Donderdag 29 Januari 1914. MEBSFOOBÏSCIE COURANT. RONA. No. 8370. 63e Jaargang. Stadsnieuws. RONA Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff", HOOFD-REDACTEUR F. J. 7BSDSEZZ3. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f\ franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht BUREAU: KORTSGBACST 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht, Voorzieningen willende nemen tot het doen opmaken der Lijst van de hoogstaangeslage nen in Rijks directe belastingen, ter benoe ming van leden voor de Eerste Kamer der Staten-Qeneraal, Gelet op de 2de alinea van art. 102 der Kies wet, Noodigen de bewoners van dit gewest uit om bijaldien zij elders dan in deze Provincie in Ib Rijks directe belastigen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15den Maart 1914 aan hun College te doen blijken. Utrecht, 16 Janaari 1914. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter. A. van DOORN1NCK, Griffier. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Brengen ter kennis, dat bij hen is ingekomen een adres van Johanna Petronella NöTHEN, wonende alhier, houdende verzoek om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, voor de beneden-lokaliteit van het perceel, staande aan de Utrechtschestraat no. 14,alhier; dat biimen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het ver lof schriftelijke bezwaren bjj Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 27 Jannari 1914. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Aanstaanden Zondag wordt in deRemon- strantsche kerk des ochtendsom 10 uur weer gehouden een godsdienstoefening voor jonge lieden en des avonds te 7 uur een dienst voor de gemeente, beide onder voorgaan van ds. Hooykaas. In de Doopsgezinde kerk hoopt voor te gaan ds. Ten Cate. De Dinsdagavond van 8 tot 10.50 onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, gehouden ver gadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 17 leden en den Secretaris, den heer A. R. Veenstra. Afwezig met kennisgeving waren de hee- ren Briët en Rolandus Hagedoorn. De notulen van 19 December werden als vastgesteld beschouwd. De Voorzitter zeide, alvorens over te gaan tot de behandeling van den beschrij vingsbrief, het volgende In deze eerste vergadering van het jaar 1914 wil ik uw aandacht vragen voor een terugblik in het verstreken jaar. Mochten wij als Nederlanders de herden king vieren van ons onafhankelijk volks bestaan, als ingezetenen van Amersfoort zijn wij getuigen geweest van tal ven belang- rijke gebeurtenissen. In de eerste plaats mag ik wel hieronder vermelden het feit, dat de Gemeente eigena res is geworden van een uitgestrekt grond bezit. Nadat in het einde van 1912 op den weg van grondverwerving de eerste stap was gezet door den aankoop van het land tusschen de Barchman Wuytierslaan, ter hoogte van de halte Vlasakkers, en den Ouden Utrechtschen weg, werd in twee tempo's de beschikking verkregen over een gordel, welke zich uitstrekt tot een tame- lijken afstand ten Zuiden van den Leusder- weg, en welks bezit der Gemeente een aan zienlijke macht geeft over de toekomstige uitbreiding der Gemeente, en de vestiging daarin van bewoners. Onmiddellijk In verband met deze aan koopen, moet ik U noemen den, door Ge deputeerde Staten evenwel nog niet goed- DAT IS DE CACAO die wij zoo lekker vinden en waarvan Moeder zegt dat ze zoo voordeelig in het gebruik is. Gij moet bepaald dadelijk een bus gaan koopen. De naam is Van Houten s gekeurden, aankoop van den Berg, en de aankoopen van terreinen tusschen den Utrecht- scheweg en den Leusderweg vlak bij de grens der Gemeente, waardoor ook hier op beide evengenoemde levensbelangen der Gemeente een zeer groote invloed kan wor den uitgeoefend. Dat deze aankoopen zijn tot stand kunnen komen, is in de allereerste plaats te danken aan de instelling van het Grondbedrijf, waar door immers de gewone inkomsten der Ge meente zijn ontlast van de verplichting tot betaling van rente en aflossing. Aan de andere zijde gelukte het ons, verkoopen af te sluiten op Birkhoven, aan de Barchman Wuytierslaan en ten slotte een zeer