bijblad Stadsnieuws. Gemengd nieuws. uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma a. h. van CLEEFF VAN ZATERDAG 13 DEC. 1913. stellen ten slotte aan den Raad voor, over te gaan tot „u!®3" e van het Armwezen en het Re glement voor het Burgerlijk armbestuur in A^enweetmming de nieuw® Wij komen daarop terug. Men zegt, dat de Raad Vrijdagavond ver gadert m openbare zitting. De voordracht ter benoeming van een on derwijzer aan school E bestaat uit de hee- f6n.: van Sloten, onderwijzer te Nii- kerk; K. W. Berends, onderwijzer te Nij- kerken J. Dik, onderwijzer te Uithui zen. De exploitatie-begrooting voor de Gemeen te-gasfabriek, dienstjaar 1914, sluit in ont vangst en uitgaaf met f 296 700. Het ge raamd winst-saldo bedraagt f 55 000. Die van de Gemeente-waterleiding sluit met f 29 600 en een geraamd verlies van f 3350. De balans van het Grondbedrijf schat de waarde der thans aan de Gemeente behoo- rende terreinen, enz. op f 305 700, terwijl de schuld, op die eigendommen rustend op 1 Januari 1914, wordt getaxteerd op f 240 501.63. De inkomsten en uitgaven van het Grond bedrijf worden geraamd op f 5280.60 gewoon en f 20 489.62 buitengewoon, samen dus f 25 770.22. Na afloop der commissie-vergadering van den Raad alarmeerde Donderdagavond de Burgemeester vijf minuten over tienen de brandweer voor een uitslaanden brand in het Raadhuis. Nog niet ten volle 7I/, minuut later was de politie-spuit ter plaatse en binnen tien minuten werd reeds water gegeven, terwijl binnen het kwartier alle manschappen met al het materieel vóór het Stadhuis waren. De oefening, die zeer de goedkeuring weg droeg van den geheelen Raad, had voor het overige een normaal verloop. Van zeer betrouwbare zijde deelt men ons mee, dat alle 26 daartoe gerechtigde ver pleegden van het St. Pieters- en Bloklands gasthuis Dinsdag hun ouderdomsrente in ontvangst namen, doch dat 16 hunner wei-, gerden den daalder af te dragen, welke de stichting ingevolge art. 63 Armenwet als tegemoetkoming in de verpleegkosten van hen vordert. De rente-trekkcnden van het St. Josephs- gesticht mogen het geld behouden. Maken zij op eenige wijze misbruik van dat geld dan weten zij reeds, dat andere middelen op hen zullen worden toegepast. Het spreekt vanzelf, dat Regenten van zulke groote stichtingen geen excessen kun nen toelaten. Artikel 69 van de nieuwe Armenwet be paalt intusschen»de inkomsten van bezit tingen van weezen, vondelingen, verlaten kinderen en andere armen, verpleegd in godshuizen kunnen, gedurende den tyd der verpleging, worden genoten door de instel ling, die de verpleging bekostigt, doch slechts tot een bedrag, op verzoek van het Bestuur van laatstbedoelde instelling vast te stellen door den rechter van het kanton, binnen het welk die instelling haar zetel heeft». Ingevolge dit artikel heeft de kantonrech ter te Amsterdam bepaald, dat de verpleeg den in de verschillende gestichten aldaar, die in de termen vallen van f 2 ouderdoms rente, daarvan f 0.75 voor zich mogen be houden en f 1.25 aan de gestichten komt. Art. 171 Ouderdomswet zegt »de renten, bij deze wet toegekend, zijn onvervreemd baar» en »Elk beding, strijdig met eenige bepaling van dit artikel, is nietig». De reeds ontworpen nieuwe wet die stellig een einde zal maken aan het uitkeeren der rente aan hen, die haar niet noodig hebben, zal