Advertentiên. SPIJS-ÜITDEELING. Ie Kookdagp UITVOERINa Die Jahreszeiten, den nieuwen cursus reeds 36 leerlingen zich hebben aangemeld. Omtrent het voorstel van Gedeputeerde Staten om aan hun college een crediet te vcrleeoen voor het instellen van een onder zoek betreffende de electriciteitsvoorziening in deze Provincie werd in een der afdeelin- gen de vraag gedaan of in het stadium, waarin deze zaak verkeert nog reden kan zijn, dat de Provincie haar bemoeiingen op dit gebied gaat uitstrekken en of de kosten wel gemo tiveerd zijn. Door andere leden werd het wenschelijk geacht, dat de Provincie zich met de Gemeente Utrecht in verbinding zou stellen. Geantwoord werd, dat de vraag in hoever de Provincie zich met de electriciteitsvoor ziening zal hebben in te laten, zal afhangen van den uitslag van het in te stellen onder zoek en dat niet alleen met de belangen der Gemeente Utrecht, doch ook met die der geheele Provincie rekening moet worden gehouden. Bij dit onderzoek doen zich verschillende techinsche vragen voor, die deskundige voor lichting noodig maken. Ook werd gevraagd oi de benoeming van éen deskundige voor deze taak voldoende zou zijn. Men achtte de mogelijkheid niet uitgesloten, dat bij de adviezen van éen per soon vooringenomenheid zou kunnen bestaan met een zeker systeem of sympathie voor een bepaalde concessie. Onpartijdigheid zou in deze een eerste vereischte zijn. Hierop werd geantwoord, dat het raadple gen van verschillende deskundigen meer moeilijkheid zal opleveren, dan wanneer men het onderzoek aan éen persoon opdraagt. In een andere afdeeling kwam het bedrag van f 4000 aan een der leden vrij hoog voor, terwijl een ander lid vroeg of het de bedoe ling is, een Provinciale centrale op te rich ten zoo ja, dan zou wellicht het uitschrijven van een prijsvraag wenschelijk zijn waarop geantwoord werd, dat het aangevraagd cre diet noodig werd geacht en dat het onder werp zich niet leent voor het uitschrijven van een prijsvraag. Door het in te stellen onderzoek zullen Gedeputeerde Staten in de gelegenheid ge steld worden, de Regeering volgens een vast plan van advies te dienen bij het ver- leenen van concessie-aanvragen voor het op richten van electrische centrales. Een der leden betuigde zijn instemming met het voorstel van Gedeputeerde Staten. Een ander lid vroeg of men een theoretisch dan wel een practisch plan zou krijgen. Voorts deed een der andere leden als zijn meening kennen, dat het er niet op aangelegd moet zijn, kleine inrichtingen te belemmeren en het particulier initiatief tegen te werken. Overigens kon men zich in alle afdeelingen met het voorstel van Gedeputeerde Staten vereenigen. De Commissie van rapporteurs stelde dan ook voor, te besluiten overeenkomstig het voorstel van Gedeputeerde Staten om hun een crediet toe te staan van f 4000. blioke veiling van de gronden langs den Kalkwog en den Doodenweg onder Leus den, maken het, naar wij meenen, on- noodig, thans in breedvoerige beschou wingen te treden over de wenschelijk- heid in het algemeen, dat de Gemeente de beschikking heeft over de terreinen, die in de naaste omgeving der stad zijn Te gelijker tijd schreven B. en W. aan den Raad In de vergadering van 19 Juni 1.1. werd door uw medelid den heer Van Achterbergh het volgende voorstel gedaan, dat om advies in onze handen werd gesteld >Om het thans bestaande brandweerper soneel, dat met 1 Juli niet in Gemeente-dienst gelegen en waarvan mag worden aan- j blijft, een vergoeding te geven De wintervergadering van Provinciale Staten wordt aanstaanden Maandag hervat. Onder dagteekening van 11 December schreven Burgemeester en Wethouders aan den Raad Hierbij hebben wij de eer U voor te stellen, te besluiten tot aankoop, van de Maatschappij «Amersfoort, tot