Stadsnieuws. Een woord van pas. Onder het opschrift «Overmatige liefde* gaf het Handelsblad* de volgende zeer behartenswaardige waarschuwing Met alle ruimte, die wij voor de congres sen gebruikelijke internationale pluimstrij kerij willen laten, lijkt toch een uitlating van mr. Troelstra jegens het Duitsche soci alistencongres te Jena ernstiger en bepaald een waarschuwing waarJ. Daar toch zeide de leider van het Neder- landsche proletariaat: »Wij voelen ons zoowel op politiek ge bied als op dat der vakbeweging als een tak der Duitsche proletarische beweging* Ter waarschuwing hiertegenover zij de vraag gesteld, of mr. Troelstra zijn volks beweging niet liever op den eigen Holland- schen stam zou willen doen blijven rusten en wat minder naar zulke vreemde ver groeiingen haken, in welke richting ook. Zijn opmerking is in de eerste plaats on juist. Nederland heeft zijn eigen arbeiders beweging, en deze neemt haar eigen gang. Zij krijgt hier te lande niet als «vader- landlooze gezellen*, de uitnoodiging het »stof van den nationalen grond van de schoenen te schudden* en 't is zeer de vraag of de volgelingen van den heer Toelstra blij zou den zijn, omslingerd te worden door een buitenlandsche beweging, die, ja, op heel wat grooter stemmenpercentage kan stoffen •n die theoretisch geweldiger geschoold is maar daarnevens dan toch ook niet half zooveel erkenning, gehoor er. fatsoenlijke behandeling ondervindt als die in Nederland. De geest, die'uit de woorden spreekt, is bovendien schadelijk. Reeds eenmaal heeft een Nederlandsche volksbeweging zich smachtend in de armen van het groote buitenland geworden. Dit is nu ruim honderd jaar geleden. Toen was het Fransche Jacobinisme alles en 't om wentelende Nederland niets dan een tak van de groote een en ondeelbare Republiek. Veel genoegen heeft onze democratie daarvan toen beleefdHaar «volkswil* kwam achter de deur bij ien bezemstok, en zij mocht dansen naar het pijpen der Parijsche Jacobijnen zij mocht groote hongerige legers »bevrijders* onderhoudenen als laatste eind van bet lied mocht zij worden ingelijfd onder een Fransche bureaucratie. Al spoe dig kwam zij tot de ontdekking, dat het pleïzieriger is eigen wortels te hebben dan »tak* te zijn van een ander. Wij erkennen terstond de groote verschil len en willen geenszins van een onzer naburen zulke ervaringen in het uitzicht stellen, als ons toen overkomen zijn. Maar Nederland lette nu eenmaal op zijn zaak. En indien de heer Troelstra wat meer aan het zelfstandig karakter en de zelfstandige kracht van zijn beweging de aandacht wil geven en de in haar gelederen heerschende overmatige verafgoding van de Duitsche sociaal democratie wat temperen, zou hij, dunkt ons, zijn volk een dienst bewijzen, en hij moge dit dan begeeren of niet ons volk ook. De levensstandaard. In verschillende plaatsen zijn in de laatste dagen door organisaties van werklieden zoo wel als van ambtenaren landelijke bijeen komsten belegd om de noodzakelijkheid van verbetering hunuer positie in het licht te stellen. Wanneer men nagaat, hoe de prij zen van tal van levensbehoeften in de laatste jaren zijn gestegen, komt men tot de over tuiging, dat inderdaad de loonen vaak den werknemer niet meer in staat stellen, zich het zelfde voor zijn onderhoud aan te schaf fen, dat hij tien jaar geleden van zijn loon kon betalen. Het lijvige blauwboek*, dat het Engelsche Ministerie van Handel bekend om zijn nauwgezette onderzoekingen onlangs heeft