Dinsdag 21 October 1913. No. 8328. 63e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. Ditgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR P. J. 7HSSSRZKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels /1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTZGZtAOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Staangeld voor flessclien. Er is hier groote ontstemming gewekt door het feit dat een winkelier zoogenaamd »staangeld« vroeg voor de flesch waarin hij zijn waar verkoopt. Daar zijn er, die maar niet willen gelooven, dat een winkelier óok moet betalen voor zoo'n flesch, hetzij aan de fabriek van welke hij zijn waar jam of iets dergelijks dan wel de flesch zelf betrekt in welke hij zijn waar moet afleve ren. »Die man heeft tóch zooveel flesschen op eentje minder komt het er bij hem niet op aan* redeneert men danmaar men ver zuimt, even door te denken en na te gaan welk een reusachtig kapitaal de flesschen vertegenwoordigen, die door achteloosheid niet worden terugbezorgd aan den winkelier, die, als hij tóch zoo veel flesschen* heeft er zeker van kan zijn, dat hij er ook heel veel nooit ziet terugkeeren. Het is waarlijk niet onbillijk, dat hij voor het ten gebruike geven van zoo'n flesch zoogenaamd staangeld heftdat is den kos- tenden prijs. Wie de flesch terugbrengt, krijgt het staangeld terug. En wie haar achterhoudt en bij gelegen heid van de groote schoonmaak verkoopt aan een rommelkoopman, maakt zich straf schuldig; want zij 'tis gewoonlijk een »zij* heeft dan niet meer of minder dan diefstal, althans verduistering, gepleegd. Een spuitwater-syphon en hoeveel zou den er wel in een kelderhoekjc staan kost den mineraalwater-fabrikant f 1.25. Thans wijst weer het .Weekblad voor den handel in gedistilleerd, enz.* op het staangeld en schrijft o. a. Te Delft had een gecombineerde vergade ring plaats van de leden der vereeniging .Vergunning*, en van die der afdeeling Delft van den Bond van mineraalwater fabrikanten en bierhandelaren, onder voor zitterschap van den heer A. N. van Hoek. Door den Algemeenen voorzitter van den Ned. Bond van mineraalwater-fabrikanten, enz., den heer Van der Loos, uit Haarlem, werd de wenschelijkheid tot algemeene staangeldheffing voor flesschen besproken. Op zakelijke, onderhoudende wijze zette de heer Van der Loos uiteen, dat het plicht voor iederen bier- en mineraalwater- handelaar is, staangeld te heffen voor in bruikleen gegeven flesschen. Het verlies aan flesschen, en dus de derving van winst, is enorm en ieder die eenige maanden werkt met staangeld ziet reeds, zonder nog zijn boeken te raadplegen, dat hij aanmerkelijk minder flesschen kwijt raakt dan vroeger. Het is immers geen onrechtvaardige zaak, dat men zijn eigendom beschermt waar er door de wet in dit opzicht hoegenaamd niets gedaan wordt. Het nemen van 5 cent staangeld voor een flesch die 8 a 10 cent bij inkoop kost, bewijst ook, dat geen handelaar een voordeeltje wil putten uit de staangelden. Ook van de zijde van het groote publiek, zeide de heer Van der Loos, is zeer zeker medewerking te verwachten, wanneer eerst maar bekend is, welke toestanden er ont staan zijn. Spreker haalde toen o.a. de vol gende voorbeelden aanEen meisje komt bij een bottelaar en vraagt 2 syphons spuit water voor mevrouw A., waarvan zij den naam verzonnen heeft. Zij betaalt 20 cent, gaat om den hoek van de straat, spuit de syphons leeg en loopt' naar den lorrebaas, waar zij 45 cent voor de ledige syphons krijgt. Een kwartje versnoept zij en herhaalt met de resteerende 20 cent de truc bij een anderen bottelaar. De waarde der syphons is fi.30 per stuk. Arme bottelaar; hoeveel spuitwater moet hij verkoopen, alvorens dit verlies terug te hebben. Arm land, dat geen wetten kent om te verhindern, dat op deze wijze de oneerlijkheid wordt bevorderd. Nog een voorbeeldEen meisje loopt op zekeren morgen met 6 ledige bierflesschen naar een opkooper. Men gaat haar na en ziet, dat zij deze flesschen verkoopt voor cent. Op de vraag hoe zij aan die fles schen komt, vertelt zij, dat vader die den vorigen dag bij een caféhouder in de buurt had gehaald, dat de familie het bier had opgedronken en dat zij nu van die 12 centen een dubbeltje schoolgeld moest betalen en 2 cent mocht versnoepen. Volgens haar zeg gen, gebeurde dit wel meer en was dat ook bij anderen wel de gewoonte. Bij een opkooper te Haarlem werd in eenige maanden tijds een aanwinst in diens pakhuis geconstateerd