Zaterdag 17 Januari 1914. No. 8365. 63e Jaargang. Stadsnieuws. iUERSFOORTSCEE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FRESEHZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagavondAbonnement per 3 maanden fx.— franco per post f 1.15. Advertentién 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentlën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels A.25. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentién van bulten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAU: KORTXGXtAOST 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat, volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, op 15 Januari 1914 en, zoo noodig, op eenige vol gende dagen een schietproef zal worden gehouden met zwaar geschut in de stelling van den Hel der van fort „ERFPRINS". Gedurende deze schietproef is de zee ODveilig tUBBchen de ware richtingen W. Z. W. en N. N. O. (135») tot op 6000 M. van het fort. De onveilige sector zal worden aangegeven door twee stel op het fort geplaatate bakens, waarvan éen, voorzien van 2 dwarslatten, de Oob- telyke grens en éen, voorzien van 1 dwarslat, de Westelijke grens aangeeft. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal vanaf het fort een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin van de oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordt een waarschu wingsbord geplaatst worden op het terrein van den Gemeentelijken vischafslag te Nieuwediep. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of Bleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desge- wenscht hulp worden verleend om uit den on- veiligen sector te komen. Amersfoort, 16 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, Vi an RANDWIJCK. Zal het gaan dooien? Schrikt niet, lezers. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven Vrijdagmiddag 4 uur precies vriest het nog 7 gr. F. te Am sterdam en de lucht is vlekkeloos blauw. Wij willen slechts een twaalftal wetenschap- pelijke weerregels ten beste geven, een do zijn »dooi-stellingen«, en vonden het hoofdje »Zal het gaan dooien geschikt om er bo ven te plaatsen. Velen toch, die zich anders niet interesseeren voor de grillen der luch ten, turen nu den halven dag naar de wind roos, observeeren de lucht, zien op den ther mometer en kloppen tegen het weerglas. Wanneer het gaat dooien 1. Wanneer de wind den Oosthoek ver laat. Hij mag N. O. zijn of Z. O., maar de letter O moet erin blijven. Bij Noordenwind is geen mooi vriesweer te wachten, en loopt de wind naar Zuid, dan zitten wij spoedig in den mist. Voor alle ijs-liefhebbers is de letter W natuurlijk allervreeselijkst. 2. Windstilte is een slecht voorteeken. 3. Een ruige vorst gaat eveneens dooi voorat 4. Wanneer de geluiden van een buiten gewoon grooten afstand tot ons doordringen, is de winter spoedig voorbij. 5. Wanneer de sterren abnormaal fonke len, kan men óok spoedig dooi verwachten. 6. Een cirrus-bewolking (windveeren) die den zonneschijn nog slechts weinig tempert, is een voorbode van zacht weer. 7. Sneeuw br°ngt dooi. 8. Wanneer de dalingssnelheid van den barometer toeneemt, is een spoedige dooi waarschijnlijk. 9. Het neerslaan van den rook wijst op weersomslag. 10. Verliest het straatplaveisel z'n lichte tinten, dan h de inval van den dooi zeer spoedig te wachten. 