Marktpr ij zen. In zaken is welbespraaktheid veel waard; in da boekhouding betrachte men de uiterste spaarzaamheid in woorden, doch zij men veelzeggend in de cijfers. Een smid. een goede 50-er, had een vrij goede zaak, doch klaagde steen en been en had. hoewel hij zuinig leefde, groote moeite om rond te komen. Hij had een behoorlijken omzet, maar 't bleef tobben. Hij vroeg mijn raad en ik zeide natuur lijk: »ge moet boekhouden». .Boekhouden?» vroeg hij. Daardoor wordt mijn verkoop toch niet grooter». Mij bleek, dat de man alleen eenige quitanties bewaarde en zoo ongeveer wist wat hij had te vorderen. Eindelijk, om mij plezier te doen, hield hij boek en na 3 maanden stond hij verbaasd over de gemaakte winst en ook hierover, dat hij precies wist wat alles had gekost, óok zijn huishouden. Nu had hij er spoedig den smaak van beet en met den dag werd hij meer opgewekt en vroolijk. Door stipt te zijn in zijn boekhou ding werd hij stipt in alles en is zijn zaak zeer toegenomen. Hijzelf verklaarde mij reeds na korten tijd»Het welgeslagen van mijn zaak is het gevolg van de boekhouding». Menige goede zaak ging ten onder omdat de boekhouding, die eenig veilige gids, ont brak en men dus meer uitgaf dan men ver diende, van het eene artikel te grooten voorraad en dus renteverlies had, van het andere te geringeu voorraad en dus geen mogelijkheid on. er van te verkoopen. Van de 100 faillissementen blijken er 80 geen of althans geen voldoende boekhouding te hebben. Hetgeen in tal van zaken ongemerkt ver loren gaat, bij gemis aan controle, is dik wijls voldoende om ze tot bloei te brengen. Tal van kleine verliezen maken éen groot. Alle verzuimen in de boekhouding, en dus de juiste controle, wreken zich langzaam maar zeker. Zal het den middenstander wel gaan dan moet hij steeds op de hoogte zijn van den toestand zijner zaak en orde hebben in alles, en dit is niet mogelijk zonder boekhouding, het fundament, maar tevens de sluitsteen van iedere zaak. Wie acuraat is in zijn boekhouding is ook stipt in zijn ontvangsten en rijn betalingen. De boekhouding zegt hem wat hij verdient en dus ook wat hij mag uitgeven. De boek houding geeft hem eiken nuttigen wenk. waarschuwt als door overigens onnaspeurlijke redenen minder bestellingen worden ontvan gen, maakt dat er niets wordt vergeten te innen en ook dat niet wordt gepoogd twee maal te beschikken over het zelfde bedrag, waarschuwt dat er een misverstand moet uit den weg geruimd vóór een klant ontevreden wordt en wegblijft. Pakken door anderer schuld onweerswol ken zich samen, de boekhouding is er om onze eerlijkheid en rechtschapenheid te be wijzen en verschaft ons dus de meegaand- qeid onzer crediteuren. De boekhouding is dus een plechtanker in den nood. Wel brengt zij niet door moeilijke tijden heen, doch zij heeft een opbouwende kracht en geeft steun In moeilijke tijden. Toch blijven velen doof en houden zij geen boek. Opent toch uw oogen; weest toch niet ziende blind; bedenkt toch, dat boekhouding even onmisbaar is als clientele. Welke boekhouding is nu nuttig of nood zakelijk voor den middenstand. Iedere soort zaak moet haar eigen boek houding' hebben, een dus, die geheel beant woordt aan de bijzondere branche. Als accountant voor een groote schoenen fabriek moest spreker de administratie der depot-houders nagaan. Bij een hunner vond hij een stapel boeken, waarin de depot-hou der zelf natuurlijk geen weg wist. Ze waren aangelegd door een boekhouder eener groote Bankinstelling. Weldra was de boekhouding zóo eenvoudig, dat de depot-houder er ge heel in thuis was. Dat behoort ook zoo. Zij kan niet te een voudig wezen en behoort voor iedereen be grijpelijk te zijn. Er worden pogingen aangewend om den middenstand ook te dezen opzichte te helpen. Hoe dit zal worden, kon spr. nog niet mee- deelen, doch