenende gegevens, af uit de overzichten. Zoo, schrijft hij, heb ben meer dan 30 pCt. der woningen een huurprijs van hoogstens f 1.50 per week en meer dan 57 pCt. een huurprijs van hoog stens f 3 per week, terwijl meer dan 35 pCt. der woningen éen- en tweekamerwoningen zijn. Houdt men daarbij in 't oog, dat ook keukens en zoldervertrekken zijn beschouwd als »vertrek« dan blijkt uit een oogpunt van goede volkshuisvesting duidelijk hoe zoo wel hygiënisch als zedelijk een zeer groot gedeelte der bevolking in onvoldoend inge richte woningen is gehuisvest. Met name, ja in hoofdzaak, geldt dit voor de binnen stad, waar verreweg de meeste éen- en twee kamerwoningen worden gevonden en de laagste huren worden betaald. Voor den huidigen woningtoestand niet minder teekenend is de omstandigheid, dat er tijdens de telling slechts 25 woningen leeg stonden, waaronder verscheidene, die feitelijk niet meer voor bewoning in aan merking moesten komen. De algemeen geldende norm aanhoudende, welke eischt, dat steeds ongeveer 3 pCt. der beschikbare woningen aan de markt is, en daarbij denkende aan het zeer groote aantal minderwaardige woningen te dezer stede, moet dan ook zeker worden gecon cludeerd, dat er voor alle categorieën der bevolking ernstige woningnood bestaat. On der de gegeven omstandigheden is er dan ook niet aan te denken, zelfs maar zwak de uitvoering van 3 en 4 der Woningwet (verbetering van woningen, onbewoonbaar verklaring, enz.) ter hand te nemen. In 1901 werd een onderzoek ingesteld naar den toestand der arbeiderswoningen in het gedeelte der Gemeente, gelegen binnen de singelgrachten. Toen waren er 885 wo ningen met een huurprijs van hoogstens f 1.25 per week; thans bleken er slechts 442 van die woningen te zijn en wel 27 (92) van 50 cent of minder, 246 (558) van f 0.51 tot f 1, 169 (235) van t 1 tot f 1.25, 224 (120) van f 1.26 tot f J.50 (de tusschen haakjes ge plaatste cijfers zijn die van 1901). Van deze woningen is door onbewoonbaarverklaring, onttrekken aan hun bestemming, amotie, enz. sedert 1901 ongeveer 50 pCt. opgeruimd. Bij het rapport zijn gevoegd 7 tabellen en een overzichtskaart. Uit een dier tabellen blijkt onder meer, dat hier zijn 32 woningen van 50 cent of minder weekhuur, 98 van 51 tot 75 cent, 265 van 76 cent tot f 1, 481 tot f 1.25, 542 tot fi.50, 225 tot fi.75, 299 tot f2, 213 tot *2.25' 257 f2.50, 247 tot f 3, 95 tot f 3.50, 158 tot f4, 182 tot f5 per week en 109 van f261 tot f300 per jaar, 199 tot f400, 120 tot f500, 44 tot f600, 29 tot f700, 13 tot f800 en 34 boven f800 per jaar. Eigen woningen zijn er 753, vrije wonin gen 261. Van de 4656 woningen zijn er 222 met éen vertrek, 1437 met twee vertrekken. 584 met drie, 677 met vier, en 1736 of bijna 38 pCt. met meer dan vier vertrekken. De heer G. J. Buijs, die Zaterdag deze Gemeente metterwoon gaat verlaten, biedt morgenmiddag den leerlingen van de Am bachtsschool en de Handelschool welke beide inrichtingen van vakonderwijs vooral zijn te danken aan zijn groot organisatorisch talent ten afscheid een bioscoop-voorstel ling aan in »De Arend*. Onnoodig te zeggen, dat hij ook hier weer met groote zorg de films uitzochtter afwis seling een paar komische voorstellingen, maar overigens beeldenreeksen aan welke de jongens wat hebben, technische films. Zoo zal o. a. worden vertoond het geheele bedrijf der Deutz-motorenfabrlek. De heer H. B. Beaufort, Rijks-pluim vee- consulent,' is benoemd tot lid der commissie aan welke werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om een controle op Nederlandsche eieren in het leven te roepen. Onder voorzitting van mr. W. Roosegaarde Bisschop, Secretaris der Ned. Kamer van Koophandel te Londen, werd daartoe te Amsterdam