Zaterdag 31 Januari No. 8371. 63e Jaargang. BIJBLAD. AMERSFOORTSCQE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR f. j. rsisaazBs. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post fi.15. Advertentién 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleêle- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent ReclamOB 13 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentifin van buiten de stad worden de lncasseerkosten in rekening gebracht Postbus 9. BUREAU: ORTZGRAOST 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artl. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door H. LENSING A. van de VIJZEL ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunniDg tot bet oprichten van een zuiggas-installatie voor het drijven van een motor van 30 P.K. tot het in beweging brengen van verschillende machines voor houtbewerking, in hst perceel alhier gele gen aan de Eemstraat, bij het Kadaster bekend onder Sectie D, No. 2970, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag den 10 Februari aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gege ven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot bet beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeente bestuur of éen of meer zijner leden zijn ver schenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 27 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEEN8TRA. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door H. MEESTER ingediend verzoek, metby- lagen, om vergunning tot het oprichten van een gasmotor van 4 P. K. tot het drijven van een cirkelzaag en draaibank voor machinale bewerking van vaatwerk, in het perceel alhier Ïelegen aan de Hellestraat, bij het Kadaster be- end onder Sectie E, No. 5036, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag den 10 Febrnari aanstaande, des voormiddags te h ilf ell uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verechenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 27 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit van 23 dezer aan J. F. HAARSMA en zyne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van een gasmotor van 5 P.K. tot het drijven van een draaibank, enz. in het perceel alhier gelegen aan |den Hoogeweg no. 14, bij het Kadaster bekend onder sectie A no. 1669. Amersfoort, 28 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Seoretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en W sthouders van Amersfoort brsDgen ter openbare kennis, dat by hun be sluit van 23 dezer aan J. NEFKENS en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van eene zuiggas-installatie voor een motor van 40 P. K. tot het dry ven van eene maaldery en zagerij, in het perceel alhier gelegen aan den Leusderweg no. 120, by het Kadaster bekend onder sectie B no. 3344. Amersfoort, 28 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit van 23 dezer aan de N. V. Amersfoortsche stoomschoefabriek „DE EENHOORN" en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van eene zuiggas-installatie voor het drijven van een Thomas-motor van 25 P. K. tot het in beweging brengen van verschillende machines ter bewerking en vervaardiging van schoeisel, in het perceel ulhier gelegen aan de Lavendelstraat no. 7, bij het Kadaster bekend onder sectie E no. 5159. Amersfoort, 28 Januari 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat by bun be sluit van 23 dezer aan J. KAMPSTEEG en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van eene smederij in het perceel alhier gelegen aan dan Leusderweg no. 18, bij het Kadaster bekend onder sectie B no, 2241. Amersfoort. 28 Januari 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Direct.ur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor verklaard kohier van de Grondbelasting over het dienstjaar 1914 aan den Ontvan ger van 's ltijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zynen aanslag op den bi) de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 30 Januari 1914. Da Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Middenstandsvoorlicliting. 