belangrijken aan de Zuidzijde van den Berg. Deze grond-exploitatie, hoewel in het begin niet zonder angst van de zijde der burgerij bekeken, mag zich evenwel, als ik mij niet vergis, thans in haar sympathie verheugen. Als ik het wel heb, dan ligt in die grond exploitatie de grondslag voor een voor spoedige verdere ontwikkeling van Amers foort. Geheel in het teekeu van grond-exploi tatie stond het jaar 1913 evenwel niet; ik noem U verder als een zeer belangrijk feit het in bedrijf brengen der gemeentelijke waterleiding, die eenerzijds hooger druk geeft dan de tot dusver gebruikte waterleiding, en anderzijds veel lager prijzen vraagtde ontwikkeling van dit bedrijf laat zich zeer gunstig aanzien. Ten aanzien van dit bedrijf en het gas bedrijf moet ik U verder noemen het besluit, waarbij in beginsel werd vastgesteld, dat particuliere wegen zullen worden overge nomen en verhard door de Gemeente, waarna levering van gas en water zal kunren plaats hebben. De verhouding der bedrijfs-financiën tot de gemeente-financiën werd op een betere basis gevestigdgebroken werd met het stelsel om te veel te steunen op de uit den aard wisselvallige opbrengsten der gasfabriek. Bovendien werd de gelegenheid geopend aan de bedrijven om zich in meer vrijheid te kunnen ontwikkelen. Verder werden plannen beraamd tot leverantie in naburige Gemeenten. Een andere tak van gemeentezorg, n.l. de brandweer, onderging als het ware een ver jongingskuurhet was met 1 Juli, dat in werking trad de nieuwe organisatie, steunende op alarmeering door electriciteit, en op een, in den waren zin des woords, hoogedruk- waterleiding. Nopens het vraagstuk der volkshuisvesting valt op te merken, dat uw Raad bevorderde de toepassing der Woningwet ten aanzien van den aanbouw door particuliere vereeni- gingen, zoodat weldra de tot stand koming var. een 170-tal woningen mag worden tegemoet gezien. De door middel van een woningtelling verkregen gegevens hebben den tegenwoordigen treurigen stand der volkshuisvesting in een zóo hel licht geplaatst, dat verdere maatregelen niet kunnen uit blijven. Voor dit doel werden inmiddels bouwgrond en enkele krotten aangekocht. Van Rijkswege werd voor een en ander medewerking verkregen. Een andere maatregel in het belang der volksgezondheia, waarvan, naar ik verwacht, veel nut zal worden getrokken, is het besluit tot oprichting van een keuringsdienst voor eet- en drinkwaren. Voor dezen dienst en voor de Gemeente-financiën werden Com- missiën van bijstand ingesteldanderzijds werd de taak van het college van Dage- lijksch Bestuur minder moeilijk gemaakt door een verbeterde organisatie der Gemeente secretarie. Als gevolg van de in werking treding van het Werkliedenreglement op 1 Januari 1913 trad weldra op het Scheidsgerecht voor de Gemeente-werklieden, welks bii-'and echter niet werd ingeroepen. Op bescheiden schaal werd een aanvang gemaakt met veilingen van groenten en fruit deze, zoowel als de ingestelde kaasmarkt, geven hoop op uitbreiding. In het belang van land- en tuinbouw wer- dei^ pogingen in het werk gesteld om alhier een winterschool van Rijkswege gevestigd te krijgenhelaas mislukte zulksik hoop echter, dat het centraal proeffokstation voor de pluimveeteelt, waarvoor U een mooi terrein op bijzonder gunstige voorwaarden beschikbaar steldet, weldra met Rijks steun gesticht zal worden, en Amersfoort zal maken tot het centrum van deze steeds be langrijker wordende bron van volksbestaan. Om thans te komen tot de scheepvaart, wensch ik U mede te deelen, dat het aantal schepen, hier binnen gekomen, aanzienlijk is toegenomen, n.l. met 167, en dat de tonnen inhoud met bijna 25000 ton, of bijna 30 pCt., vermeerderde. Het vuur-, haven- en tongeld bracht circa f 1600, of ruim 26 pCt. meer op dan het vorige jaar. De handel en de nijver heid schijnen geen reden tot ontevredenheid te hebben gehad. Ten aanzien van het bouwvak valt op te merken een aanzienlijk meerdere aanbouw van woningen van hoogere huurwaarde. Wat de andere belastingen betreft, vestig ik er uw aandacht op, dat het aantal aan slagen in de Inkomstenbelasting met 9 pCt. toenam, en