boutteelt, o.a. van Tutein NoltheniuS en Rijcke- vorssel; boeken over eletrotechnleko".r kunst, o.a. van Walter Crane en van Van der Kloot Meijburg. Voorloopig staan ze in de serre bij de tijdschriftenzaal. De jongste afdeeling van »Onze vloot*, hier Maandagavond opgericht, telt reeds 87 leden. Luitenant mr. dr. H. J. A. van Son had gistermiddag een even aandachtig als talrijk gehoor toen hij in de achterzaal van Maison De Kloet* aan genoodigden en leden van het comité voor Amersfoort en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis vertelde van zijn ervaringen als Secretaris der Ne derlandsche Roode Kruis-ambulance in Servië gedurende den tweeden Balkan-oorlog. Toen de trein 24 Juli dezes jaars Serajevo verliet, had niemand den indruk, dat men reisde in een land waar negen maanden achtereen een vreeselijke oorlog had ge woed pas bij Simla kwamen de eerste tee kenen, dat men een land naderde, dat door velen werd gemeden en nog merkbaarder werd de werkelijke toestand toen werd over gestapt in een nieuwen trein, bestaande uit éen wagen 3 e klasse, van buiten witgekalkt en inwendig rijkelijk gedrenkt met carbol, welke voortdurend op die wijze werd ge desinfecteerd en het eenige snelverkeersmid- del was met Belgrado, de Witte stadalthans in naam, want toen de ambulance er kwam, waren de straten wel opgebroken doch niet opnieuw geplaveid, omdat alle jonge man nen waren opgeroepen voor den krijgsdienst. Aan het station Simla stond een onafzien bare rij draagbaren, waarbij enkele land storm-soldaten van den 3den ban in hun boerenkleeren en weldra kwam van den anderen kant een convooi van 1000 dooden, zieken en gewonden dooreen een afgrijselijk gezicht, dat eenigermate werd verzacht door het gemompel Roode Kruis* van enkele zieken en gewondeneen zeer gewaardeerd welkom en een aansporing om hulp te ver- leenen. Die hulp was werkelijk verdiend en ook zeer noodig, want Servië heeft nog geen eigen medische faculteit, geen eigen artsen, geen gediplomeerde verpleegsters of verple gers en moest dus vragen om vreemde hulp van artsen, die zich flink daarvoor lieten be talen. Het belangloos aanbod van het Ned. Roode Kruis, dat het had leeren kennen uit den eersten Bal kan-oorlog, aanvaardde het gretig, te meer omdat de Nederlandsche ambulance rijk was uigerust en uitmuntend ingericht. Met trots heeft de Nederlandsche vlag ge- .vapperd van het hospitaal te Belgrado. Ne derland heeft hier andermaal getoond, dat ook een klein land groote dingen kan zijn. De ambulance was berekend op 150 ge wonden, doch er zijn er veel meer gekomen. Chef was dr. Lingbeekzijn echtgenoote be stierde het huishoudelijk deelverder waren er 2 chirurgen, 1 arts, 2 semi-artsen, 6 ver pleegsters, 4 verplegers, een jurist als se cretaris, en een kok. In de 16 kisten wer den behalve het instrumentarium en een Röntgen-installatie met 400platen, o.a.mee gevoerd 100 opvouwbare ijzeren bedden met matras, 100 veldbedden, 300 kussens, lakens, dekens, ondergoed, gecondenseerde levens middelen, keukengerief, tafels en stoelen, een timmerkist, enz. De levensmiddelen werden veelal gekocht op de markt vlak bij het hospitaal en 'ge kookt op een petroleum-fornuis. Elke Servische soldaat was voorzien van een Utermohlen-snelverband, welk Neder- Iandsch fabrikaat onschatbare diensten heeft bewezen. Tot hospitaal werd ingericht de kazerne van het 7e regiment infanterie, een modern gebouw van 3 verdiepingen met zeer ruime vertrekken, bijna alle voorzien van water leiding en electrisch licht. Drie dagen later, na den slag bij Kouma- novo, waarbij van een compagnie van 200 man er slechts 25 overbleven, kwam het eerste convooi. In die drie dagen hadden de Zusters alle zalen duchtig schoon gemaakt, tot groote verbazing der Serven, die maar niet konden begrijpen dat vrouwen dit zelf deden, en waren alle zalen gereed, elk inge richt met 27 bedden. Ook operatie-zaal en apotheek mochtpn worden gezien. De pakkisten werden daarvoor ingericht als kasten. Omdat het gebouw zoo ruim was, verzocht de Regeering 300 a 400 man op te nemen hetgeen geschiedde. 