11. De tweede lezing, uitgaande van den Rijks voorlichtingsdienst voor den middenstand, Dinsdagavond wederom in »De Arend* ge houden, was, gelijk we reeds met een enkel woord meedeelden, druk bezocht. Toen om streeks kwart na achten de heer K r o o k als Voorzitter van Handel en Nijverheid* de bijeenkomst opende, hadden reeds ruim 70 dames en heeren de presentie-lijst getee- kenddaarna kwamen er nog velen, die door bezigheden niet zoo vroeg van huis konden. De heer C. Koenraad, uit Amsterdam, accountant, lid van de Voorlichtings-com- missie en consulent van den Middenstands bond, dankte den Voorzitter voor zijn wel willende begroeting en zeide, dat het onder werp uit den aard der zaak slechts een beperkte bespreking toelaat. Daarom zou spr. zich vooral richten tot die middenstan ders, die kleinere zaken drijven. De middenstand heeft over 't algemeen nog niet die energie en accuratesse, welke voor den tegenwoordigen tijd noodig zijn. Heeft hij die wel dan zal hij ook boekhou den en hierdoor hoe langer zoo stipter wor den en het gevolg hiervan zal wezen hoe langer zoo grooter succes. Spr. las nu een lange samenspraak tusschen Jan Lamazoo en Piet Tijdgeest. De eerste begint iederen dag met de blij moedige verzuchting »wat zullen we vandaag weer voor ellende beleven*, klaagt voortdu rend steen en been over slapte in zijn zaak, lastige klanten, bedorven prijzen, oneerlijke concurrentie, broodnijd en dergelijke alle energie doodende dingen. De ander is gezond-optimist en brengt den zwartkijker onder 't .oog, dat mopperen en klagen niet baten, dat, terwijl hij het be staande beschimpt en afbreekt, anderen zich aanpassen bij het heden en dit dienstbaar maken aan hun voordeel, terwijl de laksen hoe langer zoo meer op den achtergrond geraken. De wakkeren houden zich op de hoogte van de vragen van den dag, bestu- deeren hun branche-vaktijdschriften en zoo mogelijk ook meer algemeene vak-litteratuur, zorgen, dat hun kinderen, die hunopvolgers zullen zijn, goed vakonderwijs krijgen, doen al hun best om langs eerlijken weg bun omzet te vergrooten, denken er niet aan, vakgenooten te benadeelen, maken reclame voor hun goederen op passende en juiste wijze, zorgen er voor, dat hun zaak helder, hun personeel beleefd is zonder kruiperig te zijn, en behoeven niet den geheelen dag te zwoegen en te sloven zonder nog resul taten te behalen. En als dan Lamazoo doorgaat met tobben, wijst Tijdgeest hem op de zaak op den hoek der Vlijtstaat, vroeger gedreven door den heer Werker en toen een goudmijn, thans overgenomen door zijn schoonzoon Stastil, die haar zienderoogen doet achteruitgaan. »De heer Werker*, zegt Tijdgeest, »was een voortvarend man, iemand die zijn tijd voor uit was, een man van energie en initiatief, een man van de daad, met een helder hoofd, en krachtigen wil. Zijn schoonzoon heeft de zaak overgenomen, gekopieerd, doch niets gedaan, zoodat de zaak is gebleven precies zóo als ze 15 jaar geleden was. Als Werker nog leefde, zou hij haar er best weer boven op brengen*. Leert den tijd met stalen wil en vastbe radenheid onder de oogen zien. Roem en fortuin zijn door ieder te bereiken, die kan en die wil. Wie wil slagen, moet vast in zijn schoenen staan. Wie vóór de deur van het succes komt, leest daarop; duwen, Wie wacht op geluk, zal het nooit ver brengen. Nooit heeft men iemand hooren klagen, die steeds vroeg uit de veeren was, de eerste in- de laatste uit zijn zaak, zuinig op zijn verdienste, eerlijk in handel en wan del, moedig, vastberaden en volhardend in zijn worstelen met de hardheden des levens. Hij heeft trouwens geen tijd tot klagen en zuchten. Heeft ooit geluk den dwaas een wijs woord laten spreken? Geluk ligt te bed en ver trouwt op toeval. Werkt met energie en krachtweest er van overtuigd, dat niemand beter uw werk kan doen dan gijzelf; electriseert uzelven. Dan is het succes uw deel. Is stiptheid een deugd, die ieder siert, voor den middenstander is stiptheid niet alleen een sociale deugd, doch een levensvoorwaarde. De slordige zakenman komt onherroepelijk ten val. De stipte kent zijn tijd, zijn kracht en ook zijn zwakheid. Meer dan in den groothandel en de groot-industrie is de min denstander de ziel zijner zaak hij is de zaak zelf. Wie door stiptheid op de hoogte is van zijn zaak zorgt, dat er steeds behoorlijk voor raad is, dat elk artikel zijn plaats heeft en dat er plaats is voor ieder artikel. Hij zorgt