een vergadering gehouden van belanghebbenden bij den Nederlandschen eierenhandel. Vertegenwoordigd waren het Departement van Landbouw, de V. P. N., de Bond van handelaren in Nederlandsche eieren en de Geldersch-Overijselsche bond van eier- handelaren. De commissie zal binnen drie maanden rapport uitbrengen, waarna een nieuwe ver gadering wordt gehouden. De heer G. K. G. van Aaken heeft ontslag genomen als Directeur der Zutphensche Or kest Vereeniging. Tot zijn opvolger is benoemd de heer A. Wagenaar, uit Arnhem. Het 5e en het 16e regiment infanterie vertrokken gisterochtend met extra-treinen naar Deventer, vanwaar werd gemarcheerd naar de tijdelijke legerplaats bij Holten, waar de 5e brigade onder leiding van kolonel J. H. Huisken brigade-oefeningen zal houden alvorens deel te nemen aan de groote ma noeuvres, welke 22 dezer aanvangen. Het ie regiment huzaren marcheerde gister naar Harderwijk, waar het werd ingekwar tierd. Heden zette het zijn marsch naar het manoeuvre-terrein voort. Het ie regiment veld-artillerie zal slechts van 22 tot 25 September deelnemen aan de manoeuvres, welke op verschillende dagen zullen worden bijgewoond door H. M. de Koningin. De 7e infanterie-brigade kwam hier gister ochtend uit Amsterdam en Naarden aan en marcheerde naar de legerplaats bij Harskamp. Van 22 tot 26 September neemt ook zij deel aan de leger-manoeuvres in Overijsel en Gelderland. Bij de Rijschool worden met ingang van 1 October gedetacheerd de volgende 2e luitenants van het wapen der cavalerie L. A. A. H. Weijtlandt en D. van Voorst Evekink, van het ie regiment huzaren; M. R. A. Bischoff van Heemskerck, P. W. Pieters en G. P. de Kruijff, van het 2e regiment; H. J. Fruin en H. I. B. T. A. von Heyden, van het 3e regiment; en jhr. J. J. Teding van Berkhout en W. C. baron Van Randwijck, van het 4e regiment huzaren. De Minister van Oorlog is gemachtigd ie. aan ongehuwde militairen beneden den rang van officier en aan bijzondere per sonen, die in vasten of in tijdelijken Rijks dienst zijn en in het belang van dien dienst moeten verhuizen, een geldelijke tegemoet koming in de onkosten, aan de verhuizing verbonden, toe te staan 2e. in bijzondere gevallen, waarin ter beoordeeling van den Minister van Oorlog de bedragen niet toereikend zijn gebleken om in de onvermijdelijke kosten van de verhuizing te voorzien, de bedoelde tegemoet komingen te verhoogen met een bedrag van ten hoogste f 50. Wordt het noodig geoor deeld, een tegemoetkoming in de kosten aan de verhuizing verbonden toe te kennen aan ongehuwden, aan bijzondere personen of wel wegens verhuizing in het belang van den dienst, in het garnizoen, dan wordt hiertoe een met reden omkleed voorstel aan den Minister van Oorlog gedaan. De heer M. van Meel, die uit het militair vliegkamp bij Soesterberg proefvluchten houdt met het door hemzelven vervaardigd toestel, kwam gister en heden boven Amers foort. Hedenochtend deelde hij mede,ruim 2000 M. hoogt/ te hebben bereikt. Daar de A. Z. P. C., vooral door den bekerwedstrijd van Quick, Zondag niet naar Amsterdam kon gaan, heeft zij den competi tie-wedstrijd tegen »Het IJ* verloren met De St. Agnes-kweekschool voor onderwij zeressen, van de congregatie der Zusters van O. L. Vrouwe, vierde heden haar 25-jarig bestaan. De jaarvergadering der Vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Ne derland zal 25 September hier worden ge houden. Een enkele verwijzing naar de advertentie nopens het kerk-concert, aanstaanden Vrij dagavond hier te geven door mevrouw A. Noordewier-Reddingius, mevrouw P. de Haan-Manifarges en den heer Anton Verheij is stellig voldoende. De concert-directie Stoker Reddingius zal ook dezen winter hier abonnements-con- certen