Dinsdag 27 SJJI Januari 1914. No. 8369. 63e Jaargang. AMERSFOORTSGHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. raiDnazEs. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagavondAbonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentién 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentién per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentién van buiten de stad worden de incasseerkosten ln rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU; SOHTSaztdOBT 9. Telefoon 19. Onze straatnamen. In het nummer van 6 Januari wezen we op de wenschelijkheid om, eer de onooglijke houten straatnaambordjes zouden worden vervangen door geëmailleerde platen, de spelling der straatnamen eens te onderwer pen aan een stevig onderzoek. Aan dien wensch is bereids gevolg gege ven. Een lijvig voorstel van Burgemeester en Wethouders dienaangaande heeft inmid dels den Raad bereikt en zal hedenavond een punt van overweging uitmaken. Bijdat voorstel is gevoegd een Alphabe- tische lijst van straten, wegen, pleinen en stegen, die nu wel aangeeft de officieele spelling, doch geenszins alphabetisch is. Zeer vermoedelijk zal die lijst slechts die nen als legger, en de man, die in de laatste instantie de vernummering der Gemeente zal bewerkstelligen, zal een afdruk van het voorstel dan wel een afschrift der lijst ont vangen ten einde het uitgeslagen zinkplaatje op de aangegeven hoogte van ten minste 2 M. boven den beganen grond aan den deurpost te kunnen leggen en het nieuwe huisnummer te stellen. In zoover doet het er minder toe of die lijst al dan niet lexicographisch juist is. Wel echter indien zij wordt benut voor eenig ander doel. En is dit het geval dan mag gevraagd om welke reden er geen vast systeem is gevolgd. Op de eerste bladzijde worden genoemd Van Asch van Wijckstraat en Barchman Wuytierslaan op de derde echter: Everard Meysterweg, Frederik van Blankenheym- straat en Gerrit van Stellingwerfstraat. Van tweeën een óf Titus van Asch van Wijckstraat, enz. óf Meysterweg, enz. Wie zal, indien hij dit heeft na te slaan, om bijvoorbeeld een huisnummer te weten te komen, de Borstraat zoeken op de P, de Van Dieststraat, de Tolliustraat, de Olden- barneveltlaan op de J, de Van Mechelen- straat op de W, de Nicasiusstraat en haar dwarsstraat op de L, de Withoosstraat op de M De Oldenbarneveltlaan staat vermeld op den voornaam Johan ware Joan niet juis ter geweest de Oldenbarneveltsteeg echter op de Ode PrinsesJulianalaan op de P, het Juliauaplein echter op J. Het is waarlijk wel te hopen, dat voor adresboek of kiezerslijst een meer stelsel matige volgorde worde gekozen een meer eenvoudige tevens, want slechts heel weinigen zullen de voornamen der peters kennen en nog minder zullen weten, dat de man met de ijzeren pot, die den brand in den Lieve Vrouwe-toren bluschte door zijn ouders en zijn vrouw Leendert werd genoemd. Artikel 2 van de concept-verordening, re- gelende de verdeeling der Gemeente, de nummering der gebouwen en de verplich tingen als inwoner luidt»De nummering van de huizen vangt aan bij het begin van de straat, weg, plein of steeg de oneven nummers aan de rechter-, de even nummers aan de linkerzijde*. Vroeger werd gerekend, dat de numme ring liep van het Stadhuis af. Niet steeds werd de hand gehouden aan dit voorschrift; getuige bijvoorbeeld de Utrechtschestraat, die in tegenstelling met den Utrechtscheweg en de Arnhemschestraat tot dusver is ge nummerd van de voormalige Utrechtsche- poortsbrug naar de Varkenmarkt. Dat heeft nu uit, want de straat begint voortaan bij de Varkenmarkt en loopt naar den Utrechtscheweg. De huizen moeten daar dus alle worden vernummerddie