Zaterdag 25 October 1913. No. 8330. 63e jaargang. BIJBLAD. Uitgave van de Naamlooze Yennootschap „De Amersloortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFD-REDACTEUR F. J. FRSD3RZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagavondAbonnement per 3 maanden ft. franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieCle- en onteigenings- advertentifin per regel 15 cent Reolames 1—5 regels f i.aj. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTBQRAOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nnmmer behoort een KENNI8GEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag den 28 October aanstaande, des namiddags te half twee ure. Amersfoort, 24 Ocloter 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien* een schreven van den heer Kolonel militie-commissaris in de Provincie Utrecht, dd. 20 October 1913, no. 135 en art. 96 der Militie- wet (Staatsblad 1912, no. 21), Brengt ter kennis van de verlofgangers dezer Gemeente le. van de Kaa, Arend Jacobse der lichting 1909, behoorende tot de 2e Com pagnie Wielrijders, en 2e. Dietiker, Coenraad, der lichting 1910, behoorende tot het 16e Re giment Infanterie, dat zij op Woensdag den 5den November 1913, des voormiddags te 11 uur, in het Militair logement (Lange Nieuwstraat) te Utrecht, ge kleed in uniform en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hun by vertrek met groot verlof medegegeven, van hun zakboekjes en verlofpassen, ter na-inspectie voor gemelden heer militie-commiBsaris moeten geschijnen. De aandacht van gemelde verlofgangers wordt gevestigd op art. 97 der Militiewet (Staatsblad 1912, no. 21) waarbij is bepaald, dat de verlof gangers, die niet overeenkomstig art. 94 der ge melde wet voor den militie-commissaris ver schijnen, in werkelijken dienst worden geroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden gehouden. Amersfoort, 21 October 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter openbare kennis, dat b\j hun be sluit van heden aan R. UBELS en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van een gasmotor van 11 P. K. tot het drijven van een dynamo ter opwekking van electrischen stroom, voor het geven van bioscoop-voorstellingen iD het perceel Lange- straat no. 129, bij het kadaster bekend in sec tie E no. 3884. Amersfoort, 21 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, loco-Secr. Het plan-Krook. In de jongste vergadering van Handel en Nijverheid* bracht haar Voorzitter, de heer L. J. Krook, met een enkel woord ter sprake een plan, door hem aanhangig ge maakt bij het te Middelburg gehouden 10de Middenstands-congres, dat hij als afge vaardigde der vereeniging bijwoonde. Na te hebben herinnerd aan de requesten, door H. N. in Februari gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal en aan den Minister van Oorlog over het nadeel, dat de onderfficieren-vereeniging «Ons Be lang* de neringdoende middenstanders in het geheele land tracht aan de doen, en na te hebben gewezen op de coöperatieve ver- bruiks-vereeniging »Óns Voordeel* van H. IJ. S. M.-personeel, zeide de heer Krook op dat congres: Bovendien heeft een gedeelte van onze leden geducht te lijden onder de zooge naamde vertrusting van de sleenkolen- en de petroleum-branche. Hoe dikwijls wordt door een der leden bij de rondvraag gezegd, dat hij gaarne zou zien, dat de Regeering wat meer deed voor den middenstand, hetgeen zij wel doet voor den arbeidenden stand, om de eenvoudige reden, dat deze sinds jaar en dag is georga niseerd en dus veel hechter is dan de mid denstand, die maar al te zeer vergeet, dat in vereeniging kracht ligt, dat eendracht macht maakt en dat de eenling ondergaat in den strijd om het bestaan. Ook wij, middenstanders, moeten meer en meer en zonder éen uitzondering worden doordrongen van den eisch des tijds, die ons van alle kanten toeroeptVereenigt U. Eerst din zullen wij met succes het hoofd kunnen bieden aan al die soorten cöopera- ties, die met het zuivere begrip coöperatie niets anders gemeen hebben dan den naam. Nog slechts weinige oogenblikken resten ons vóór onze terugkeer naar onze respec tieve woonplaatsen, waar wij eerlang, als afgevaardigde naar dit congres, aan onze vereenigingen den uitslag van de 1 ode jaar vergadering moeten bekend maken. Allicht rijst de vraag: hebben deze bijeen komsten wel dat nut afgeworpen, het doel, dat men voor oogen had den middenstand te helpen, te steunen en naar voren te