Ingezonden. toegedaan, blijkt óok uit het bij deze wijzi ging voorgestelde, dat we zullen trachten Tweeden Paaschdag of Hemelvaartsdag te vergaderen. Als plaats voor de volgende Bondsverga dering werd aangewezen Utrecht. Om het vergevorderde uur werden uitge steld de besprekingen over de beginselver klaring en het program van actie. Bij de nu volgende rondvraag werd dank gebracht aan de afdc-eling Amersfoort, de jongste Bondstelg, die als gastvrouw zeer goed haar plichten heeft vervuld. Ter sprake werden nog gebracht de po gingen om te geraken tot den vrijen Zater dagmiddag, en het Nationaal congres voor Zondagsrust, dat in 1914 zal worden ge houden. Den Voorzitter werd onder daverend applaus en hoerah-geroep hulde gebracht voor zijn eminente en krachtige leiding. De heer Winkel wentelde die hulde af op de verga lering, die getoond heeft het goede te willen en vertrouwen te stellen in het Bondsbestuur. De werkzaamheden van dezen langen dag, besloot spr., gaven weer een aolieden steun aan het Bondsgebouw doordien zij aan de organisatie toevoegden twee nieuwe instel lingen van groote beteekenis. Naar binnen is de Bond hecht en sterk en kan hij en kunnen dus ook zijn leden menig stootje verdragennaar buiten kan hij óok ver sterkt, als alle leden er meewerken, dat zij, die nog buiten den Bond staan, toetreden als lid, tot heil van den stand, tot heil van de organisatie. Vermelding verdient ook, dat Haarlem een dame had afgevaardigd. Wel een zeer gelukkige keuze. Indien zij iets in 't midden bracht, dan was dit steeds kort en zakelijk en toen zij, tegen 6 uur, heel handigjes had aangedrongen op beperking der breedspra kigheid, had zij het succes, dat de sluizen der welsprekendheid aanstonds op een kiertje werden gezet. Onnoodig te zeggen, dat de gemeenschap pelijke maaltijd alle eer werd aangedaan. Ook de technische ambtenaren der H. IJ. S. M. zuilen zich* vereenigen in een vak bond. De kerf bal wedstrijd, hier Zondag gespeeld tusschen 12 spelleiders uit Amsterdam en een 12-tal leden van >Ajax« eindigde met een 9-2 overwinning voor de Amsterdam mers. Het tweede elftal van Quick werd door Voorwaarts te Utrecht geslagen met 0-5. H. V. C. leed te Zwolle een 1-2 neder laag tegen Z. A. C, De wedstrijd tusschen haar twee elftal en het derde van D. O. S., uit Utrecht, welke hier zou worden gehouden ging niet door. De voetbalclub Het Vijfde werd te Arn hem door Prins Hendrik geklopt met 1-7. Half Utrecht staat op stelten door de aan wezigheid van Hagenbeck's wereldberoemde verzameling van roofdieren. Het geheele Vreeburg wordt ingenomen door het com plex tenten, waarvan de grootste 45 bij 45 Meter beslaat. Een leerschool voor allen, die zich thans moeten behelpen met de minder dan wel meer gelukte plaatjes in een leerboek voor Natuurlijke historie. Dieren van alle wereldstreken in prachtige exemplaren. Een personeel van 200 man. Een reu zen-onderneming aan welke een be zoek te brengen overwaard en een herinne ring voor heel het leven is. Men zie de advertentie in dit nummer. Blijkens advertentie in dit nummer zijn de feestavonden, welke de Chr. jongelingen- vereeniging Psalm 119 9 deze week in >De Arend< geeft, «kik toegankelijk voor niet- leden. Herinnerd zij, dat de N. V. »Tooneelver- eeniging*, onder directie van Herman Heijer- mans, hedenavond in »Amïcitiac geeft het keurige blijspel Liefdesduel*, morgenavond »Vriend Frits*, met Louis Bouwmeester in de superbe rol van den rabbijn, en Donder dagavond Allerzielen*. Vrijdagavond komen daar Solser Hesse met Jacques Sluijters en Jules Boesnach. Aan de gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 8 wagens met 7200 pond kaas. De prijs liep van 29 tot 31V2 cent. De handel was vlug. Een paar opkoopers waren de boeren te gemoet gegaan, zeggend, dat de heele Hof vol spellen en kramen stond en er dus geen markt was. De boeren geloofden dat, laadden hun waar af en ontdekten later, dat ze weer eens bij den neus waren genomen. Een voerman, die gistertjiiddag op den Utrechtscheweg een met steenen beladen kar over een zijner voeten kreeg, werd de eerste hulp verleend in het Rijks-opvoedingsgesticht. Nadat dr. Gronemai. hem verder had ver bonden, werd hij per politie-brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Door