exploitatie van onroerende goederen te Amersfoort», gevostigd te Amsterdam, van de haar toe- behoorende gronden, gelegen binnen.deze Gemeente, de zoogenaamde Berg-terrei- nen, en wel op de voorwaarden, als in bijgaande ontwerp-akte zijn vermeld en tegen een prijs, berekend naar 75 cent den M2., en verder met inachtneming van de volgende bijzondere voorwaarden 1. de Gemeente wordt vanaf 1 Novem ber 1913 beschouwd eigenares te zijn van dT Berg-terreinen, en is vanaf dien datum tot'aan den dag, waarop de koopakte zal worden gepasseerd, aan de Maatschappij verschuldigd een rente-vergoeding van 4J/j ten honderd over het bedrag van de koopsomdaarentegen geniet de Ge meente vanaf dien datum alle vpordee- len uit grondverkoop voortvloeiende en zullen na meergenoemden datum geen transacties meer plaats hebben, dan in overleg met de Gemeente. Wordt het besluit tot aankoop door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd, dan wordt door beide partijen aangeno men, dat nimmer een besluit tot aankoop is gevallen 2. de kosten van overdracht komen ten laste van de koopster 3. de Maatschappij verklaart zich be- bereid als gedeeltelijke voldoening van de koopsom aan te nemen 250 stuks f 1000 obligatiën dezer Gemeente, ren tende 4,,'o pCt, berekend pari. De uitvoerige besprekingen, die heb ben plaats govonden bij en naar aanlei ding van den aankoop van de gronden aan den Utrochtscheweg. van mevrouw do wed. Roos Vlasman Slingeinan en den daarop [gevolgden aankoop in pu- genomen, dat zij tot bouwterrein bestemd zullen worden. Ook wil het ons voorkomen, dat het bijzondere belang, dat voor de Gemeente in dezen aankoop is gelegen, door ieder zal worden gevoeld en begrepen; toch willen wij op enkele, naar voren tredende belangen wijzen. Aanleiding tot tegen spraak, meenen wij, wordt niet gegeven, indien wij beweren, dat de wijze van be bouwing van den Berg in hoofdzaak zal beslissen over het behoud van veel na tuurschoon en de prachtige vergezichten, waarvan daar op tal van plaatsen te ge nieten valt. Daarom achten wij het voor de toe komst van Amersfoort van het hoogste belang, dat de beslissing over die bebou wing in handen wordt gelegd van de Ge meente, welke eerst volkomen daartoe bij machte is, als zij den grond in eigen dom heeft. Door de gestadige uitbreiding van het bebouwde .oppervlak, is nagenoeg geen bouwterrein in en aan den buitenkant van de oude stad meer beschikbaar. Ge volg daarvan is verhooging van prijs van den naastbijgelegon grond. Daar door ontstaat de vrees, |dat do woning- huur, nog meer dan nu reeds het geval is, als een gevolg van de schaarschte aan huizen, zal stijgen, tot nadeel van de toe neming der bevolking niet alleen, maar ook tot nadeel van de neringdoenden.. Krijgt nu de Gemeente de beschikking ook over de Berg-terreinen dan kan, met het voeren van een goede politiek, die vrees te niet worden gedaan. De voor deden, die de Gemeente wenscht te beha len, zijn toch niet in de [eerste on voor naamste plaats te-vindon in het beha len van winst bij grondverkoop zij zal immers groot belang hebben bij afzet van gas en water, bij aanslag in de belastin gen, bij het zich vestigen eener koopkrach tige burgerij. Overigens zijn wij ook van meening, dat de Gemeente rechtmatig aan spraak mag inakon op de hoogere waarde, die do grond veelal door haar eigen werk zaamheid verkrijgt. Een toenemende ontwikkeling van de Gomeento, gepaard gaande met een uit breiding van haar taak, ook als gevolg van de steeds in aantal toenemende ver langens ten opzichte van het veld der werk zaamheid van de Gemeentebesturen, maakt het noodig, dat de Gemeente zich de be schikking verschaft over grond, noodig voor verschillende doeleinden. Blijft de grond in handen van particulieren, dan zullen groote