ook in deze materie voorzien. Mejuffrouw J. I.. C. Sinnige, heeft bedankt voor haar benoeming tot onderwijzeres aan de Gemeentelijke Fröbelschool te Dordrecht. De heer J. W. Best is aan de Rijks-uni versiteit te Utrecht bevorderd tot semi-arts. Als gevolg van het in werking treden der nieuwe wet op de militaire rechtspleging zijn met ingang van 20 December eervol ont slagen onder dankbetuiging mr. G. H. van Bolhuis, als President, luitenant-generaal R. P. Verspijck, H. M. Engelhard, en mr. W. ^cholten, laatstgenoemde op zijn ver- ul Jlede" van het Hoo8: militair ge rechtshof; en zijn benoemd bij dit Gerechts hof tot President mr. dr. C. Schepel, vice- president der Arondissements-rechtbank te Utrecht, en tot leden mr. H. W. van San- dick, rechter te Den Haag, de kolonel-com mandant van de 11e infanterie brigade J. yuack, te Nijmegen, en de kolonel-comman dant der 3e infanterie brigade P. P. C. Col- lette, te Bergen-op-Zoom. Van der Valk's werk is hier bekend; de teekeningen en de etsen, welke hij ter expo sitie aan 'Kunstbeschouwingen* afstond, zijn lang zijn slechtste niet. Het kunstnaaldwerk van mej. Margaretha Meijboom is voor velen een openbaring handwerk, weefwerk, kralenwerk, 't is alles even mooi van kleur en ordening. Men ga vooral eens kijken. Tot morgen middag 4 uur is de groote zaal van de socië teit 'Vereeniging» geopend. De aandacht zij nogmaals gevestigd op de Toonkunst-uitvoering, aanstaanden Woensdag waarbij haar zangvereeniging ten gehoore brengt »Die Jahreszeiten». Men zie de advertentie in het eerste blad. Het nieuwe programma van de bioscoop »De Arend» waar hedenavond slechts éen publieke voorstelling wordt gegeven, omdat een vereeniging er haar leden een voorstelling in besloten kring aanbiedt, heeft 9 nummers, behalve de bioscoop-courant een actualiteit, vijf komische projecties en twee drame's. Heel aardig is »De opzichtige das», door een jong vrouwtje aan haar echtgenoot ver eerd op diens jaardag, een das die den lach lust van het kantoor-personeel, de woede van den patroon wekt. Ten einde raad koopt de ongelukkige met zoo'n miraculeus leelijke versiering begiftigde een straatslijper om, die hem op den publieken weg zal aanvallen en zóo het onding zal wegwerken. De man doet zijn plichtdoor het handgemeen gaat de das aan flarden en de ander is er van verlost tot t zijn concierge, meenend hem een grooten dienst te doen, hem een zelfde mon ter vereert. Het groote nummer is »De kracht der oogen». De verloofde van een dokter komt zóo onder den invloed van een hypnotiseur, dat zij zich ten slotte als medium laat exploi- teeren en haar verloofde afschrijft. De dok ter legt zich nu óok toe op hypnotisme en brengt op zijn beurt den hypnotiseur onder zijn invloed en redt zijn meisje uit de strik ken van den bedrieger. Op den omslag van het jongste nummer van »De Kampioen» is in beeld gebracht hetgeen de A. N. W. B. alleen door zijn wegwijzers en waarschuwingsborden deed voor het toerisme. Van 20 in 1893 steeg hun aantal tot 2645 in 1913. In 1893 vertegenwoordigden die borden een waarde van f436thans kosten zij aan den Bond, wegens aankoop en on derhoud, f 114733. Hun gezamenlijk gewicht nam toe van 1000 tot 290950 Kilo. Zeggen die cijfers niets tot de parasieten, welke profiteeren van de Bonds-instellingen, doch die hun f3 voor het