Zaterdag 3 Januari 1914. Ron a cacao Van Houten's No. 8359. 63e Jaargang. Stadsnieuws. Eitgave ran de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD REDACTEUR F. J. 7BSDXRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft. franco per post /"1.15. Advertentiën I6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleële- en ontelgenings- advertentlën per regel 15 cent Reclames 1—3 regels f\.25. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9, BUREAU: SOHTZGRACHT 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het 7e aanvullings kohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1913, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 2 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. KAMSTEEG ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het oprichten van eene smederij bij het perceel alhier gelegen aan den Leusderweg No. 18, bij het Kadaster be kend onder Sectie B, No. 2241, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag den 13 Januari aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize words gegeven om, ten overstaan vaD het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengon. Tot het beroep, bedoeld in art. 16, la lid der Hinderwet, zijn volgeuv de bestaande Jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 dei Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden z\jn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 30 December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door W. TABERNAL, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor van 2 P. K., dienende tot het drijven van een cirkelzaag en polijstmachina, in het perceel alhier gelegen aan het Smallepad bij het Kadaster bekend onder Sectie D, No. 3200, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag den 16 JaDuan aanstaande, des voormiddags te half elf eren, gelegenheid ten Raadhuize wordt g~3ev om, ten overstaan van hel Gemeentebestuur cl van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen hei oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, z\jn volgens de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of éen of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 2 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Onderwijs-commissie. Bij Kon. besluit is ingesteld een Staats commissie aan welke wordt opgedragen: a. wettelijke maatregelen te onderwerpen ten aanzien van de voorziening in de kos ten van het openbaar en het bijzonder on derwijs, waardoor de deugdelijkheid en de krachtige vooruitgang van het onderwijs der jeugd wordt verzekerd, onder behoud van de opvoedkundige zelfstandigheid van het bijzonder onderwijs, b. zoo noodig een redactie te ontwerpen van artikel 192 der Grondwet, welke met deze voorschriften niet in strijd is. 2. Is de commissie gemachtigd, zoodra de hoofdpunten zijn vastgesteld, desgewenscht een voorloopig rapport aan de Kroon uit te brengen. 3. Is bepaald, dat de commissie nopens alle zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, bij meerderheid van stemmen zal jtyfu. j/xMuu. •mdm.vii\-,rxiaX /kunrwn. -vKi-nxdiieli^. .tfjioliziruwwv Tixxkm..'2(M. mux dum. dx3.nkiri.-m.' vam^m Wwhtv clwv Jvx Uitx dx iwyidixd, wiell. Sivncx aaecur i* un. jMcUurvju. tn. JoeA vwol^noh cbumft, du. tiymlijk *n |im -maq m dx Mnaafe. wli aau^itiamM, aan dun. van -oj-ihu.. beslissen, doch het den leden vrij staat, hun gevoelens van dat der meerderheid afwijkend tegelijk met het onder sub 2 bedoelde voor loopig rapport dan wel met het eindrapport der commisse aan den Voorzitter te doen kennen. 4. Is aan de commissie de bevoegdheid verleend, zich door deskundigen te doen voorlichten en deze als adviseerend lid tot haar vergaderingen toe te laten. 5. Is bepaald, dat de commissie haar ver gaderingen zal houden ter plaatse, door den Voorziter aan te wijzen. 