hij weet bijna zeker, dat er voor de boekhouding van den middenstand iets zal worden gedaan. Het is een groot voorrecht, dat de kinderen der middenstanders thans goed vakonderwijs kunnen bekomen. De toekomst zal hun stellig nog heel andere eischen stellen dan aan het tegenwoordige geslacht. Spr. wijdde nu in den breede uit over de Handelsschool hier, waar natuurlijk den leer lingen meer algemeene vakkennis wordt bijgebracht, omdat men niet weet in welke branche de leerling later zal gaan (zie »Amersf. Crt.» van 27 Januari, waarin het artikel van den heer Koenraad over de Han delsschool in zijn gehe. l werd opgenomen. Doch hoe moet iemand zich helpen van 40 jaar en ouder, die reeds eigen zaak drijft? Als gezegd, moet zijn boekhouding zich 1 aanpassen aan zijn zaak. Een slager is nu eenmaal geen schoenwinkelier, een timmer- I man geen confiseur, enz. De doorsnee-mid denstander is nog te zeer bang, dat een ander in zijn boeken kijkteen kinderachtig heid, die in den groothandel reeds lang is overboord gegooid. Als gezegd, wordt er gezocht naar een goede wijze om deze ouderen te helpen aan een practisch bruik bare wijze van boekhouden. In afwachting daarvan zouden zij zich branches-gewijze kunnen vereenigen in avond-cursussen en door uitwisseling van gedachten kunnen komen tot een juistere wijze van vak-boek houding. Na een korte pauze vervolgde spr. Een goede boekhouding 's óok van zeer groot belang voor de juiste berekening van den kostprijs van een artikel. Immers uit de boekhouding vindt men den factuursprijs, de vracht en verdere eerste onkosten en alle verdere gegevens wier som maakt den kost prijs. Dat er met verlies wordt verkocht, is vol strekt niet zeldzaam en is louter een gevolg- van onvolledige boekhouding en daardoor slechte calculatie. Het spreekt vanzelf, dat in een schoenenfabriek, die 1000 paar schoe nen per week maakt, zelfs met de schijnbaar kleinste kleinigheden wordt rekening gehou den om te zien of men wel den uitersten prijs noteert. Verdient zoo'n fabriek maar éen stui ver op elk paar schoenen dan is dat nog een heel aardig bedrag per jaarverliest zij slechts 1 cent op elk paar dan is dit reeds f 100 per week. Doch ook in de kleine za ken is een goede calculatie dringend noodig. En zij is niet moeilijk. Men heeft slechts alle onkosten nauwkeurig aan te teekenen, telt die bij elkaar op en heeft dan den kost prijs. Alle onkostenóok heeft men dus te rekenen met hetgeen men zelf, zijn vrouw, zijn zoons kosten als zij, door ziekte, mili tairen dienst of hoe dan ook, moesten ver vangen door betaalde krachten. Als dit steeds en overal gebeurde, ware de middenstand gered, ware het midden- standsvraagstuk opgelost, want dan zou niet meer worden verkocht tegen verknoeide prijzen, niet steeds worden getracht, tegen nóg een cent minder te verkoopen dan de scherpste concurrent, niet worden gerede neerd: »nu ja, op dit artikel geef ik eigen lijk geld toe, maar, zie je, op de andere verdien ik zooveel te meer» een redence- ring die op niets steunt, omdat hij die zoo oreert op geen stukken na weet hoeveel »de andere» hem zelf kosten. Die zóo zaken doen, gaat het als den man die een artikel, waarvan de factuursprijs was 60 cent, ver kocht voor 65 centhij had geen handen en geen voorraad genoeg en toen eindelijk de curator in zijn faillissement kwam, bleek, dat de man had vergeten, alle bijkomende kosten van bestellen, vracht, emballage, enz. te berekenen en het artikel hem zelf ruim 67 kostte. Werkelijke reclame-artikelen, zooals die door bazaars en warenhuizen af en toe bij reusachtige hoeveelheden en dus tegen sterk gereduceerden prijs worden ingeslagen en dan bijvoorbeeld slechts éen dag per week of gedurende enkele uren verkrijgbaar zijn, moeten natuurlijk uitgeschakeld. Deze mo derne wijze van verkoop is trouwens