lidmaatschap nog maar altoos in hun zak houden ten volgende week uiterlijk kwart na vieren, die van de overige voertuigen op 't laatst te kwart vóór vijven goed helder branden. Vroege tegenspoed is dikwijls een zegen, een heilzame les voor bet geheele verdere leven. Volgens gerucht is de Utrechtsche Schouw burg Maatschappij niet bereid, den naas- tingstermijn van het gebouw op het Vreeburg, die 31 December afloopt, te verlengen. Het menu van de Onderlinge keuken wordt voortaan geregeld Donderdags opge nomen. In het nummer van heden bewijst het met hoeveel zorg mevrouw Van Assen er op uit is, zooveel mogelijk alle smaken te bevredigen. De maandvergadering van 'Handel en Nijverheid» wordt aanstaanden Donderdag avond gehouden. Zorgt nu, die te kunnen bijwonen, midden standers. 't Gaat om uw vakbelangen. Het is niet geraden, jubileum-zegels te plakken op brieven, voor het buitenland bestemd. Zij schijnen ten prooi te vallen van ver zamelaars. De brieven bereiken althans hun bestemming niet. Verschenen is het Rapport, uitgebracht door een commissie, benoemd door het Hoofdbestuur van dèn Volksbond tegen drankmisbruik ter uitvoering van het besluit der op 5 September 1911 gehouden 38ste Bondsvergadering en handelend over het stelsel van plaatselijke keuze. Het rapport beslaat 32 pagina's druks. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, U trechtschestraat 10. De wielrijder van den heer VV. A. van den Bovenkamp werd hedenmiddag op den Utrechtscheweg bij den Appelweg aange reden door een auto uit het vliegkamp. Hij werd daarbij zóo ernstig gewond, dat onmiddellijke overbrenging naar het zieken huis noodig was. De lantaarns van auto's en rijwielen moe Wintermaand. December is de eerste maand van den meteorologischen winter. Aanvankelijk korten de dagen nog snel. Omstreeks 15 December gaat de zon reeds op haar vroegst dus om 3.45 onder. Dat duur dan tot na Kerstfeest. Dan kan men het aan de avonden al merken, dat we den kortsten dag achter den rug hebben. Maar de ochtenden blijven donker. De fantasie-thermoter, die do normaal-tem peratuur aanwijst -- maar zoo'n normaal- temperatuur bestaat er natuurlijk ook slechts in onze verbeelding zien wij geregeld dalen. Het snelst gaat dat in de eerste helft van de maand. Van half December tot Kerst week loopt de thermometer evenwel wederom snel terug. Wanneer tusschen Kerstfeest en Nieuwjaar niet eens vorst voorkomt, hebben wij werkelijk met een buitengewoon jaar te doen. Zooals men weet, gaat deze kouder-wor- ding in den regel door tot half Januari20 Januari is ongeveer als de koudste dag van het jaar te beschouwen, ten minste voor de zee-provincifin. In bet Zuiden en bet Oosten van ons land valt de koudste dag eerder. Inmiddels weet men, dat uitzonderingen don regel bevestigen. Het goed-weer-gebied omvat in December in het algemeen Frankrijk en Zuld-Duitsch- land. Laag staat de barometer in Schotland en Noorwegen. Bij deze luchtdrukverdccling hebben wij betrekkelijk zacht weder. Vorst van beteekenis kan alleen dan voorkomen, wanneer in Schotland en Noorwegen hooge barometerstanden worden waargenomen. De Zuidelijke of Zuid-Westelijke wind wordt dan Noord-West (terwijl het sneeuwt en hagelt), en is de lucht eindelijk schoongeveegd, dan blijkt de wind Noord-Oost te zijn. Dan komen de bloemen op de ruiten. Het is een