Donderdag 2 October 1913. RpN A Cacao DeV^ouw Van Houten's No. 8320 63e Jaargang. Stadsnieuws. IN lQl3 iMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. frbdbriks. AMERSFOORT. Verschijnt Dttisdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft. franco per post f1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieBle- en onteigeningn- advertentiën per regel 15 cent keclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. In de Remonstrantsche kerk wordt aan staanden Zondagochtend om tien uur dus niet half tien, gelijk in vorige winters een godsdienstoefening gehouden voor jonge lieden een dienst, die tot en met Mei eiken eersten Zondag der maand zal plaatshebben. Eveneens in afwijking van voorgaande jaren zal de gewone dienst voor de gemeente plaats hebben des avonds en aanvangen om 7 uur. In beide diensten zal voorgaan ds. Hooy- kaas. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in September ingelegd bij de Rijks-post spaarbank f 49 054.52 en daaruit terugge vraagd f 41 705.68. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 18 137. Tn September werd hier uit den regen meter na slechts zes regendagen afgetapt 35.3 m.M. neerslag. Feitelijk heeft het slechts op 5 dagen ge regend, want de 7.5 m.M., den 1 September afgetapt, viel in den nacht van 31 Augustus. De grootste hoeveelheid viel den 9den, den eersten der beide feestdagen hier, namelijk 17 m.M. Den i3den viel 2.5 m.M., den i4den viel 8 m.M., den ióden viel 0.8 m.M. en den 2isten 2.5 m.M. De Dinsdagavond van 8.15 tot 9.55 onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, gehouden openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door alle leden en den waarnemend Secretaris, den heer A. R. Veenstra. De publieke tribune was geheel gevuld. De notulen der vergadering van 2 Sep tember werden als vastgesteld beschouwd. Ingekomen waren de volgende stukken Dankbetuiging van mej. C. E. Mensing voor haar benoeming tot onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school C aan genomen voor kennisgiving. Dankbetuiging van L. van Eykelenburg en L. Koenen, doodgravers der Algemeene begraafplaats, voor de hun verleeiAie ver hooging van bezoldiging— voor kennisgeving. Drie besluiten van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van Raadsbesluiten tot wij ziging van de Gemeente-begrooting, dienst 1913 voor kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten tot goed keuring van het Raadsbesluit van 22 Augus tus 1913 tot overname van W. E. J. laFèbre Appels van een gedeelte van het perceel Van Asch van Wijkstraat, hoek Smallepad voor kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten tot goed keuring van het Raadbesluit van 2 Septem ber 1913 tot aankoop van N. Vink van het perceel Krankeledenstraat no. 26 voor kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten tot goed keuring van het Raadsbesluit van 2 Septem ber 1913, tot overneming van grond aan het Havik van L. van den Berg voor ken nisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten tot goed keuring van het Raadsbesluit van 19 Juni 1913 tot vaststelling eener wijziging van het Uitbreidingsplan der Gemeente voorken- Nederlandschen Bond van Gemeente-ambte naren in zake het verhalen van pensioens bijdragen van de Gemeente-ambtenaren gedeponeerd ter Secretarie ter inzage voor de leden. Adres 'van de afdeeling Amersfoort en omstieken van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, houdende verzoek om den hoof den van scholen het onderwijs in een klasse op te dragen om advies aan Burgemees ter en Wethouders. Adres van bewoners van den Utrechtschen DRINKT ALLEEN straatweg, houdende verzoek, medewerking te verleenen, dat de eventueel aan te leggen tram van Utrecht naar Amersfoort langs hun huizen zal rijden om advies aan B. en W. Adres van bewoners der Krommestraat, houdende verzoek om betere verlichting dier straat om advies aan