Donderdag 22 Januari 1914. RON A Cacao No. 8367. 63e Jaargang. VAN HOUTEN 'S Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR F. J. 7RSSZHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dtnsdag-, Donderdag' en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentien 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. Aangifte voor plaatsing op de KIEZERSLIJST. De Burgemeester der Gemeente Amers foort Noodigt uit I. de mannelijke inwoners der Gemeente, om, zoo zij in eene andere Gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen (wat de Grondbelasting betreft in eene ande re of in meer Gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste éen gulden, hoofd som) daarvan, door overlegging van de voor voldaan geteekende aanslagbiljetten, vóór 15 Februari a s. te doen blijken. De aanslag der vrouw geldt voor haren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vrucht genot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen, waarvoor eerst na 31 Decem ber van het laatstverloopen jaar een aan slagbiljet is uitgereikt, blijven voor plaat sing op de Kiezerslijst buiten aanmerking. II. de mannelijke inwoners der Gemeente, die, op grond van het bepaalde bij het vierde lid van art. 2 der wet, als mede-eigenaar van onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap, waarvan hun aandeel in de Grondbelasting ten minste éen gulden be draagt. aanspraak meenen te kunnen maken om op de Kiezersiijst geplaatst te worden daarvan vóór 15 Februari a. s. aangifte te den op een kosteloos ter Secretarie ver krijgbaar biljet, onder overlegging van het aanslagbiljet of door den ontvanger gewaar merkt kosteloos af te geven duplicaat daar van, en van de noodige bescheiden ten be wijze van het gemeenschappelijk bezit, welke bewijsstukken na de vaststelling der Kiezers lijst aan belanghebbenden worden terugge geven. III. de mannelijke inwoners der Gemeente, die aanspraak meenen te kunnen maken om op de Kiezerslijst geplaatst te worden, krachtens art. tb der wet, om daarvan vóór 15 Februari a. s. aangifte te doen; dit zijn zij, die over het laatstverloopen dienstjaar in geene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen of wier aanslagen niet vallen onder art. ia der wet, en voldoen aan een der volgende voorwaarden 1. dat zij als hoofd van een gezin of als alleenwonend persoon op 31 Januari dezes jaars sedert 1 Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor, met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedra gen de som van f 1.50 per week (stadsge deelte) en f 1 per week (overige deel), of wel achtereenvolgens in deze Gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen, of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kub. Meter inhoud of 24 000 Kilogram laadver mogen. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan een coöpera tieve bouwvereeniging, vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen 2. dat zij op 31 Januari dezes jaars sedert 1 Januari van het vorige jaar achtereen volgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instel lingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam geweest zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten van f400 (stadsgedeelte) of f300 (overige deel). Bij de berekening van het inkomen wordt vrije woning of inwoning berekend op f 75 (stadsgedeelte), f37.50 (overige deel), inwo ning met vrijen kost op f 275 (stadsgedeelte), f200 (overige deel), en enkel yrijen kost NOG 5 MINUTENDAN KRIJG IK MIJN KOP f 200 (stadsgedeelte) en f 162.50 (overige deel) terwijl ten aanzien van vrijen kost geen rekening wordt gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath of dat zij op 1 Februari dezes jaars in het genot zijn van een door een onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag met dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het in komen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld 3. dat zij op 1 Februari dezes jaars se dert een jaar den eigendom, met recht van vrije beschikking, hebben van ten minste f 100.(nominaal) ingeschreven in de Groot boeken dei Nationale Schuld, of van ten minste f 50.ingelegd in de Rijks-post spaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in een spaarbank, beheerd door het Be stuur van eene rechtspersoonlijkheid bezit tende vereeniging, van eene Naamlooze Vennootschap, van eene coöperatieve ver eeniging of van eene stichting 4. dat zij met goed gevolg hebben afge legd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maat regel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de ver vulling van eenige betrekking of de uitoefe ning van eenig bedrijf of beroep. De modellen dezer aangiften worden ter Secretarie der Gemeente kosteloos verkrijg baar gesteld en moeten door de belangheb benden onderteekend worden. Ingeval een belanghebbende zijne hand- teekening niet kan stellen, kan hij volstaan met het plaatsen van een handmerk in te genwoordigheid van den Secretaris of van een door den Burgemeester aangewezen ambtenaar ter Secretarie. Voorts moet door hen, die hun kiesrecht gronden op de hierboven onder 3 genoemde voorwaarden, bij de aangifte worden over legd, een door of van wege de Directie van de Grootboeken der Nationale Schuld, of den Directeur der Rijks-postspaarbank, of het Bestuur der gemeentelijke of bijzondere spaarbank afgegeven verklaring. De verkla ring van den Directeur der Rijks-postspaar bank of van het Bestuur der Gemeentelijke of bijzondere spaarbank wordt den belang hebbende toegezonden op schriftelijke aanvraag, met opgaaf van het nummer waaronder en het ki Loor alwaar het spaar bankboekje is uitgegeven. Ten slotte wordt aan belanghebbenden kennis gegeven, dat voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende Kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig is, indien de plaatsing op die lijst berustte op: ie. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog het zelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of het zelfde vaartuig bewonen 2e. genot van pensioen of lijfrente 3e. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank; 4e. afleggen van een examen doch dat hernieuwde aangifte wM noodig is voor hen, wier plaatsing op de lijst be rustte op ie. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari het zelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of het zelfde vaartuig bewonenof 2e. genot van inkomen in dienstbetrek king, of als inwonend zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Amersfoort, 20 Januari 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Generaal Picquart. De Fransche Senaat heeft Dinsdag met 224 tegen 30 stemmen besloten, het stoffelijk hulsel van generaal Picquart op Staatskosten te doen begraven. De Dreyfus-zaak is natuur lijk nog niet vergeten zij zal als een smet blijven kleven op het kleed van La belle France doch dat ze ook ter sprake zou worden gebracht in de beraadslagingen over het crediet tot dekking der begrafeniskosten, heeft wel niemand vermoed. Het gesprokene is er mee aanleiding tos geweest, dat de familie aanvankelijk heeft bedankt voor het aanbod eener nationale begrafenisinmiddels is zij gezwicht voor den uitdrukkelijken wensch van Regeering en volksvertegenwoordiging en zoo zal mor gen de begrafenis geschieden op Staats kosten en met allen praal, die in Frankrijk daarbij wordt ten toon gespreid. Francis de Pressensé. die hem zóo spoedig in den dood volgde, heeft Georges Picquart een held genoemd en nu een 15-tal jaren geleden heeft Picquart zich inderdaad gedragen als een held, toen hij het geheel alleen opnam voor Dreyfus, den onschuldig veroordeelde. Later, eerst veel later, vond hij steun bij Scheurer Kestner, De Reinach, Zola, De Pressensé, Cornély, Clémenceau, madame Sévérine en anderen. Aanvankelijk was hij overtuigd van de schuld van Dreyfus. Hij, destijds de jongste hoofdofficier van den Generalen staf, hoorde immers niets anders dan de verklaringen dat Dreyfus de verrader was, zag niet anders dan de overtuigingsstukken, die pas later alle valsch bleken te zijn, maar destijds ook voor hem onbetwistbaar geleken. Doch toen hij, zelf zoekend naar het hoe en waarom, tot de overtuiging kwam, dat hier waarschijnlijk een gruwelijk misdrijf was gepleegd, toen deed hij hetgeen zijn plicht als mensch hem voorschreefóok toen zijn hoogste chef hem had ingefluisterd»Als gij niets zegt, zal niemand er iets van be merken*. Hij moet toen een vreeselijken strijd ge streden hebben, want hij wist maar al te goed, dat indien hij de waarheid aan 't licht bracht, alle machten der duisternis tegen hem zouden worden te werk gesteld. De verzoeking was wel zeer groot. Hij ging een schitterende toekomst te ge moed, was toen 40 jaar, de jongste luitenant kolonel in het leger, haar reeds een veld tocht in Tonkin meegemaakt en daar het Legioen van Eer veroverd. Hij stond bijzon der goed aangeschreven. Zijn ambt aan den Generalen staf bracht hem dagelijks in aan raking met de hoogstgeplaatsten en invloed rijksten onder zijn chefs, 't Was een toeval geweest, dat hem op het zoo velen compro- mitteerende spoor van Esterbazy's bordereau had gebracht. Een ander besluit dan het een- voudig-heldhaftige dat hij verkoos, een zwij gende hoofdknik tegen zijn chef ware vol doende geweest, en in plaats van tegenwer king en verguizing had het snelst denkbare avancement, de vervulling van al zijn wen- schen, voor hem opengestaan. Hij deed zijn plicht als mensch. 't Is zoo eenvoudig, dit thans, 15 jaar la ter, te zeggen. Maar destijds overzag hij geheel, hetgeen hem wachtte als hij niet zweeg en daar door den onschuldigde liet op het Duivels eiland. Slechts sedert enkele maanden was hij werkzaam aan het Bureau van inlichtingen, waaronder spionage ressorteerde, toen hij, in Maart of April 1896, het »petic bleu* in handen kreeg, het stadstelegram, door het Duitsche gezantschap afgezonden aan majoor Esterhazy. Het spreekt vanzelf, dat Picquart dit niet dadelijk in verband bracht met de zaak van kapitein Dreyfus. Eerst uit mede- deelingen van een geheim agent te Bazel schijnt hij begrepen te hebben, dat waar schijnlijk >een majoor van 45 of 50 jaar* de daad had bedreven waarvoor Dreyfus reeds een jaar te voren was veroordeeld. Toen kreeg Picquart het vermoeden der waarheid. Hij zette zijn nasp>>ringen in de richting Esterhazy voort en rapporteerde aan zijn chefs De Boisdeffre en Gonse met het gevolg, dat hij werd weggezonden, eerst naar Algiers, toen naar Tunis. Intusschen gingen Henry en Du Paty de Clam en wie er nog meer bij het verraad van den avonturier Esterhazy betrokken geweest waren, of blin delings diens zaak voorstonden, hun gang met kuiperijen en openlijk misbaar, en pas in 't laatst van 1897 kon Picquart naar Parijs terugkeeren om daar te getuigen tegen Ester hazy. Hij liet zich den mond niet snoeren, en den 25en Februari 1898 werd hij ont slagen uit net leger. Inmiddels had kolonel Henry zijn valsch telegram gefabriceerd, waarin de naam van Drevfus voluit stond vermeld. Minister De Cavaignac had dat voorgelezen in de Kamer. Zola werd veroordeeld, Esterhazy vrijgespro ken, Picquart in hechtenis genomen onder beschuldiging van misbruik te hebben ge maakt van aan hem ambtshalve toever trouwde geheime stukken.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1