bijblad Atrsfoortscle Courant Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiën. Spiritisme. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma a. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 1 N O V. 1913. Door de goede zorgen van zijn consul te Amersfoort, den heer H. Meursing, heeft de A. N. W. B. thans waarschuwingsborden doen plaatsen op den Arnhemscheweg bij de gevaarlijke bocht bij de Bavoortsche beek. lerreiuen en weder dienende is het pro gramma voor de plaatselijke voetbal-vereeni- gingen voor morgen Quick I op Birkhoven tegen Davetitria, uit Deventer. Quick II op het terrein vóór de Infanterie- kazernes tegen een elftal van Het vijfde. H. V. C. I te Enschede tegen de Tuban- ters. II. V. C. II achter «Rustoord» tegen Pres o. Het Vijfde I te Rhenen tegen de voet balclub Rhenen. Uitslag van de aanbesteding van voedings middelen, enz. gedurende 1914 voor het Rijks-opvoedingsgesticht. Aardappelen tot 1 JuliC. van Rijn f 1.40; Ph. I-I. Putman f 1.97; J. van üinkel f 1.82 per H. L. Groenten: C. van Rijn 15 cent per K. G. Margarine: firma Van den Bos, Alk maar, 55 Creameries, Dordrecht, 56firma P. G. van den Berg, «Vitello», Rotterdam, 53; A. Jurgens, «Solo», Osch, 56 alles per K. G. een biljet ongeldig. Schoolbehoeften: Meilink, Zutphen, teekenbehoeften f 115.79: school f 156.13, geheel rabat 10 pCt.H. de Kleij, Schooten, 10 pCt., B. II. Kramer 10 pCt. rabat. Vleesch: Var. der Starre, rundvleesch 96 cent, schenkel 64, varkensvleesch 85, spek gerookt 7 4, pekel 65Herschel Koppel, Utrecht, schenkel 55B. Coster, Utrecht, rundvleesch 90, schenkel 58, var kensvleesch 85, spek gerookt 79, spek ge zouten 85Willenborg, varkensvleesch 88 cent per K. G. Brood: H. Koning, tarwe 10.5 cent, roggebrood 8, melkbrood 16 cent per K.G. Melk: Zuivelfabriek Hoogland 9.4 cent, karnemelk 4 cent per I.iter. Stokvisch: Th. Abshoven, Vlaardingen 59 cent, W. van Rossum Zn., Rotterdam 63.4 cent; II. J. van 'tSant, Arnhem 61.9 cent per K. G. Kruidenierswaren: Ph. J. du Chatel, capucijners rijst 16.25, linzen 25.15, boekweit 16.5, zout 6.2S, mosterd 25, azijn 7, kaarsen 85, soda 3.85, koffie 100, thee 160, aardappelmeel 15.5II. J. van 'tSant, Arnhem, siroop 17.4, linzen 26.4, capucijners 25.4, grauwe erwten 34.4, boek weit 17.4, zeep 15.8, rijst 16.2, koffie 108, soda 5, zout 7.4, kaarsen 95 H. Azijnman, rijst 14.5, zout 6.25, soda 4, zeep 15, siroop 14.5, azijn 7, capucijners 13, linzen 26 cent per K. G. of per L. Brandstoffen: Ph. H. Putman,steen kolen 12, lange turf 53, takkebossen 4.15, ligstroo 297, korte turf 52 J. van Ginkel, steenkolen 129, lange turf 55. takkebossen 446, ligstroo 309 cent per 100 K.G. of 100 stuks. Bij de Donderdag aan het Depariement van Justitie te 's-Gravenhage gehouden aan besteding voor den bouw eener barak voor besmettelijke zieken bij het Rijks-opvoedings gesticht was minste der 28 inschrijvers J. C. Blüm, te Hilversum, met f5220. De raming bedroeg f5230. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer \V. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 10. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten vóór vijven, die van de overige voertuigen op 't laatst tien minuten vóór half zes goed helder branden. Een Hooglander had gisteravond 30 mud aardappelen op zijn kar geladen en zou die naar stad brengen. Al dicht bij de plaats van bestemming ge komen, merkte hij op, dat zijn paardje zoo hard liep en zoo licht trok. Een licht ging hem op toen hij omkeek. Het schot achteraan den wagen was losge gaan en bijna alle aardappelen gaven, als de broodkruimels van wijlen Klein Duimpje, den weg aan, dien het vehikel had gevolgd. Toen maar terug en met behulp der om wonenden de aardappelen weer bijeen ge zocht, hetgeen in 't donker heel wat moeite kostte. Hoofd en hart zijn tweelingen, met gelijke rechten en gelijke plichten. T7it den Omtrek. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1914 ingesteld een Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hilversum, met 9 leden. In het vliegkamp bij Soesterberg zal voor- loopig 's Zondags niet worden gevlogen. Bereden marechaussee wordt er gedeta cheerd om het al te belangstellende publiek althans van het eigenlijke vliegveld te hou den. Alsof de omgeving niet ruim genoeg is om de vliegeniers bij een landing niet aan gevaar bloot te stellen. Een merkwaardig meteorologisch verschijnsel. De zomer heeft nu afscheid genomen. Nog enkele dagen, en wij zitten in de najaars stormen. Dan trekken wolken, donker en zwaar, van kim tot kim. Dan vallen de laatste bladeren. Dan verdwijnen de leste symptonen van het leven in de natuur. Dan komt de winterslaap. Zondag j.l. was Jiet nog zomer. De laatste zomersche dagDe wind woei tamelijk krachtig uit het Zuiden, en het gevolg van dezen luchtstroom, die uit een Zuid-Wester stamde, was, dat de oceanische vochtigheid en de oceanische warmte zich hier duchtig lieten gelden. Er werden temperaturen van 65 gr. Fahrenheit waargenomen. Gedurende de opklarings-perioden kwam de ongetem perde zonneschijn de temperatuur nog ver- hoogen. In den laten namiddag dreigden zware luchtendoch toen de avond viel, werd de hemel schoongeveegd, en de leek geloofde nu vast en zeker, dat het goede weer ons nog niet zou verlaten. Helaas! de deskundige begreep, dat dit slechts een tijdelijke opklaring kon zijn. Hij besefte de verraderlijkheid van dit weer-type. Den barometer had hij in snel tempo zien dalen, en zijn zelfregistreerende barometer, de z.g. barograaf, beschreef een kromme lijn, die naar boven bol stond, d.w.z. de dalings snelheid nam toe. De bui met zijn hevige w'ndstooten, op Zondagavond, verraste hem dan ook geens zins. Het was een gewestelijke storing, die erop wees, dat het goede weer thans voor bij is. Het merkwaardig meteorologisch verschijn sel was het afscheid van den zomer. V. Bt. BEURS» VERZICHT. van 25 October tot 1 November 1913. De Amerikaansche markt heeft in de afgeloopen week weder voortdurend een zwakke tendenz getoond. De betere stem ming, die op het einde der vorige week onder den invloed van een gunstiger beslis sing door de Interstate Commerce commis sion is aan den dag getreden, heeft zich niet kunnen handhaven en de geheele afgeloopen week zond New-Y ork ons afbrokkelende koer sen. In hoofdzaak moet deze minder gun stige strooming worden toegeschreven aan de Joestanden in Mexico en het plotseling optreden van een ernstige verstijving der Amerikaansche geldmarkt. Wat het eerste betreft, de op 26 dezer gehouden verkiezin gen hebben, zooals wel haast te verwachten was, geen positieve resultaten gebracht, zoo dat nieuwe verkiezingen zullen moeten wor den gehouden. Eensdeels schrijft men dit toe aan het optreden van Iluerta, die wel ver klaard heeft geen candidatuur voor het Pre sidentschap te zullen aanvaarden, maar aan den anderen kant er wel voor heeft gezorgd, dat ieder, die eenigszins als ernstig candidaat in aanmerking kon komen, op een afstandje werd gehouden. Dat ondervond nog deze weck degeen die het meest daarvoor in aan merking kwam n.l. Felix Diaz, die zich ge noodzaakt zag, op een Amerikaansch oor logsschip te vluchten, omdat men hem ge waarschuwd had, dat hij door aanhangers van Huerta zou worden gevangen genomen en gefusilleerd. Van .ndere zijde wordt de geringe deelneming der Mexicaansche be volking aan de verkiezingen op deze wijze verklaard, dat de rustige elementen inzien, dat, zooals het tot nu toe gegaan is, Mexico zijn volkomen ondergang tegemoet gaat en dat men Huerta beschouwt als de eenige man, die orde in den chaos zou kunnen brengen, al gebeurt dit ook op een wijze die men in Europa afkeurt, doch die Mexico nu eenmaal noodig schijnt te hebben, zooals vroeger is aangetoond door Porfirio Diaz, die juist door zijn krachtig dictatorschap Mexico hard vooruit heeft doen gaan en er een geordenden toestand heeft geschapen. Ddor zich aan de verkiezingen te onttrekken, zou men dus hebben willen aantoonen, dat men het dictatorschap