Donderdag 13 November 1913. DON A Cacao No. 8338. 63e Jaargang. VAN HOUTEN'S De beste drank voor kinderen Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FRBDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post fi.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleële- en onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTSGRAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. K E N NISGE VI N G E NT. WAARSCHUWING. u Co°Jm?ndant van het lie Bataljon van het 3de Regiment Vesting-Artillerie maakt be kend, dat vermoedelijk enkele NIET-gespron- 8e" ProJec''e'en °P Leusderheide liggen. Hy waarschuwt een ieder voor het gevaar deze voorwerpen aan te raken en verzoekt be richt, met opgave van plaats, van het even tueel vinden daarvan. De vinder krijgt 2 gulden belooning. Ter herkenning dezer projectielen, zie de afbeel ding. Utrecht, 11 November 1913. De commandant bovengenoemd, Van den BROEKE Kazerne Vesting-Artillerie. De Burgemeester van Amersfoort brengt, ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens schrijven van den heer Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht van den 5 November 1913, 4de afdeeling, no. 1621, in de Gemeente Rhenen een geval van schurft bij schapen ia voorgekomen. Amersfoort, 8 November 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen der openbare kennis, dat bij hun be sluit van 7 dezer aan de Amersfoortsche Schiet- vereeniging „PRINS HENDRIK" en hare recht verkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van eene schietinrichting in het perceel Pieter Bothstraat, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie B no. 3450. Amersfoort, 10 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, De Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks waterstaat in de 6de Directie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het water in het Merwedekanaal en in de Keulsche vaart boven de sluizen te Utrecht op 17, 18, 19 en 20 November 1913 zal worden af gelaten tot 0.30 M. N. A. P. of 0.28 R. P. aan de peilschalen te Vreeswijk. Handel en Nijverheid. De vereeniging »Handel en Nijverheid* vergaderde Dinsdagavond onder voorzitting van den heer L. J. Krook, De notulen van 13 October werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld. Vier adspirant-leden werden na ballotage aangenomen. Aan de orde was hierna het verslag der afgevaardigden naar het Middenstands-con gres, in de vorige vergadering aangehouden. De Voorzitter: De heer Van Duinen is andermaal verhinderd ter vergadering te komen. Hij zond zijn verslag. Ik stel voor, dat thans te doen voorlezen. De Secretaris doet voorlezing, waar bij blijkt, dat de heer Van Duinen zich be perkt tot mededeelingen, die nog niet be kend zijn uit de gelijktijdige verslagen in de couranten en het verslag in het Bondsorgaan. De rapporteur wijst er op, dat hetgeen 40 jaar geleden niet kon worden ontbeerd, tha^s vrijwel overbodig is door het steno grafische verslag en de gelijktijdige objec tieve verslagen en dat thans eigenlijk de afge vaardigde, die een bepaalde opdracht mee kreeg, daarvan heeft te rapporteeren. Vervolgens wijst hij op het groote belang van het stenografisch verslag, dat voor luttel gelds te koop is en, behalve het gesprokene over de beide hoofdonderwerpen het informatie- en incasso-wezen en de coöperatie voor den middenstand zeer behartens- waarde wenken bevat over saamhoorigheid. Thans is het nog veel te veelik in de eerste, ik in de tweede, maar niet gij in de derde plaats. Wat het informatie- en incasso- wezen betreft, deelt de rapporteur mede, dat wellicht samenwerking komt tusschcn de beide vereenigingen. Daartoe is een com- missie benoemd van 6 leden, 3 uit den Middenstandsbond en 3 uit den Haarlem- schen bond, die samen een onpartijdigen als Voorzitter zullen kiezen. Vervolgens herinnert de