dat de opbrengst vergeleken bij 1912, en voor een juiste vergelijking ook voor dit jaar naar een heffingspercentage van 3Va berekend een vermeerdering gaf van f9000, of 7 pCt. Al moge de sedert eenige jaren bestaande verbeterde heffing hiertoe voor een groot deel hebben bijgedragen, zoo mag toch voor een ander deel de vooruitgang worden toegeschreven aan ruimere inkomsten der ingezetenen. De heffing der inkomstenbelasting en der schoolgelden voor Gymnasium en Hoogere Burgerschool werd naar billijker grondslag geregeld. Op onderwijsgebied trekt, hoewel andere, niet onbelangrijke beslissingen werden ge nomen, in de eerste plaats de aandacht de overeenkomst met de Ambachtsschool, welke, als zij door Hooger Bestuur wordt goedge keurd, den stoot kan geven tot uitbreiding van het reeds zoo bloeiende vakonderwijs. Een reglement van het Burgerlijk Armbe stuur, steunende op de nieuwe Armenwet, werd vastgesteld; andere verbeteringen zul len hiervan het gevolg kunnen zijn. Door de Gemeente-ambtenaren zal het jaar 913 niet licht vergeten worden; de wetten op de pensionneering van hen en hunne weduwen en weezen traden den 1 October in werking, terwijl de verschillende regelin gen, door het Gemeentebestuur alhier ge troffen, hun belangen, naast die der Gemeente, niet uit het oog verloren. Ten opzichte van de verfraaiing der stad, herdenk ik den aanleg van een rosarium, aangeboden door »Nos Jungent Rosaac. Als de rozen nu in bloei staan, zal de stad een aantrekkelijkheid te meer bezitten. In dien zelfden tijd zal, naar te verwachten is, de tramverbinding met Zeist een feit zijn geworden, waarvoor uw Raad, voorzooveel hem aanging, zijn medewerking verleende. Alles samen genomen, durf ik gerust zeggen, dat een belangrijk jaar achter ons ligt. Er is van uwe en van onze werkkracht veel gevorderd, maar ik zie het oogenblik nog niet gekomen, waarop van een kente ring sprake zal wezen. Immers voortdurend worden, hetzij uit uw midden, hetzij door Burgemeester en Wethouders, hetzij ook door de burgerij, zaken aan de orde gesteld, welke veel arbeid vereischen. Dit noem ik een ge lukkig teeken, want het streven, dat hieruit spreekt, is een streven naar verbetering. En niet minder gelukkig is het, dat U allen bezield zijt met de beste voornemens om, met waardeering van elkanders gevoelens, tot die verbetering mede te werken. Mogen U allen dan ook de gezondheid en kracht worden geschonken om de door U gekoesterde oornemens ten uitvoer te bren gen, dan zal het nu ingetreden jaar wederom belangrijke feiten hebben te boeken in het credit van onze geliefde Gemeente. (Instem ming). Ingebracht .verden 53 stukken, van welke wel de belangrijkste zijn twee Koninklijke besluiten waarbij wordt goedgekeurd de heffing van vuur-, haven- en tongeld „voor het bevaren van de rivier de Eem door de Gemeente Amersfoort tot 1 Januari 1917 en waarbij wordt goedgevon- den aan de Gemeente Amersfoort een voor schot uit 's Rijks-kas te verleenen tot een bedrag van f 13 500, voor den aankoop van grond aan den Liendertscheweg, en waarbij afwijzend wordt beschikt op het verzoek om een bijdrage in de annuïteit, verschuldigd voor het bovengenoemde bedrag aange nomen voor kennisgeving. Brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij wordt toegezonden het Kon. besluit van 5 Januari 1914, No. 9, waarbij aan de Gemeente Amersfoort een voorschot uit 's Rijks-kas wordt toegekend tot een bedrag van f 3000, tot opheffing van wo ningmisstanden in deze Gemeente, alsmede een bijdrage in de ter zake van dat voor schot verschuldigde annuïteiten als voren. Besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij wordt meegedeeld, dat de beslissing omtrent de Begrooling, dienst 1914 wordt verdaagd en Burgemeester en Wethouders worden ge machtigd tot op de helft der aangevraagde sommen uitgaven te doen en de inkomsten te innen als voren. Besluit van de zelfden van 10 Januari 1914, waarbij de beslissing op het Raadsbesluit dd. 19 December 1913, no. 588, tot aankoop van de zoogenaamde Berg-terreinen van de N. V.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1