bijblad Atrsfoortsclie Courant van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN DONDERDAG 30 OCT. 1913. 186. Muziek-verveenigingen. De Voorzitter: De Amersfoortsche Muziek-vereeniging verzoekt haar subsidie van f 200 te brengen op f 300. B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken. Aldus besloten z. h. st. 150. Leeszalen. De heer Van Achterbergh: Even als verleden jaar zal ik stemmen tegen de f 500 voor de R.K. leeszaal. De heer Van der Wal: Ik zal vóór dat subsidie stemmen, doch wensch mijn stem te motiveeren. Er is voldoende gelegenheid in de Open bare leeszaal om te studeeren, doch de Roomsche overheid verbiedt het bezoek daar van. Daarom moeten de Roomschen in de gelegenheid worden gesteld om te lezen en te studeeren, waardoor de lust tot nadenken wordt gewekt en men zich zal losmaken van de kwellende banden der dogma's. En daar om zal ik stemmen vóór het subsidie aan de R. K. leeszaal. De Voorzitter: Ik hoop, dat we niet zullen terugkeeren in beschouwingen over het goed recht van de R. K. leeszalen; ik hoop, dat de heeren niet zullen ingaan op het ge sprokene. De heer Jorissen: Ik sluit mij daarbij volkomen aan. Op zoo'n rimram en onzin antwoord ik niet. De heer Kroes: De heer Van der Wal heeft ons Roomsch-Katholieken zóo belee- digd, dat het mij te min is om er op in te gaan. Het subsidie blijft behouden met op éen na algemeene stemmen die van den heer Van Achterbergh. 193. Schoolarts. De heer Oosteryeen: Ik meen, dat de post van f2250 voor een schoolarts dit jaar nog niet behoeft gevoteerd. De heer Gerritsen: Daarvoor is tien jaar gearbeid. De schooarts is noodig voor de kinderen der minder bevoorrechten, van het volk. Laat het ons toch niet weer uit stellen. De heer Jorissen: Een schoolarts is voor alle standen. De Voorzitter: Ik zou 't ook be treuren als de post werd afgevoerd. Hij staat eigenlijk reeds op de Begrooting van verle den jaar. Er is gesproken van opgewekte verwach tingen. Welnu dit is een verwachting, die B. en W. koesteren. Zij zijn trouwens reeds in correspondentie met de schoolbesturen. De heer Kroes: Hoe luiden de ant woorden De Voorzitter: Ik heb ze niet bij de hand en nog niet alle ontvangen. De post wordt gehandhaafd. 215. Eem-verbetering. De heer E y sin k, bijna onverstaanbaar, herinnert aan het antwoord van B. en W. op de afdeelingsverslagen, echter zonder het in een der afdeelingen te börde gebrachte te weerspreken, doet uitkomen dat reeds vele jaren, laatstelijk sinds 1909 dit vraagstuk de aandacht heeft van den Raad en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die beide ter plaatse een onderzoek instelden, en doet uitkomen hoe urgent zij is in het belang van den handel en de nijverheid. De Voorzitter: Het advies van den Inspecteur van het loodswezen naar aanlei ding van het adres der vereeniging Schut te vaer» is ingekomen. Het vraagstuk heeft de volle aandacht van B. en W. De heer E y s i n k Dan zal ik geen na der voorstel doen. Er moet beter vaarwater komen tusschen de hoofden en er moeten meer betrouwbare ducdalven komen. Ik hoop, dat B, en W. spoedig een voorstel zullen doen. 243. Utrechtscheweg. De heer E y s i n k Ik zou willen wijzen op het stukje van den Arnhemscheweg vóór -Kinderzorg», dat hol ligt en steeds vol modder staat, tot grooten last voor de men- schen en de vele schoolkinderen. De Voorzitter: B. en W. zullen Let tegenstemmen omdat het bedrijf geen f 19 000 kan opleveren. De Voorzitter: In de rekening kan desnoods af- en overgeschreven. De heer Van Achterbergh: Ik wil geacht worden, tegen te stemmen. De post «Onvoorzien» wordt voorloopig vastgesteld op f 2696.495 behoudens cor rectie. Aan de orde is het voorstel omtrent het Waaggebouw. De heer Van Achterbergh: Tot mijn verwondering is öok hierover de be- drijfs-commissie niet gehoord. Het betreft een uitgaaf voor de Gemeente per jaar. Zal het zelfde band over 6 jaar weer voor den zelfden prijs te huur zijn Ik meen, dat het lokaal voor den keurings dienst en dat voor de brandweer kunnen ondergebracht in de Ambachtschool, hetgeen besparing geeft wegens huur van het pak huis aan het Zand en in het