uitgegeven, biedt bewijsstof te over voor de noodzakelijkheid van salarisverbetering. Ge noemd Departement stelde over 88 steden, met gezamenlijk 19 millioen inwoners, een onderzoek betreffende huurprijzen van arbei derswoningen en de prijzen der levensbe hoeften in den kleinhandel in. Het Engelsche rapport komt tot het be sluit, dat huishuur, voeding en brandstof den arbeider heden ongeveer 10 pCt meer kos ten dan zeven jaar geleden. Rekent men langer terug, dan blijkt dat over de laatste 15 jaren de verhooging 25 pCt bedraagt! De sterkste prijsstijging hebben de voedings middelen ondergaan. Zij bedraagt voor 32 en voor aardappelen zelfs 46 procent. Rekent men sedert 1900 en stelt men den prijs van zekere hoeveelheid voedingsmidde len op éen gulden, dan blijkt, dat men voor e hoeveelheid in 1912 noodig had in Engeland 115 cent Frankrijk 116 Nederland 123 Duitschland 123 België «32 Oostenrijk «35 Hongarije «37 Amerika '39 Heeft met die prijsstijging de loonstijging gelijken tred gehouden Het Engelsche rapport stelt voor Engeland de gemiddelde loonstijging op nog geen 4 pCt. Ons land zal in dit opzicht waarschijn lijk niet gunstiger bij Engeland afsteken. Van 1900 tot 1912 bedraagt de gemid delde prijsstijging te onzent een vierde der prijzen van eerstgenoemd jaar. Met een vierde zijn de loonen zeker niet verhoogd en aller minst de salarissen van ambtenaren en werk lieden in Rijks-, Provincialen Gemeentedienst. Het is dus zeer begrijpelijk, dat de orga nisaties krachtige pogingen aanwenden om tot lotsverbetering te komen. Zal het levenspeil van duizenden niet dalen, dan kan een grondige herziening hunner jaarwedden nie.t uitblijven. De inillioenen-nota. Uit de toelichtingen van den Minister van Financiën op de Staats-begrooting voor 1914 blijkt, dat de uitgaven zijn geraamd op fJ53 345 818.34, waarvan bijna 21 millioen voor buitengewone, een vermeerdering van bijna 22 millioen voor den geheelen dienst; en dat er een geraamd tekort is van 25 mil lioen. De noodige middelen wenscht de Regee ring te verkrijgen ie. uit de invoering der voorgestelde In komstenbelasting, in het aanhangige ontwerp waarvan de Minister echter eenige wijzigin gen wenscht te brengen. Tevens wenscht hij de Vermogensbelasting te wijzigen ten einde de onroerende goederen in aanmerking te brengen naar de werkelijke waarde, in stede van, gelijk thans, naar de belastbare opbrengst. Met het oog op den toestand van 's lands financiën dringt de Minister op spoedige afdoening van deze aangelegenheid aan. Bij invoering der Inkomstenbelasting op 1 Mei 1914 berekent hij een reductie van het tekort tot ongeveer 3 millioen gulden. Mocht de Inkomstenbelasting niet met genoemden datum zijn ingevoerd, dan zal bestendiging van de tijdelijke tien-opcenten-heffing op de Vermogens- en de Bedrijfsbelasting moeten worden voorgesteld. Verdere dekking van het tekort moet dan gevonden worden uit hetgeen de verhoogde accijns op het gedis tilleerd in 1914 vermoedelijk meer opbrengt dan 25 millioen, hetgeen wordt geschat op 3 millioen 6 ton 2e. door uitbreiding der progressieve hef fing in de Successiebelasting met wegneming van onregelmatigheden in het progressieve heffingstariefverder door de schenkingen en die bevoordeelingen des doods, welke thans, ,als niet uit den boedel van den over ledene verkregen, niet aan de successie belasting onderworpen zijn, aan het successie recht te onderwerpen, waardoor o. m. de uitkeeringep bij overlijden krachtens