voor een goede behandeling der clientele en eischt die wederkeering van henhij zorgt voor de reputatie zijner zaak, betaalt prompt op tijd hetgeen hij schuldig is, levert juist op tijd zijn nota in, en biedt evenzeer op tijd zijn quitantie aan. Hij behoort te stre ven naar contante betaling en mag dus zelf geen aanleiding er toe geven, dat zijn klan ten niet kunnen betalen. Wie stipt is, houdt aanteekening van alle transacties er Ljeft dus een boekhouding, die een volkomen overzicht geeft. Wie stipt is, regelt zijn privé-uitgaven naar zijn zaak-ontvangsten, zet dus de tering naar de nering, geniet ala het kan, ontbeert als het moet. Wie stipt is, let op kleinigheden, doch is daarom nog geen gorteteller. Wie stipt is, omringt zijn zaak met alle goede zorgen en voert haar daardoor in behouden haven. Een bananenkoopman, die iederen dag zijn voorraadje uitvent, weet hoeveel hij eiken dag heeft ontvangen en hoe groot of klein zijn winst is. Was zijn inkoop wat groot dan regelt hij tegen het vallen van den avond zijn prijs er wel naar. Renteverlies kent hij niet. Een inventaris behoeft hij er niet op na te houden. Hij verkoopt uitsluitend a contant en heeft dus geen dubieuse posten. Hij expedieert, ontvangt en betaalt alles zelf. Ieder moest zóo kunnen zaken doendoch dat is onmogelijk. De kleine winkelier, de kleine ambachts patroon kunnen dat reeds niet meer. Hun zaak loopt van dag tot dag, van week tot week, van maand tot maand. Om winst te kunnen maken, moeten zij rekening houden met inkoop, bedrijfskosten, voorraads-percen- tage, kosten van het huishouden, enz. Om nu te komen tot het zelfde resultaat als de bananenman, (Be zijn zaakje drijft op straat, moeten zij een en ander opschrijven. Geen geheugen is zóo miraculeus, dat zij alles kunnen onthouden, 't Zou bovendien dwaas wezen, zijn geest zoo te pijnigen en uit te putten voor hetgeen door een dood- eenvoudige en accurate boekhouding veel gemakkelijker en ook veel beter kan ge schieden. Is het niet onbegrijpelijk, dat er nog éen zakenman is, die niet erkent, dat de boek houding is de beste steunpilaar zijner zaak. Een kruidenier had een harden dobber om het hoofd boven water te houden, volgens zijn meening door de steeds toenemende concurrentie. Jaren reeds zuchtte hij er onder. Eindelijk ging hij eens na waarom sommi gen, ondanks die veel gesmade concurrentie, wèl slaagden, Noodgedrongen ontwaakte zijn geest en vond hij den weg, dien hij reeds lang te voren had moeten inslaan. Hij bestudeerde de methoden der vakgenooten, die wel slaagden en bevond, dat dit slagen niet was toe te schrijven aan toeval, doch aan een vast stelsel, gebaseerd op kennis, ervaring en juiste boekhouding. Hij vroeg zich af of zijn bedienden meer dan wel minder moesten betaald, of ieder hunner wel op zijn juiste plaats stond, of de zaak-onkosten wel juist waren, of de prijzen wel juist waren berekend, of de artikelen wel juist gekozen waren, of de omzet niet kon vergroot, of de zaak wel was ingericht naar de eischen van den tijd, of de zaak wel ge noeg bekend was, enz. Door een goede boekhouding kreeg hij het juiste antwoord op alle vragen en kwam hij tot de erkenning, dat het niet voldoende is, de winsz per jaar, doch ieder oogenblik van den dag te kennen. Hij leerde nu, hoe verliezen te ontkomen, hoe winst te maken, hoe en waar en wat te koopen, enz. Thans heeft hij succes. Schier dagelijks komen we tot de ervaring dat heel velen hun winst dikwijls hun verlies niet kennen, 't Is bijna ongeloof lijk, doch een feit, dat zelfs door menschen met overigens gezonde begrippen, zeer on voldoende wordt boek gehouden. Men klaagt over onvoldoende bedrijfskapitaal, zit soms in financieele moeilijkheden en zorgen en dit alles alleen als gevolg eener onjuiste boek houding. Veler oogen gaan eerst open als de zaak tot verval is gekomen en zóo is ondermijnd, dat volledig herstel schier onmogelijk is. Boekhouden is niet alleen een voorbehoed middel daar tegen, doch tevens het krachtige middel tot succes. Geen zakenman moet zich beroepen op geheugenwerk en allerlei alge meenheden en praatjesdat alles is slechts gissen, en gissen doet missen. Alleen cijfers geven den juisten stand aan.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1