aan de zijde van »Den Dom* worden nu oneven, die aan den overkant zullen even nummers krijgen. Het meest echter klemt deze vernummering voor onzen Broadway, de Kortegracht. Bij de jongste vernummering gaf de verver er de voorkeur aan, van de Muurhuizen naar de dichtstbij zijnde huizen aan de Korte gracht zich te begeven. Doch zou het niet mogelijk wezen, deze onregelmatigheid te behouden Geen enkele regel zonder uitzon dering. En indien deze uitzondering hier wordt toegepast dan bewijst de Vroedschap den bewoners der Kortegracht een grooten dienst. Sinds jaar en dag heeft de firma B. en A. van Gelder als huisnummer 28, de firma Lamaison Bouwer Co no. 22, de firma Hubers Vormer 14, de firma Hanlo 8, enzoovoort. Wordt letterlijk de hand gehouden aan de verordening dan zijn al die firma's verplicht, hun briefhoofden, inwikkelpapieren en al het geen verder van dien aard in handelshuizen wordt gebruikt, te doen vernieuwen. Al deze onkosten, al dat ongerief is te voorkomen, door in de Stratenlijst te lezen de Kortegracht loopt van Muurhuizen naar Langestraat. Want inderdaad, er wordt groot ongerief geboren uit zulk een vernummeringnage noeg het zelfde, dat zou ontstaan indien aan het Postkantoor de postbusjes maar eens wer den verwisseld. Evenals dan zou plaats heb ben, zal in de eerste jaren menige brief voor de firma Lamaison Bouwer Co thans terecht komen bij het Amersfoortsch wissel en effectenkantoor of bij de firma Hanlo, een veelal spoedeischcnde bestelkaart voor de Place royale bij den lieer Van Winterswijk, enz. Voorzoovcr we weten, brengt nergens el ders in de stad de voorgenomen vernumme ring zóo algemeen moeite en onkosten als op het grachtje. Moge er dan ook rekening worden ge houden met dit beleefd verzoek. Do Handelsdagschool to Amersfoort. Het staat als oen paal boven water, en het wordt dan ook door ieder erkend die de sociale evolutie volgt en begrijpt, dat alleen door verstandelijke ontwikkeling de midden stander zich handhaven moet en zich ook handhaven k a n. De voortvarende midden standers zelf, en allen die het wel meenen met den middenstand, hebben niet nagelaten er op te wijzen, dat in handels- en vakkennis, op de basis van algemeene ontwikkeling, het behoud en ook het heil van den middenstand liggen. Overtuigd, dat het vraagstuk van den middenstand is een vraagstuk van opvoeding en onderwijs, hebben wij herhaaldelijk de gelegenheid benut om door woord en geschrift de wijze te bespreken, waarop aan deze be hoeften is te voldoen, en wij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat wij daarbij twee vragen hebben te beantwoorden a. wat kan er gedaan worden voor de tegenwoordige patroons, die in hun jeugd de noodige voorbereiding gemist hebben, of althans slechts een zeer gebrekkige opleiding genoten, en daardoor heden moeite hebben den strijd om het beslaan met succes te strij den en nog den lust en den moed hebben om zich mqt de noodzakelijke kennis toe te rustenen voor de patroons, die nog niet het slachtoffer werden van den ijd, zich nog wel kunnen handhaven, maar beseffen, dat meer kennis van administratie en calculaties hun den bestaansstrijd vergemakkelijken zou b. wat moet gedaan worden voor de jeugd, die over eenige jaren de teugels van het bewind in handen moet nemen? De kinderen van heden zijn de mannen van de naaste toekomst. Op elk geslacht rust de aangename, maar ook de heilige plicht, te zorgen voor de opvoeding van zijn opvolger. Wij zeggen de aangename plicht. Wie toch is er, die niet geheel ontaard is, die niet gaarne zijn uiterste best wil doen voor het welzijn zijner kinderen, om hun een goede positie te bezorgen in de maatschappij. Maar