Donderdag 30 October 1913. bijblad. No. 8332. 63e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFD-REDACTEUR P. J. 7BSDSRZZS. AMERSFOORT. Bij dit nummer behoort een Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post ƒ1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers xo cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZOHTEGZUCHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVING EN. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Rekening der Provinciale inkomsten en uit gaven over het dienstjaar 1911, bekrachtigd bij Koninklijk besluit van 3 October 1913, no. 51, en de Begrooting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1914, goedgekeurd bjj Koninklijk besluit van 4 October 1913, no. 55, ingevolge artikel 100 der Provinciale wet algemeen verkrijgbaar zgn gesteld ter Provinciale griffie van Utrecht, elk tegen betaling van f 0.40 per exemplaar. Utrecht, 21 October 1913. De Gedeputeerde Staten voornoemd, P. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. De Burgemeestor van Amersfoort brengt, ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens schrijven van den heer Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht van 24 October 1913, 4de afdeeling, no. 154G, in de Gemeente Jaarsveld een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 29 October 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. In de Remonstrantsche kerk wordt aan staanden Zondagochtend om 10 uur weer een godsdienstoefening gehouden voor jon gelieden, terwijl de gewone dienst voor de gemeente zal plaats hebben des avonds te 7 uur. »Und sich dennoch nocht übergessen*. De menu was anders geweldig groot, veer tig gangen, waarbij een dozijn pieces de résistance. Geen wonder, dat halverwege werd gepauzeerd en aan 't eind men naar zijn sigaar verlangde. Men begon klokke half twee. Om 1.40 kwam aan de orde de Agenda. 1. Benoeming van een onderwijzeres aan school C. Benoemd mej. C. E. Mensing, te Amers foort, met algemeene stemmen. 2. Benoeming van een Regent van het Burger Weeshuis. Benoemd de heer J. W. C. Bloem met 15 stemmen, tegen 1 op den heer J. W. Mid delburg. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houder tot verlenging van het ziekteverlof van den onderwijzer aan de openbare Lagere school G, den heer J. Hilke. Z. d. of b. st. verlengd tot 1 September 1914. 4. Voorstel tot verlenging der tijdelijke aanstelling van den heer T. Kielstra als leeraar aan het Gymnasium. Aangehouden omdat nog niet alle advie zen zijn ingekomen. 5. Ingebruikgeving lokaal Tuinbouw-ver- eeniging in het z. g. Werkhuis*. Aangenomen z. d. of h. st. 6. Voorstel tot ingebruikgeving school lokaal aan het Utrechtsch Genootschap voor landbouw en kruidkunde. Als voren 7. Voorstel tot aankoop van grond aan den Kalkweg, tot verbreeding van dien weg, van de stichting »Saint Louis* voor 50 cent per M2. De heer Van Achterbergh: Ik wil een kleine wijziging voorstellen. Ik kan me heel goed vereenigen met het voorstel, doch alleen dan, wanneer het beluit tot aankoop van den grond te Leusden van 22 April is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. De heer Jorrissen: Heeft de heer Van Achterbergh er zich van overtuigd, dat de verkooper daarmee genoegen neemt? De heer Van Achterbergh: Wie heeft bij koop iets te zeggen Die betalen moet. Het is een bestaande weg, die de Ge meente moet behouden, doch niet behoeft te verbreeden. Door verbreeding zal hij een mooie weg wordendoch wat heeft de Ge meente daaraan als het andere besluit niet wordt goedgekeurd. De Voorzitter; Ik heb te eenen male een andere meening. De gelegenheid wordt ons thans geboden voor matigen prijs. Voor ons is het al veel waard als de Gemeente zeggenschap heeftzij staat dan sterk om een eventueel lateren eigenaar te dwingen. Zou de heer Van Achterbergh het voor zijn verantwoording durven nemen als wij daar niets te zeggen hebben? De heer Van Achterbergh: Het achterliggende gedeelte is Gemeente Leus den en juist daarom zie ik het belang er niet van in, den weg te verbreeden. Ik neem het gerust voor mijn verantwoording. Het voorstel-Van Achterbergh wordt hierop verworpen met 13 tegen 3 stemmen. De heer Houbaer komt ter vergade ring. 8. Voorstel onbewoonbaar verklaring per ceel D. A. Stöver. In commissie worden benoemd de heeren Tromp, Kroes en Van Achterbergh, die rap port zullen uitbrengen, dat in een volgende vergadering wordt behandeld. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woningen Wolkerstraat nos 7, 9, 11 en 13. 10. Idem woningen Wolkerstraat 5 en 15. 11. Vaststelling jaarwedde en pensioens grondslagen leeraren Hoogere Burgerschool, Burgeravondschool en Gymnasium. 12. Wijziging dagen en uren houden der Kaasmarkt. 13. Verzoek om vrijstelling van de ver plichting tot oprichting eener Burgerdag school. 14. Wegneming beplanting Bloklandstraat en restitueeren betaalde kosten daarvoor, ad f5. 