BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws. Laatste Berichten. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 25 OCT. 1913. De thans in werking getreden Wet van den 2ien Juli 1913 tot wijziging en aanvul ling van de Burgerlijke Pensioenwet heeft, door het daaruit doen vervallen van de ar tikelen 24, 25 en 26, een einde gemaakt aan het stelsel van korting op pensioen wegens bijkomende verdiensten of wel van algehee- len stilstand van het pensioen wanneer het bedrag daarvan gelijk was aan het traktement of dit overtrof. Het gevolg daarvan is, dat een gepension- neerde, die weer in bezoldigden Staatsdienst terugkeert, naast zijn wedde als Staatsambte naar zijn volle pensioen blijft genieten. De afschaffing van de vroegere pensioen korting berust op de overweging, dat het ongerechtvaardigd is, den ambtenaar-gepen- sionneerde een deel van het wettelijk ver diend pensioen te onthouden, omdat hij uit de Staatskas een salaris ontvangt, waarop hij recht heeft als belooning voor de dien sten, die hij als ambtenaar den Staat be wijst. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de lich ting der Nationale militie van het jaar 1914 zal bedragen 25 830 man waarvan 500 voor den dienst ter zee worden bestemd. Het aandeel voor de Provincie Utrecht is 1192 man. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap heeft een adres gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken. Ten zeerste betreurt het daarin, dat in de Troonrede elke aankondiging van een voor genomen wijziging van de Wet op het La ger onderwijs werd gemist en het derhalve niet in de bedoeling der Regeering schijnt te liggen, de door het Genootschap zoo hoog begeerde verbeteringen a. een afdoende regeling van de salariee- ring der onderwijzers; b. een wijziging van art. 21 der Wet op het Lager onderwijs, waardoor ook aan de niet-hoofden invloed zou worden gegeven in de regeling der schoolzaken c. uitbreiding en verscherping der Leer plichtwet d. verbetering van de opleiding der on derwijzers e. een reorganisatie van het schoolwezen, waardoor het onderwijs zou worden Rijks zaak in deze regeeringsperiode aanhangig te maken. In zonderheid betreurt het Hoofdbestuur dit ten opzichte van het eerste punt. Het is van meening, dat een herziening der onder wijzers-salarissen, niet het minst voor de onderwijzers, die op het platteland en in de kleine steden werkzaam zijn, in hooge mate urgent is. Het Hoofdbestuur veroorlooft zich den wensch uit te spreken, dat het den Minister moge behagen, zijn invloed aan te wenden, dat wetsvoorstellen aanhangig worden ge maakt, door welke aan de reeds lang be slaande en tot nu toe onvervuld gebleven wenschen der onderwijzers wordt tegemoet gekomen. Het »Ned. Landbouw-weekblad* heeft ons artikel over de kaasmarkt hier ter ste^e bijna in zijn geheel overgenomen. Het blad wordt toegezonden aan alle leden van het utr. Landbouw Genootschap. Dat zij de waarschuwingén nu ook ter harte nemen. Dr. E. Kruisinga is andermaal benoemd tot lid der commissie voor de akte-examens Engelsche taal. Deze examina worden afgenomen in No vember en December. De heer M. van Lingen hoopt 15 Novem ber den dag te herdenken waarop hij 2,5 jaar geleden werd benoemd cot Hoofd der R. K. Jongensscholen aan de Breestaat, De heer W. C. de Blécourt, sedert 1 Octo ber 1912 onderwijzer aan de Jongensschool, Heerenstraat, staat op de voordracht ter benoeming tot onderwijzer aan de Mulo- school te Veendam. De heer J. L. Bouwer, uit Maarsen, leeraar aan den Tuinbouw-cursus hier, is benoemd tot leeraar in de tuinbouwvakken aan de Nieuwe meisjes-huishoudschool te Amsterdam. De heer H. Donkersloot heeft zich genoopt gezien, wegens ongesteldheid zijner echtge- noote tegen 1 Februari ontslag te vragen als binnenvader van het Burger Weeshuis. Allerzielen* ging Donderdagavond weer voor een stampvolle zaal. Louis van Gasteren heeft zich op hoogst verdienstelijke wijze gekweten van het zware emplooi van den pastoor Nansen. Bij verge lijking met Van der Horst, die in 1905 of 1906 de zelfde rol hier vervulde, zou alleen sprake kunnen zijn van diens ander geluid en zijn steeds zeer kalm en scherp gearticu leerd spreken. Rita werd thans vertolkt door mevrouw Julia Cuijpers, die weer