als Burgemeester van Lcusden, óok zijn joyeuse entrée doen in de Gemeente Stouten- burg, waar de eerewacht wordt gevormd door ruiters en wielrijders. De heer W. R. Heere behaalde de hoofd akte. In den ouderdom van 82 jaar overleed te Oosterbeek de heer j. Kalff, die in 1871 als ingenieur bij de H. IJ. S. M. werd belast met den aanleg van den Oosterspoorweg Amsterdam-Zutfen Arts W. H. A. van Os is voor het studie jaar 1913/1914 benoemd tot inwonend kli nisch adsistent van prof. dr. P. K. Pel in het Binnengasthuis te Amsterdam. Onder het afdrukken vernemen we, dat de telefoontoestellen en de wek-inrichtingen voor de brandweer met enkele dagen zullen zijn aangebracht. De 5e infanterie-brigade, versterkt met onderdeden van de ie en de 3e divisie, zal oij de leger-manoeuvres, welke aanstaanden Maandag aanvangen, de Oostpartij vormen en worden aangevoerd door generaal-majoor J. Bruce, commandant der 3e divisie. De staf van de 4e divisie vertrok gister ochtend in verband met die manoeuvres naar Voorthuizen. Het ie regiment veld-artillerie, uit Utrecht ia van hier, marcheerde heden naar het 1 v »»-.-«• j - manoeuvre-terrein, waarheen ook vele mili- I tuurlUk afgewezen. Hij komt er achter dat zijn aangebedene tot noodwendig gevolg heeft. De Helden van het 13de* zijn eenigszins geborduurd op het stramien van Broeders Vrijmetselaars*. Hier zijn het twee tuifnum- mers, een eerwaardig huisvader en zijn schoon zoon, die misbruik maken van hun reservist zijn om iedere week éen avond de bloemetjes buiten te zetten Alles loopt op rolletjes tot het regiment wegens een staking uit zijn garnizoen moet en de couranten berichten, dat het zware verliezen heeft geleden. De wanhoop der beide dames, die hun echtgenooten minstens gesneuveld wanen, verkeert in groote blijdschap als ze gansch ongedeerd terugkeeren. Dra blijkt echter, dat de courantenberichten onjuist waren en dat de heldendaden, die de beide heeren zeggen bedreven te hebben, onmogelijk gebeurd kunnen zijn. Een mengelmoes van verwikkelingen is het gevolg en het blij-eindend slot is, dat de beide heeren heel hun verder leven worden nagewezen als de Helden van het 13de. Wederom in het land der Sioux en van Gustave Aimand speelt »De dochter van den kolonel*, een spannend en boeiend drama in 12 tafereelen en lang 750 M. Wegens een opstand der Sioux-indianen heeft een Amerikaansch regiment een voor post betrokken. De eenige dochter van den kolonel raakt verliefd op een sergeant en Vouwt dezen in 't geheim. Een luitenant vraagt haar ten huwelijk, doch wordt tairc wielrijders, motorwielrijders en auto- mibilisten zich gisterochtend begaven. Vooral de laatsten hadden bij hun rit door de stad veel bekijks. Het is heden een halve eeuw geleden, dat de Remonstrantsche kerk voor de eerste maal met «gaz* werd verlicht. Eén ovatie, éen uiting van dank voor het vele kunstgenot, dat mevrouw Noordewier- Reddingius ook hier zoo heel velen in den loop der jaren deed smaken, is in het kerk gebouw slechts mogelijk en dat is door het tot in de uiterste hoeken te vullen. Zoo schreven wc verleden week, en gister avond, toen zij met mevrouw De Haan en den heer A. Verheij er haar jubilee-uitvoering gaf, was de Groote kerk werkelijk geheel gevuld. Zóo groot was reeds lang vóór acht uur de toeloop, dat iemand, die op het orgel iets in orde had gebracht, met geen moge lijkheid de kerk kon verlaten om zich in feestgewaad te steken. Behalve in de banken onder het orgel was geen zitplaats onbezet en achterin de kerk, aan den kant van de Windsteeg, stonden er