bedragen dienen te wor den betaald, terwijl, koopt de Gemeente de Berg-terreinen, de noodige terreinen tegen oen kostenden prijs kunnen wor den beschikbaar gesteld. Deze en meer andere overwegingen ma ken, naar hot ons voorkomt, den aankoop van bijzonder belang. Daarbij komt, dat de prijs die door de Maatschappij is bedongen, n.l. 75 cent, nadat eerst 80 cent was gevraagd, en de voorwaarden van, betaling, die zijn gesteld, ons zeer aanneemlijk voorkomen, e totaal-oppervlakte bedraagt ongeveer 47 H.A., zoodat de koopsom moet worden gesteld op circa f 365 000 kosten inbegrepen Het bestaande plan van uitbreiding tot basis nemende, wil dit zeggen, dat de beschikbare bouwgrond, na aftrek dus van den grond, benoodigd voor straat- aanleg, zal kosten omstreeks 91 cent den M2. Ter toetsing van de waarde van dit cijfer is door ons een globale raming opgemaakt van de waarde, die de gron den op dit oogenblik als bouwterrein zouden vertegenwoordigen, indien al do noodige wegen waren aangelegd. Bij deze schatting werd uitgegaan van de gedachte, dat de Gemeente de gronden tegen lager prijs zal verkoopen dan par ticulieren zouden bedingen. Deze raming leverde een totaal-cijfer op van rond f 675 000, en de kosten van straataanleg, die dus in mindering van dit bedrag komen, op f 100 000. Let men hierbij op het feit, dat door het bestaan van de meeste hoofdwegen, in de eerste tijden weinig voor aanleg van nieuwe wegen zal benoodigd zijn, terwijl met den verkoop of het ingebruik geven van grond kan worden doorgegaan, dan werpt de uitkomst dezer schatting een zoodanig licht op de exploitatie, dat een aankoopprijs van 75 cent per M2 vol komen gerechtvaardigd mag heeten. Met volle gerustheid adviseeren wij U het voorstel te aanvaarden, overtuigd, dat hierdoor niet alleen de oogenblikke lijke, belangen der Gemeente maar ook die voor een verre toekomst zullen wor den bevorderd. behalve het loopende °jaar ook nog het volle daarop volgende jaar. «Deze uitbetaling evenals vroeger te doen plaats hebbefn in de Kerstweek van dit jaar». Onder vigeur der oude organisatie werden de volgende belooningen genotenopper- brandmeester f ioo, adjunct-opperbrandmees- ter f50, kader (per spuit f 100,) f300, kader reservespuit f50, personeel ongeveer 200 man. (elk f3,) f600, opzichter materieel f 100. Begrijpen wij het voorstel wel, dan is het de bedoeling, het geheele personeel voor zoover het is ontslagen gedurende ander half jaar na het ontslag op 1 Juli 1913 de volle vergoeding toe te kennen. Het gesprokene in de zitting van 19 Juni kan evenwel ook den indruk geven als zou de voorsteller bedoelen alleen den man schappen de belooning te doen ge nieten. De overleden opperbrandmeester Schoter- mar. werd niet vervangen, sedert enkele jaren was de functie van adjunct-opperbrand- meester onvervuld, terwijl de opzichter over het materieel en twee brandmeesters over gingen bij de nieuwe organisatie, zoodat het voorstel-Van Achterbergh ongerekend, dat ook enkele manschappen bij de nieuwe organisatie werden ingedeeld een uitgaaf zal vorderen van anderhalf maal f920 of f 1380 zoo het geheele personeel onder het voorstel is begrepen en anders anderhalf maal f 600 of f 900. Wij kunnen het door den voorsteller inge nomen standpunt niet deelen. Men kan de functie bij de brandweer zeoals die voorheen was georganiseerd moeilijk als een betrekking beschouwen, die, bij opheffing, recht zou geven op het genot van wachtgeld, of andere tegemoetkoming. Ook zijn de belooningen, die werden ge noten, niet van dien aard, dat bij gemis daarvan het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven zal worden verbroken, en daar om een overgangs-periode gewenscht is. Wij hebben daarom de eer U te advisee ren, het voorstel te verwerpen. Intusschen