Stadsnieuws. Het verdient aanbevelingen, bij de lezingen ook de aandacht er op te vestigen, dat de scheepvaart en de fabrikanten groot belang hebben bij dit kanaal. Men zie naat Vrees wijk, dat van een onbeteekenend plaatsje is geworden een aanzienlijke Gemeente. Do heer Fr ede riks: Het is heden juist honderd jaar geleden, dat, door de komst der Kozakken, Amersfoort werd ontslagen "van den druk der Fransche overheersching. Ik onderschat geenszins het werk van zijn medeleden van het comité, doch meen toch te mogen zeggen, dat Amersfoort vooral heeft te danken aan de krachtige wijze waarop de Voorzitter de zaak heeft aangepakt, dat in een niet te verre toekomst het door dit kanaal, waarvoor reeds zooveel jaren is ge ijverd. ontslagen zal zijn van dien anderen druk, die het gevolg is van de twisten van waterschapsbesturen bovenstrooms (instem ming). De Voorzitter: lk moet dien lof afwentelen op mijn ambtsvoorganger, jhr. J. \V. A. Barchman Wuytiers. De heer E g g i n kOngetwijfeld komt een deel van dien lof toe aan uw ambts voorganger doch door U heeft de zaak thans haar beslag gekregen. Mag het U gelukken, het kanaal, dat ook voor Amersfoort van zoo groot belang is, tot stand te brengen, dan liebt U zich een eerzuil gesticht ^instem ming). Do V o o r z i 11 e rNiets zal mij liever zijn dan het kanaal te helpen tot stand brengen. Doch het is zaak, koel te blijven. We gaan hier niet vandaan om maar dade lijk de eerste spade te gaan steken. Ik hoorde, dat er reeds Amsterdammers zijn, die alle gronden opkoopen. Tot mijn spijt moet ik hier wel een mededceling doen, die zal werken als een douche van koud November- water Minister Lely heeft ons in een audi ëntie meegedeeld, dat de Regecring geen plan heeft, een nieuwe Rijnverbinding te maken. Veel hangt samen met het Zuiderzee- plan. Intusschen moeten wij den moed niet laten zakkener zijn nog andere kanaal plannen, waarmede het onze nauw verband houdt. Ik hoop, dat de warme stemming, door de hoeren Frederiks en Eggink gewekt, van grooten invloed zal zijn op de lijsten, die de Penningmeerster U straks zal aanbieden. .1 De vergadering werd hierop te half drie gesloten. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Vogel- wet 1912, met uitzondering van Let tweede lid van art. 2, in werking zal treden op 1 Januari 1914. Er was heden heel wat belangstelling voor de Jubileum-zegels, welke aan het Postkan toor in ontvangst konden worden genomen. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. »oS dc heer J. A. J. I.ohmann.Lan- gestraat 37. Het volgende adres is verzonden aan den Raad dezer Gemeente Het Bestuur der Oudheidkundige verceni ging >Fiéhite«, gevestigd te Amersfoort, als rechtspesoon erkend bij Kon. Besluit v< 13 April 1890, no. 31, geeft eerbiedig te kennen, dat ter kennis van requestranten is geko men. dat, op voorstel van het Raadslid, den heer D. Gerritsen, bij de behandeling der Gomecate-begrooting voor 1914 door uwe vergadering van 28 October 1913 een motie is aangenomen betreffende het afbreken der beide torentjes, staande aan de Kamperbin nenpoort en zulks in het belang van het verkeer daar ter plaatse dat requestranden overtuigd zijn, dat het den leden van den Raad der Gemeente Amersfoort ten volle bekend is hoe groot de historische waarde der beide vorenbe doelde Golhïsche torentjes is, die behooren tot Je zeer zeldzame overblijfselen van Amers- foorts eerste ommuring en middeleeuwsche versterking dat requestranten van oordeel zijn, dat, waar men overal elders dergelijke oude poorten zooveel mogelijk tracht te bewaren, Amersfoort, dat door zijn verleden een der belangrijkste plaatsen van ons vaderland is, niet mag achterblijven in eerbeid voor de