alles had gemaakt van haar zoo heel moeilijke rol, doch die heeft nagelaten, zich te kleeden voor die rol van arme visschersvrouw, die neervalt voor de deur der pastorie nu ze bij haar inmid dels overleden schoonmoeder geen onderdak vindt. Het kostuum naar den laatsten smaak was bepaald hinderlijk. Mevrouw Ranucci—Beekman gaf een pracht-vertolking van de liefdezuster, wier gemoed zoo dikwijls wordt gekwetst door de wereldsche Rita, die nu eens de zuster overlaadt met liefkoozingen om haar einde loos geduld, dan weer haar op 't gevoeligst treft en hindert. Hesje van Rijk, wel wat jong voor een ancilla, Marie Faassen, als voedster van Rita's kind, en Van Staalduijnen, als dokter waren eveneens heel goed. Voortreflijk waren Brandenburg als de strenge pastoor Bronk en Johan Schmidt, zoowel als Wethouder Van Dalen, met zijn telkens herhaald >da's vast*, als in zijn zoo moeilijk emplooi als vader, toen hij den dood van zijn kindje moest vernemen. Jaap van de Poll, als koster Langebier, was een type, vooral in de scènetjes met de huishoudster en met den globe. De geheel uitverkochte zaal was bij tijden diep onder den indruk van deze veelbe sproken Heijermans-tragedie. Voor de pauze stond gisteravond de weer geheel uitverkochte zaal van »Amicitia* in het teeken van huiselijken twistaltijd op het tooneel, waar nu het Ensemble Solser en Hesse optrad. 't Begon al in »Een groote sul*, een aar dige klucht, die echter ontzaglijk goed spel vereischt om zóo tot haar recht te kunnen komen als Mary Beekman, de heer Jacques Sluyters en zijn vrouw, de typisch Amster- damsche dienstbode, dit wisten te bewerk stelligen. 't Eindigde in »Kimmel komt thee drinken*. Arme Kimmel (de heer Soler) die van zoo'n koude kermis thuis kwam, er zijn visite-pak bij inschoot en nu ja, een mensch mag niet toegeven aan zijn drift, vooral niet als hij uit theeslaan gaat op kostelijke wijze zijn woede koeide aan het theeblad, dat met kopjes en schoteltjes en al de lucht inging. Vooral om deze echt Fransche klucht zijn tranen gelachen; ook weer door het vlotte spel. Solser en Hesse gaven »het vrijbiljet*, Solser als ouvreuse, met de kostelijke pa rodie op Royaards en enkele tooneelsterren uit de oude school; »Dat motje nog eris doen*, >Je hebt geen idee van Amsterdam* en »Een vervelende last*. Daar kwam geen eind aan het terugroepen. Als de zaal haar zin had gekregen, zou ook Jules Boesnach, de piano-humorist, nog aan het spelen, zingen en dansen zijn. Voor de armen, 't Raadsel, Marie en 't viertal, de Song and dance sloegen geweldig in, zóo zelfs, dat in Woud-idylle de halve zaal luid keels meewerkte. Na de zeer lange pauze deed Sluyters zich bewonderen als ongelooflijk snel trans formatie acteur. Een echte Dolle Vrijdagavond, waarop men nog eens ouderwetsch heeft gelachen. Het nieuwe programma van ue bioscoop »De Arend* begint met een kijkje te geven door een deel van het land waar in andere zomers als die van dit jaar de champagne groeit. De bioscoop-courant bevat weer menige aardige actualiteit. Het gele gevaar, een Lux-film, doet zien hoe een moderne stad in rep en roer kan gebracht door een paar minder moderne Chineezen en een bengel, die hun staarten aan elkaar knoopt. Arthème, de komiek der Eclipse-maatschap pij, speelt ditmaal den alleronhandigsten visscher, die zóo veel pech heeft, dat hij de vischsport voorgoed vaarwel zegt. Dat een jongmensch, om de aangebedene zijns harten, te naderen, zich vermomt ab kamermeisje kan zoo in 't algemeen niet door den beugel. De Vitagraphe echter maakt het geval vergeeflijk, omdat het jonge- mensch een gewaanden lord, die echter een allergevaarlijkste spitsboef is, ontmaskert en met zijn handlanger doet arresteeren. Uit »Het toovermatje* blijkt, hoe een goede daad niet steeds wordt beloond. Het matje, door een Arabier geschonken aan een jongmensch die hem het leven redde, heeft de eigenschap dat ieder, die er op stapt, verdwijnt. De veelal in het buitenland, natuurlijkwij Hollanders zijn niet zóo goedkoop-geestig verguisde schoonmoe der, de berenleiders, de dienstboden, alletl bemerken de wondere kracht van het matje, doch óok de jonge vrouw van den begiftigde. En als deze den Arabier smeekt, hem zijn vrouw terug te geven, keeren allen