11. Wanneer na 's middags 2 uur de thermometer niet daalt, zullen de bloemen spoedig van de ruiten zijn. 12. Een stijgend dauwpunt gaat een stij gende thermometer vooraf. niet op 1 Mei a.s. gereed is, zal de Minister verplicht zijn, niet slechts te komen meteen voorstel tot het heffen van extra-opcenten op de Vermogens- en de Bedrijfsbelasting, doch hij zal ook van andere belastingen :o en meer opcenten moeten heffen. Hier zullen wel bedoeld zijn de Grondbe lasting en de Personeele belasting. De invoerrechten en de accijnzen werden nadrukkelijk uitgezonderd. Een paar uren na deze mededeeling ver scheen de maandstaat der Rijks-middelen, die een ongedacht gunstigen indruk maakt, te meer omdat in het afgeloopen jaar vrijwel alle middelen hebben bijgedragen tot een hoogere ontvangst dan werd verwacht. Zoo gaven de directe belastingen 31 ton meer dan de raming en 26 ton meer dan in 1912 en de indirecte 12 ton meer dan werd geraamd en 23 ton meer dan in 1912. Door de extra-bate der jubileum-zegels is de ontvangst uit de posterijen f146 000 hooger dan de raming en f 1 37000 hoo- ger dan in 1912. De »suikerpot« behoeft niet alleen niet aangesproken, doch er zullen nog 37 tonnen gouds aan worden toegevoegd. Toch zal de suikcraccijns nog niet kunnen worden ver laagd. Bij Kon. besluit van 6 Januari is bepaald dat bij de voorschriften, waaronder aan do Gemeente Amersfoort oen voorschot van ten hoogste f 13 500 wordt verleend voor het bouwen van 88 woningen door de stich ting Volkshuisvesting II, zal worden gevoegd deze, dat de Raad schrappe de door hem 19 Juni 1913 gestelde voorwaarde, dat zon der goedkeuring van Burgemeester en Wet houders de huur niet mag worden ver hoogd. De heer G. J, van Vleuten, sedert 7 Janu ari 1909 klerk ter Gemeente-secretarie, is benoemd tot adjunct-controieur der Gemeente belastingen. Ter benoeming tot onderwijzer(es) aan school C zijn aan den Raad voorgedragen de heer J. Pannekoek, te Vaassen mejuf frouw G. A. Mojet, te Gameren en mejuf frouw R. W. Schmoutziguer, te Deventer. Naar »De Eembode* meedeelt, heeft kape laan F. Paping Zondag in de Lieve Vrouwe- kerk te Utrecht een beroep gedaan op de offervaardigheid der parochianen ten behoeve van de voorgenomen stichting der St. An- tonius-parochiekerk in het Leusderkwartier hier, met het resultaat, dat f 580 werd ingezameld, terwijl nog werd toegezegd een gift van f 250 ter eere van St. Antonius. De heer I. van Spiegel, thans onderwijzer aan school C, zal Februari den dag mogen herdenken waarop hij 25 jaar geleden in functie trad aan <je Jongensschool, Heeren straat. Menschengeschlechtes, die Eiszeitendr. Eduard Krause, Die Werkt&tigkeit der Vor- zeit; de zelfde, Die Anfilnge der Kunst. Teckeningen van bisons uit het Vezère- dalIjstijd, naar PenckReconstructie van een bisonjacht; Werktuigen en wapenen uit de RendierperiodeGeraamte en graf bij Mentone6 Tafeln zur vergleichendcn Anatomie des Kopfes von Mensch und Go rilla; Projektionen der Schadelumrisse fos* slier und moderner Menschenrassen. De Minister van Financiën heeft Donder dag in de Tweede Kamer, bij de algemeene beschouwingen over zijn Begrooting de weinig aangename mededeeling gedaan, dat, met het oog op den toestand van 's lands financiën, belasting-verhooging niet kan uitblijven. Wanneer de nieuwe Rijks-Inkomstenbelasting Op 46-jarigen leeftijd overleed in het Militair hospitaal te Utrecht kapitein T. C. van Erp, van het 3c regiment infanterie, vroeger hier in garnizoen. De heer W. G. de Haas werd aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot semi-arts. Luitenant L. J. Moggenstorm, van het xóe regiment infanterie, is benoemd tot luitenant adjudant bij bet 2e bataljon van dat korps. De nieuwgevormde Krijgsraad in het mili tair arrondissement Arnhem