is bij ons de vraag opgekomen, welk bedrag over dit jaar aan het oude per soneel moet worden uitbetaald. Zooals bekend, is het personeel met ingang van 1 Juli van zijn betrekking ontheven, en kan worden gezegd, dat tot dien datum, dus over een half jaar, moet worden bezoldigd. In het Reglement tot regeling van de brandweer wordt echter gesproken van een j a a r 1 ij k s te genieten bedrag, waaruit kan worden geconcludeerd, dat het oude perso neel rechten kan doen gelden op het volle bedrag over dit jaar. Het schijnt ons wenschelijk, de ruime op vatting aan te nemen en wij hebben daarom de eer, U voor te stellen, ons te machtigen, het personeel der oude brandweer, voorzoo ver dit niet werd opgenomen in de nieuwe organisatie, de volle vergoeding over 1913 uit te betalen. Ook werd om prte-advies in onze handen gesteld een adres van de 1 heer L. van Ach terbergh, oud-brandmeester, houdende ver zoek, hem alsnog de belooning te willen toekennen die verbonden was aan de be trekking van Opperbrandmeester op grond hij die betrekking gedurende drie jaren heeft vervuld, wegens ziekte van den functionaris. De heer Van Achterbergh heeft gedurende ongeveer twee jaren den Opperbrandmeester vervangen terwijl deze ziek was en bijna een jaar is de betrekking door hem vervuld, na het overlijden van den heer Schoterman. Wij achten het billijk, den heer Van Ach terbergh daarvoor een gratificatie toe te ken nen van f 200, waartoe te besluiten wij U hierbij het voorstel doen. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 December. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/j uur, dr. Toxopeus, Remonstrantsche kerk. Voorm. io'/2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. 10 uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5l/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 572 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 98/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5'/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 972 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. >o uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. G. VAN WELDEDEN baron RENDERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantien. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. OXTDBRIiIlTCS: KEUKEN. Beekensteinschelaan 42. Telefoon 287. MENU voor de week 141. en m. 20 Dec. ZONDAG 14. Blinde vinken. Andijvie. Marasquinvla m. vruchten. MAANDAG 15. Rosbief. Spercieboonen. Appelbeignets. DINSDAG 16. Varkensfricandeau. Peren. Griespap. WOENSDAG 17. Tomatensoep. Bloemkool. Kalfsgehakt. DONDERDAG 17. Klapstuk. Zuurkool m. aard. Pruimen. VRIJDAG 19. Runderrib. (Desverl. visch). Worteltjes. Rijstkoekjes. ZATERDAG 20. Varkenslappen. Groene savoije kool. Appelschoteltje. Indien men rijst in plaats van aardappelen verkiest, dan op de bon invullen. De Directrice behoudt zich het recht voor, het menu, zoo noodig, te wijzigen. 15 DECEMBER 1913. HET BESTUUR. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afdeeling Amersfoort. pER ZANGVEREENIGING op Woensdag 17 Dec. 1913, m Amloltla, onder leiding van den heer M. W. PETRI. Oratorium van Joseph Haydn. SolistenHelc.a Petri, sopraan, Dresden. E. G. Tobi, tenor, Dusseldorf. P. C. Brederode, bas, Don Haag. Begeleiding: Het orkest der Atnhemsche Orchest Vereeniging. Leden hebben vrijen toegang. Niet-leden heeren f 2.10 dames f 1.30. De gererale repetitie op Dinsdag 16 Dec. 1913, in Amicitia (volksavondl is toegankelijk voor minvermogenden tegen betaling van f 0.25. Kaartverkoop uitsluitend in KLEIN's Muziekhandel, Utrechtschestraat. Aanvang beide avonden te half acht. Plaatsbespreking voor beide avonden te half éen bij den kastelein van Amicitia.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2