terug en volgt de niet zeer zachte afrekening. »Een moeilijke dienstorder* zou kunnen spelen in den jongsten Italiaansch-Afrikaan- schen oorlog en doet zien hoe een paar in dreigend gevaar hun kalmte bewarende militairen een overmachtigen en bloeddorst! gen vijand weten' te verschalken. Het groote nummer is »De dochter van den detective*. Deze, valschelijk van een moord op zijn huisheer beschuldigd, wordt door zijn dochter in zijn eer hersteld, die den waren dader weet aan te wijzen. Hij vindt zijn straf bij den woedenden auto-rit om te ontkomen aan den politie, die hem dicht op de hielen zit. In de koloniehuizen van het Centraal-ge- nootschap voor kinder-herstellings- en vacan- tie-kolonies werden in het afgeloopen seizoen verpleegd 1926 kinderen. Voor 561 van dezen oordeelden de verschil lende kolonie-artsen een verlengd verblijf van ten minste twee maanden noodzakelijk. Wegens geldgebrek der afdeelingen kon echter slechts aan 123 een langere verpleging worden toegestaan. Bovendien werden in het Tehuis te Nunspeet, dat meer als herstellingsoord is ingericht en bestemd is voor zwakkere kinderen, van 1 Mei tot heden 90 kinderen opgenomen en in de najaarsverpleging op Zwartendijk, te Egmond aan Zee, 30 kin deren. Totaal werden dus tot heden opgenomen 2046 kinderen. Het nieuwe koloniehuis, het Rivierhuis, te De Steeg, heeft 5 groepen van 70 kinderen gehuisvest en uitnemend voldaan. Plannen zijn in bewerking voor den bouw van een Herstellingsoord te Nunspeet, waar kinderen met zwaardere aandoeningen een voor ieder kind individueel te bepalen verple- gingsduur zullen verblijven. Bij dit gebouw zullen een afzonderlijk ziekenhuisje en een schoollokaal behooren. De grond, ter grootte van 15 Hectare, is reeds aangekocht. Het is de bedoeling, het gebouw te doen zetten zoodra de gelden bijeen zijn. Denkt om uw zilverpapier, flesschen-cap- sules, enz. De heer A. B. van der Klein, Arnhemscheweg 66, wil ze gaarne laten halenneemt het ook w, zóo ir ontvangst. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, Lan- gestraat 118 bij de Kamperbinnenpoort. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten over vijven, die van de overige voertuigen op 't laatst vijf minuten na half zes zijn aange stoken. Een oude stratenmaker, die op een voer zand meereed, had gister het ongeluk, daar op den Leusderweg af te vallen en een been te breken. Dr. Kamerling legde een noodverband en deed den patiünt naar het Ziekenhuis brengen. Een bewoner van den Hof werd gister in het gelaat getroffen door een kogeltje waar mee middels windbuksen in een spelletje tegenover zijn huis wordt geschoten. 't Bleef gelukkig bij den hevigen schrik. De vroeger zoo beruchte Dolle Vrijdag heeft ook dit jaar een zeer kalm verloop gehad. Ernstige vechtpartijen hadden niet plaats. De drankbestrijdings-vereenigingen hebben succes van hun vermaningen. Slechts vier beschonkenen moesten tijdelijk afgezonderd. Hopen we, dat ook vanavond het pas ontvangen weekloon niet wordt verbrast. Gisterochtend kreeg de politie bericht, dat van de zijde van Soest een half dozijn wa gens met Zigeuners in aantocht was en bijna gelijktijdig, dat vier wagens uit Soester- berg waren vertrokken naar hier. Beide karavanen, behoorend tot den troep die te Woerden zoo hevig heeft gevochten, werden nog intijdp gekeerd en onder ge leide buiten de Gemeente gebracht en over gegeven aan Rijks-politie. Op den Utrechtscheweg werd gister door de politie bij »Rustoord« een onbeheerd rij wiel gevonden. Even nadat het aan het bureau was gede poneerd, vernam de politie, dat ook bij Spa kenburg een rijwiel was gevonden. Weidra bleek, dat de twee karretjes te Utrecht zijn gehuurd. Een rechercheur kwam ze halen en nam ze mee terug. De justitie zal wel afrekenen met de jon gelui, die meenden een middeltje bedacht te hebben om eens heel goedkoop naar Amers foort te kunnen reizen. Best mogelijk, dat de reis hun heel duur zal komen. De gebroeders D., die den adjunct-inspec teur van polite Verschoor in de Van Marum- straat te Haarlem aanvielen, met een mes staken, hem gummistok en sabel afnamen en pas op de vlucht gingen toen de politieman met zijn revolver een der aanvallers in den arm schoot, zijn door de Rechtbank te Haar lem veroordeeld