van 48 000 bier- en kogelflesschjes. Een half jaar na de invoering van staangeld moest deze opkooper zijn .zaak* sluiten. Hij kon geen flesschen meer krijgen (althans niet onder de 5 cent en dan was er natuurlijk niets meer aan te ver dienen); hij kon dus niets meer verkoopen (omdat de bottelaars zich verbonden hadden, geen flesschen meer te koopen bij opkoopers). De man had zoo goed als uitsluitend een be staan gehad van den handel van verduisterde flesschen. Na de uiteenzetting van den heer Van der Loos werd er gelegenheid gegeven om vragen te stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Aan het eind der besprekingen circuleer de een lijst, waarop alle 23 aanwezige be langhebbenden bij het vak met hun handtee- kening verklaarden, binnenkort staangeld te zullen invoeren. De heer A. R. Veenstra, aanbevolen ter benoeming tot Gemeente-secretaris van Amersfoort, wordt tevens aanbevolen ter be noeming tot Secretaris van de Gemeente Vlaardingen. Voor benoeming tot Rector van het Gym nasium hier hebben zich 6 sollicitanten aan gemeld. Het zou intusschen best kunnen gebeuren, dat een nieuwe oproeping geschiedt. De heer A. van Duijn heeft met gunstig gevolg afgelegd het voorbereidend examen voor candidaat-Oost Indisch ambtenaar. Luitenant-kolonel D. W. de Jager, van het 5e regiment infanterie, wordt 1 Novem ber bevorderd tot kolonel en belast met het bevel over een infanterie brigade. Zie Laatste Berichten. Reserve-luitenant J. W. Verloop is over geplaatst van het 20e regiment infanterie naar het 5e regiment. Paardenarts dr. R. H. J. Gallandat Huet zal 24 dezer hier in garnizoen komen en den dienst bij de Hoefsmidschool overnemen van paardenarts F. Laméris. Luitenant J. H. Sonne, van het 5e regi ment infanterie gedetacheerd geweest bij het Oost Indisch leger, is gerepatrieerd en inge deeld bij het 4e regiment infanterie, te Lei den. Voor de plaatselijke Vereeniging voor Hooger onderwijs buiten de universiteit zal prof. dr. K. Kuiper, van de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam, vermoedelijk in December vier voordrachten houden over De poëzie van Homerus en zal prof. F. Kohlbrugge, uit Utrecht, drie avonden in Januari spreken over Tafereelen uit de ont wikkeling der menschheid. Herinnerd zij, dat ds. Jac. J. Thomson morgenavond de eerste zijner lezingen zal houden. Het hoofdnummer van het nieuwe week- programma der bioscoop aan de Langestraat is »In het land van belofte*, zeer tegen zijn heilspellenden naam in, een drama, in 3 afdeelingen nog wel, maar een, dat van be gin tot eind boeit en dat kan gerangschikt onder de blijeindende drama's. Het speelt CAC*t-0-\ grootendeels in de goudvelden van Zuid- Afrika en geeft dus alle gelegenheid tot prachtige natuurtafereelen. Van de overige drie nummers, alle comische beeldenreeksen, is .Een treurspel in een bioscoop* wel het aardigst, zoo om zijn opzet als om het uitmuntende spel. De vergrooting der zaal blijkt, nu alles weer in den gewonen doen is, een aanwinst. Den Spienhof*, zooals de Brabantsche EdelAchtbare hem een paar jaar geleden noemde, is gisteravond niet gekomen. Jammer voor hem, want bijna alle plaatsen op den eersten rang waren besprokenjam mer voor hen, die er zich al op hadden ge spitst om hem te hooren over prof. Treub en prof. Bollanden niet zeer tot genoegen van den heer Gongrijp, die met zijn bekende welwillendheid zich beijverde alleu, die plaatsen hadden besproken zelfs uit de omliggende Gemeenten een vergeefschen gang naar .Amicitia* te besparen. Vandaag of morgen zullen we wel hooren wat de aanleiding is geweest, dat Speenhoff, op wien men overigens zoo vast kan reke- 1, om 5 uur plotseling afseinde. 'tls stel lig een geldige reden. Onder voorzitting van den heer R. Win kel, uit 's-Gravenhage, werd Zondag in hotel Reichmann van tien uur tot half acht gehouden een buitengewone Algemeene vergadering van den Nationalen bond van handels- en kantoorbedienden .Mercurius*, welke werd bijgewoond door den Penning meester van het Nationaal vakverbond en door afgevaardigden van 31 der 34 afdee lingen. Slechts Alfen, Meppel en Zwolle waren niet vertegenwoordigd. De Voorzitter herinnerde in zijn openingswoord aan zekere gebeurtenis in het Bankwezen, waarbij daghelder is geble ken de noodzakelijkheid van vak-organisatie aan het krachtig vakleven in den Bond, die op 1 Juli 2440 leden telde, wier aantal inmiddels wies; aan het neutraal standpunt van den Bond, in welken