velen, in gespannen verwachting eerst, in aandachtig luisteren daarna, toen de heer Verheij de «Fantasia en fuga in G-moll«, van Joh. Seb. Bach had ingezet. Mevrouw Noordewier en mevrouw De Haan zongen vervolgens, óok van Bach, de duetten uit de cantaten 91 en 78, »Die Ar- muth so Gott auf sich nimmt< en >Jesu der Du meine Seele<, kostelijk van voordracht en meesterlijk begeleid op bet zoo mooie orgel. Als soli gaf mevrouw Noordewier >Höhe Götter, die Ihr schauet meine Qualenc de bekende aria uit Handel's «Radamisto* en «Süoer Trost, mein Jesu komm< uit de 151ste cantate van Bach, wiens Toccata voor orgel dit eerste deel op waardige wijze besloot In het tweede gedeelte volgden drie duet ten van PurcellSound the trumpet*, Shep herds leave* en «Hark how the songsters of the grave*, waarna mevrouw De Haan drie soli zong, van welke vooral «Es ist ein Schnittcr, heiszt der Tod* buitengemeen boeide. Pergolese's duet «Ouando corpus raorie- tur* gaf den beiden kunstenaressen gelegen heid om te getuigen van heel hun talent. Een meer passende omgeving voor haar feest-concert heeft mevrouw Noordewier moeilijk kunnen bedenkeneen dankbaar der gehoor zal zij elders nauwelijks vin den. Hulde aan het hoogbegaafde trio, dat el kaar zóo uitnemend aanvultdank aan de concert-directie Stoker Reddingius, die op zóo onvergetel ijke wijze haar concerten reeks hier opende. Voor velen was het een hoogst onaange name verrassing te bemerken, dat in de nabijheid der kerk geen toegangskaarten of programma's te verkrijgen waren. Vooral zij die van elders kwamen en op het nip pertje den Hof bereikten, waren daarover al zeer ontsticht zijn aangebedene in stilte is gehuwd met den sergeant en haast zich, dit mee te dee- lcn aan haar vader, die zich niet minder haast, den sergeant een hoogst gevaarlijken opdracht te geven. Hij vertrekt, doch zijn vrouw met hemzij wil hem in den dood volgen. Na een opperhoofd der Sioux het leven te hebben gered, leeft het jonge paar onder een Indianenstam. Deze komt weer in opstand. Het opper hoofd wil de bleekgezichten waarschuwen, doch kan zich niet verstaanbaar maken aan het jonge vrouwtje. Haar man leidt uit de heftige gebaren van het opperhoofd af, dat deze zijn vrouw wil ontvoeren en schiet hem neer. Stervend deelt het opperhoofd mee welk gevaar dreigt. De dochter van den kolonel spoedt zich naar het kamp haars vaders en voorkomt daardoor een overrompeling. De luitenant, oorzaak van al haar leed, is de eerste, die in het nu komende gevecht met de Indianen sneuvelt. De sergeant neemt zijn plaats in en onderscheidt zich zóo, dat hij niet alleen wordt bevorderd tot luitenant, doch óok in genade wordt aangenomen door en erkend als schoonzoon van den kolonel. Liefde en moed worden ook hier beloond. Ganmont leidt de bezoekers van de bios coop «De Arend* ditmaal rond in Benares en Agra, het terrein van Phileas Fogg. Om een weinig te bekomen van de ver moeienissen van een zóo verre reis wordt daarna geprojecteerd »0 I mijn lieve krulle- bol* een laehding, waarin een malotige juf frouw verliefd raakt op de artistieke manen van een pianist, dien zij echter ontrouw wordt om de nog langere lokken van een kunst broeder. De artist met de oudste rechten bemerkt echter, dat die krullebol niet echt is en weet cp behendige manier 'smans pruik af te rukken, hetgeen een hereeniging met Donderdagavond tegen 6 uur maakte lui tenant L. van Steijn met een passagier een vliegtocht boven Amersfoort. Duur van de vlucht, uit en thuis Soester- berg, 18 minuten hoogte 700 M. Dinsdag vermeldden