de politie zijn hier aangehouden een jongen, die te Naarden thuis bleek te behoo- ren en een gesignaleerde, die nog drie dagen tegoed had. Aan het hoofd-burciu van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen twee gouden broches en een bonten boa, op het kermisterrein gevonden. Willen de menschen dan niet leeren Hier loopen weer zoogenaamde linnen- kooplui rond. En de dames koopen van hen, in plaats van bij gevestigde winkeliers ter stede. Te laat bemerken zij, dat ze weer gru welijke koopjes* snapten. F.en zóo oude truc moest nu toch werke lijk niet meer kunnen worden toegepast. Wie nog in het Politie-blad staat gesigna leerd, speelt toch hoog spel als hij onderda* komt vragen bij de politie. Desgelijks een jongeman, die gisteravond zich aanmeldde. Gul werd hem het verzochte nachtverblijf verleendmaar toen hij van ochtend wilde vertrekken, werd hem beleefd door den kamerheer van dienst meegedeeld, dat hij nog voor drie maanden in 't krijt stond. Glad vergeten, natuurlijk. 't Gekste was, dat hij niet eens erg er mee was ingenomen, dat de politie zoo attent was, 't hem even te herinneren. Hij zeide althans geen woord van dank. In plaats van hier verder kermis te kun nen houden, zit hij nu tot na Nieuwjaar in gesloten te Utrecht. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gister den sigarenmaker die in den nacht van 11 September hier een schoenmaker ernstig met een mes in het gelaat verwondde, tot 4 maanden gevangenisstraf. Die straf is er zeker op gericht om het messentrekken af te leeren. De eisch was 3 maanden. De wijze leert het meest van de dwazen rondom hem. TTlt den Omtrek. De visscherij-vereeniging «De Volharding* te Bunschoten heeft besloten, niet te prqtes- teeren tegen de droogmaking der Zuiderzee, doch te trachten een schadevergoeding te verkrijgen. De Rijks-straatweg van Amersfoort naar Amsterdam wordt bij en door Eemnes met anderhalven Meter verbreed. Een verbetering waarnaar reeds lang werd uitgezien. Evenals vorige jaren zal ook dezen win ter het meerendeel der winkels te Soest des avonds om 9 uur worden gesloten, met uit zondering van 14 dagen vóór St. Nicolaas, 8 dagen vóór Kerstmis en op de Zaterdag avonden, vallende vóór algemeen erkende of R. K. feestdagen. Tevens stuurt men aan op algemeene Zon dagssluiting. De schouwburg te Utrecht zal worden verbouwd, een mooieren gevel en doelmati ger uitgangen krijger,, terwijl een afzonder lijke bergplaats wordt gebouwd voor décors en requisiten. De ingenieur Charles Tellier, die, doorzijn uitvindingen op het gebied der kunstmatige afkoeling, de verzorging van Europa met vleesch uit overzeesche gewesten mogelijk heeft gemaakt en daardoor een groote om wenteling op het gebied der voeding teweeg heeft gebracht, is Zondag op 85-jarigen ou derdom te Parijs overleden. Ook deze man, wiens uitvindingen van zoo groot practisch nut zijn en zoo velen rijkdom hebben gebracht, is doodarm ge storven. Toen bekend raakte in welke treurige om standigheden de verdienstelijke uitvinder ver keerde, is inderhaast door Maatschappijen en particulieren, die hun voorspoed voorname lijk aan hem te danken hebben, een som bijeengebracht, die strekken moest om hem te ontlasten van de nijpendste zorgen. Hij overleed echter vóór hem dit geld ter hand kon worden gesteld. Straks richt men een standbeeld voor hem op. VOETBAL. Alweer uitgelezen voetbalweer, den Iaat- sten Zondag. H. V. C. ging naar Zwolle doch moest het tegen de Z. A. C. met 1—2 afleggen. Vóór de rust is het spel verdeeld en komen beide doelen beurtelings in gevaar; gedoelpunt wordt er echter niet. Na de thee is Z. A. C. de aanvallende vereeniging en wordt het Amersfoortsche net dan ook 2 maal doorboord toch moet ook de Zwolsche doelman éen keer visschen. Quick ontving op Birkhoven Herakles, uit Almeloo. De Amersfoorters verschijnen als volgt: doel: Smit, achter: Keetell en Warnaer, midden Hendriks, Van Rhijn en Ittman, en vóórJentinck, de Bruyn, Mingels, Brasser en Böhm. Het begin is voor de Almeloo'ers't duurt dan ook niet zoo heel lang of de centervoor der blauwwitten weet Smit te passeeren. Dan is 't met Herakles echter uit, het verband in de voorhoede is en blijft zoek, zoodat de roode verdediging haar totaal in bedwang