overblijfselen, die van dat verleden getuigen dat requestranten wcnscheri op te merken, dat t' -ch aan de eischen van het verkeer daar ter plaatse zeer zeker kan worden voldaan zonder amoveering der beide torentjes, die zoozeer bijdragen tot het historisch uiterlijk van Amersfoort redenen, waarom requestranten zich tot uwen Raad wenden met het eerbiedig doch dringend verzoek het daarheen te willen leiden, dat in de eischen van het verkeer door dc Kamperbinnenpoort te Amersfoort wordt voorzien op een wijze, waardoor bo venbedoelde torentjes voor Amersfoort be houden en gespaard blijven. Hetwelk doende, enz. Gedurende het verlof, van Maandag tot Donderdag verleend aan den heer A. Nij- hoff, zal de heer S. Posthuma de function van Commissaris van politie waarnemen. De heer Nijhoff zal te Amsterdam afnemen het examen voor adspirant-inspecteurs van politie, waarvoor 12 candidaten, vele met diploma eind-examen Iloogere Burgerschool 5-jarigen cursus, zich aanmeldden. De lieer G. K. G. van Aaken is benoemd tot lid der commissie voor bet eind-examen van het Kon. conservatorium te 's-Graven- hage. De heer H. Dooijeweerd heeft aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam met gunstig gevolg afgelegd het candidaats- examen Rechtswetenschap. Ritmeester G. van der Zoo de Jong, van de cavalerie O. I. leger, zal 27 December per >Rindjani« naar Indiö terugkeeren. De Minister van Oorlog brengt in de »Staatscourant« ter kennis, dat in het jaar 1914 bij de infanterie geen miliciens zullen worden aangewezen voor de opleiding tot verlofsofficier, en dat bij de vesting-artillerie ten hoogste twintig miliciens voor bovenbe doelde opleiding zullen worden aangewezen. In onze jonge jaren verzamelden we post zegels om, al spelend leerend, achter de ge heimenissen der Aardrijkskunde te komen. De jeugd van heden heeft heel wat meer en heel wat fraaier hulpmiddeltjeswe den ken aan de Verkade-plaatjes, die toch heel wat meer zeggen dan de zwarte houtsneedjes in Salverda's dierkunde- of Burgersdijk's plantkunde-leerboek. Van den laatsten tijd zijn de reclam' -zp- gels. In hoeveel seriün die worden vt.vaar- digd en hoe keurig ze worden uitgevoerd, bleek ons uit een collectie, welke dc heer Rob. Levy voor de kinderen zijner afneem- sters kosteloos beschikbaar stelt. Een serie met alle denkbare vliegtuigen, een andere over land- en volkenkunde, stads gezichten, landschappen, de gehèele levens geschiedenis van Bismarck in beeld gebracht, alle denkbare uniformen van land- en van zeemacht in de geheele wereld, de histoire bataille van 1813 tot 1S15 en nog veel meer, alles met duidelijke opschriften, zoodat de ijverige verzamelaars nóg meer dan voorheen spelend kunnen leeren. Door de goede zorgen van den buiten- consul van dpn A. N. W. B„ den heer H. Meursing, zijn thans waarschuwingsborden geplaatst bij de scherpe bocht bij der. spoor wegovergang bij Hoevelaken en bij Oud- Leusden aan den kant van Doorn, terwijl een handwijzer is geplaatst bij Oud-Leus den. De A. Z. P. C. heeft Donderdagavond deelgenomen aan den liefdadigheids-zwem wedstrijd, uitgeschreven ter gelegenheid van haar 2-jarig bestaan door de Haagsche Z. P. C. en in de overdekte zweminrichting aan de Mauritskade gehouden ten bate van het volks-sanatorium bij Hellendoorn. Er was zeer veel belangstelling. De Amersfoortsche club streed tegen de Haagsche. Vóór rust doelpuntte Beem éen maalna rust heeft zij geruimen tijd de lei ding en doelpunt Beem andermaal, welk punt echter niet werd toegekend. Hierna maken de Hagenaars gelijk en even vóór tjjd doelpunten zij voor den twee den keer, daarmee den eindstand brengend op 2 1 in het voordeel der thuis-club. De Vereeniging tot bevordering der