van Huerta goedkeurt. Hoe dit ook zij, zoolang de Regeering der Verecnigde Staten van Noord-Amerika, of liever zoo lang President Wilson (want zijn beleid in zake Mexico wordt niet alge meen goed gekeurd in Amerika) Huerta als ongewenscht persoon blijft beschouwen, blijft de heele Mexicaansche aangelegenheid een netelige zaaK, die een gewapend ingrijpen door de Vereenigde Staten hoe langer zoo meer binnen de grenzen der mogelijkheid brengt. Waar dus deze zaak zijn drukken den invloed op de markt in Wallstreet nog steeds doet gelden, is het te begrijpen, dat de verstijving der geldmarkt als daarbij ko mende factor al spoedig de stemming be paald flauw maakte. De laatste Bankstaat was niet ongunstig, doch reeds van den aanvang der week trad een geleidelijke verstijving der geldmarkt in en op het einde der week steeg de koers van call-money een oogenblik zelfs tot 10 pCt. Toch gelooven wij niet, dat dit een ver schijnsel van langdurigen aard zal zijn en dat, wanneer eenmaal is voldaan aan de groote geldbehoeften, welke zich bij de wisseling der maand steeds voordoen, ook de koers van eendaagsch geld wel weer wat lager zal worden. Goedkoop geld is echter, ook in verband met de nog steeds voortdu rende oogstbeweging, voorloopig niet te ver wachten. Bij vergelijking der koersen vinden wij over de geheele lijst nadeelige verschillen, die echter van weinig omvang zijn. STAATSFONDSFNMARKT. Onderden invloed van duurder geld brokkelden onze Nederl. Werkelijke Schuldsoorten verder af en toonen voor alle soorten een verdere ver laging aan. Ook de buitenlandsche soorten toonden, bij zeer beperkten handel, alge meen een zwakkere tendenz, zoowel voor Russen als voor Zuid-Amenkaansche fond sen. INDUSTRIEELE WAARDEN gaven voor de Amerikaansche soorten weinig koersverandering te zien. De deze week ge publiceerde kwartaalstaat der Steel-corpora- tion beantwoordde niet aan de daarvan ge koesterde verwachtingen, waarop eenig aan bod voor het fonds ontstond doch dit gaf niet tot belangrijke koersvariatiën aanleiding. Koperwaarden matter gestemd onder den invloed van beriehten omtrent afnemende vraag van koper voor industrieele doeleinden. De overige fondsen dezer afdeeling geven geen aanleiding tot opmerkingen. CULTUURWAARDEN hadden een stille markt, terwijl de meeste fondsen lager wer den verhandeld. Zoo zakten aandeelen Han- delsv. Amsterdam van 236 tot 231, terwijl aandeelen Nederl. Indische Handelsbank een tweetal procenten verloren. Nieuw-Afpik. Handelsv. daarentegen konden zich weer eenigszins herstellen van het de vorige week geleden verlies en zagen hun koers opko men van 108 tot ug. Het slot was echter niet op de beste prijzen. INDISCHE MIJN WAAR DEN bleven wil* lig gestemd voor Guyana Goud, die zoowel voor de gewone als voor de preferente aandeelen opnieuw een tiental procenten monteerden. Ook aandeelen Singkep Tin waren vast, terwijl aandeelen Redjang Lebong weder iets zwakker waren. Great Cobars zagen hun toch reeds lagen koers van 32 teruggaan tot 26 pCt, Op de markt voor PETROI.EUMWAAR- DEN was de stemming verdeeld. Aand, Kon, Olie schommelden tusschen 630 en 640 en blijven op ongeveer den zelfden prijs als vorige week. Ook Gecons. Holl. toonen weinig verandering. Zwak lagen Intern. Rumeensche, die 5 pCt. en Zuid Perlak, die 9 pCt. moes ten prijsgeven. Van de buitenlandsche soorten, waren New-Schibayeff en Russian willig ge stemd, terwijl speciaal de aandacht trokken North Caucasian, die van 315 monteerden tot 350. Van de RUBBERWAARDEN valt speciaal te vermelden de flauwe stemming voor aand. Nederl. Rubber, die zich een verlies van circa 15 pCt. moesten getroosten op de bekendmaking dat de Maatschappij tot een uitgifte van 7 pCt. cumulatief preferente aandeelen zal overgaan ten einde in haar financieele behoeften te kunnen voorzien. Ook de overige rubberwaarden werden hierdoor beïnvloed en toonden een zwakke tendenz. TABAKSWAARDEN lagen vrijwel zon der handel, zooals gewoonlijk in dezen tijd van het