totaal f600. De Voorzitter: Een der groote voor deden is, dat we weder de vrije beschikking krijgen over het Waaggebouw, dat zeer cen traal en zeer gunstig ligt voor den keurings dienst. De heer Van Achterbergh: Is ër reeds een berekening gemaakt van de kos ten van verbouw der Waag? Het garni- zoens-bureau ziet er al heel treurig uit. Ik toon aan, dat de Gemeente f 600 kan besparen. Moet nu het plan force majeure doorgezet De heer Oosterveen: Is 'tniet beter, dit aan te houden tot we hebben beslist over de Ambachtsschool Wordt besloten tot aanhouden. De heer Rijkens, Wethouder van O n d e r w ij sIn de vergadering van 30 September is door den heer Jorissen gevraagd of het waar was, dat door een der leeraren aan de Hoogere Burgerschool nog steeds de nieuwe spelling wordt onderwezen, ten minste daarop wordt aangedrongen. B. en W. hebben met behulp van den Directeur een nauwkeurig onderzoek inge steld en daarbij is gebleken, dat het gerucht onwaar is en de leeraar op loyale wijze zijn belofte nakomt. De heer Jorissen: Ik dank voor het antwoord. Ik stelde de vraag in het publiek, en niet aan den Wethouder, omdat in het publiek werd beweerd, dat de leeraar, in strijd met zijn belofte, nieuwe spelling on derwees. Thans een enkel woord van protest, dat echter niet is een woord van critiek op het beleid van den Burgemeester. Hier is opgevoerd «Allerzielen», voor de Roomsch-Katholieken een stuk van zeer beleedigende strekking. Gaarne had ook ik gezien, dat het Hoofd der politie de opvoering had verboden. Ik betreur het, dat dit niet is geschied. De Voorzitter: Ik kon niet ingaan op uw verzoek tot verbod. Ik meen, dat preventieve censuur niet dan in de aller uiterste noodzakelijkheid mag toegepast. Wanneer een stuk 290 maal is opgevoerd en slechts 2 of 3 maal verboden, is het wel zeer moeilijk, uit te maken of het beleedigend is. In dergelijke meer dan dubieuse gevallen zou ik mijn medewerking niet gaarne ver kenen. Ik weet, dat Katholieken het zijn gaan zien. De heer Jorissen: Eén, en dan nog wel van buiten. De heer Van Achterbergh: De heer Jorissen vergist zich er waren er meer. De Voorzitter: Ik weet, dat Katho lieken het stuk elders zagen. De kerkelijke autoriteit had gelegenheid het hare te doen; ik meende, dat de wereldlijke autoriteit niet behoefde in te grijpen. De heer Kroes: Als er Katholieken zijn geweest dan zijn dat naam-Katholieken. Ik vind het een beleediging voor Amersfoort, dat zooveel menschen dat stuk gingen zien. De heer Gerritsen: Dat is uw eigen schuldgijlieden hebt er reclame voor ge maakt. De Voorzitter: Door de discussiën wordt mijn meening versterkt, dat het hoogst moeilijk is, te oordeelen over het al dan niet verkeerde. Nadat de boven genoemde loon-commissie was benoemd, werd de vergadering te 6.15 gesloten. In de pauze van de Raadsvergadering mocht Dinsdag de heer A. R. Veenstra de gelukwenschen in ontvangst nemen bij zijn benoeming tot Gemeente-secrtaris van der. Burgemeester en de Wethouders, de Raads leden en de ambtenaren ten Stadhuize. Toen hij zijn kamer betrad, vond hij daar een fraai bloemstuk, een zeer gewaardeerde hulde van den heer Van Manen, den con cierge van het Raadhuis. overwegen. Om 5.50 komen aan de orde de Inkomsten. De V o o r z i 11 e rB. en W. wendden zich tot de Ned. Heide-maatschappij om de opbrengst der weiden in den Bunschoter polder te verhoogen. no. 31. Waterleiding. De heer VanAchterbergh:Ik zal Eén stadgenoot heeft binnenkort electrisch licht in zijn buitenhuis en electrische drijf kracht op zijn terrein en wel de heer A. M. Tromp van Holst, die alle kosten van aan sluiting der centrale van de Hollandsch elec trische maatschappij te Soest tot zijn buiten bij «Bïrkhoven», dus op het grondgebied van Amersfoort, zelf draagt, doch daardoor tevens het net in de buurtschap De Birkt mogelijk maakt. De Gemeenteraad van Soest keurde met algemeene stemmen deze transactie goed. De heer P. A. van der Scheer, Ontvanger der registratie en domeinen, is benoemd tot lid der commissie voor het vergelijkend examen voor surnumerair bij dat dienstvak. Mejuffrouw A. E. van Kalveen verwierf de akte vrije- en