De- langen van slechthoorenden heeft een draag- penning doen vervaardigen ten behoeve van hen. die slecht van gehoor zijn. De penning vertoont een witten ondergrond met in het midden een roode streep. Aan dc eenc zijde van die streep staat de letter S en aan de andere de letter H. Vanwege deze vereeni ging zijn ook cartons vervaardigd, waarop van deze draagpenning een afbeelding is ge geven en waaronder in duidelijke letters het volgende is vermeld: Dragers van boven staand kenteeken zijn slechthoorend (S. H.). Aan het publiek en de conducteurs wordt dringend verzocht, hen, zoo noodig, behulp zaam te zijn en niet met woorden, doch met gebaren voor dreigend gevaar te waar schuwen*. Doze cartons worden o m. opgehangen in de wachtkamers der stations en in de loka len, bestemd voor het verblijf der conduc teurs. Onder voorzitting van den heer J. van der Wal Kz, de Voorzitter, de heer A. M. Tromp van Holst was verhinderd, werd gisteravond een Algemeene vergadering gehouden van de Tuinbouw-vereeniging Amersfoort*, welke door 32 leden werd bijgewoond. De notulen der vergadering van 29 April, waarin het eenjarig bestaan der vereeniging wordt herdacht, werden gelezen en ongewij zigd vastgesteld. Dc Voorzitter deelde hierop mede, dat de medcdeelingeti van het Bestuur alle gunstig kunnen luiden.Het ledental bedraagt thans ruim 300, een betrekkelijk groot aan tal, doch in verhouding tot de environs nog te klein. Het Bestuur heeft echter goeden moed, dat het ook dit jaar belangrijk zal toenemen. Het aantal eenruiters, bij de oprichting hier bijna onbekend, bedraagt thans ruim 1000; wellicht tneer, doch het Bestuur heeft slechts opgave van éen leverancier. De wandellessen zijn bijzonder goed ge slaagd en werden door een 30-tal tuinders en niet-tuinders trouw bijgewoond. De cursus in fruitteelt wordt gevolgd door 30 leerlingen, allen volwassenen; de 2-jarige tuinbouw-cursus door 14 jongelieden. Dit jaar is de veiling geopend en ook deze heeft werkelijk succes. In het begin werd in hoofdzaak aangevoerd van den proeftuin zelve, later ook van buiten. In den eersten zomer is voor ruim f3000 verkocht. De bruto-opb- vst van den proeftuin was dit jaar ruim 1 1300 per H. A. De on kosten waren natuurlijk dit eerste jaar heel grootdoch vergelijk die opbrengst eens inet die van een gewoon land. Het is een vooral in deze streek ongekend cijfer. De verkoop van zaden en vruchten en het aantal bezoekers, die steeds vriendelijk door den tuinchef werden ontvangen, strekten mede tot alle tevredenheid. Tot Bestuurslid werd nu herkozen met alge meene stemmen de heer A. M. Tromp van Holst en gekozen met 25 stemmen in de vacature-Laméris de heer II. J. Indewey. Aan de orde was hierna de vaststelling der Begrooting 1914. J De Penningmeester, de heer Joh. Knoppers, deelde mede, dat zij is ontworpen als volgtOntvangsten; batig saldo f200, contributie f300, pacht f190, produc ten buiten de proeftuin f 250, producten uit den proeftuin f1200, subsidie Rijk f500, Provincie f250, Gemeente f330, leening druiven-serre f3500; Uitgaven: land pacht f270, salarissen f1500, mest f300, planten materieel f 500, gereedschap f 400, toezicht en drukwerk f 250, rente en aflos sing f235, onvoorzien f135, bouw druiven- serre f 3500 totaal 66740. Een lid vroeg wat zijn >producten bui ten den tuin*. De Penningmeester antwoordde, dat de proeftuin afzonderlijk moet beheerd, doch dat daarbuiten nog een stuk ligt, dat eveneens afzonderlijk wordt beheerd. De Begrooting werd aldus goedgekeurd, met recht tot af- en overschrijving. De Penningmeester deelde mee, dat op de Begrooting is gebracht f3500 voor een druiven-serre en achtte het ge- wenscht, aan de vergadering te vragen om