jaar, nu de resultatpn van de afge loopen campagne ongeveer kunnen worden nagerekend en er nog te weinig gegevens zijn omtrent den komenden oogst, om tot aan- of verkoop te stimuloeren. PROLONGATIE oploopend tot 5:$/*- M. V. L. Burgerlijke Stuud van Amersfoort van 24 tot 30 October 1913. GEBOREN: Cornelia Johanna, d. van Cornelis Daatze- laar en Hendrika Cornelia de Groot. Jan, z. van Karei Maassen en Anna van Bijnen. Maria Antonia, d. van Willem Huiskes en Maria Francisca Mandigers. Cornelia, d. van Wouter van de Bunt en Jacoba Polleman. Reintje, d. van Gerrit Veer en Susanna van Nimwegen. Hendrika Elisa beth, d. van Arie de Wijs en Willemijntje deKoff. Jacobus Antonius, z. van Christiaan Maas en Wilhelmina van der Pennen. Johanna Petronella, d. van Wilhelmus van Eeden en Jannetje Meerbeek. Jannetje, d. van Jan van de Steeg en llermina Barten. Daniel Johann Heinrich, z. van Gerrit Jan Fitskie en Carolina Ahrens. Willi -Imus Johannes, z. van Cornelis Johannes van den Heuvel en Hendrika Catrina Berg. Johanna Antonia, d. van Hendrikus Wilhelmus Tinne mans en Anna Maria Theodora Rengers. ONDERTROUWD: Antonius de Vrije en Maria Antonia Florijn. Joh-.nnes Husken en Wilhelmina Martens. Gijsbertus de Zwart en Niesje van de Kooy. Antonius Genten en Fenna van de Weijer. GETROUWD Wilhelmus Adrianus Johannes Hazelaar en Johanna Maria Voskuilen. Joseph Bakke- nes en Trijntina Lammina Scholte. Jacobus Johannes ten Hoove en Mijntje Hagenbeuk. Jan Christiaan Koenraad Dettmeijer en Carolina Veldhuijsen. Gerrit de Goede en Wilhelmina Scheerder. OVERLEDEN: Wilhelmina van Wilpen, 2 mnd. Johan Klarcnbeek, 44 jr., ongeh. AMERSFOORT, 31 October 1913. Appelen f 5.— a f 7.—. Peren f 5.— a f 10.Kleiaardappelen fo.— afo.Zand- aardappelen f 1.90. a f 2.25 Hoendereieren f8,75 a f 9-25 per 100 stuks. Bruine eieren 19.75 a f 10.25 P- 100 stuks.Grasboter f1,50 a fi.6o per Kilo. Kippen fo.90 a f t.30. Kuikens f 1.— a 1 1.75. Piepkuikens f 0.40 a fo.70. Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.90 a f 1.20. Jonge eenden fo.oo a io.oo. Hazen fi.75 a f2.25. Wilde konijnen f o 00 k fo.oo. Tamme konijnen fo.8o a f 1.50 per stuk. Duiven f 0.40 a fo.6o per paar. Vette varkens fo.— &fo.—Magere varkens f15 a f 25.— Zeugen f60.a f90.Biggen f 11a f14.Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveer250 heet. Appelen, 100 heet. Peren, heet. Kleiaard appelen 300 heet. Zaudaardappelen 24 000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 400 Kilo GrasboterVette Varkens Magere Varkens; Varkens voor export slagerij: 600 Biggen en 10 Zeugen. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter i.een zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 3 NOV. aanstaande, 's namid dags ten twee uur. zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. I1ERMS. P. VAN HASELEN. Secretaris-Penningmeester. Een voor een geheele stad, een geheel district, een ge heel laud zichtbaar uitstalraam, de beste, met duizenden monden sprekende ver koopster, is een goed gestelde annonce in een courant, die in alle en vooral de koopkrachtige kringen wordt gelezen. Sooieteit Amioitla. N. v. Hot Holland!» Tooaeel. Dir. J. A. HOLTROP. Artistiek leider L. IT. CHRISPIJN Sr. ENORM 811IX'ES. Dinsdag I November 's av. 8 uur: V E It L A T E N. Bekroond tooneelspel in 3 bedrijven van Alfhild Agrell. UitketZweedsr.h vertaald door J. A. iioltroi'. De Hoofdrollen worden vervuld door de heeren J. A. Holtrop, Charles Gilhuijs, Jan van Dommelen, f. Breeman en de dames Eugenie Knix, Mientje Kling en Lena Kleij. Prijzen der plaatsen ie rangf 1.50 (leden der Soc. f 1.25) 2e rang 10.75, 3e rang f 0.50. Plaatsbespreking als gewoonlijk. Voordrachten van den heer en mevrouw J. S. UüBELNierstrasz over hun persoon lijke ervaringen, op MA AND AU 3 NOVEMBF.U des avonds te 8 uur, in de groote zaal der Societoit AMICITIA. Ter tegemoetkoming in de gemaakte kos ten wordt een entree geheven van 25 cent.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5