levens- verzekeringscontracten daaronder vallen. De daardoor te verkrijgen hoogere opbrengst is voorshands nog niet te bepalen. Ten slotte doet de Minister eenige mede- deelingen omtrent den stand der kas, onder aankondiging, dat binnenkort tijdelijke ver sterking der schatkist door uitgifte van schatkistpapier noodig zal zijn, hoewel er waarschijnlijk einde 1913 geen zoodanig papier in omloop zal wezen. Burgemeester en Wethouders hebben, onder dagteekening van 16 dezer, enkele wijzigingen voorgesteld in het door de Raads-commissie ontworpen en door haar 22 Juli ingediende ontwerp-Reglement van orde voor de Raads-vergaderingen. Worden deze wijzigingen aangenomen, dan zullen de Raadsleden o.a. niet meer een vaste plaats hebben, doch plaatsnemen naar de volgorde der handteckeningen op de presentie-lijst. De heer H. J. Veldhoen, nieuwbenoemd Hoofd der openbare Lagere school aan de Beekstraat, hoop i November in functie te treden. Ds. G. J. Heering, die het beroep heeft aangenomen naar de Remonstrantsche ge meente te Arnhem, heeft Zondag afscheid genomen van zijn gemeente te Dordrecht, die hem noode zag heengaan. Aan overste J. N. Ballangee is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend alsdirigee- rend paardenarts onder toekenning van pen sioen en van den titulairen rang van kolonel. Bij de inspectie van den geneeskundigen dienst der landmacht is hij vervangen door overste L. J. M. Rijnenberg, dirigeerend paardenarts 2e klasse. De oud-leerling der Hoogere Burgerschool alhier, de heer Mulder, behoort tot de jongelieden met diploma eind-examen H. B. S.( die na vergelijkend ex°men, bij beschikking van Z. Exc. den Minister van Koloniën, te Rotterdam in opleiding zullen worden ge nomen voor adspirant-verificateur bij den dienst der in- en uitvoerrechten en accijnzen in Ned. Indië. Volgens de Oorlogs-begrooting voor 1914 bestaat sedert jaren te Amersfoort een te kort aan stallingruimte van ongeveer 70 standplaatsen, terwijl ook de Rij- en hoef- smidschool zeer noodig uitbreiding behoeft en verschillende ouderdeelen van het kazer- nement voor bereden wapens dienen te wor den verbeterd. Voorts is uitbreiding van het kazernement noodig om gevolg te geven aan het voornemen het geheele eskadron ordonnansen te Amersfoort in garnizoen te brengen. De totale kosten worden geraamd op f 450 000. Dit klinkt wel ietwat anders dan dat het voornemen zou bestaan, een groot deel van het garnizoen te verplaatsen naar Soester- berg. De gouden medaille voor 36-jarigen trou wen dienst zal op 3 October op plechtige wijze worden uitgereikt aan adjudant-vaan deldrager K. J. Kerling, van de 5e infanterie brigade. De troepen, die thans deelnemen aan de groote leger-manoeuvres, worden Donder dagmiddag hier terugverwacht. Vaandrig Van Meel vertrok Zondagmid dag om 4.45 uit de vliegplaats bij Soester- berg naar Millingen, waar hij even over vijven \Hot landde. Luitenant Van Steijn vertrok gistermiddag om 2 uur naar Milligen en kwam daar aan te 2.25. Gister tegen 5 uur kwam weer een vliege nier over de stad, nu naar de richting Soes- terberg. En heden ochtend tegen half twaalf lokte alweer een vliegmachine heel wat kijkers. Het gerucht, dat hier Donderdag liep, dat een officier bij de brigade-manoeuvres een ernstig ongeval zou zijn overkomen, blijkt niet geheel onjuist te zijn. Nochtans is het geen officier uit dit garni zoen. Bij een nachtelijke oefening bij Speulde stortte het paard van een officier van ge zondheid, die