zal aanstaanden Dinsdagmiddag worden geïnstalleerd. Voor hen, die zich naar aanleiding vau de lezingen van prof. Kohlbrugge nader omtrent de door hem behandelde stof wen'schen te oriënteeren, liggen op de studiezaal van de Openbare leeszaal (Beukenlaan) onderstaande boeken, opstellen, platen en kaartendr. M, Hörner, Urgeschichte der Menschheit; dr. A. Heilborn, Der Menschdr. Joh. Ranke, Die Vorgeschichte der Menschheit; dr. H. Klaatsch, Entstehung und Entwicklung des Onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Holst werd hier gister een ledenvergadering gehouden van de afdeeling Amersfoort en omstreken van het Utrechtsen Landbouw Genootschap, welke 0 a. werd bijgewoond door den heer C. K. van Daalen, Rijks-landbouwleeraar, en den heer H. B. Hylkema, Rijks-zuivelconsulent in de Pro vincie Utrecht. De notulen van 7 November werden gelc- n en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer A. J. Looxma van Weideren baron Rengers. De Voorzitter deelde naar aanleiding van de notulen mede, dat de Algemeene vergadering van het Genootschap werd ge houden op 20 December en dat het daar vastgestelde Reglement weldra aan de leden zal worden toegezonden. Den 2 Februari wordt weer een vergade ring gehouden te Utrecht en daar moet gekozen een nieuw Dagelijksch Bestuur, be staande uit ,5 leden. Voor de vacaturen van Voorzitter zijn candidaat gesteld (nict-alpha- betisch) de heeren W. H. de Beaufort, te Maam, en W. F. van Beeck Calkoen, te Cothenvoor Onder-voorzitter, de heeren A, J. baron Rengers, te Amersfoort, en II. Plomp, te Zeist. Als gevolg van het in werking treden van het nieuwe reglement zal de afdeeling voortaan door slechts éen lid worden vertegenwoor digd in het Hoofdbestuur. Daarvoor wordt gekozen de beer J. K. Knottenbelt (Vinkenhoef), nadat de heer Bloem, die tot dusver mede zitting had in het Hoofdbestuur, in overweging had gege ven, den heer Knottenbelt aan te wijzen als afgevaardigde der afdeelir.g. Aan den heer Bloem werd dank gebracht voor het vele, dat hij als Hoofdbestuurslid voor de afdeeling hielp tot stand brengen. Als afgevaardigde naar de Algemeene vergaderingen werd voor 1914 gekozen de heer Bloemals zijn plaatsvervanger, do beer C. Geertsema (Leusden). Voor de melk-cursussen, welke In Mei en Juni te Leusbroek, Soest en Stoutenburg zuilen worden gegeven, hebben zich zóo weinig belangstellenden aangemeld (slechts een 14-tal) dat de aandacht van de hoofden der landbouw-wintercursussen nogmaals hier op zal worden gevestigd. Is er, ondanks het zeer groote nut, geen belangstelling, dan zal men geen f 150 uitgeven. Het jaarverslag van den Secretaris wordt opgenomen iu het orgaan en werd daarom niet voorgelezen. De Penningmeester kon geen verslag doen omdat nog niet van het Rijk is terugont vangen hetgeen voor de cursussen werd voorgeschoten, ofschoon dit reeds 9 Juni is teruggevraagd. Tot leden der financieele commissie wer den benoemd de heeren De Jong, Makker en Geertsema. Indien er voldoende belangstelling is, zul len gezamenlijk worden aangekocht mangel- wortelzaad, pootaardappelen en zaaihaver. De heer Van Daalen wees er op hoe gruwelijk de landbouwers worden bedrogen met dergelijk zaaigoed, dat er op'toog heel mooi uitziet. Hij heeft monsters genomen en doen onderzoeken aan het Rijks-landbouw proefstation, waar bleek, dat 96 pCt. (zegge zes-en-negentig procent) onvruchtbaar was. Wie zoo iets kocht, betaalde dus twintigmaal te duur. De Rijks-landbouwleeraar hield vervolgens een causerie over keuring van gewassen te velde, In welke