legende, als zou een zachte December door een hoog sterftecijfer worden vergezeld. De statistiek leert, dat het lauwe motregen-weer gezonder is dan het heldere vriesweer. Ten minste voor ons lichaam niet voor onzen geest. Want wij zijn er ten stelligste van overtuigd, dat een wintertje van niet te langen duur op onzen geest werkt als een verfrisschendc douche. De jongste Mededeelingen van den Ned. Journalisten Kring bevatten het volgende ondeugende en gansch niet onvermakelijke mozaiekje Waanwijzejantjeenzijn Pa. Waanwijze JantjePa Z ij n Pa: Wat is 'r. W. J. Hoeveel maal kó je begraven wor den Z. P. Nu, da» zal gewoonlijk maar óens gebeuren, zou 'k denken. W. J. Ja, Pa, maar soms toch veel meer dikkelser. D'r staat in de krant een heel vui vul vul Z. P, Feuilleton. W. J. Nou ja, zoo'n verhaal over. Kijk maar. (Toont »N. R. Ct.«). Z. P. (leest titel feuilleton). »Zijn oerste begrafenis». Och ja, jongen, dat beteekent natuurlijk 'n ander z'n eerste W. J. Maar dan moet die ander toch twéé keer Pa, wat anders; ik kan stotteren. Z. P. Dat heb ik daar net gemerkt, maar daar behoef je zoo trotsch niet op te zijn. W. J. Ja, maar Pa, ik heb 't me eigen geleerd. Nooit geen les in gehad. Z. P. (met een glimlach). Daar wordt ge lukkig nog geen les in gegeven. W. J. Wellis, (leest adv.Wbl. Zorgvliet») «Inrichting voor spreekonderwijs te 's-Graven- hage. Hygiënisch spreken, stotteren, stamelen. Door den neus spreken, enz.» Nu dan ken ik ook me éene oor bewegen en het andere stil houen. Z. P. Houden. W. J. Ik zeg houen, als ik tegen me meerdere spreek. Dat doet u óok. Laatst hebben we 't ommers nog gezongen? Z. P. We? W. J. Ja, u en ik en anderen. Wij zijn toch het volk van Nederland Z. P. Nou, wat dan W. J. (leest »'s Lands Welvaart in gevaar», van de 'Vereeniging Onze Vloot»)»Volk van Nederland, nog versch ligt de viering van het herstel onzer onafhankelijkheid in het geheugen. Met geestdrift hebt ge dat herstel herdacht. In Den Haag hebt ge uw Koningin luide toegezongen»Wij willen Neerland houen». Z. P. Nou, houen dan. W. J. (vertoont de oorkunst). En ik ken óok me eene oog toe en 'tandero open houen. Kijk zóo (vertoont het) En nou ben Ik aan 't leeren met me éene wang 'n kleur te krijgen en met de andere bleek te zien. Z. P. Dat ku' je niet leeren. Dat kan niemand. W. J. Hier staat 't toch van Iemand, (leest «Dordrechtsche Crt.«); »Zij zweeg plotseling en keek onthutsteen blos be dekte een harer wangen, terwijl uit de andere al het bloed week. Charlotte sloeg haar met groote aandacht gade». Z. P. (peinzend). Hoe Is 't mogelijk Maar daar zou k toch maar niet aan beginnen. Dat zal je wel niet lukken. W. J. Dat moet-u niet zeggen, Pa; Ik heb alle hoop. Ik ben een blijmoedig opti mist. Z. P. Kleine jongens moeten geen vreemde woorden gebruiken. Wat je daar zegt, is dubbol. Vrijwel nonsens. W. J. (Schuins opkijkend). Schrijven kleine jongens wel eens in de Rotterdammer Z. P. Nee. W. J. En ditto dan (leest uit de »N. R. Ct.«) »Hier doet de geleerde schrijver zich kennen als een blijmoedig optimist». Z. P. Nou ja, 'n berichtje misschien en 'n enkele keer ku'jc W. J. Nee, Pa; hoofdartikel. F.n datte? (leest in het feuilleton der »N. R. Ct.