B. en W. Adres van de Amersfoortsche politie- schietvereeniging, houdende verzoek om toekenning van een subsidie om advies. Adres van het Bestuur der Naamlooze Vennootschap Volkshuisvesting*, waarbij de wensch wordt uitgesproken, dat de Ge meenteraad de aanvrage van de Roomsch- Katholieke bouwvereeniging »St. Bonifacius* zal afwijzen of althans, bij guntige beschik king, zal stellen de voorwaarde, dat min stens de helft der bewoners zal bestaan uit niet-Roomsch-Katholieken De Voorzitter: Art. 8, 4e lid, der Grondwet bepaalt, dat wettig bestaande lichamen aan de bevoegde macht verzoek schriften kunnen indienen, doch alleen over onderwerpen, tot hun bepaalden werkkring behoorende. Daar dit onderwerp, blijkens de Statuten der adresseerende vereeniging, niet behoort tot haar bepaalden werkkring, wordt voor gesteld het adres ter zijde te leggen. Aldus besloten z. h. st. Ingekomen waren nog Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 25 Augustus 1913 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 29 Juli 1913 tot overne ming van grond bestemd tot aanleg van een openbare straat ten Oosten van de Pieter Bothstraat, van N. V. Maatschappij tot ex ploitatie van onroerende goederen Prins Hendrik* voor kennisgeving. De Gemeente-begrooting voor het jaar 1914, vergezeld van daarmede in verband staande voorstellen van Burgemeester en Wethouders naar de afdeelingen. Het proces-verbaal der kasopneming bij den Gemeente-ontvanger voor kennis geving. De Voorzitter: Alvorens de agenda in behandeling te brengen, wil ik er aan herinneren, dat sedert de vorige vergadering met opgewektheid is gevierd het Onafhanke- lijkheidsfeest. Dat deze feesten ondanks allerlei tegen spoed zóo goed zijn mogen slagen is zeker te danken aan het hoofd-comité, de sub- comité's en de buurt-comité's. Ik meen on getwijfeld ook uit uw naam te spieken wan neer ik hen dank en warme hulde breng (instemming). Om 8.25 kwam aan de orde de agenda. 1. Benoeming van een onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school B. Benoemd mevrouw de wed. J. C. C. Rupp-Sluis, te Amersfoort met algemeene stemmen. 2. Benoeming van een leeraar in de Wis- en Natuurkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Benoemd dr. H. M. Plas, te Winschoten. 3. Benoeming van vier tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool. Herbenoemd voor Natuurkunde de heer F. Faber, voor Lijnteekenen de heeren H. J. Huurdeman, P. Nierop en H. J. Dijkstra, allen met algemeene stemmen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de Nuttige hand werken aan school F, mej. H. H. W. van Apeldoorn. Aangenomen z. d. of h. st. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ont slag aan den Rector van het Gymnasium, dr. J. H. Moll. Z. d. of h. st. met ingang van 1 Januari 1914 ontslagen op de meest eervolle wijze. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvulling van het Raadsbesluit van 22 Augustus j.l. in zake wijziging der Verordening tot heffing van leges-gelden. Aangenomen z. d. of h. st. 7. Voorstel tot vaststelling van een Huis houdelijk reglement voor de vergaderingen van den Gemeenteraad. De 52 artikelen werden aangenomen met enkele wijzigingen, voorgesteld door B. en W., welke amendementen meestal werden overgenomen door de commissie ad hoe. Niet alzoo de regeling der zitplaatsen. De commissie had voorgesteldDe leden nemen de plaatsen in volgens diensttijd, door den Voorzitter aan te wijzen. B. er. W. stelden voorDe plaats, door ieder Jid in te nemen, wordt aangewezen door het nummer, hetwelk hij, ter vergadering komende, trekt. De heer J o r i s s e n Als rapporteur der commissie (bestaande uit de heeren Gerritsen, Veis Heyn en Jorissen) zij het me vergund, den leden de aanneming van het amende ment van B. en W. te ontraden. Sedert jaren is men gewend, zitplaats te nemen naar anciënniteit en de meeste leden hechten er aan, die volgorde