we, dat vaandrig Van Meel Maandag de 2000 M. had bereikt. Thans blijkt, dat hij door die vlucht houder is geworden van het hoogte-record voor ons land. De vier vliegtuigen, die aan de leger-ma noeuvres deelnemen, vertrekken hedenmid dag uit Soesterberg naar Lochem. Morgen zullen de beide elftallen van Quick op «Birkhoven* een oefenspel spelen. Volgenden Zondag speelt Quick er in den Onafhankelijkheidswedstrijd, tegen U. D., uit Deventer een wedstrijd, die heel mooi belooft te worden en waarop we terug komen. H. V. C. gaat morgen, als reeds meege deeld, naar Apeldoorn bekeren. Dr. B. J. C. te Hennepe, uit Rotterdam, hier welbekend vestigt er de aandacht der Redactie van »De Kampioen* op, hoe juist dezen zomer (een nog wel echt modernen, herfstachtigen zomer) de hoedloosheid en petloosheid bij de wielrijders enorm is toe genomen. En het is vleiend voor ons, ver volgt het blad, te vernemen, dat dit voor een deel moet worden roegescheven aan de propaganda, die er in »De Kampioen* voor gemaakt is, door het wijzen op de hoofdbe dekking. De vrees voor een te fel zonnetje kan dr. Te Hennepe uit ervaring bij zichzelf en bij velen zijner kennissen niet deelen. Die bloote-hoofden-liefhebberij doet ons terugdenken aan den glorietijd van onzen oud-wielren-kampioen P. W. Scheltema Be- duin, wiens partner B. W. Crump op de baan te Nijmegen in de brandende zon liep zonder pet. Dit trok algemeen de aandacht, tot men vernam, dat bij ook te Londen steeds blootshoofd op straat liep en met hem de honderden studenten van het college, waar hij op studie was. Navolging vond Crump hier te laryie echter nog weinig. Sedert is deze gewoonte in ons land echter meer en meer ingeburgerd, eerst in de pensionplaat sen, vervolgens in enkele steden 0. a. te Deventer ziet men de leerlingen van Kolo niale Landbouwschool, Hoogere Burgerschool en Gymnasium meestentijds zonder pet of hoed rijden. En geleidelijk breidt dit gebruik zich over den lande uit. Een onzer officials is het volmaakt eens met dr. Te Hennepe. Reeds maanden draag ik geen hoofddeksel meer schrijft hij hetzij ik fiets of wandel en ik vind het een voudig heerlijk. De 'felle zon hindert mij evenmin als de hevigste wind. Alleen nood zaakt de wind mij om steeds een zakkam metje bij mij te dragen om nu en dan de haren weder wat in orde te brengen. Het bezwaar, dat mên telkens, van portiers, kell- ners en kennissen bij het verlaten van een gebouw moet hooren«meneer, vergeet u uw hoed niet acht ik niet zeer groot. De vraag, die mij wel eens gedaan is: «wordt ge niet nagekeken of nageroepen?* kan ik ontkennend beantwoorden. In ver schillende steden heb ik zonder hoed gewan deld, zonder er ooit iets onaangenaams van ondervonden te hebben. Of het bij hevige koude mij óok aangenaam zal aandoen, kan ik niet beoordeelen. Als dit niet het geval mocht zijn, zet ik natuurlijk mijn hoofddek sel op. Thans vind ik het alleraangenaamst. Bij dreigenden regen neem ik een parapluie mede: mijn haar nat te laten regenen, lijkt mij niet aangenaam. Als ik een kalen knik ker had, zou dit mij niet kunnen schelen. Wijzelf fietsen buiten óok gaarne zonder iets op het hoofd en in de bergen is onze pet bijna steeds in den zak. Volgens mededeeling van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel waren er in 1912 hier te lande 646 025 rijwielen waarvoor belasting is verschuldigd, tegen 159 120 in 1902, het eerste jaar waarover de statistiek loopt, benevens 4011 motor rijwielen en 3251 automobielen. Omtrent de belastingvrije rijwielen bestaan geen statistische gegevens. Van de in 1912 belastingplichtige rijwielen waren er 9028 van verhuurders en 29 026 van winkeliers, terwijl er slechts 303 waren gebouwd voor meer dan éen persoon. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer Th. C. V. ter Maat, firma C. B. Kok Zn.. Hof 2. De levering van brandstoffen voor het garnizoen is onderhandsch opgedragen aan den heer Ph. M, Putman tegen de volgende prijzen: vette kolen f 1.36., magere kolen f 1.26, per 100 Kilo; Belgische anthraciet, 30 bij 50 m.M., f 1.58 per H.L.lange turf f 0.59. korte turf f0.58, vuurmakers fo.25, takkebossen f 6.20 en briketten f 2.50, per 100 stuks. De 60-jarige A. van de W., die Maandag bij het afbreken der eerepoort aan de Lan- gestraat zoo ongelukkig kwam te vallen en in het Ziekenhuis moest worden opgenomen, is nog steeds buiten kennis. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk vijf minuten vóór half zeven, die van de overige voertuigen op 't allerlaatst vijf minuten vóór zevenen goed helder branden. Geduld in den waren, edelen zin is geen lijdzaamheid, geen lauwheid, doch in spanning, zelfbeheersching. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 September. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. ïo'/a uur, prof. dr. H. IJ. Groene- wegen, uit Leiden. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 572 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 93/< uur, godsdienstoefening. Avond 51/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 972 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. BEURSO VERZICHT. van 23 Augustus tot 20 September 1913. De achter ons liggende weken hebben op de effectenbeurzen nu en dan wel eenige verlevendiging te zien gegeven, doch het was er nog verre van, dat gesproken koD worden van flinke belangstelling van de zijde van het publiek. Slechts enkele dagen waren de omzetten iets grooter dan gewoonlijk. De vrees voor steeds weer nieuwe verwikkelin gen (het is tusschen de Europeesche volken immers nog geen couleur de rose en de wrijving tusschen Japan en China houdt óok de aandacht bezig) blijft haar remmenden invloed op den ondernemingsgeest doen gelden. Daarbij komt voor sommige Beurzen, zooals bijv. die te Amsterdam, het dure geld. Prolongatie liep te onzent op tot 572 pCt. en het is zeer de vraag of in die hooge geld koersen spoedig afdoende veiundering mag worden verwacht. Immers verschillende niéuwe binnenlandsche uitgiften staan voor de deur. De Staatsspoor ging reeds voor met het aan de markt brengen van een obligatie- leening groot 10 millioen gulden, een rente dragende van 472 pCt., welk rentetype zeker wel teekenend mag worden genoemd voor de tijdsomstandigheden. Ook de Gemeente Amsterdam besloot binnenkort over te gaan tot het aangaan van een nieuwe leening en ook deze zal 472 pCt- rente geven. De tijdelijke verlevendiging op de fond- senmarkt betrof hoofdzakelijk de afdeeling der Amerikaansche waarden. Te New-York ontstond n.l. plotseling een willige stemming door het verspreiden van verschillende gun stige geruchten, en hoewel later bleek, dat veel van deze geruchten onjuist of overdreven was, misten zij toch hun uitwerking niet. In het bijzonder werd de aandacht ge vestigd op de aandeelen der Union Pacific toen gemeld werd, dat deze Maatschappij de gelden, vrijgekomen door den verkoop van haar bezit aan aandeelen Southern Pacific, aan hare aandeelhouders zou uitkeeren.Unions stegen op dit bericht binnen enkele dagen een tiental procenten. Later werd bekend, dat de Maatschappij de gelden tijdelijk in