6. Zijn benoemd tot lid en Voorzitter dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer tot lid en Onder-voorzitter jhr. mr. A. F. de Savor- nin Lohman, Minister van Staat en lid van de Tweede Krmertot leden mr. W. H. de Beaufort, Th. Ketelaar, K. ter Laan, mr. Th. H. de Meester, J. van der Molen Tzn., dr. W. H. Nolens, A. Roodhuyzen, mr. P. J, Troelstra. mr. M. Tydeman Jr., R. van Veen. C. van der Voort van Zijp en mr. A. I. M. J. baron Van Wijnbergen, allen lid van de Tweede Kamertot Secretaris jhr. mr. C. Feith, administrateur aan het Depar tement van Binnenlandsche Zakentot ad junct-secretaris jhr. mr. dr. W. D. de Jonge, commies aan het Departement van Binnen landsche Zaken. De commissie zal reeds spoedig worden geïnstalleerd. In de Remonstrantsche kerk ordt mor genochtend om 10 uur weer een godsdienst oefening gehouden voor jongelieden en 's avonds om 7 uur de gewone dienst voor de Gemeente, beide onder voorgaan van ds. Hooykaas. In de Doopsgezinde kerk hoopt voor te gaan ds. Ten Cate. De »Eembode« bericht, dat de heer H. Mosmans om gezondheidsredenen is enthe ven van de directie van net St. Alfonsus- retraitenhuis. terwijl in zijn piaats is benoemd de heer J. Vola, wien als assistent is toege voegd de heer J. Pubben, te Amsterdam. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in December ingelegd bij de Rijks-postspaar bank f 38 172.60 en daaruit teruggevraagd f 43 421.31. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 18 353. Uit den regenmeter werd in December na 18 regendagen afgetapt 211.1 m. M. neer slag. Slechts in een deel van het vorige nummer konden we vermelden het overlijden op bijna 60-jarigen leeftijd van den heer G. Bersma, sedert 1 Januari 1912 lid van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs, in welke hij, na bijna 40-jarigen dienst bij het onderwijs, van welke 33 jaar als Hoofd der openbare school te Veenendaal, waar hedenmiddag zijn stoffelijk hulsel werd bijgezet in het familie graf, een even actief als zeer gewaardeerd lid was. Ook buiten de onderwijskringen, waarin hij zich uit den aard der zaak het liefst be woog, heeft hij zich, ofschoon hij nog niet ten volle drie jaar hier metterwoon was geves tigd, zich ook hier veel vrienden verworven. Het aandeel, dat hij had in de oprichting van de Amersfoortsche Openbare Keuken en hetgeen hij deed voor haar tot stand koming en inrichting zal niet licht worden vergeten. Eveneens slechts in een gedeelte van het vorige nummer kon worden opgenomen, dat dr. J. H. Moll, tot Januari rector van het Gymnasium, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau en dat de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgekeurd het Raadsbesluit waarbij dr. 'h. H. Peyrot werd benoemd tot rector van .et Gymnasium. Tandarts W. Wirtjes is benoemd tot as sistent voor tandheelkunde, arts W. Storm Leeuwen tot assistent voor procesmid- delleer aan de Rijks-universiteit te Utrecht. De Minister van Oorlog heeft naar aan leiding van verschillende branden, die heb ben plaats gevonden in militaire gebouwen waarbij de Minister ernstige vermoedens van boos opzet heeft aan de bevelheb bers in de militaire afdeelingen een schrij ven gericht, waarin deze autoriteiten wor den verzocht, hun onderhoorige garnizoens commandanten op te dragen, maatregelen te nemen, ten einde de uitvoering van zoodani- gen toeleg zooveel mogelijk te voorkomen en eventueele nadeelige gevolgen daarvan tot een minimum te beperken. Zou een der eerste middelen niet zijn, eens na te gaan of het nieuwe materieel van de stedelijke brandweer past op de brandkra- nen, de slangen, enz. van het garnizoen Bij den brand der fabriek van den heer Chr. Pleines waren de spuiten uit de irfan- terie-kazerne zeer snel ter plaatse doch toen bleek, dat de koppelingen niet kondon ge bezigd worden op de stads-brandkranei,. Dat is destijds ten spoedigste gewijzigd. Doch is thans weer rek°-ing gehouden met de reorganisatie der gen. ..telijke brand weer. In de bioscoop >De Arend* gaat als groot nummer »Onschuldig veroordeeld*, een zeer spannend drama in drie afdeelingen, naar »Une cause célèbre*, den bekenden roman van Gabriël, in scène gezet door de Eclair- maatschappij. Belooft