daarbij een been brak en naar het Militair hospitaal te Utrecht moest wor den vervoerd. De abonnements-concerten, uitgaande van h_t concert-bureau Stoker Reddingius, zijn thans voor Amersfoort vastgesteld als volgt Vrijdag 17 October mevrouw Elly Ney Van Hoogstraten, piano, met den heer Van Hoogstraten, viool. Vrijdag 28 November Sevcik-kwartet. Dinsdag 9 December Thelmanyi, violist uit Berlijn. Woensdag 14 Januari Minny de Jonge, sopraan, Anten Verhey, piano. Maandag 9 Februari Frederic Lamond, de beroemde Beethoven-vertolker. De plaatselijke afdeeling van Toonkunst houdt Donderdag haar 80ste ledenvergadering. De afdeeling Amersfoort en omstreken van de Ned. Natuurhistorische vereeniging zal aanstaanden Maandagavond haar werk zaamheden hervatten. Het veelbelovend menu bevat onder meer een causerie over de steenen van den Amers- toortschen berg. Het hoofdnummer van het nieuwe week- programma der bioscoop aan de Langestraat is »Madeleine*, een werkelijk spannend drama uit den Fransch-Duitschen oorlog, al legt de Duitsche film er den moed der Prui sen en de lafheid en laaghartigheid der Fran- scben af en toe wel wat dik op. In een fabriek te Verneuil is een jong Duitsch ingenieur werkzaam. We zijn al in den zomer van 1870 en dus spreekt het van zelf, dat de »sale Prussien* nog wel eensin botsing komt met de werklieden, van wie vooral een meesterknecht liever lui dan moe is. De ingenieur doet een uitvinding, die den eigenaar der fabriek schatten doet verdienen. Als hij om de hand van zijn eenig kind komt, wordt hij dan ook niet afgewezen. Nauw is Madeleine verloofd of de oorlog breekt uit en de ingenieur wordt als reserve-officier opgeroepen. Hij strijdt een zwaren strijd, doch zijn geweten zegeviert en hij gaat zijn plicht doen. Madeleine verbreekt haar enga gement, vooral als een harer neven, die een heel goed oogje op haar heeft, haar mee deelt, dat de «sale Prussien* niets anders is dan een spion. Het huis van den fabrikant wordt bezet met Fransche troepen, wier kapitein óok dingt naar Madeleine's hand. »Wie mij hem levend hier brengt, zal ik mijn hand schen ken*, zegt ze. Neef en kapitein slagen er in.de patrouille waarmede de ingenieur-luitenant nabij de fabriek komt, te doen afmaken en hem le vend voor Madeleine te brengen. Sluit hem in den kelder* is al hetgeen zij kon uit brengen. Hij zal als spion worden opgehangen. Doch in den nacht komt bij Madeleine de liefde weer boven en zij bevrijdt hem. Hij weet door de Fransche voorposten te komen en zijn korps weer te bereiken. Thans wordt hij met een sterkeren troep uitgezonden om den dood der mannen van de patrouille te wreken. Weer komt hij in de woning van zijn vroegeren patroon de daarin aanwezige Fransche soldaten vluchten als kaf voor den wind doch éen hunner, die zich heeft verstopt, lost een schot op den ingenieur, dat door Madeleine, die daardoor den dood vindt, wordt opgevangen. Men ziet, dat het gegeven een zeer span nend verloop kan doen verwachten. Het bijzonder goede spel en de uitmuntende ensceneering werken daartoe ten volle mede. De Pathe-courant geeft onder meer een nieuwen vliegeniers-helm met zijn uitvind ster, een Fran<;aise, een bloemen-corso zooals men dat in de eerste jaren hier ter stede niet zal kunnen ineenzetten, een defilee van Spaansche troepen en een Zweedsch gymna- sliekfeest. Een prachtige reeks natuuropnamen in het hooge Noorden wordt vertoond onder den naam «Winterlandschappen*. Drie komische films, waarvan «Pe vogel verschrikker* wel de aardigste is, geven een goede afwisseling. Zouden er hier nog vrouwen zijn, die de zoo hoogst belangrijke tentoonstelling »De Vrouw 1813—1913* niet hebben bezocht? Voor dezen dan de herinnering, dat zij den laatst en dezer maand wordt gesloten. Door het Amersfoortsch Drankweer Comité is aan alle lotelingen een biljet toegezonden van dezen inhoud Lotelingen Het is een gewichtige dag voor u. Ge loot aan of ge loot vrij. Ge zult soldaat worden of niet. Dat beteekend veel. Sommigen uwer zullen graag de wijde wereld ingaan, eens wat zien. Hun lacht het militaire leven aan. Anderen zien met angst dea tijd tege moet, die hen scheidt van de hunnen. Ze zien er tegen op, in de kazerne gedrild te worden. Allerlei verschillende wenschen en nei-. gingen zijn er. Maar niemand bijna laat die dag koud. Waarom dan zoo'n dag op zoo dwaze wijze doorgebracht. Dat er over 't geheel niet gewerkt wordt, dat is te begrijpen misschien. Maar niet te begrijpen en te billijken is, dat de drank zoo'n rol speelt op de lotings- dagen. Als ge verdriet hebt, dan wordt dit er niet beter door. 't Zal wel erger terugkomen. Zijt ge blij, welnu, bewaar die blijdschap. Laat ze niet ondergaan in vechtpartijen of braspartijen. Waarom drinkt ge op dezen dag? Waarom Zal uw moeder u met méér pleizier zien, als ge haar een blijde tijding komt brengen en ge dronken of beneveld zijt? Zal haar smart verzacht worden, als gij, onder den invloed van sterkedrank, haar droevige boodschap brengt Wie anders, dan de verkooper heeft voor deel van uw drinken Is uw geld u gram Kunt ge het niet nuttiger gebruiken Of meent ge een man te zijn, als ge mee doet aan het drankgebruik O ja, vele mannen drinken in Nederland Maar dat zijn niet de mannen, waartegen we opzien en naar wie we ons richten. Dat zijn mannen, met wie we medelijden hebben. In 't waardig dragen en genieten van ver driet en vreugde toont zich de man niet in 't onwaardig dragen en genieten. Waarom dan zoudt ge drinken. Is het wenschelijk, uw geld te vermorsen, uw gezondheid te benadeelen, u aan dwaas heden bloot te stellen, uw ouders leed aan te doen Is dat wenschelijk. Ja, drink den Neen, drink niet op dezen dag. Nuchterheid is immer een plichtop den lotingsdag niet het minst. De Utrechtsche Leo-vereeniging van R. K. middenstanders, heeft het initiatief genomen voor een actie tegen de oneerlijke concur rentie, wegens het ontbreken in de Troon rede van eenige toezegging van het in het leven roepen van maatregelen tegen de on eerlijke concurrentie, dien onuitstaanbaren Middenstandskanker. Moge zij veel medewerking ondervinden. De Minister van Oorlog, beschikkende op twee verzoekschriften van den Bondsraad van den Nëderlandschen Coöperatieven Bond, van 21 Maart en van October 1912, houdende verzoek tot intrekking van de circulaire, waarin aan officieren en onderofficieren der landmacht verboden wordt, lid te zijn van het Bestuur eener coöperatieve vereeniging, welker Statuten haar veroorloven, haar werk zaamheden ook uit te strekken tot derden, heeft volgens »De coöperator* aan verzoeker medegedeeld, dat overeenkomstig de verzoe ken genoemde circulaire wordt ingetrokken, waardoor evenwel uiteraard de bevoegdheid van hem. Minister, niet vervalt om in elk bijzonder geval te beoordeelen, of het lidmaat schap van het Bestuur eener coöperatieve vereeniging in strijd is of komt met de be langen van den dienst.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2