alleen beroepsbe- langen gelden en die al hetgeen daar buiten staat, overwegingen van kerkdijken of poli- tieken aard, zorgvuldig buiten de Bondszaken houdt. De vergadering staat ditmaal in het teeken van het verzekeringswezen. De Bond bezit reeds een Ondersteuningsfonds, dat overeen kapitaal van f20 000 beschikt, een Werk loosheidsfonds, dat, ofschoon het in zijn 3-jarig bestaan ruim f 7000 uitkeerde, reeds een goede f 10 000 bezit, en een Plaatsings bureel. Daaraan wil de Bond heden toevoegen een Ziekenfonds en een Weersta ndskas. Hier door wordt het weerstandsvermogen der leden en dus van den Bond weer aanzienlijk ver sterkt. Spr. wees ook op den buitengewoon bloeienden staat van het Herstellingsoord, dat over een f 20 000 beschikt. Vóór de pauze, welke van 12.45 tot '-45 duurde, was aan de orde de Begrooting voor 1914, welke ten slotte ongewijzigd werd aangenomen, met dank aan den Penning meester, den heer F. G. Mastenbroek, te Leiden. Zij heeft in ontvangst en uitgaaf fn 927, met een sluitpost van f 17. De boven genoemde Bondsinstellingen worden alle af zonderlijk beheerd. Slechts de hoofdzaken uit de soms zeer wijdloopige discussiën vinden hier een plaats. De Voorzitter, die tot het laatste oogenblik de drukbezochte en zeer vermoeiende ver gadering met krachtige hand leidde, mocht er in slagen alle voorstellen van het Bonds- bestuur ongewijzigd aangenomen te zien meestal met 58 tegen 13 stemmen zelfs toen een lid van het Bondsbestuur vóór een der amendementen pleitte, doch alras bleek minder geoutilleerd te zijn dan zijn mede leden van het Dagelijksch Bestuur. Zoo werd de bijdrage van het Onder steuningsfonds behouden op f 0.50, die voor het Herstellingsoord op f o.to en die voor het Neutraal vakverbond op f 0.15 per lid, terwijl f 500 werd bestemd als eerste inlage voor de Weerstandskas. Na de pauze volgden niet minder belang rijke zaken Het Reglement van 1908 voor het Fonds tot verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid werd herzien en onder meer in overeenstemming gebracht met de sedert zijn instelling opgerichte Gemeente lijke werkloozenfondsen. Bepaald werd, dat de premie bedraagt f 1fa of f 3 per jaar naar gelang van het salaris en dat de uit- keering zal beloopen f 0.50, f 1.00 of f 1.50 per week naar mate van de klasse in welke men zich verzekert. Deze herziening vorderde bijna drie uren. Ruim een uur werd gediscussieerd over de instelling van een Fonds tot verzekering bij ziekte en het reglement daarvoor. Zoo spoedig mogelijk nadat een reserve is gevormd, zal het fonds uitkeeren, vermoe delijk reeds met ingang van 1 Januari 1915. De vorming van een Weerstandskas en het daarvoor ontworpen reglement vroegen slechts een kwartier discussie. Hierna kwam aan de orde de herziening der Bondsstatuten, mede noodig door het toe voegen van nieuwe uitstellingen aan den Bond. Hierbij werd onder meer ter sprake ge bracht het toelaten van winkelpersoneel als lid. De afdeelingen zelve zullen ten deze be slissen immers in kleine plaatsen, waar de arbeidsverdeeling nog niet zóo ver kan voort gezet, komt het voor, dat een employé ach tereenvolgens winkelbediende, kantoorbe diende en reiziger is, soms ook wel gelijk tijdig vooral in zulke gevallen is het hoogst moeilijk, een scheiding te maken. Velen betreurden het, dat de Bondsverga deringen sceeds op een Zondag worden ge houden. De Voorzitter: Ik betreur het, dat zij steeds op een Zondag moeten gehou den. De Bond is er trotsch op, dat hij on der zijn leden zeer geloovige mannen telt, die evenwel met het Bondsbestuur de abso lute onmogelijkheid inzien, dat op een ande ren dag wordt vergaderd. Dat het niet mo gelijk is, op een werkdag te vergaderen, is nog zeer onlangs gebleken hier, te Amers foort zelf, waar een Christelijke zusteror ganisatie een Bondsdag had uitgeschreven, doch zij, door de veel te geringe opkomst, het slechts kon brengen tot een gezellige wandeling. Wij zitten vervolgde spr. hier waar lijk niet in overmatig langen arbeidsdag voor ons genoegen en óok niet-om anderen eens recht onaangenaam te zijn, doch omdat de omstandigheden het niet anders toelaten. Zondagsheiliging laat ook ons in geenen deele onverschillig. We kunnen niet anders, al wilden we allen nog zoo graag (applaus). Laat dit spontaan applaus het bewijs zijn, dat wij anderer gevoelens wenschen te eer biedigen (applaus). Dat we het beginsel zijn

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1