de hoofddader tot een jaar en de twee anderen tot 4 en 3 maan den gevangenisstraf. De eisch was twee jaar en drie maanden. Tracht onmisbaar te zijn, doch beeldt u nooit in, dat ge het zijt. TT it den Omtrek. De nieuwe Ambachtsschool te Hilversum is Donderdagmiddag in gebruik genomen. Een officieele opening moest door verschil lende omstandigheden achterwege blijven. Van de 140 leerlingen, die zich uit Hilver sum en omliggende plaatsen aanmeldden, zijn er nu ruim 70 geplaatst, van wie 10 kosteloos onderwijs ontvangen. Als een bewijs hoe hoog noodig de Am bachtsschool is, kan dienen, dat nu reeds blijkt, dat binnen afzienbaren tijd uitbreiding van de inrichting, welke toch al zeer ruim is, noodig zal zijn. Van den beginne af is met dat denkbeeld echter rekening gehouden. De Militaire gymnastiekschool te Utrecht zal aanstaanden Woensdag door den Minis ter van Oorlog worden geopend. In Gardeners chronicle* wordt al een hoogst eenvoudig middel aangeraden om eieren maanden lang versch te houden. Eenvoudig door ze te bewaren in water, zonder eenige toevoeging. Het doet er niet toe of ze een week dan wel zes maanden in het water liggen ze blijven goed, zoowel de eerste als de laatste, 't Is of ze pas gelegd zijn. Eieren, die in kalkwater werden bewaard, kunnen alleen gebruikt voor de keuken. Eieren, in een groote flesch of een flinke kuip gewoon water bewaard, hebben in 't geheel geen bijsmaak. Men kan ze zoowel bij 't ontbijt als geklutst gebruiken, 't Is licht te probeeren. Burgemeester er "othouders stellen den Raad voor met ingang van 1 Juni 1914 te ontbinden de overeenkomst, 28 Januari 1903 aangegaan met het Bestuur der vereeniging Ambachts school voor Amersfoort en omstreken* mits zij het restant ad f 10 800 der hypothecaire leening dan betaalt, van haar voor f 16 000 te koopen het ge bouw der Ambachtsschool met conciërge woning, die f 37 000 hebben gekost, aan haar in erfpacht af te staan een ter rein aan den Leusderweg tegenover de Infan- terie-kazerne tegen een canon van 4'/2 pCt. van de koopwaarde, gesteld op f 3.50 per M2, en aan haar, zoo noodig, onder hypothe cair verband te leenen f 130 000, af te lossen in 50 jaren door middel eener annuïteit van 'Va pCt., een en ander tot het bouwen eener nieuwe Ambachtsschool en eventueel later een Mid delbare Technische school. Het schoolgebouw is te klein geworden bijbouw op het terrein is niet mogelijk, ten zij het »Werkhuis< aan zijn bestemming wordt ontrokken, terwijl dan nog tal van gebreken niet kunnen weggenomen. B. en W. meenen dat het huidige school gebouw kan ingericht voor bureaux ten be hoeve van Secretarie, Publieke werken, enz. Het Rijk heeft bereids f 6300 aan subsidie voor 1914 uitgetrokken op de Staats-be- grooting en als nu ook de Provincie haar subsidie verhoogt dan kan het onderwijs ge heel ingericht naar het plan, in de jongste ledenvergadering ontvouwd. Daardoor zal onder meer de Burgera vond- school, zoo niet geheel, dan toch voor het grootste gedeelte haar reden van bestaan verliezen. Van de 139 leerlingen dier school behooren er 95 tot de Ambachtschool, die, komt het geheele plan tot uitvoer, voortaan ook in de Ambachtsschool het onderwijs zullen krijgen, dat zij thans in de Burger avondschool genieten. Van de Burgeravond school blijven nog slechts 32 leerlingen over, omdat stellig 8 hunner naar de Ambachts school zullen gaan. Het onderwijzend perso neel wordt bij opheffing der school op wachtgeld gesteld. B. en W. meenen, dat het offer, door de Gemeente gebracht aan het vakonderwijs, ten goede zal komen aan de bevolking in breede lagen en zullen te zijner tijd nadere voorstellen doen en omtrent de verbouwing der Ambachtsschool en de daaraan te geven bestemming. De voorstellen omtrent de uitbreidings werken aan de gasfabriek zullen een halve ton vorderen en omvatten de vernieuwing der inrichting tot bereiding van zwavelzure ammoniak, welke totaal is versleten (f 7000) het aanbrengen eener electrischsche trans port-inrichting der kolen, enz. (f .5 000). Voor den verbouw van magazijnen en kanto ren werd 27 Mei en 29 Juli reeds f 14 700 toegestaan, terwijl voor meubelen en toe zicht nog noodig zal zijn f 2800. Voor ver-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5