ordeoefeningen der Gym nastiek. Dr. H. F. Kuyper, oud-Hoofdinspecteur van den arbeid in Utrecht, is gister in den ouderdom van 76 jaar te's-Gravenhage over leden. De heer C. Spijkerboer, thans arts te Meer kerk, is aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift «Doorlatingsvermogen van ge luid». Aan dr. H. F. Jonkman is, op zijn ver zoek, met ingang van den nieuwen cursus eervol ontslag verleend als Directeur der Rijks-Hoogere Burgerschool te Utrecht. Gistermiddag konden we bulletineeren, dat met ingang van 1 November o. a. zijn be vorderd tot luitenant-generaal, commandant van het veldleger, de generaal-majoor G. A. Buhl- man, commandant der 4e divisie, tot generaal-majoor, commandant der 4e divisie, de kolonel P. W. Weber, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, commandant der brigade grenadiers en jagers, tot luitenant-kolonel bij den Generalen staf de majoor van dien stafj. H. van der Hegge Zijnen, chef van den staf der 4e divisie, tot luitenant-kolonel, commandant van het 5e regiment infanterie de majoor W. J. Stein- buch, van het 2e regiment infanterie, tot kolonel-commandant der 7 e infanterie brigade de luitenant-kolonel D. W. 'de Jager, commandant van het 5e regiment infanterie, tot kapitein bij het 19e regiment infante rie de ie luitenant-adjudant N. J. Schatten berg, van het 16e regiment, tot reserve ie luitenant bij zijn tegen woordig korps de reserve 2e luitenant L. C. van der Steen van Ommeren, van het 16e regiment infanterie. Aan het promotie-bericht, in zijn geheel opgenomen in de «Staatscourant» van gister avond, zij nog ontleend, dat werden bevor derd tot generaal-majoor commandant der 3e divisie de kolonel W. H. van Terwisga, tot Inspecteur dar infanterie de kolonel P. D. Buijze, tot kolonel-commandant van de 4e brigade infanterie de luitenant-kolonel W. S. N. van Bockom Maas, tot majoor bij het 2e regiment infanterie de kapitein M. D. J. de Jongb, tot majoor bij het 21e regiment infanterie de kapitein G. K. Muller, tot kolonel-commandant van het ie regiment veld-artillerie de luitenant-kolonel O. L. G. F. Aberson, tot majoor bij het 4e regiment veld-artillerie de kapitein H. A. Ruysch Lehman de Lehnsteld tot gouverneur der residentie de generaal-majoor A. L. Klerk de Reus, commandant der ie divisie; tot generaal-majoor, commandant der Nieuwe Hollandscbe Waterlinie de kolonel A. E. J. d' Hamecourt, commandant van het 4e regi ment vesting-artillerie. Luitenant C. Gordijn, van het 5e regiment nfanterie, sedert 17 September 1910 op non-activiteit, is eervol ontslagen uit den militairen dienst onder toekenning van voor loopig tijdelijk pensioen. Het buurt-comité van de Breestraat heeft zijn batig saldo van de Onafhankelijkheids- feesten, ten bedrage van f 9.59, afgestaan voor de kas der plaatselijke af deeling van de Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose in Nederland. Morgenavond zal ds. J. A. Vissecher, Secretaris der Vereeniging voor landkolonie- satie, uit 's-Gravenhage, in «Het Valkje* een lezing met lichtbeelden houden over hervorming op de heide, den arbeid die toch zoo oneindig meer sympathie verdient dan emigratie naar den vreemde. Men zie de advertentie in dit nummer. De wereldberoemde Wognummers, die ook ver buiten onze landspalen zelfs dege lijke muziekkenners versteld deden staan over hun ongekunstelden en prachtigen zang, zullen morgen acht dagen in de Groote kerk hierweer talloos velen doen ge nieten. Aanstaanden Zondag ontvangt Quick voor de competitie Daventria, uit Deventer. Wonderlijk mooi najaarsweer hebben we toch. Koeien in de wei en muggen in huis, hoewel het overmorgen 1 November is. Het verdient waarlijk vermelding. 