's Avonds om 11 uur kwamen de eerste 170 patiönten, gewonden en zieken. Hun teekenen, hun tranen van dankbaarheid, nadat zij, die soms dagen achtereen op het slagveld hadden gelegen, waren verkwikt door een bad, waren meer dan alle eerbe wijzen en dankbetuigingen. Dc dienst was spoedig geregeld. Eén Broeder werd aangewezen voor den nacht dienst, twee Zusters voor de verbandkamers en de overige Zusters en Broeders kregen ieder een zasT. Weldra m ->est ook een derde verbandkamcr worden ingericht ten behoeve var. reeds ontslagenen, die zich weer aanmeldden om hun verbanden te laten nakijken. Spreker vertelde nu van de bezoeken van familieleden, van het moedertje dat 3 dagen reisde om haar zoon, een typhus-patiönt, zelf te kunnen bijstaan, van het kereltje dat iedere week aan zijn zwaargewonden vader moest toonen wat hij in de afgeloopen week had geleerd, van het bezoek van den Kroonprins en zijn broeder, van de viering van den Koninginnedag door toedoen van den Neder- landschen consul, en van de goede zorgen, die de Servische dames wijdden aan het middageten voor de Westerlingen. Volgens voorschrift van de Regeering kregen de patiönten 's ochtends soep met brood, 's middags soep met tomaten of uien, eieren en wijn en 's avonds soep, alles in zeer voldoende hoeveelheid. Serven, Bulgaren en Montenegrijnen bleken goede, brave, kinderlijk-naieve menschen spr. kon zich niet begrijpen hoe zij in staat waren te rooven en te moorden, waarvan men hen vooral in den Servisch-Bulgaarschen oorlog betichtte. In de ziekenzalen waren zij allen broeders. Zij schreven lange brieven naar huis en maakten nog langere gedichten bij wijze van dankbetuiging. Allen hielpen mee om hun genezing te bevorderen en ook hierdoor behoefde men slechts hoogst zelden over te gaan tot am putatie. Tot 15 October werden 1100 pa tiënten, van welke er slechts 8 stierven, ver pleegd door de Nederlandsche Roode Kruis- ambulance, die het langst van alle is open gebleven. Vooral de Serviërs zijn zeer soberdagen lang kunnen zij leven op wat brood met uien en zij hebben een verbazend uithou dingsvermogen éen hunner stond 16 uren achtereen in den trein, met als eenige hart versterking af en toe een sigaret. Hun mooiste trek is de groote vaderlands liefde zoowel bij de mannen als bij de vrou wen. Servië, nog slechts betrekkelijk kort vrij geworden van de Turksche overbeer- sching, moest een uitweg naar zee heb ben welnu in elf maanden heeft men daar voor twee oorlogen gevoerd en men zal sla gen, zelfs ondanks het sarren en plagen en stoken en liegen van Oostenrijk, dat, om het Pan-slavisme tegen te gaan, opeens Albanië aan de Albaneezen wil geven, aan een volk dat leeft van roof en plundering en niet eens een eigen taal heeft. Spr. onthield er zich met opzet van, na men te noemen, doch moest een uitzondering maken voor mevrouw en dr. Lingbeek om hun openlijk dank te brengen voor de voor- treflijke leiding en de onbeschrijflijke opof fering om het den 19 leden der ambulance, die drie maanden op elkaar waren aange wezen, aangenaam te maken en hun zware taak zooveel mogelijk te verlichten. De ambulance dan vormde het 18e reser ve-hospitaal te Belgrado waren nog een modern ingericht militair hospitaal en een eveneens zeer goed stedelijk