doen geven. Welke solisten hier zullen optreden, is nog niet geheel vastgesteld. Zeer vermoedelijk zullen het zijnin October mevrouw Elly Ney—Van Hoogstraten, pianiste, én de heer Van Hoogstraten, vioolin No /ember het Sevcik-quartet, of Gerard HeckingDenancey, violoncolist, met dr. Weingartner. pianist; in December, Thelmanyi, violistin Januari het trio mevrouw Noordewier, mevrouw De Haan en de heer Verheyen in Februari oi Maart Frédéric Lamond, pianist. Het Pathé-journaal van het bioscoop theater aan de Langestraat is ditmaal wel zeer internationaal en geeft Spaansche Pad vinders, een Fransch gymnastiekfeest en het uitreiken eener eeresabel aan een Italiaansch generaal, benevens het nieuwste op het gebied van peignoirs en dames-onderkleeding. Een reis door China, een spannend drama »Door eigen kracht gered*, een staaltje van behendigheid van den bekenden Polycarpe, de bekende film »Onder den maretak* en een stout stukje van Bout de Zan, den kleu ter, die ditmaal met een wonderbaarlijk ge- dresseerden jongen olifant optreedt, en - als extra-nummer een spannend dramatisch verhaal uit het Verre Westen zijn de andere nummers van het programma. Ter gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 21 wagens met 12400 halve Kilo's kaas. De prijs liep van 25V2 tot 29llz cent Per pond. De handel was vlug. Volwassenen, die wenschen deel te nemen aan den korten cursus in fruitteelt en snoeien doen goed, de advertentie daarover in dit nummer nauwkeurig te lezen. Voor de rechthebbenden zijn aan het Hoofd-bureau van politie terug te bekomen een ceintuur, een vork, een lederen halsband en een koperen ring met imitatie-steen. Hedenmiddag omstreeks 3 uur reed een auto in zeer matigen gang de Utrechtsche- straat in van den kant van den Utrechtsche- weg. Van de tegenovergestelde zijde naderde een vrachtkar, terwijl een bestelwagen van Van Gend Loos in de straat stil stond. Auto en vrachtkar haalden beide behoorlijk uit om elkaar te kunnen passeeren. Tegelijk naderde een fourage- wagen van de artillerie, waarvan de paarden opeens in draf werden gezet. Het gevolg hiervan was, dat het artillerie-voertuig tegen het linkerspatbord van de auto aanreed, waardoor deze het zonnescherm van den heer Van der Heul afrukte, dat een der groote ruiten van het magazijn des heeren Van Nie grootendeels verbrijzelde. Toevallig was de étalage-kast ledig, zoo dat alleen de glasverzekering-maatschappij schade lijdtongerekend natuurlijk den hin der, dien de heer Van Nie thans wederom heeft te dragen. Door de recherche te Amsterdam is een dievenbende geknipt, die aan het Centraal station aldaar herhaaldelijk zich schuldig maakte aan diefstal. Nu blijkt, waar de vele diefstallen plaats hadden waaromtrent herhaaldelijk klachten werden ingebracht bij de politie, hier. Goede voornemens zijn als zeepbellenzij zien er alleen maar aardig uit. TTit don Omtrek. H. M. de Koningin-Moeder is Zaterdag middag uit Amsterdam teruggekeerd ten paleize »Soestdijk«. Ingevolge de bepalingen van art. 14 al. 9 van het Kon. besluit van 25 Juli 1912 (Staatsblad no. 192) moeten de privaten in bestaande schoollokalen voor openbaar on derwijs in die Gemeenten, waar over water leiding wordt beschikt, vóór 1 Januari 1914 worden vervangen door waterclosets. Aan deze verandering zijn voor vele Gemeenten, groote onkosten verbonden, zoo wat betreft de eerste inrichting als het onderhoud. Be halve, dat in iedere school tal van closets zullen moeten worden aangebracht, zal men tevens genoodzaakt zijn, ontvangputten voor het water te maken, welke door het veel vuldig gebruik herhaaldelijk zullen moeten worden geledigd. Bovendien zal het ondoen lijk blijken, water-closets te