rapporteur, dat sinds 1901 met onverdroten ijver is geha merd op het aanbeeld der oneerlijke con- curentie. Een adres zal worden verzonden en men hoopt, dat thans eindelijk de Regee ring zal reageeren. De rapporteur brengt nog ter sprake het staangeld voor flesschen, het bezoek op Vrederust* en bij Serooskerke, het landgoed van den Voorzitter der Middelburgsche ver eeniging, en de maaltijd in het Badhuis te Vlissingen, waar, voor het eerst in de tien jaar, dat de heer Van Duinen deze congressen bijwoont, alle toespraken waren te verstaan. Uit de rede van den Commissaris der Ko ningin in Zeeland haalt de rapporteur aan »zorgt voor commercieel onderwijs* en »sluit u aaneen*; uit die van den Bondsvoorzitter: »Er is meer in U*. De Voorzitter, herinnerend dat, uit dit rapport weder blijkt, dat de heer Van Duinen nog niets van zijn belangstelling voor de vereeniging heeft verloren, bracht hem dank voor zijn flink en juist rapport (Instemming). Aan de orde kwam hierna te 8.45 het plan-Krook. De Voorzitter herinnerde, dat het in extenso werd opgenomen door plaatselijke bladen (door de Amersfoortsche Courant* in het nummer van 25 October) en bovendien aan alle leden in druk is toegezonden. Ik heb er dus weinig aan toe te voegen. Op het 10e Middenstands-congres vroeg ik: is er in deze tien jaren iets van belang gedaan En ik moest antwoorden, dat zelfs geen kleine wetten te onzen behoeve zijn uitgevaardigd. Thans geen drie maanden meer of wij kunnen herdenken het 1272-jarig bestaan van onze vereeniging. Kunnen we dan tevreden zijn Neen, dat kunnen we niet. De heeren hebben het zoogenaamde plan- Krook thans kunnen bestudeeren De heer Emous, van den Voorlichtingsdienst, is hier geweest om er meer over te vernemen. Het Bestuur stelt U thans voor, het in bespreking te nemen. Komt met uw bezwaren, hoe meer zoo lieververmoedelijk zijn ze alle op te lossen. Alles is op.iieuw berekend en wederom is de uitvoerbaarheid gebleken. Ingevolge een opmerking van den heer Van Schaik, een op het gebied van hypo theekwezen 'wel zeer bevoegde, heb ik de rentevoet van 3ll2 op 4 gebracht, waardoor de rente is gestegen van f 158 561.10 tot f 181 220. Ik vraag van iederen middenstander slechts 372 cent per dag éen enkele sigaar minder, heeren, en ik vraag, dat allen deelnemen. Wanneer na verloop van 3 of 4 of 5 jaar niet blijkt, dat alle middenstanders ook de handelsreizigers behooren daar toe niet deelnemen, dan is er niets meer verloren dan de f 2 inleg. In het eerste jaar zullen 1000 leden toe treden, in het tweede 200, in het derde 500, in het vierde 1000, in het vijfde 5000 de kat-uit-den-boom-kijkers doen dan mee, om dat zij hebben gezien, dat er veel wordt gepresteerd Mocht men lauw blijven en er dus worden besloten, niet door te gaan dan staat het Bestuur U borg, dat het gestorte geld met zijn rente U wordt terug gegeven. Het eenige, dat ge kunt verspelen, is het inleg- geld ad f 2. De heer Van den Burg: Om meer leiding te geven aan het debat zou ik een vraag willen stellen. Welk afgerond doel stelt de ontwerper zich voor als het kapitaal door de verschil lende middenstands-vereenigingen is bijeen gebracht en dan wordt overgedragen aan het Bondsbestuur Elk lid zal storten 372 cent per dag, of liever een kwartje per week, dat is in 10 jaar rond f 160. De Voorzitter: Pardon, f 130. De heer Van den Burg: Is het doel, dat men nog niet volkomen kent, dat althans nog niet zuiver is omschreven, zulk een offer waard De Voorzitter: Ik wil den geachten Penningmeester gaarne antwoorden. Het doel isden middenstanders een steun in deri rug te geven door geld beschikbaar te hebben, dat zij, indien noodig, tegen zeer lage rente kunnen gebruiken. De gestorte gelden zijn niet weg. Er wordt rente van uitgekeerd en men kan het geld terugvorderen. Het doel is óok den middenstanders een