ziekenhuis. In het laatste werkte een zeer volmaakte Russi sche Roode Kruis-ambulance van 58 perso nen Rusland is de groote beschermer van alle Slaven. Servië verzuimde in vredestijd een Roode Kruis-verpleging in te richten. Het heeft, als gezegd, geen gediplomeerde Zusters en Broeders, doch, blijkens aan de verschil lende ambulances verleende vrijwillige hulp, zeer goed materieel om daaruit Zusters en Broeders te vormen. Velen baden om hulp en voorlichting. Vooral bleek die fout te Nish, waar veel cholera- en typhus-gevallen zich voordeden doch alles geweldig vervuild was en waar slechts waren 2 doctoren, 1 doctores en 4 oude hospitaal soldaten voor 400 patiönten. Servië heeft vergeten, dat het doel van het Roode Kruis is, de taak van den mili tairen geneeskundigen dienst te verlichten en dat het zich die taak moet eigen maken in vredestijd. Wel heeft het reeds in 1876 een Roode Kruis opgericht, dat thans kan beschikken over 2.5 millioen franc, als ge volg van de groote vaderlandsliefde, den wensch tot hereeniging met de Slaven en de hoop op vrijwording van het terecht ge hate Oostenrijk. Doch het heeft geen cent gebruikt van dat kapitaal en zelfs weinig van de rente, En vooral het heeft nagelaten, jonge vrou wen en jonge mannen in vredestijd te oefe nen voor hun oorlogstaak. Na de annexatie van Bosnië en Herzegó- wina, in 1908, hebben de Serven een geheim fonds bijeenbebracht, dat thans 2 millioen franc rijk is, voor den bevrijdingsoorlog doch weder hebben zij nagelaten Roode Kruis-colonnes op te richten en te oefenen. Laat dit een les zijn ook voor ons land. De belangstelling voor het Roode Kruis is hier niet grootmen vindt het werk mooi, prijst het zelfs, doch vraagt nog veel te wei nig zich afkan ikzelf ook iets doen t Gelukkig zijn er thans comités op tal van plaatsen in den lande en worden jonge vrou wen en jonge mannen bereid bevonden, de opleidingen te volgen en het geleerde bij vredesrampen dienstbaar te maken voor hun medeburgers. Ook met geld kan men dit mooie werk steunen, ook met kleine giften ieder wiens hart spreekt, doe het zijne. Spr. hoopte de belangstelling voor het Roode Kruis te hebben verlevendigd of wakker geroepen. Mr. J. C. graaf Van R a n d w ij c k, Eere-voorzitter van het comité, dankte nu mr. Van Son voor de aangename wijze waarop deze had verteld van zijn belangrijke ervaringen. Hij is propagandist geweestmoge door te teekenen op de lijst, welke bij den uit gang der zaal ligt, blijken, dat hij velen heeft overtuigd van het goede werk, dat het Roode Kruis beoogt. De bijeenkomst, te klokke vier uur aan gevangen, werd hierop even na vijven ge sloten. De plaatselijke afdeeling van de Vereeni- ging voor vrouwenkiesrecht stelt zich voor, morgen 21 November in »het Valkje* een openbare vergadering te beleggen, waarin de heer en mevrouw MasfeldtDe Witt Hubers. uit Utrecht, hun gecombineerde voordracht Vrouwenrecht en Mannenplicht* ten gehoore zullen brengen. Ze deden dit reeds in meer dan vijftig groote en kleinere plaatsen in ons land en werden overal met sympathie begroetniet het minst door den eigenaardigen tot nu toe weinig gekenden vorm, waarin ze hun denkbeelden uiteenzetten. De heer Mansfeldt verdedigt op historische, ethische en sociale gronden het goed recht der vrouw om ook op maatschappelijk en politiek gebied als met den man gelijkwaar dig te worden behandeld, en geeft aan welke voordeelen daardoor aan de gemeenschap moeten toevallen. Mevrouw Mansfeldt illu~ streert dit door het vertolken van verzen en prozastukken van Multatuli, Henriëtte Roland Holst e.a., geheel in aansluiting met de zake lijke beschouwing van haar man, en dit dus niet als slotstuk