hij deed uit komen, dat in de laatste jaren de opbrengst der akkers zeer is verhoogd door gebruik van hulpmcst, door het toepassen van betore werktuigen, door betere verpleging dor ge wassen, maar vooral door het bezigen van zorgvuldig gekozen zaaizaad, gewonnen van gezondo planten, die werden geteeld op prima velden. Om zulke betrouwbare zaaizaden te ver krijgen, is. naar het voorbeeld van Friesland, ook in Utrecht ingesteld een beoordeelings- commissie voor keuring te vcldo, welke reeds 45 II. A. heeft onderzocht, waarvan 27 H. A. kon goedgekeurd. Het omstandig verslag wordt opgenomen in het orgaan van het u. L. G. en spreker bond de belangstellenden op het hart, daar van vooral kennis te nemen. Hierna was aan de orde de rondvraag. De Sccrotaris bracht ter sprake het oprichten cener coöperatieve boterfabriek te Amersfoort en vroeg wat voordceliger is voor den landbouwer, zelf kaas en boter tc maken, dan wel melk te leveren aan een coöperatieve zuivelfabriek. De Rijks-zuivelconsulent ant woordde, dat deze vraag voor deze strook wel bijzonder belangrijk is. Uit don aard der zaak kon hij geen be slissend antwoord geven. De gegevens zijn te zeer plaatselijk aan dat daaruit een con clusie in algemecnen zin kan worden ge trokken. Alleen bij do fabriekmatige zuivelbereiding heeft men hot volkomen in de hand, het be drijf in sommige tijden van het jaar geheel om te leggen en dus een gedeelte van het jaar alleen boter, een ander gedcclto ook kaa to maken. De landbouwer heeft ook niet in de hand de hoeveelheid melk, die zijn koeien zullen geven. Vandaar, dat de fabriekmatige bereiding van zuivelproducten een grooten voorsprong heeft op de bereiding door de boerderij, Het gaat er óok om, betere kaas te ma ken, dat is uit de melk tc halon al^ hetgeen er uit te halen is. Dc gang der zuivelbereiding in Friesland en Noord-Holland, onze zuivcl-prcvinciën bij uitnemendheid, heeft anngotoond, dat dc fa briekmatige ocreiding de allerbeste is, óok omdat dc bedrijfs-onkosten aanzienlijk dalen. Zelfs fabriekjes, waarin dc melk van 80 tot 100 koeien van 4 a 5 in dc buurt wonende boertjes wordt verwerkt, maken een goede rekening. Evenwel verdient de oprichting van der gelijke kleine fabriekjes geen aanbeveling, omdat de grootere fabrieken oneindig beter kunnen ingericht. Denk maar eens aan do koelinrichtingen, die beslist noodig zijn om het product bestand te doen zijn tegen de invloeden van bet weder. De productie-kosten in het boerenbedrijf moeten aanmerkelijk hooger zijn dan de landbouwers wel weten. Zij behooren alles te berekenen, niet alleen hun tijdverlies, maar óok den takkc»;fc"S welken zij gebruiken om het water te koke-v En zij moeten niet zeggen »Ot mijn vrouw kost tóch niets*. Als do vrouw eens een paar weken ziek wordt en men moet een gehuurde kracht gebruiken, die te gelijk het product niet met zóo veel zorg bewerkt als de eigen vrouw of de eigen dochter, dan leert men wel, dat dezen wel degelijk geld waard zijn en dat men hen dus niet buiten berekening mag laten. Het zou zeer in het belang van de land bouwers-veehouders in den omtrek van Amers foort zijn als het afdcclingsbestuur cr hen toe kon krijgen, do bedrijfsonkosten eens precies op te schrijven en de bcdrijfsuitkomsten eens tot den laatstcn cent te doen nagaan door iemand, die cr verstand van heeft en die meteen eens naging of zij, met hun uit den aard der zaak gebrekkige werktuigen, wel alles uit do meïk halen, dat er uit gehaald kan en ook moet worden,

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1