bren gen wel nader gebracht Ik meen. mijnheer de Voorzitter, nu deze 10de jaarvergadering straks door u zal wor den gesloten, te mogen constateeren, dat die vraag zonder aarzeling toestemmend mag worden beantwoord. In deze tien jaren is heel wat tot stand gebracht en daarvoor mogen wij het Hoofdbestuur en in zonder heid zijn eminenten Voorzitter en den hoog gewaardeerden dr. Nouwens oprecht dank baar zijn. Ooch te gelijk dringt de vraag naar voren is reeds voldaan aan alle nooden van den middenstand Het antwoord is natuurlijk ontkennend doch den korten tijd in aanmerking geno men, is er reden te over om onze organisa tie te loven en dankbaar gestemd te zijn voor den ontzaglijken en moeitevollen arbeid van ons Bondsbestuur. Ik denk hierbij aan onze besprekingen over snel goedkoop recht en de wijze waar op langs den weg van het recht kleine vor deringen op snelle en goedkoope wijze kun nen geïncasseerd. Willen wij echter onzen Nationalen mid denstandsbond tot sneller en grooter bloei brengen dan is het onze plicht, ons kranig Hoofdbestuur krachtdadig bij te staanniet door mooie woorden alleen, doch ook door daden en wel in de eerste plaats door een financieel offer te brengen ten einde het trust-gevaar des te beter te kunnen weer streven. Daardoor zal tevens een zeer groot aan tal winkeliers en klein-nijveren in de gele genheid worden gesteld om hun onafhanke lijkheid te behouden. Om echter tot betere resultaten te komen, stelt Amersfoort voor. tot uitvoering te brengen hetgeen dr. Kuijper nu tien jaar geleden op het Middenstands-congres te Rotterdam adviseerde: steekt eerst zelf de handen uit de mouwen eerst d&n kan en zal de landsregeering u helpen. Wijzelf moeten een coöperatieve organisa tie stichten in onzen middenstandsbond. Bij algemeene deelneming van den geheelen georganiseerden handeldrijvenden en indus- trieelen middenstand kan die organisatie reeds binnen vijf jaar zijn tot stand gebracht Om tot zulk een reusachtige organisatie te komen, moeten wij in 't klein beginnen en kunnen wij een voorbeeld nemen juist aan dé vereeniging in welke velen onzer te Amersfoort en in nog 15 andere Gemeenten in den lande zulk een geduchte mededing ster hebben, namelijk de onderofficiers-ver- eeniging »Ons Belang*, die het groote kapi taal, waarover zij thans beschikt, heeft ver kregen doordien ieder lid twee cent per dag stortte in een algemeene kas.De vereeniging die het kapitaal bijeenbracht, was de Mili taire wederkeerige waarborg-maatschappij «Onderlinge voorzorg*, die na verloop van tCéu CAC4U0- slechts luttel jaren reeds f 153 000 had ge plaatst bij de Nederlandsche Bank die boven dien aan een groot aantal weduwen een be drag van f200 heeft kunnen uitkeeren. Zóo moeten wij óok doen. Wij moeten allen zonder onderscheid j'/a cent per dag of 25 cent per week storten dan is het bedrag per 1000 leden reeds f 13 000 per jaar, hetgeen bij algemeene instem ming en deelneming van alle middenstan ders in vijf iaar tijds reeds een kapitaal van 3 tot 6 millioen zou worden, met rente be rekend naar 3pCt. Met dit kapitaal, dat reeds na tien jaar meer dan verdubbeld is, zouJen wij reeds bij het vijfde jaar tot de spoorweg-maatschap pijen kunnen zeggen terstond ophouden met de zoogenaamde coöperatie van uw personeel, waardoor vele middenstanders op zoo schro melijke wijze worden benadeeld. Bovendien zouden wij niet ieder oogenblik behoeven aan te hooren, dat de vrachtprij zen zijn verhoogd of dat het beatelloon is opge slagen en dat allerlei tijdroovende maatregelen zijn voorgeschreven. Ook voor den midden stander is tijd,-geld. Op de derde plaats zouden wij aan de spoorweg-maatschappijen kunnen meedeelen, indien zij ons beleefd en gemotiveerd ver zoek weigerden om de coöperatie te doen ophouden en om de vrachtprijzen niet op te voeren doch een kleinigheid te verlagen, dat wijzelven terstond een vrachtauto-dienst zouden invoeren, bijvoorbeeld in iedere Provincie, waardoor alle goederen, zonder bijkomende kosten van bestellen, goedkoopcr en oneindig vlugger zouden worden besteld, zonder overlading als anderszins. De zoogenaamde kapitalisten, die thans ten onrechte de spoorwegen in handen heb ben welke het eigendom moesten zijn van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand zouden dan wel nlei meer zoo'n hoogen toon aanslaan en wat minder onbeleefd antwoorden op de verzoeken, die aan hun Maatschappijen worden gericht, en zouden niet langer