van den avond maar steeds als aanvulsel of toelichting van een deel zijner rede, waardoor een aangename afwisseling ontstaat. Na een inleiding van den heer A. Hoo- gendijk Jzn. is in een te Utrecht gehouden vergadering opgericht een »Raad van beheer en toezicht op het gebied van de pluimge dierte en konijnenteelt in Nederland*. Het doel der vereeniging is: het brengen van eenheid onder de aangesloten vereenigingen; het ontwerpen, vaststellen en erkennen van standaards van pluimgedierte- en konijnen rassen het houden van merken-bureaux het vaststellen van algemeene voorschriften voor tentoonstellingen en wedstrijdenhet houden van toezicht op tentoonstellingen en wedstrijden het aanleggen en houden van een bibliotheek en archief. Twaalf pluimgedierte-vereenigingen, uit verschillende deelen des lands waren in de oprichtingsvergadering vertegenwoordigd. Men schrijft ons J.l. Donderdag werd iu de Huishoudschool de laatste practische en theoretische les in landbouw-huishoudkunde aan boerendochters gegeven door mej. Van der Knoop en den heer Hylkema. Door den heer Van Dijk was reeds den vorïgen avond de laatste les gege ven. Aanwezig waren het Dagelijksch Bestuur der afdeeling Amersfoort van het U. L. G., de Algemeene secretaris van dat genootschap, de Commissie van toezicht en de Directrice der Huishoudschool, benevens de Rijks-land- bouwleeraar. De eerste tweejarige cursus is gevolgd door meisjes uit Woudenberg, Leusden, Hoogland en Soest, en uit de zeer trouwe opkomst tot het laatste oogenblik blijkt afdoende, dat dit onderwijs zeer is gewaar deerd door de deelneemsters. Na afloop der les werden de leerlingen en de leerares op hartelijke wijze toegesproken door de heeren Tromp van Holst, Voorzitter der afdeeling Amersfoort, en Van Daalen, Rijks-landbou wieeraar, die tevens dank brachten aan het Bestuur en de Directrice der Huishoudschool, en aan mej. Van der Knoop veel goeds toewenschten bij de aan vaarding van haar nieuwen werkkring in Friesland. Na een opwekking om te trachten, vol doende deelneemsters te vinden voor een vol genden cursus, vertrokken de genoodigden. Mevrouw Bramwell Booth, echtgenoote van den huidigen generaal van het Leger des Heils in Nederland, zal morgen een be zoek brengen aan het Jongenshuis van het Leger, aan de Koninginnelaan.* Tal van afdeelingen van het U. L. G. hebbcu amendementen ingediend op het voorstel tot wijziging van het Reglement. In hoofdzaak komen deze hierop neer, dat men medezeggenschap wil laten aan het Hoofdbestuur, dat bestaat uit de afgevaar digden der 30 afdeelingen, terwijl men wenscht, dat het Dagelijksch Bestuur de zaken voorbereidt en leiding geeft. Geheel dus naar de bedoeling van de afdeeling Amersfoort. Het ontwerp-reglement komt Zaterdag in behandeling. Onder de advertentiön komt voor het week-menu van de Onderlinge keuken. Aanstaanden Zondag geen competitie- voetbalwedstrijden. Bij de ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van 6 woon huizen en 4 winkelhuizen aan Parallelweg en Pijpers-straat werden deze voor f 18 100 gekocht door de Gebroeders Ruitenberg. De juffrouw, die hier een rijwiel huurde doch verzuimde het karretje terug te bren gen, is thans geknipt, Na volledige bekentenis te hebben afge legd, is zij ter beschikking gesteld van de justitie te Utrecht. Zij is de zelfde, die een poosje geleden eveneens onder verdenking van poging tot oplichting in voorarrest gebracht, uit het politie-bureau hier wist te ontvluchten door een sedert welvoorzien bovenlicht. Den 20 Maart 1912 overleed hier, na en kele dagen ziek te zijn geweeet, de 28-jarige J. de K., die in Januari te voren in het huwelijk trad met Joh. de