'tKan verkeeren, zei Breeroo reeds. Bij de gister ten overstaan van architect H. Kroes gehouden aanbesteding voor den bouw van het Maria-gesticht voor opvoeding van R. K. meisjes, aan den Ouden Soester- I weg bij de St. Henricus-kerk, voor rekening van de congregatie van O. L. Vrouwe van Amersfoort, was laagste der 28 inschrijvers de heer W. van Donselaar, te Utrecht, met f 75 885 voor den bouw en het glas- en schilderwerk. De begrooting was f 80675. De hoogste inschrijver besomde f 90900. De gunning is in beraad gehouden. Het werk moet 1 Juli 1914 worden opge leverd. Bij de Dinsdagavond ten overstaan van notaris A. P. Schröder gehouden veiling werd het prachtige heerenhuis Kampstraat 66 met grooten tuin, groot 523 centiaren, voor f 6500 verkocht aan den heer C. D. van Kuijk. Wie niet leeren wil van het verleden, wordt gestraft door de toekomst. TXit den Omtrek. Ds. P. H. de Jonge zal aanstaanden Zon dagochtend in de Gereformeerde kerk A te Bunschoten worden bevestigd door ds. De Jonge, uit Dordrecht, en 's middags zijn intree-rede houden. De Commissaris der Koningin in Gelder land bracht heden een bezoek aan de Ge meente Hoevelaken. Ten einde het Raadsverslag in zijn geheel te kunnen opnemen, moesten feuilleton en vele advertentiën uitgesteld tot het volgende nummer. VOETPAL. De eerste plaatselijke ontmoeting tusschen de eerste elftallen van Quick en H. V. C. behoort al weer tot het verleden. H. V. C. overwon in eerlijken strijd en het dient ge zegd, de zege was verdiend; 12 gaf zeer juist de verhouding weer. Precies om 2 uur laat scheidsrechter De Wolf, die buitengewoon goed was, hoewel misschien zoo nu en dan iets te streng, den strijd aanvangen. De thuisclub verschijnt als volgtdoel BritsachterWielaert en Van Doorn midden Kluvers, Hoogstede en Van Gel der vóórDijkhuizen, Schreuder, Hoorn, Nieuburg en Van de Pol. Quick stelt hier tegenover doelSmitachterKeetell en WarnaermiddenBotez, Van Rhijn en Ittman; en vóór: Jentinck, De Bruijn, Min- gels, Brasser en Böhm. Het begin levert, als gewoonlijk in zulke wedstrijden, een zenuw achtig heen en weer getrap. Langzamerhand komt er meerteekeningin 't spel Van beide kanten worden eenige goede kansen ver knoeid. In de Quick-voorhoede wordt veel te veel op rechts gespeeld en de dikwijls totaal ongedekt staande Jentinck veel te veel genegeerd. De voorhoede van H. V. C. speelde beter samen, hoewel de rechterwing ook nog wel eens iets te wenschen liet. Bij een gevaarlijken Quick-aanval wordt het leder met de handen bewerkt. Gevolg een strafschop voor Quick. Brits springt in z'n doel heen en weer, mnar de groote Jacques geeft geen pardon en laat hem omkijken. Even later moet Kluvers wegens een kwetsuur het veld ver laten Quick staat natuurlijk een invaller toe en Van de Hasel verschijnt. Schreuder gaat nu rechts midden spelen. Na de rust wordt H, V. C. sterker. Doel- verdediger Smit is echter in pracht-conditie. Nieuburg weet toch de partijen op gelijken voet te brengen. De Quick-voorhoede pres teert nu vrijwel niets meer. De linksbinnen was bijzonder slecht, de rechtsbinnen was de kluts óok totaal kwijt, de voorhoede der thuisclub daarentegen speelt verdienstelijk. De roode verdedigers zijn echter op hun post. De halflinie steunt de beide uitstekend toch wordt er nog menig gevaarlijk schot gelost, maar Henk Smit houdt alles. Vol hardend blijven de Rustoorders aanvallen en eindelijk komt bij een schermutseling vlak vóór het doel het winnende punt. Als bij toeverslag is Quick in eens weer sterkereindelijk ziet men bij Quick in. dat Jentinck de man is, Prachtig brengt hij eenige malen opgelukkig echter voor H. V. C. wordt het einde aangekondigd, want had het nog vijf minuten langer ge duurd. Quick had zeker gelijk gemaakt. Bij H. V. C. waren allen goed met Van de Pol, Nieuburg en de beide backs als bes ten. Bij Quick was de verdediging, met Smit vooraan, zeer goed. In de voorhoede dient Jentinck genoemd. De beide andere elftallen van H. V. C. hadden vrijaf, terwijl ook Quick II geen wedstrijd had. Quick 3 speelde op Birkbo- ven. De heertjes van dit elftal schijnen zich te verbeelden, dat ze al kunnen voetballen en oefenen daarom maar nietZondag werd het tegendeel bewezenop eigen terrein werd van een zwakken tegenstander, Kam- pomg 4, met 3—1 verloren. In dit blad werd vermeld, dat Quick II in Utrecht met 5—0 van Voorwaarts II ver loor. Dit is onjuistdoor een misverstand is Quick niet naar Utrecht geweestdeze wed strijd wordt daarom vermoedelijk opnieuw vastgesteld. FUVI.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5