goedkoop winkelhuis te verschaffen. Dat dit noodig kan zijn, blijkt uit het geval van een sigarenhandelaar wiens huur verleden jaar met f 400 en dit jaar met f 600 werd opge slagen. De arme is uit zijn huis gedrongen en uit zijn brood gestooten door een trust. Slechts enkele middenstanders bewonen eigen huis, doch duizenden een huurhuis. De heer Van den Burg: Nog een kleine toelichting waarom ik de vraag stelde. Ik acht het volstrekt niet verkeerd, men- schen te helpen die uit hun huis en hun broodwinning dreigen te worden gezetdoch ik vind dit meer een soort suppletie-fonds en vraag me af of dit iets is voor den ge- heeler. middenstand dan wel voor enkele middenstanders. In de eerste 10 jaar wordt geen rente uit- gekeerddaarna is het mogelijk. Ik hoop, dat men mij op een ander idee brengt. De Voorzitter: Na 10 jaar wordt er stellig rente uitgekeerd, Er zijn 300 000 middenstandersnemen we nu aan, dat l/3 hunner deelneemt, dan hebben we na 5 jaar reeds 7 ton. Ik hoop en vertrouw, dat de heer Van den Burg, die immers het geheele plankent uit de vele Bestuursvergaderingen welke we er over bielden, dit ter sprake brengt om de discussiön op gang te helpen. De heer Van den Burg: Dit is zoo, Ik zeide het volstrekt niet om roet in het eten te gooien, doch om alles goed onder het oog te brengen. De heer E. J. Ruitenberg*: Welke zekerheid heeft het Bestuur, dat het de ge storte gelden kan teruggeven De Voorzitter: De zelfde vraag deed me een advocaat te Middelburg. Het geld wordt onmiddellijk gestort bij een der Bankinstellingen ter plaatse tot tijd en wijle de Koninklijke goedkeuring is verkregen en door het Bondsbestuur een centrale Bank is aangewezen. Zoodra het is gestort, geeft het reeds 4 pCt. per jaar. Een hypotheekbank geeft 2/3 of 3/4 van de waardewij geven het volle bedrag. De heer Ruitenberg: De taxatie der panden zal dan stellig moeten geschieden door minstens drie zaakkundigen ter plaatse. De Voorzitter: Hoe die zal moeten geschieden, behoort nader vastgelegd in de reglementen. Ik hoop, dat de geachte spre ker dit zal ter sprake brengen als we daar aan toe zijn. De heer Van Duin: Het doel is óok, kapitaal te formeeren om combinaties, die thans den middenstand schaden, te dwingen, rekening te houden met de billijke wenschen van den middenstand. De heer Van den Burg: Het is goed, ook dergelijk plan vast te leggen in de nadere voorstellen. De Voorzitter: Het staat reeds aan gegeven in het plan. Ik wil hieraan toevoe gen, dat alle middenstands-vereenigingen er over klagen, dat zij van de spoorweg-maat schappijen zelfs niet eens een antwoord krij gen op hun verzoeken, zelfs niet in combi natie met de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Wat Amersfoort betreft, hebben we maar te denken aan. de onmogelijke ligging van het spoorweg-station en vooral van de los- en laadplaatsen. De heer L. Houbaer: De kern van het plan is, de middenstanders tot elkaar te brengen, bij hun de idee van saamhoorig heid wakker te roepen, te bewerker, dat zij in een vakgenoot niet steeds en altijd een concurrent zien. Indien vele, zoo mogelijk alle, midden standers in geheel Nederland samenwerken, zullen zij in luttel jaren kunnen beschikken over een zeer groot kapitaal, enkel en alleen door 372 cent per dag beschikbaar te stellen voor hun gemeenschappelijk standsbelang. Het kleine zaadje, dat, naar ik hoop heden avond hier wordt gezaaid, kan wassen tot een krachtigen boom en zal dit doen als het meerendeel der middenstanders maar wil meewerken. De anderen volgen dan vanzelf. Ik meen, dat we niet beter kunnen doen dan de proef te nemen en daartoe met ingang van 1 Januari moeten beginnen door éen kwartje per week te storten. Het Bestuur ontveinst zich niet, dat het zich ontzaglijk veel moeite en reusachtig

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1