gebruiken, zoo de scholen niet van centrale verwarming voorzien zijn, hetgeen met zeer vele oude scholen natuurlijk het geval is. Ontbreekt centrale verwarming, dan is het des winters bij vriezend weder niet mogelijk, de water reservoirs en de buisleiding vorstvrij te hou den. Herhaalde reparaties der closet-inrich ting zullen derhalve niet uitblijven. Ten slotte is het aanbrengen van centrale verwarming in oude scholen, uit een tech nisch oogpunt bezien, zeer bezwaarlijk en kostbaar en daar de aanwezigheid van een dergelijke verwarmingsinrichting bij het ge bruik van water-closets onmisbaar is, zullen derhalve de kosten voor de Gemeenten hier door nog belangrijk stijgen. Burgemeester en Wethouders van Baarn, van oordeel zijnde dat de hygiënische voor- deelen, welke men met de water-closets ver meent te verkrijgen, niet zullen opwegen te gen de te maken onkosten, hebben zich vol gens »Het Nieuws* tot Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, met het verzoek, het, zoo mogelijk, daarheen te wil len leiden, dat het bovengenoemd Kon. be sluit in dier voege worde gewijzigd, dat de inrichting van water-closets alleen vereischt wordt voor nieuw te bouwen schoolloka len. Het zou aanbeveling verdienen, indien an dere Gemeentebesturen een dergelijk ver zoek tot den Minister richtten. Men schrijft uit Barneveld aan het »Hdbld.<: Met de patrijzen is het dit jaar zóo slecht gesteld, als nog bijna nooit het geval is ge weest. Er wordt op dit wild dan ook bijna geen jacht gemaakt. Ook fazanten worden er in deze streken zeer weinig aangetroffen, hetgeen wordt toe geschreven aan het koude, natte weder ge durende den broedtijd. Jachtopzieners zijn tot de overtuiging ge komen, dat de patrijzen door de fazanten worden doodgebeten. Vandaar het verschijn sel, dat eerstgenoemd wild, waar het jacht veld ruim van fazanten is voorzien, bijna niet wordt aangetroffen. Wel een zeer goed denkbeeld is het ge weest van »Het Nieuws van den Dag* als feest-premie voor zijnabonné's ter beschik king te stellen: 1813. Platen, verzameld door mr. N. Beets, Onder-directeur van 's Rijks- Prentenkabinet te Amsterdam, met inleiding van prof dr. H. Brugmans. Niet alleen om het zeer juiste inleidend woord van prof. Brugmans, die geenzins de oogen sloot voor den tijd van nu een eeuw terug, maar ook om de uitnemende keuze uit den schat van historie-prenten en teeke- ningen, welke in het Rijks-museum te Amster dam maar al te goed wordt bewaard, zóo goed zelfs, dat slechts weinigen ze kennen, hoogst enkelen zien' ze. De 103 platen geven o.a. kijkjes op het leven en de kleederdrachten in den Fran- schen tijd portretten van Lebrun, Molitor en Macdonaldde aanval der Kozakken op Deventer; het verbranden van octrooihuis jes te Amsterdam de aanvaarding van het algemeen bestuur op 21 November 1813 ten huize van Van Hogendorpportretten van het Driemanschap, var. Kemper, Falck Schol ten, Krayenhoff e.a.de vlucht der F'ranschen op 24 November 1813; de aankomst van den Prins te Scheveningen portretten van den Souvereinen Vorst, zijn gemalin en zijn zoon spotprenten op de Fransche douaniers en het Continentale stelselde huldiging het inhalen van de Nederlandsche bezetting binnen Deventerverschillende kleeder drachten en uniformen Quatre-Bras en Wa terloo de Prins van Oranje gewond por tretten van Van der Palm, Bilderdijk en Helmers; verschillende gedeelten van Rot terdam het Paleis op den Dam, een ouder- wetsche slee en een »brommertje*. Een keurig gedenkboek, dat ieder zich moet trachten aan te schaffen. De luttele prijs van 65 cent is daarvoor zeker geen beletsel. Inhoud Wereldkroniek* 13 September: De Nationaal-historische optocht te 's-Gra- venhage, met 12 afbeeldingen Konink