effecten heeft belegd, zoodat een eventueele uitkeering niet aanstonds zal plaats vinden en afgewacht dient te worden, welke defini tieve bestemming aan de gelden zal worden een goed gebruik te maken en vertelden daarbij nog, dat de Reading haar dividend zou verhoogen, hetgeen achteraf onjuist bleek, en dat de Canadian Pacific zou overgaan tot het uitkeeren van een bonus aan haar aandeelhouders, hetgeen al eveneens bezijden de waarheid bleek. Onder leiding van Unions en Canadians konden ook de andere Amerikaansche waar den meerendeels monteeren. De Amerikaan sche markt toonde dan ook eenige dagen een bepaald willige tendenz en, zooals het in zulke tijden gaat, werd hetgeen tot bedacht zaamheid aanleiding gaf, over het hoofd gezien, de moeilijkheden met Mexico wogen minder zwaar en de oogst berichten schenen hun invloed vrijwel te hebben verloren. Tegen het einde der week ontstond lang zamerhand een neiging tot verkoopende markt werd zwakker, de baissiers, die ge ducht in het nauw waren gedreven bij de laatste rijzing, waagden een poging om het geleden verlies te herwinnen. Bij die poging werd het bericht door hen rondgestrooid, dat bij de Rock Island een bewindvoerder zou worden aangestelddit drukte de Rock Island-waarden en met deze ook de overige fondsen, zoodat tegen het einde der week een reactie viel waar te nemen. Wel kon de markt zich op de mededeeling vanwege de directieder Rock Island dat het bericht ver zonnen was, weer herstellen, doch het slot is toch, dat de tendenz wat weifelend is ge worden. Onze locale markten ondervonden maar matig belangstelling en over het algemeen genomen was de ondertoon aan den Hauwen kant. CULTUURWAARDEN, hoewel niet ongunstig gestemd, hadden zeer geringen handel. In INDUSTRIEELE WAARDEN ging meer om voornamelijk de buiteniand- sche soorten, als Amalgamated Copper en Steels, waren gevraagd. Amalgamateds waren daarbij willig gestemd ten gevolge van de ligging der kopermarkt. In de afdeeling der MIJN WAAR DEN heeft men eenige schommelingen gezien, waarbij vooral Redjangs op den voorgrond traden, evenals Guyana Goud. Great Cobars liggen den laatsten tijd weer flauw. Overi gens is in deze afdeeling thans de stemming weer tamelijk lusteloos geworden. Wat PETROLEUMWAARDEN betreft, nadat deze zich aanvankelijk wel in eenige belangstelling hadden verheugd, werd al spoedig de stemming minder geanimeerd en begonnen de koersen langzaam maar ge stadig af te brokkelen. Aand. Koninklijke en Gecons. Hollandsche gingen hierin vóór. Een nieuw fonds deed in de afgeloopen week zijn intrede in deze afdeeling ter Beurze, de aandeelen der Russian General Oil Cy, een fonds waarin spoedig na de introductie levendige handel ontstond tegen oploopenden koers, doch waarvoor de tendenz thans ook zwakker is geworden. De markt der RUBBER WAARDEN lag beslist flauw, hetgeen geen verwondering be hoeft te wekken als men in aanmerking neemt, dat de prijs van het product steeds lager wordt en voorloopig hierin wel geen verandering ten goede wordt verwacht. Mede onder den invloed van de stemming voor rubberaandeelen te Londen begon men ook hier ter Beurze tot verkoop over te gaan, en al mocht nu en dan een enkel klein herstel zich voordoen, schier elk fonds in deze rubriek moest zich meer of minder koersver lies getroosten. De TABAKSWAARDEN hadden een be tere markt en daar kan voor sommige fond sen op koerswinst worden gewezen. PROLONGATIE was de geheele week gevraagd, steeg tot 572 om op 5 pCt. te blijven. M. V. L.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2