dit op zichzelf reeds veel, de be zetting der hoofdrollen zegt nog meer. Im mers zij worden vervuld door Yvonne Pascal en Jeunne Méa, van het théafe Sarah Ber nard, de heeren Roussel, van het Gymnase, en Duquesne, van de Vaudeville. In het kort komt de geschiedenis hierop neer. Eduard, de neef van mevrouw Wilson, eigenares eener groote fabriek, heeft alles verspeeld en zijn vrouw Jeanne en zijn doof stommen broeder Tom tot den bedelstaf ge bracht. Zijn tante weigert, hem voor de zooveelste maal te helpen. Hij besteelt nu de fabriekskas, doch wordt door zijn tante betrapt. Zij dwingt hem, naar het buitenland te vluchten. Hij wordt goudzoeker in Colorado, ver moordt daar een lotgenoot, die een goudader heeft ontdekt, keert naar Frankrijk terug, wordt door zijn vrouw herkend, heeft 's nachts een ontmoeting met haar, die hij door een slaapmiddel verdooft, breekt in bij zijn tante en verwondt deze doodelijk. Tom, onraad bemerkend, loopt toe, maakt alarm en wordt door de stervende vrouw, die niet meer bij machte is den waren dader aan te wijzen, aan de toesnellende bedienden aangeduid. De arme doofstomme wordt overgeleverd aan het gerecht en veroordeeld. Jeanne, streng door haar man bewaakt, weet echter op 't laatste oogenblik de rechters te overtuigen van Tom's onschuld, en Eduard ontvangt zijn straf. Onder de komische nummers munten uit »Reine liefde en zwarte verf*, met den be kenden Patachon in de hoofdrol, en »Buren- twist*, een heele mooie en dol vermakelijke Vitagraphe-film. In het bioscoop-theater aan de Langestraat gaat »Overwinnen of sterven*, een zeer boei end spionnen-drama in 5 afdeelingen, waarin het nieuwste op bioscopisch gebied, namelijk de achtervolging van den spion middels een luchtschip. Ten einde deze geheel nieuwe beelden reeks nu reeds hier te kunnen geven, moes ten de toegangsprijzen een kleinigheid wor den verhoogd. We durven voorspellen, dat het bezoek er volstrekt niet minder om zal zijn. Dr. P. G. Tiddens, Directeur der Hoogere Burgerschool, schreef ons Woensdag Van den heer G. Dahne, Dozent der Physik, te Dresden, ontving ik dezer dagen het bericht, dat hij van plan is om in den loop der maand Februari 1914 te Amersfoort op twee achtereenvolgende avonden voor drachten over onderwerpen uit het gebied der Natuurkunde te komen houden. De heer Dahne verzocht mij, deze lezin gen met een enkel woord bij het Amersfoort sche publiek te willen inleiden. Gaarne voldoe ik bij deze aan dit verzoek. Genoemde heer zal thans voor de derde maal een tournee door ons land maken bij beide vorige gelegenheden mocht hij overal in den lande de grootst mogelijke lof voor zijn voordrachten inoogsten. en daarom twij fel ik er niet aan of ook dezen keer zal iets geboden worden, dat ten volle de aan dacht van alle belangstellenden verdient. De voordrachten van den heer Dahne kenmerken zich, zooals de ervaring heeft geleerd, èn door de talrijke, altijd slagende proeven, èn door de helderheid van zijn be toog èn doo- de keuze van de te behandelen onderwerpen. In de beide thans geprojecteerde voor drachten zullen worden behandeld de on derwerpen 1. Das Wesen der elektrischen und magnetischen Fernwirkungen und die Einheit der licht-, warme- und elektrischen Strahlen, en 2. Das Licht als Forschungs- mittel ilber den Aufbau der Materie. Ook ditmaal zal alles door talrijke proeven worden toegelicht en verduidelijkt. Het spreekt wel van zelf, dat de heer Dahne bij zijn komst alhier op een bepaald aantal hoorders moet kunnen rekenen. Om hierom trent eenige zekerheid te hebben, zal weldra namens hem een lijst ter inteekening worden aangeboden. De toegangsprijs voor beide avonden te zamen bedraagt f 2 per persoon, (scholieren en onderwijzers f 1). Er zal zooveel mogelijk voor worden ge zorgd, dat de voordrachten gehouden wor den op avonden, die niet door een andere voordracht, concert of dergelijke reeds ia beslag zijn genomen. Dr. Tiddens schreef voor hen, die den

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1