lijk bezoek aan Rotterdam Engeland, door rampen bezocht De Almelosche ver verij en chemische wasscherij, met 12 af beeldingen Caricaturen en humor uit het buitenland. Voetbal. Het voetbal is alweer in vollen gang. H. V. C. en Quick bekerden Zondag. De Rustoorders hadden Hengeloo op be zoek, het vorige jaar afdeelingskampioen van de Oostelijke 2e klasse. Beide partijen hebben invallers en het spel staat dan ook op een zeer laag peil. De Hengelo'ers maken het eerste doelpunt, doch, luide door het publiek aangemoedigd, heeft H. V. C. spoedig gelijk gemaakt. Na de doelverwisseling wordt er door beide elftallen lustig op los geknoeid en van doelpunten is voorloopig geen sprake. Een kwartier voor tijd begint Hengeloo echter iets beter te spelen en vrij spoedig weten zij te scoren. Doch dit is weer het sein voor H. V. C. om aan te pakken en spoedig moet de Hengelosche doelman, die van twijfel achtig gehalte was, weer visschen. Verlenging is alzoo noodzakelijk. De back van Hengeloo weet heel handig den bal in eigen net te werken, terwijl niet lang daarna ook no. 4 in 't net ligt. H. V. C. is dus door deze 42 overwin ning in de 4e Bekerronde. Het vertoonde spel stond, zooals gezegd, op een laag peil. H. V. C. zal in de competitie veel beter moeten spelen, als zij dit jaar ten minste een fatsoenlijk figuur wil maken. Op Birkhoven stond het spelgehalte heel wat hooger. Hier ontmoetten Quick en Dordrecht (een sterke Westelijke 2e klasse) elkaar. Quick is nog niet geheel volledig en ver schijnt als volgt: doel Smit; achter Kcetell en Warnaermidden Hendriks, Botez en Beiaardvóór Mingels, De Bruyn, Van Rhijn, Brasser en Böhm. Van beide aangepakt en er, geleverd. De Doj goedBrasser vv^ doelman te ver$d scoort de Dordscht hervatting versU eenigszins. De vq, niet meer zoo juj samenspel ook niq De Dordsche vo doch Keetell en geven prachtig zich als een goed wordt er echter Dj, in de verlenging tier, in plaats van tier) dikwijls niet is het einde Dordrecht, als de volgende ronde. "lp 'Stuur At besta»*! 1 TR0(j Men seint ons: De Troonrede vi lijke betrekkingen den toestand van beschouwt het me weken, acht de on nijverheid bevredig rijke toeneming va. noemt de resultatei bedrijf gunstig en u doening den voortd den algemeenen t< met leedwezen wij» welke, ondanks kn drukking, steeds sla„ de verwachting uit,L het militair bestuur' een burgerlijk best^J" vervangen. Onverwijld zal <en Grondwetsherziening recht, behoudens v aan alle manneü te bepalen leeftijd Grondwettelijke wen kiesrecht. Aangekondigd Staatscommissie tot, lijkheid om te gei regeling der subsic onderwijs en da; waarden. In den loop derng zien een wetsontwajt k< domsrente aan beke 70 durende zekeren ten gee hebben genoten van insi dadigheid. Voorbereid worduWlBi voudiging der Inrc$Kl wet, alsmede no[öt-« neeskundige hulp xztk de Ziektewet. De toestand der dringend voorzien!; Staten-Generaal alu vraagd voor de vss Inkomstenbelasting e hooging der Succe Een spoedige ii tot algeheele herzie van Strafvordering De aanbouw zal ej een slagschip ten l middelen. De reorganisatie 1< ten zal eerlang wo: j voorziening ;n de uit van het leger zal r1 voorbereiding is de wettelijke regeling wijl de aandacht güfdj zakelijkheid om de:1" ook in de hoogere komst te verzekerttj De Troonrede a&L afsluiting en drooflS ondernemen. De verfng staatkundigen tof vinciën, de uitbreic de blijvende verm r legenheid zullen d^ Een wetsontwerp totf en gedeeltelijke aangeboden. Eindelijk zullen d* der heerendiensten <{aJ den weggenomen volkswelvaart en^ Moederland en Kc bevordering der passend aan de groepen in IndiC draagzaamheid op stige overtuiging deering.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2