machtiging tot het aangaan eener leening daarvoor. Dan behoeft geen afzonderlijke vergadering belegd. De Secretaris, de heer Van der Lin den, zeide, dat de aanleiding tot het bouwen eener druiven-serre is ontstaan door gebrek aan druiven op zeker oogenblik. Druiven worden hier wel aangevoerd, doch niet vol-, doende. Intusschen zullen pas na 3 of 4 jaar druiven uit deze kas kunnen verkocht. Het kleine warenhuis bracht al zóo veel groenten op, dat het Bestuur meende, ook een druivenkas van 80 bij 7.5 M. te moeten aanschaffen. Omdat de toestemming der sub- sidieerende lichamen nog ontbreekt, zal met den bouw moeten gewacht .ot Januari. De eerste twee jaar kunnen er ook vroege groen ten in worden geteeld. De stekken, in hei kleine warenhuis ge plant, gaven zulk prachtig beschot, dat de tuinbaas overtuigd is, dat de grond best is. De druivenkas zal niet alleen voldoende rente en aflossing afwerpen, doch na een jaar of vijf al zóo veel opleveren, dat de tuin eerder kan losgemaakt van de subsidieerende lichamen, waar het tóch heen moet. Het is dus zeer in het belang van der tuin, deze kas te maken. Het voorstel werd aangenomen z. h. st. Aan de orde was de rondvraag. Een lid vroeg of het percentcngeld van de veiling niet minder kan gesteld d.*»n 5 en of het statie-geld niet kan verminc'erd. De heer Van der Linden: De vj aag is nieuw en zal dus eerst moeten overwo gen door de veilings-commissic. Tot dusver heeft de veiling zich kunnen bedruipen om dat de Gemeente kosteloos gebruik ver leende van het veilingsgebouw. Doch dit is slechts tijdelijk. Het staat dus te vreezen, dat de onkosten niet kunnen verminderd. Zoo mogelijk zal de veiling geheel komen aan de aanvoerders, al blijft ook de band met de moeder-vereeniging behouden. Een ander lid: Welke plichten en welke rechten heeft een lid? De heer Van der Linden: Op de eerste plaats het betalen der contributie, ad f 1 verder, de vereeniging zooveel moge lijk aan haar doel te doen beantwoorden, dus niet alleen trouw contributie betalen, maar ook zijn persoon geven aan de ver eeniging. De rechten zijnkosteloos bezoe ken van proeftuin, cursussen en lezingen en tegen minder entree van tentoonstellingen voorkeur bij net verstrekken van zaad- en plantgoed 'egen geringe betaling; het ont vangen van aanmoedigings-premics. Om 9 uur kreeg het woord de heer K. Wiersma, Rijks-tuinbouwleeraar te 's Gra- venhage, die in een helder betoog uiteenzette het nut van veilingen in Het algemeen cn die van fruit- en groentenveilingen in het bijzonder. Spr. wees op hetgeen de veilingen sedert 1S8S hebben teweeg gebracht in het West- land, waar toen bijna nooddruft werd ge leden en thans ruim 1 milliocn eenruiters cn 250 H.A. druiven onder staand glas zijn en men reeds f 500 Pcr voor Óen grond betaalt doch, ook f2800 daaruit moet ontvangen om nog iets te verdienen. Het veilingswezen heeft van het Westland gemaakt een streek waar ontzettend inten- siefhet tuindersbedrijf wordt uitgeoefend, waar de tuinders zijn vrijgemaakt van tal van schadelijke invloeden en waar ook de posi tie der koopers is verbeterd, omdat de com missionair niet langer misbruik kan maken van zijn macht, die hij kreeg door voorschotten te geven, waardoor de tuinders aan handen en voeten waren gebonden, óok omdat de tuinder niet kon verzenden, daar de com- ïissionairs er voor hadden gezorgd, alle aandeelen in de schuiten te hebben. Spr. zette dit in den breede uiteen en deelde mede hoe juist door de veiling de handel op Engeland is herwonnen, juist toen dc crisis op 't hoogst was. Alleen op de veiling te Loosduinen wordt thans 2 millioen per jaar omgezet. De eerste grondslag is samenwerking van alle belanghebbenden in éen groote, sterke