ook een heilige plicht, die u door natuur en wet wordt opgelegd. Op de eerst-* vraag komen wij nader terug. Voor Amersfoort en omstreken geeft het Bestuur der Vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstreken het antwoord op de tweede vraag, waar het mededeelt, in het voorwoord van het programma van haar Handelsdagschool, »dat het heeft getracht door het oprichten der school te gemoet te komen aan het door velen sinds jaren uitgesproken verlangen, dat alhier zou worden voorzien in de behoefte aan speciaal onderwijs voor kinderen, die hun toekomst willen vinden bij den handel of de administratie hier te lande of in de koloniën. Sedert lang wordt, in het bijzonder door den handeldrijvenden middenstand, de nood zakelijkheid eener doeltreffende vakoplei ding erkend. Te zeer is in den loop der jaren het gebrek aan administratieve be kwaamheid, aan practische talenkennis en aan inzicht in de moderne bewegingsver schijnselen van den handel, gebleken tekort komingen, die zoo menigen handelsman beletten zijn vleugels uit te slaan en waar door anderen in den concurrentiestrijd te gronde gaan. »De Handelsschool met vierjarigen cursus, welke alhier met subsidie van Rijk, Provin cie en Gemeente en met steun van vele particulieren is geopend, zal, behalve de ge- wenschte theoretische vakkennis te ge lijker tijd aan haar leerlingen een behoorlijke mate van algemeene ontwikkeling geven, welke zoozeer noodlg is om in den tegen- woordigeti tijd in de wereld vooruit te komen. »Jongens en meisjes, die het gewone Lager onderwijs met vrucht genoten hebben, kunnen tot de school worden toegelaten, zoodat zij, het onderwijs geregeld volgend, in de practijk kunnen gaan als zij ongeveer 16 jaar zijn, dus op een geschikten leeftijd om op een kantoor of in een zaak in dienst te treden*. Aan welke eischen dient de dagschool te voldoen, die aan onze jeugdige middenstan ders de opleiding zal verschaffen, welke voor hen noodzakelijk is Ten zeerste moet zij geven de noodige algemeene ontwikkeling. Een groote fout zou het wezen, het on derwijs niet op een eenigszins breeden grond slag te vestigen. De Handelsdagschool sluit aan bij de Lagere schoolde ontwikkeling die het Lager on derwijs geeft, moet voor het meerendeel onzer middenstanders onvoldoende geacht worden om uitsluitend op dezen grondslag het han delsonderwijs te vestigen. In de eerste plaats moet dan de school een voortzetting beoogen van het algemeen ontwikkelend onderwijs. Onze middenstander moet geschikt gemaakt worden om zich oehoorlijk te kunnen bewe gen in het volle maatschappelijk leven daarvoor heeft hij in de eerste plaats noodig een hoeveelheid algemeene kennis, die hem in staat moeten stellen, een goed inzicht van de verschillende verhoudingen en vooral van de ontwikkeling van handel en nijverheid te verkrijgen. Hij moet in staat gesteld worden om te genieten van het nuttige en het schoone, Zijn smaak dient te worden gevormd en ge> oefend, zijn blik dient gevestigd te worden op het wenschelijke om hem in staat te stel len de maatschappij te kennen en te begrij pen, haar belangen te dienen en eigen zaken met ijver en geestkracht te behartigen en tot grooteren bloei te brengen. Ten tweede moet de Handelsdagschool, als vakschool, die kennis aanbrengen, welke den leerling de gegevens verschaft om hem in staat te stellen zich te oriönteeren in de practijk. Niet zoozeer de practijk zelf, als wel de kennis om, na kennisneming er van, haar te begrijpen en toe te passen. De beoefening van de moderne talen en haar correspondentie, van het enkel en dubbel boekhouden, van de economische verschijnselen en handels- aardrijkskunde en de eerste begrippen van warenkennis treden daarbij uo den voorgrond. Niet voor de school, vor- leven moet geleerd wordendit zij het •rhtsnoer. Aan deze eischen tracht - Handelsdag school te Amersfoort te voldoen; immers haar onderwijs verschaft den leerlingen. 