15. Rooien boomen aan den Utrechtsche- weg. Alle aangenomen z. d. of h. st. 16. Voorstel-Burgemeester en Wethou ders tot uitvoering van verschillende vernieu- wings- en uitbreidingswerken aan de Gas fabriek en het aangaan in verband daar mede van een tijdelijke leening van f 50 000. De heer Van Achterbergh:Ik neem aan, dat de voorstellen noodzakelijk zijn en zal dus vóorstemmen. Ik heb getracht, in lichtingen te krijgen, doch de ambtenaar weigerde mij die te geven en de Wethouder heeft mij bevestigd, dat die ambtenaar cor rect handelde. Ik vraag me echter af of in ij jaar de inrichting tot bereiding van zwavelzuren am moniak geheel versleten kan zijn. Ik wil tevens wijzen op een eigenaardig heid, namelijk, dat we weer kregen teeke- ningen van Klönne, te Dortmund, en var. Wispelvveij, te Zwolle. Er zal dus kennelijk geen openbare aanbesteding worden gehou den en daarvan vrees ik nadeel voor de Gemeente. Voor de vernieuwing zal ik alleen stem men als een openbare aanbesteding wordt gehouden. Ik zou nog willen vragen of de uitbrei ding van het aantal automatische lantaarn aanstekers geen nadeel brengt voor de zoo genaamd doode leidingen. De heer Van Duinen, Wethouder der bedrijvenNiet iedere fabriek heeft gege vens; slechts enkele vervaardigen deze toe stellen. We weten, dat we van Klönne steeds goed werk ontvingen. Ik zou niet gaarne overgaan tot een openbare aanbesteding. De ammoniak-inrichting is totaal versleten. De heer Van Achterbergh: Ja, dat ziet men ook wel aan 't licht. Wet Kouder Van Duinen: Reeds verleden® jaar heeft de Directeur om ver nieuwing gevraagd. De aanvraag daarvoor is uitgesteld tot nu. De Directeur durft de verantwoordelijkheid niet langer dragen. De drukstoot-apparaten voor de nachtlei dingen zullen voortaan geen moeite meer opleveren voor de aangeslotenen. De heer Van Achterbergh: Het verwondert me, dat de Wethouder het sys teem van onderhandsche gunning nog wenscht door te voeren. Wat het beteekent, hebben we pas nog leeren kennen door het geval- Van Schuppen, waar we nu eens goed uit gesprongen zijn. Wij hebben hebben een verantwoordelijk Directeur. Welnu hij make teekening en bestek en houde openbare aanbesteding. De heer Gerritsen: Ik wil beginnen met te zeggen, dat ik niet wist, dat deze belangrijke zaak in de Gas-commissie is be sproken. We zijn niet afhankelijk van Klönne. Ik heb me er al jaren aan geëergerd, dat Klönne als 't ware onze fabriek exploiteert. Ik vind het niet goed, dat de verantwoorde lijkheid wordt overgedragen op Klönne. De heer Veis Hevn: In de laatste vergadering der Gas-commissie, welke de heer Gerritsen door uitstedigheid niet kon bijwonen, is niet gesproken over Klönne. Mij is de zaak eveneens totaal onbekend. De heer Van Achterbergh: Zijn naam staat op de teekening. Wethouder Van Duinen: Groote fabrieken hebben een veel duurdere inrich ting; die van de capaciteit als de onze heb ben ze nog niet. De verantwoordelijkheid van den Directeur is gedekt en ik weet juist niet of dit kan geschieden door openbare aanbesteding. Aan onderhandsche aanbeste ding zijn vele voordeelen verbonden. De heer E y s i n k In het voorjaar heeft de Directeur in onze commissie een voorstel gedaan. Een opdracht is niet gegeven; aller minst aan Klönne. Ik stel voor, de stukken terug te zenden aan de Gas-commissie. De Voorzitter: Het betreft slechts :n crediet. De Raad kan nog altijd beslissen eer het tot uitvoering komt. De heer Van Achterbergh: Detee- keningen zijn van Klönne en Wispelweij, maar niet van den verantwoordelijken Direc teur. Het is dus iets contra de Gemeente Amersfoort. Het gaat om f 30000 en daar over is al met die menschen gesproken. Ik blijf er bij, dat openbare mededinging voordeeliger is. De Voorzitter: Over de publieke aanbesteding zullen B. en W. zich beraden. De heer Veis Heyn: Ik constateer tot mijn leedwezen, dat de commissie weer niet op de hoogte werd gebracht. Ik meen, dat zij de aangewezene is. De heer Van Achterbergh: Precies. De commissie moet de leiding hebben en niet de Directeur. De heer Houbaer: Onze notulen wijzen 't uit. De heer Gerritsen: Ik heb geen stuk gezien. De heer Oosterveen: Ik stel voor terugzending naar B. en W. en volledige behandeling door de Gas-commissie. De heer Gerritsen: Zeer zeker had de commissie in 't voorjaar geen zin om nog weer groote uitgaven te doen. Nu dit systeem werd ontvouwd, waaraan minder kosten zijn verbonden, heeft zij gezegd, mee te willen gaan. We hebben op een teekening gezien hoe 't zou worden, doch dat was geen teeke- Klönne of een andere fabriek. Ik wil hier openlijk verklaren, dat telkens dingen gebeuren waarvan we niets wisten. Als dat zoo doorgaat, neem ik ontslag uit de commissie. De gal loopt me over. Het spijt me, dat de Wethouder ons niet voldoende op de hoogte heeft gehouden, We zitten hier toch niet om alleen maar geld te voteeren. Precies het zelfde hebben we nu pas ge had met Van Schuppen, waar wij, dank zij de commissie, zonder kleerscheuren zijn afgekomen. De heer J o r i s s e nIk geloof toch De Voorzitter: Gaat het over het voorstel-Oosterveen? De heer Jorissen: De heer Van Achterbergh beroept zich op teekeningen. Wel meer worden teekeningen gevraagd, doch daarin ligt toch niet opgesloten, dat Klönne ook de leverantie krijgt. De heer Kroes: Ik geef in overweging, het voorstel terug te nemen. De Voorzitter: B. en W. zijn dit juist overeen gekomen. De heer Rolandus Hagedoorn komt ter vergadering. 17. Advies der Commissie, belast met het onderzoek der zaak van J. H. van Schup pen. De Voorzitter: Namens den Raad breng ik dank aan de commissie (Instem ming). 18. Vaststelling 4e en 5e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet-

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1