de stations, en vooral de los- en laadplaatsen, bouwen waar het hun goed dunkt (zie slechts naar Amersfoort) Geen enkele plaatselijke vereeniging, of zij heeft reeds meermalen ondervonden, dat al haar billijke verzoeken aan de spoor weg-maatschappijen eenvoudigweg niet wor den ingewilligd, Ook zouden wij en dit is wel het voornaamste met zoo'n kapitaal voor onze leden zeiven zeer groot nut kunnen stichten door die leden, welke niet in het bezit zijn van een eigen winkelhuis, werk plaats of magazijn, aan zoo'n eigendom te helpen. Maar dan ook helpen in werkelijk heid; niet tegen 5, doch tegen 3% pCt., hetgeen op de eerste plaats een voordeel zou geven van meer dan 25 pCt,, waardoor zoo'n winkelhuis of werkplaats geen f 40 doch slechts f 30, of een perceeltje van i 12 slechts f 9 per week zou doen. Men zou dan óok niet zier gebeuren, het geen thans wel geschiedt, namelijk, dat zoo'n winkelier op straat komt te staan, hetzij door verkoop van zijn pand, hetzij door verbou wing tegelijk met andere perceelen, hetzij door niet te qualificeercn praktijken van een trust, die den man, die haar in don weg zit, er uit wil hebben. lederen oppasaenden huurder van een winkelhuis of werkplaats die tevens lid is van een der afdeellngen van den Nationalen middenstandsbond, moet onze Bond het recht waarborgen, zijn zaken te kunnen voortzetten. Wij moeten door vereende krachten alle winkeliers en alle nijveren, die daaraan be hoefte hebbon en lid zijn van voornoemde combinatie, in de gelegenheid stellen, op zeer eenvoudige en tevens billijke wijze eige naar te kunnen worden van het perceel.dat thans door hem tegen veelal te hoogen huurprijs wordt bewoond. Hierdoor zouden wij voorkomen, dat een lid van onze organisatie bedankteboven dien zou een groot aantal middenstanders, die nu nog buiten onze beweging staan, zich bij ons aansluiten, evenals dit bij «Onder linge Voorzorg* is geschied toen de zooge naamd kat-uit-den-boom-kijkers bemerkten, dat die vereeniging kapitaalkrachtig werd en in 'alle garnizoenen de militairen zich haast ten lid van die vereeniging te worden. Met dit schoone cn sprekende voorbeeld voor oogen zou ik u, geachte vergadering, willon voorstellen, nog boden, ja staande dit congres, over te gaan tot de oprichting der door mij bedoelde vereeniging. Geeft allen, gij dio hier tegenwoordig zijt, een schoon voorbeeld door terstond 23 cent of een gulden (dat is dus éen week of vier weken contributie) af te dragen aan een commissie, door deze vergading of zoo noodig door het Hoofdbestuur aan te wijzen. In de volgende Bondsvergadering zal men dan van onzen Voorzitter, dien we niet mis sen willen, niet hooren, dat hij in 1914 wenscht af te treden. In tegendeel zal hij met nieuwon moed do teugels van het bewind vaster klommen als hij ziet, dat alle afdeellngen het Hoofdbe stuur willen steunen en er gloed en vuur uitgaat van die afdeellngen, wier ledental zien aanmerkelijk zal uitbreiden. Komt, mijne heeren, wie wil zitting nemen in do voorloopigo commissie en wie wil met mij op dezen oogenblik een schoon voorbeeld geven door voorloepig éen of drie of zes maanden contributie te storten Wie volgt mij Al beginnen we allen met éen enkelen gulden dat is dus voor 4 weken contri butie dan is er vast een bogin. Mijnheer de Voorzitter, uit mijn beschou wingen moet U ontegenzeglijk zijn geble ken. dat naar mijn stolligo overtuiging de kracht van den Middenstandsbond ligt in do handen der middenstanders zeiven. Naar mijn vaste overtuiging kunnen wij op dit oogenblik niet beter doen dan allen, zonder een enkele uitzondering, ons te ver binden om 3'/a cent per dag bij te dragen éen sigaar per dag minder te rooken, mijne heeren ten einde deze coöpera tieve organisatie zoo spoedig mogelijk in onzen Bond op te richten. I.et wel op, geachte vergadering, wij zei ven hebben dan de handen uit do mouwen gestoken. Al zou ons Bondsbestuur alles willen doen, dat maar ecnigszins kan worden gedaan, dan is er toch een grens aan zijn kunnen. Wij allen behooren er toe mee te werken om, onder leiding van ons Hoofdbestuur, onzen Bond krachtig en groot te maken en de krachtigste factor wii zien het aan de arbeiders-organisaties is het vormen van een flinke kas. Weldra komt het plan in uitvoerige be spreking in «Handel cn Nijverheid*. De middenstanders doen goed, er reeds over te denken en hun gedachten uit te wisselen.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1