vereeniging, waarin de leden elkaar niet langer wantrouwen als concurrenten en wier grootste vijanden zijn de lauwen, die wel trouw hun contributie betalen, doch steeds het Bestuur befitten en, als zij hun kans schoon zien, buiten de veiling om verzenden, waar door zij den prijs voor tuinder en koopman bederven. Nog nooit is een wilde horde sterk geweest, cocli wel een goed gedisciplineerd leger. Als alle tuinders zich aansluiten en trouw samenwerken in het algemeen belang, slaagt de veiling, tot voordeel van tuinder en koopman beiden. Alleen door eerlijke samenwerking wordt de aanvoer zoo geregeld er. zoo groot moge lijk. Wanneer er groote aanvoer is, komen de groote kooplui en worden mooie prijzen gemaakt. De kooplui kunnen best 3000 tot 4000 meloenen per dag verwerken, vooral als ie aanvoer geregeld iswordt die plot seling te groot dan valt de prijs, evenals wanneer 3 of 4 veilers plotseling een partij onttrekken, hun beste producten naar de stad of in consignatie en hun 'mindere waar naar de veiling zenden. Te ^.oosduinen kan dit niet, want dan beloopen zij zeer zware boeten. De keuring moet uitsluitend geschieden door den keurmeesteralle overigen blijven van de producten af, die ze door stooten, hard neerzetten, enz. zeer gemakkelijk kunnen beschadigen. Spr. ried nog aan, introductie-kaarten te geven, opdat de kooplui elkaar niet kunnen beconcurreeren en zichzelven maar ook den tuinder schandelijk dupeeren. De veiling moet streng zijn in de keur zoowel tegenover den tuinder als den koopman. Daarom moet de keurmeester, die een zeer moeilijke positie bekleedt, vrij zijn tusschen tuinder en koop man; hij moet trachten voor den tuinder te maken den hoogst mogelijken prijs, zoo dicht mogelijk bij den wereldprijs, doch tevens behartigen de belangen van den koopman, die, als hij weet, dat een veiling naar behoo ren is ingericht, er veel liever koopt dan van de tuinders. Spr. stelde nog in 't licht de groote voor deden van een veiling tegenover een coö peratieve verzend-vereeniging. Zij hebben dit gemeen, dat beide berusten op de innige samenwerking der ledenhet groote ver schil is dit, dat bij de verzend-vereenigingen de koopman zooveel mogelijk wordt geC-ii- mineerd. Bij de veiling hebben de tuinders het ge heel in de hand, goede prijzen te maken daartoe behoeven zij slechts geregeld en zooveel mogelijk te zenden bij de verkoop- vereenigingen hebben zij steeds te tobben met de wisselvallige resultaten van het zen den in consignatie, zijn ze dus afhankelijk van de meer of de mindere goedwilligheid der buitenlandsche huizen. Bovendien heeft geen enkele Directeur van zulk een vereeni ging zooveel kanalen als de gezamenlijke koopliedende beste waar gaat naar het buitenland en hier te lande mag men zich tevreden stellen met 2e of 3e kwaliteit, het geen weer tot gevolg heeft, dat de hande laren veel mécr prijs stellen op een veiling. De Voorzitter besloot de zeer leer rijke bijeenkomst met te danken den heer Wiersma, die ondanks zóo korten tijd van beraad zóo'n lange reis heeft gemaakt om den eerst aangekondigden spreker, die plot seling werd verhinderd, te vervangen, en niet minder voor zijn boeiende, aangename an leerzame voordracht. Nu we hier staan voor het begin eener veiling, die betrekkelijk nog zoo heel klein is, verheugde het spr., dat reeds is ingevoerd dat particulieren niet op de veiling mogen koopen. De korte les zij deze: richt een veiling op, vereenigt u en blijft trouw samenwerken in aller belang. Dan zal er veel aanvoer zijn en komen er, waar zóo groote vraag is naar groenten en fruit, ook veel koopers en maakt gc goede prijzen. Het Bestuur zal aan alle

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2