heeft. Ook in den Quick-aanval wil het niet. Toch wordt de stand op 1—1 gebracht. Na de hervatting wordt er slechts op de Almeloosche speelhelft gevoetbald. Het sa menspel in de voorhoede der onzen gaat nu wel, doch het schieten is erbarmelijk treurig; vooral de linksbinnen verknoeit kans op kans. Echter dient gezegd te worden, dat ook meermalen godin Fortuna de Almeloo'ers een handje helpt. Een oogenblik denkt ieder Quick te zien scoren als Mingels door de geheele verde diging heen is en nog slechts den doel wachter vóór zich heeftdoor een flinke duw in den rug wordt hem echter het schie ten belet. De scheidsrechter verzuimde Quick een strafschop toe te kennen. Het einde brengt dus een gelijk spel. De Almeloosche heeren kunnen met dezen uitslag ruim tevreden zijneen kleine over winning van Quick had beter de verhouding weer gegeven. Bij Quick was de verdediging in orde; de voorhoede was echter, met uitzondering van Jentinck en Mingels, slecht. De heeren mogen zich weieens op schieten gaan toe leggen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Den artsen hot monopolie Geachte Redactie, Naar aanleiding van de gedachten wisseling over het onderwerp »Den artsen het mono polie* wenschte ik op het volgende de aan dacht te vestigen. Er moge uit blijken, dat de officieele wetenschap allerminst steeds vijandig gestaan heeft tegenover de occulte krachten*. Toen in 1S80 een leerstoel voor het on derwijs in het menschelijk magnetisme aan de universiteit te New-York werd gesticht, deelde prof. J. R. Buchanan in het »Relig. Philos Journal* mede, dat dit niet de eerste maal was, dat aan hoogescholen dit belang rijk onderwerp in behandeling werd gebracht, want dat hijzelf in 1846 de magnetische therapie onderwees te Cincinnati, niet zon der aanmerkelijken tegenstand; sedert 1877 behandelde deze geleerde dit vak als onder deel der anthropologic in het Electrisch medisch college van New-York. In 1897 waren er ernstige plannen tot op richting in Duitscbland van een hoogeschool voor magnetisme, welk [plan in gezagheb bende kringen instemming vond. (Zie »Me- taphysische Rundschau* Jan. en Februari 1897). Te Parijs hield prof. Janet, opvolger van prof. Charcot, aan de Salpértrière een serie lezingen over het magnetisme, in de zelfde Sorbonne-universiteit, die vroeger het magne tisme voor charlatanerie verklaarde en Mesmer verdreef Reeds dr. Baptista van Hellmont (1577 1644) voor wien men in 1888 te Brussel een standbeeld heeft opgericht, schreef over magnetische geneeswijzeevenzoo dr. William Maxwel (1679); in Duitschland de prof. dr. J. Ennemoscr (1787—1851), dr. K. A. von Eschmayer (17681850), dr. med, C. H. Pfaff te Kiel, dr. Passavant te Frank fort, dr. G. Jager te Stuttgart. Prof. Wolfart had te Berlijn een magneti sche kliniek zijn genezing van den theoloog Schleiermacher door magnetisme is bekend. Dr. Jahr, te Genève, en dr. Thiriat, ver loskundige, passen het toe, terwijl de hoog leeraren Kieser, Eschenmayer en Nasse te Bonn van 1817 tot 1823 in 12 declen het »Archiv fiir Magnetismus* uitgaven. In Nederland werd het magnetisme reeds toegepast door de hoogleeraren F. van der Dreggen te Amsterdam (1826), G. Bakker te Groningen (1814), J. A. Uilkcqs te Gro ningen (1814) en B. F. Suerman te Utrecht (1816) en door de doktoren dr. D. Meylink te Deventer, dr. A. Nun.an te Hoogczand, dr. II. G. Becht, dr. A. Hoek en dr. Rijke i te 's-Gravenhage. i Ten slotte zou ik nog willen wijzen op het feit, dat in 1908 de arts H. W. van Malssen aan de universiteit te Rochester promoveerde tot doctor in het magnetisme, op proefschrift: »De invloed van alcohol en nicotine op het I menschelijk magnetisme*, uit welken titel reeds blijkt hoe deze krachten kunnen worden j bedorven en hoe alleen van de toepassing t der reine kracht genezing kan verwacht I worden. I Met dank voor de opneming Uw dw. 1 N. Geachte Redactie, Tot mijn spijt heb ik het begin niet gelezen over de kwestieartsen-monopoliemaar hetgeen ik in uw blad daaromtrent las, brengt mij in herinnering mogelijk werd deze kant al besproken een gesprek met een medisch professor, waaruit het volgende: »Ze (sommige aanstaande artsen) hebben dan een redelijk examen afgelegdhet is voldoende en we moeten de bul geven; maar