«): >Met hot zelfde blijmoedig optimisme had hij zijn intreerede gehouden». Z. P. Nou goedje kunt 't dan wel zeg gen. Maar je moet me toch liever altijd vragen over vreemde woorden. W. J. Goed, Pa. Wat is abortus? Z. P. Dat is e als 't niet zoo erg goed gaat meteals de ooievaar komt. W. J. Ga je daar lang voor in de ge- vaogenis, Pa Z. P. Wel noen, jongen. Wat een dwaze vraag. Daar kan je toch niet voor gestraft worden W. J. Nou, leest u dat dan eens. Z. P. (leest In de »N. R. Ct.«) De koop man E„ te Almelo, is in hechtenis genomen als verdacht van abortusNou ja, maar dat is nou toch eigenlijk geen onder werp voor jo. Altijd in die kranten. Waarom ga je niet liever naar een voetbalwed W. J. Hè ja, Pa, mag 'k D'r is tusschen vandaag en overmorgen beslist 'n rul Z. P. Als je die woorden gebruikt, mag je beslik bedoel zeker niet. Maar war.rom zeg je de dingen zoo mal? Morgen bedoel je natuurlijk. W. J. Niks mal, Pa, 't staat net zoowat zoo in »De Telegraaf» (leest): 'Keizer Wil helm zal tusschen 23 en 25 October een bezoek aan Frans Jozef brengen». Z. P. Je hebt op alles 'n antwoord. Dat is niet aardig voor 'n kind. 't Is waanwijs. Geloof me, als je zoo doet, zal de wereld je heusch niet vriendelijk aankijken later. Je zult er zelf door lijden. W, J. (geheel overtuigd). Net als meneer Bernard Canter in het Savoy-theater. Z. P. Watte W. j, Ja, daar trokken ze allemaal nare gezichten tegen hem. Maar juffrouw Kirby nog 't ergste. Die stak zeker d'r tong tegen 'm uit. Hier, (geeft de (Nieuwe Courant»). Z. P. (leest feuilleton. B. C.)»Op een repetitie, die ik in het Savoy-theater bijwoon de, werd ik door niemand minder vriendelijk toegeknikt dan door de bekende danseres, Nancy Klrby». Och, jij leest verkeerd. W. J. Nee, zij schrijven verkeerd. Z. P. Nou de kamer uitJe verveelt me I (Pats). W. J. Au 11 (af, omkijkend.) Tóch gelijk I Een oud-Grieksche Asschopoester. Het aloude verbaal van de lieve, ongelukkige Asschepocster, dat sprookje, gehuld in de geheimzinnige onbegrijpelijkheid van vroe gere tijden, is zeer oud, ouder dan wij den ken. Dat onze grootouders en betovergroot ouders rctds de angst voolden, dat Assche pocster niet vóór twaalf uur de balzaal zou hebben verlaten, wisten we. Maar dat zelfs de oude Grieken, ja de oude Egyptenaren reeds het onsterflijke sprookje kenden, dat konden we toch niet vermoeden. De oud- Grieksche Asschepocster verloor óok haar glazen muiltje en de eigenares werd even eens de vrouw van den minnenden koning, doch zij was niet een lief, schuchter meiske, maar een schoone hetaere met mooie roode wangen. De Romeinsche redenaar Claudius Aelianus heeft in het jaar 200 n. Chr. het verhaal opgeteekend in de Grieksche taal aan de hand van een oeroud Egyptisch sprookje. Aelianus schreef, dat Rhodopis dit is de oud-Grieksche naam voor Assche pocster eens op een dag zich baadde in den Nijl en dat haar dienaressen haar kleeren bewaakten. Toen schoot er eenr '.Aav neer, gTeeo een van haar schoentje* .1 vloog met zijn buit weg naar Memphis, waar juist koning Paammetlcho gericht hield. Voor de voeten van den koning liet de adelaar het muiltje vallen. De koning zelf sprong ver rast op en werd dadelijk in verrukking ge bracht door den sierlijken vorm van het schoentje. Onmiddellijk stuurde hij al zijn pages en ridderknapen uit om de draagster van het muiltjb op te sporen. Zij werd ge vonden, en hij maakte haar tot zijn gemalin.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5