K., vroeger huis houdster bij De Br., een stillevend boer on der Zwammerdam. In April 1913 zou zij hertrouwen met G. H, Het huisje onder Leusden was reeds ge heel ingericht, toen plotseling het huwelijk werd uitgesteld men zegt, dat De Br. haar dreigde te zullen dooden indien zij her trouwde. De buren spraken er van en de recherche ging op onderzoek uit. Het schijnt, dat inmiddels De Br. heeft verteld, dat de vrouw haar eersten man om het leven heeft gebracht. Het lijk werd op last van de justitie te Utrecht opgegraven en alsnog gerechtelijk geschouwd. Ten einde het justitieel onderzoek niet te bemoeilijken en om te voorkomen, dat mogelijke bewijsstukken zouden worden ver nietigd, weigerde de politie elke inlichting en verzocht zq, over de on-dits te zwijgen. Intusschen wordt bericht, dat gisteravond de vrouw en een man zeker niet de boven aangeduide H., die zooeven hier nog was te Brummen zijn gearresteerd en he den gevankelijk naar Utrecht geleid. Voor den Krijgsraad te Arnhem hebben terechtgestaan twee soldaten, gedetacheerd bij de tuchtklasse der infanterie te Amers foort, beschuldigd van poging tot diefstal van twee rijwielen in den nacht van 29 op 30 Augustus 1913. Toen dien nacht omstreeks 12 uur twee sergeanten thuis kwamen, zagen zij twee soldaten en een burger-corveeër ko men in de richting van de rijwielen, zich be vindende onder de kap van een der infan- terie-kazernes. Eender soldaten had een rij wiel bij zich, de andere had er tweeéen voor zich en éen voor den burger-corveeër. Een hunner trachtte zich met het rijwiel buiten de kazerne te verwijderen maar nau welijks zat hij op het zadel of een band knapte. Bij het onderzoek bleek, dat beklaagden reeds te voren op dien dag de rijwielen hadden gemonsterd. Zij zelf gaven op, dat zij een eindje wilden gaan rijden, maar ont kenden zich aan poging tot diefstal te heb ben schuldig gemaakt. De Krijgsraad heeft niet wettig en over tuigend geacht, dat de wegneming is ge schied met het oogmerk van wederreeliter- lijke toeüigening en hen vrijgesproken, maar stelde de stukken in handen van den com mandeerenden officier, ten einde te beslissen omtrent krijgstuchtelijke bestraffing. Troosters zijn er in overvloedmaar hel pers Pessimisten zeggen, dat de verhouding is als van duizend op éen. TJlt den Omtrek. Men schrijft uit Soest Met het plaatsen der palen voor de elec- trische straatverlichting van de Birkstraat is een aanvang gemaakt, zoodat ook deze hoofdverkeersweg binnenkort verlicht zal kunnen worden. Alsdan zal de Rijks-straatweg van Baarn tot Amersfoort electrisch verlicht zijn. Een prachtige verbetering. Soest gaat op het ge bied var. verlichting andere Gemeenten voor. Met dank aan alle vrienden, deelt het »Suriname-comité 1863 1913* mede. dat de feestgave aan de Surinaamsche zending, door giften en verkoop van boekjes en sluit/egels bijeengebracht, bedraagt (na aftrek van alle gemaakte kosten de som van f15032.88. Het Bestuur der Broedergemeente te Para maribo zal later bekend maken voor welk speciaal doel deze gift wordt besteed. VOETBAL. Quick ontmoette Zondag op Birkhoven de oude tegenstander Z. A. C., uit Zwolle. De roodbaatjes hebben den geheelen wedstrijd uit stekend gespeeld en daar ook Z. A. C. een flinke partij speelde, was er weer eens van een mooien wedstrijd te genieten. Quick mist Briöt Sr. en De Bruijn en brengt de volgende combinatie binnen de krijtlijnen doelSmit, achterKeetcll en Warnaermidden Ittmann, Paul en Hen driks vóórJentink, Van Rhijn, Brasser, Mingels en Böhtn. Dadelijk nadat de bal aan 't rollen is ge bracht, brengt Z. A. C., dio den sterken wind

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2