vraag, wat ze van het vak begrijpen absoluut niets »en dan kunnen ze aan het doodmaken beginnen* viel mevrouw professor in. Het gezelschap lachte, maar de professor beaamde het»dat is zoo* Daargelaten, of de Staat het recht heeft, zóo aanmatigend voogdij uit te oefenen over de gezondheid der individuen, waar hijzelf in zijn organisatie en regelingen zoo vaak ziekte bevordert een denksommetje voor het publiek vraagt men, welk recht heeft j hij, de ongeschoolde krachten te weren, wan neer hij in zijn waarborg zoo weinig het kaf van het koren weet te scheiden. Het wil mij lijken, dat het criterium voor arts verkeerd is gesteld in een quantum weten. Het gaat er om, dat een arts gene zingen tot stand kan brengen.cn aan iecj,er, die hiervan afdoende bewijzen levert ge schoold of niet-geschoold behoort de be voegdheid tot de praktijk verleend te worden. Zij deze materie moeilijk te regelen, de Staat, die wenscht te waken voor de gezondheid der individuen, mag geen regeling besten digen, waarbij vernielingen plaats hebben onder zijn sanctie. Mogen de ongeschoolde krachten opkomen als paddestoelen en opgroeien als woudreu zen, overschaduwend de geschoolde krachten, die hun kennen en kunnen op zóo stuitende wijze verkrijgen. Dat is de hartelijke wensch van Menigen LEEK. De zaak is, dunkt ons, thans voldoende van weerskanten bekeken, zoodat we verdere stukken hierover vooralsnog niet opnemen. Te meer niet nu prof. G. van Rijnberk in het »Ned. tijdschrift voor geneeskunde* deze quaestie gaat bespreken in eeri reeks artikelen. Het slot van zijn eerste artikel over Allemanskunst* luidt Neemt eens bijvoorbeeld de rechterlijke macht. Van deze kan met zekerheid gezegd worden, dat, afgezien van dieven en moorde naars, vele verstandige burgers meenen, dat die beter kon ingericht zijn. Kan men niet bijna alle argumenten, c'oor de drie heeren tegen de officieele genees kunst aangevoerd, ook hier gebruiken Wie durft beweren, dat alleen de officieel tot rechtspraak bevoegden in staat zijn, »recht« te spreken Integendeelzelfs rechtsge leerden erkennen, dat de rechtspraak vaak met het »recht der werkelijkheid* in strijd is. De vonnissen der rechtbanken zijn niet zelden een gruwel voor het rechtsgevoel van den leek. Bovendienwie kan verzekeren, dat bijv. de statistiek der misdaden in Neder land niet verbeteren zou, indien rechter Lynch geregeld zitting nam in onze rechtscolleges Vrijheid van rechtspraak te vragen tegen het monopolie der beroepsrechters, kan dus ten minste even billijk schijnen, als vrijheid der kwakzalvers tegen »artsenmonopolie«. Men zal mij hier kunnen tegenwerpen uit het feit, dat ook elders, bijv. in de brand- blussching, in de rechtspraak, het optimum desideratum niet is bereikt, mag men niet concludeeren, dat in de uitoefening der ge neeskunst eventueel aanwezige misverhou dingen niet verbeterd mogen worden. Integen deel, ook de misstanden bijv. bij de recht spraak bestaande, worden door bevoegde personen wel degelijk onder oogen genomen, en verbetering is hier volstrekt niet uitge sloten. Zeker. Maar wanneer men zal gaan ver beteren, brandweer of rechterlijke macht, zal men dit dan doen door bijv. brandbluscb- bidders bij de brandweer in te lijven Zal men de reorganisatie der brandweer aan letterkundigen, die der rechtspraak bij voor keur aan ingenieurs opdragen, zonder de be trokken functionarissen te hooren, omdat de toepassing der eventueel nieuw in te voeren methoden «gelegen zijn buiten hun vak gebied* Al deze voorbeelden hinken, zal men zeg gen. Zeker. Maar in de kern is er toch zeer groote overeenkomst in de denkbeeldige requesten tegen mogelijk bestaande tekort komingen van de brandweer, de rechters en de advocaten, en het verzoekschrift in zake de vrije uitoefening der geneeskunst. Ja, leest men de geschriften van de voorstanders der kwakzalvers, dan winnen mijn adressan ten het in logica. En in elk gevalals er iets te reorganiseeren valt in Nederland, laten dan de heeren rechtsgeleerden liefst met hun eigen standje beginnen. Ik durf be weren, dat daar nog heel wat te verbeteren valt, dat voor de groote meerderheid van ons volk dringender noodig schijnt dan de reorganisatie der kwakzalverij.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2