1. een zoo groot mogelijke hoeveelheid practisch bruikbare kennis van de viertalen en de handelscorrespondentie in die talen 2. een goed inzicht in het enkel en dub bel boekhouden en het handelsrekenen eenige algemeene handelskennis om te maken, dat ze in de practijk spoediger thuis raken en vlugger en beter opmerken, be grijpen en leeren, hetgeen er in de practijk te leeren valt: 4. kennis van die bepalingen van het handels- en het burgerlijk recht, waarmee ieder koopman bekend moet zijn 5. eenige kennis van het economische leven, vooral van ons land en zijn koloniën, zoodat zij weten, welke productieve arbeid er wordt verricht, welke rol dc handel en het verkeer daarbij spelen en welke econo mische verschijnselen en wetten daarbij op te merken zijn zaken, waarmee zij direct misschien weinig te maken zullen hebben, maar waardoor zij dingen, waarmee zij later wel te maken zullen hebben, beter zullen be grijpen 6. kennis van die deelen der Wiskunde, welke onontbeerlijk zijn voor de algemeene ontwikkeling en die het onderwijs in het boek houden cn het handeisrekenencn steunen 7. kennis van de herkomst en desamen- stelling van de meest voorkomende handels waren (in hoofdsoorten) en eenvoudige be grippen omtrent het onderzoek van handels waren begrip van projecties en doorsneden ontwikkeling van schoonheidszin, gevoel voor vorm en kleur, voornamelijk gericht op de practijk o. a. met het oog op de reclame; een goede loopende hand schrijven kennis van stenografie cn machine- schrijven. Duidelijk blijkt, dat de Handelsschool te Amersfoort beoogt te voorzien in de behoef ten van den middenstand, daarbij rekening houdende met de eischen des tijds cn de naaste toekomst. Wij wenschen dan ook den middenstand van Amersfoort en omstreken geluk met deze school, die rijke vruchten kan opleveren en ook niet zal nalaten, gunstigen invloed uit te oefenen, niet alleen in haar omgeving, maar die óok kan dienen ter bevordering van het onderwijs in het geheele land. Niet zonder moeite zijt gij in het bezit gekomen van deze schoolgij hebt goeden moed gehouden, in de overtuiging, dat gij een goed werk verrichttet en in het volle vertrouwen, dat uw volhardend streven uw pogingen met goeden uitslag zou bekronen. En gij hebt juist geoordeeld. De school heeft haar deuren wijd geopend om daar de jongelieden te ontvangen, die weldra de kern moeten vormen van een krachtigcn middenstand. Laten ouders en voogden van Amersfoort en omstreken too- nen, dat zij weten te waardeeren, uetgeen voor hun Hinderen gedaan wordt, door ze in grooten getale op te zenden naar de Han delsdagschool om ze te doen toerusten met de kennis, die zij zoozeer zullen behoeven, ten einde ze weerbaar te maken in den be staansstrijd, die hen weldra wacht. Waar velen uwer zelf beseffen, dat zij ten gevolge van onvoldoende opleiding moeilijk heden hebben ondervonden om te bereiken wat zij verkregen, cn anderen zelf zullen moeten erkennen, .dat zij door tc geringe ontwikkeling datgene niet hebben kunnen bereiken waarnaar zij zoo ijverig gestreefd hebben, daar geeft gij een bewijs van ge zond verstand en helder oordeel door de be volking der school zooveel mogelijk te be vorderen. Op 12 of ij-jarigen leeftijd, warneer de leerling meestal eenig besef begint te krij gen van hetgeen hij geleerd heeft en waar voor het dienen moet, hem geen gelegen-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1