te behouden. De Voorzitter: B. en W. vinden beter, dat de zitplaats telkens wordt aange wezen bij loting. Het is beter, dat men af en toe eens naast een ander zit. Vooral zij die thans achteraan zitten, hebben een lange strubbeling en menige verkiezing door te maken eer zij een voorplaats kunnen nemen. Het amendement van B. en W. wordt hierop verworpen met 15 tegen 4 stemmen; die van den heer Rolandus Hagedoorn en de drie Wethouders. Het voorstel der commissie (plaats nemen volgens diensttijd) wordt aangenomen z. h. st. De commissie verzoekt ook een wijziging aan te brengen in de zitplaatsen, waardoor de sprekers niet langer met den rug naar de achter hen zittende leden en naar de pu blieke tribune staan. De Voorzitter stelde voor, een proef te nemen hetzij in de sectie-vergaderingen, hetzij in een andere bijeenkomst. Nadat het Reglement van orde in zijn ge heel was aangenomen, dankte de Voor zitter de commissie, welke het ontwierp (instemming). De heer Jorissen dankte den heer Veenstra. die de commissie in alles met raad en daad ter zijde stond (instemming). De Voorzitter: Ik stel voor, het re glement in werking te doen treden met ingang van 1 October. Aldus besloten z. d. of h. st. Adres van J. H. van Schuppen, hou dende verzoek om een deskundige Raads commissie te benoemen, ten einde zijn reke ning wegens het boren van bronnen ten dienste der waterleiding te onderzoeken. De Voorzitter: De heer Van Schup pen diende een nieuw adres in, waarin hij verzoekt, alsnog een commissie uit den Raad te benoemen. B. en W. zijn niet vijandig tegenover de benoeming eener zoodanige commissie. De heer Veis Heyn: Ik stel voor, een commissie van drie Raadsleden te be noemen en haar te machtigen, zoo noodig juridisch advies in te winnen. Aangenomen z. d. of h. st. De Voorzitter: Ik verzoek den Raad, deze commissie te benoemen. Ik acht dit om der onpartijdigheidswille beter dan dat de Voorzitter die benoemt. Worden gekozen de heeren Kroes, Van Achterbergh en Eysink. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een crediet van f 200 toe te staan, ten einde het hoog-reservoir van de waterleiding en de gebouwen van het pomp station van een bliksemafleider te voorzien. Aangenomen z. d. of h. st. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake het verleenen van een voor schot aan de R. K. bouwvereeniging »St. Bonifacius* voor den bouw van arbeiders woningen. Dit punt bracht discussie van juist een uur. Het voorstel van 29 Augustus strekt om voor den bouw van 80 arbeiderswoningen aan den Soesterweg bij de St. Henricus- kerk een rentedragend voorschot te verlee nen van ten hoogste f 178218.70, mits een even hoog bedrag door het Rijk aan de Gemeente in voorschot wordt gegeven dat de vereeniging draagt de kosten van straat- aanleg, rioleering en verharding tot een bedrag van f 7140dat de woningen worden aangesloten aan de Gemeente-waterleiding en dat de vereeniging f 1200 stort in de Gemeentekas als bijdrage in den straataanleg, rioleering en verharding van de doortrekking van den Ouden Soesterweg. De heer Gerritsen: In de vergadering van 28 Maart heeft de heer Van Achter bergh een voorstel ingediend om over te gaan tot eigen bouw van arbeiderswoningen door a. Gemeente. Ik heb daar toen tegen gestemd, omdat ik niet verwachtte, dat reeds zóo spoedig een voorstel zou worden gedaan, dat ik niet in het belang der Gemeente acht. Ik geloof niet, dat het goed is, dat een partij welke ook in sectarischen zin gaat bouwen. Ik wil gerust erkennen, dat we niet heb ben kunnen voorzien, dat we dergelijke aanvrage zouden krijgen. Het voorstel van B. en W. is volkomen juist. Zij konden niet anders handelen. Ik ben er vóór het voorschot te verleenen mits de Raad uitspreekt, dat eigen bouw van Gemeentewege niet behoort ter hand genomen te worden en stel daarom voor de volgeïide motie

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1