hoogst gewaagd als het geheele bedrijf niet daar naar is ingericht. Heeft men den inkoopprijs nauwkeurig be rekend dan zijn er drie gevallen: a. .nen legt er een geringen winst op, b. men doet er nog iets af om den om zet nog meer te vergrooten, c. de prijs overtreft dan nog dien der vakgenooten. Het artikel wil dan niét. Wat is de oor zaak Is het winst-percentage te hoog en kocht men dus op een minder goede markt Kan men de onkosten beperken De juiste boekhouding geeft weer antwoord op al deze vragen. Kunt ge door overleg, ervaring, vakkenis den juisten prijs niet vinden dan is er een tekort in uzelven. Zonder nauwkeurige kost prijsberekening gaat men in schuldige onwe- I tendheid zijn ondergang onverbiddelijk te gemoet, drijft men zonder roer op den woe- ligen handels-oceaan. Het hangt dan van 1 het toeval af of men in veilige haven be- j landt dan wel schipbreuk lijdt. Honderden j zijn moeten verdwijnen van het handelstoo- j neel omdat zij niet hebben gerekend. Wie een goede boekhouding heeft en een goede berekening maak: heeft succes. De prijzen der vakgenooten zijn een baken op onzen weg en moeten ons aansporen, onze reke ning nog eens weet; over te maken. Blijkt de berekening juist, stoor U dan niet aan de onmogelijk lage prijzen van hen, die er maar op los concurreeren en daardoor hun ondergang te gemoet hollen. En spreek eens met uw vakgenooten, evenals te langen leste die grutters deden, die een baaltje meel kochten voor f3.50 en verkochten voor f 3.90 en allen steen en been klaagden. Eindelijk belegden zij een vak- vergadering, waarin zij het natuurlijk niet eens waren, doch die hun er toch toe bracht, ieder voor zichzelf de onkosten eens na te gaan. Toen bleek, dat die onkosten van 8 tot 25 pCt. uiteen liepen. De kwaal was toen bekend, het geneesmiddel spoedig gevonden. Wil men berekenen welke winst men maakt dan moet men, natuurlijk nauwkeurig, nagaan de interest van het geheele bedrag, vast gelegd in de zaak bij den aanvang van het boekjaarbehalve de vaste goederen, de huur (bruto-pacht) van huis en erven, die voor de zaak worden gebruikt, de salarissen, arbeidsloonen en het bedrag dat gijzelf of de leden van uw gezin zou den kosten als zij moesten worden ver vangen, bereken de waardevermindering door be schadiging, uit de mode geraken, enz., bereken de waardevermindering der ge bouwen, gereedschappen, materialen, enz. houdt rekening met gratificatiën, schen kingen, fooien, enz. bereken alle onkosten aan belasting, assu rantiën, vuur, water, licht, schoonmaak-arti- kelen, enz, bereken alle kosten van uw kantoor, de bestel- en sleeploonen, annonces, enz. bereken het verlies aan gestolen of geha vende goederen, kwade posten, enz. Slaat ge de som daarvan procentsgewijze om over uw geheelen omzet, dan hebt ge uw zaak-kosten trekt het procent af van den verkoopsprijs van het artikeldenkt om alle kosten van inkoop en aanvoer en het geen er dan, na aftrekking, overblijft, is uw winst. Om het vergevorderd uur moest spr. het derde deel zijner rede, handelend over de moderne hulpmiddelen in de administratie (kasregister, reken-machine, kaart-systeem, enz.) laten rusten. Spr. hoopte, dat ieder zich zou inspannen om voor haar of zijn zaak de juiste boek houding in te voeren, zoo eenvoudig mogelijk en juist daardoor goed-onverzichtelijk en dat allen het gevaarlijke lade- en zaksysteem voor altoos zouden verbannen. Is dit geschied dan is wellicht de tijd niet ver meer om eens in den breede te spreken over de moderne hulpmiddelen. De heer Krook vroeg nu of een der dames deze steunpilaren in zoo menige zaak (applaus) of der heeren iets had te vragen. Een der heeren vroeg hoe en waar hulp is te krijgen om een eenvoudige boek houding aan te leggen. De heer Koenraad antwoordde, dat dit kan geschieden door iemand, die een juist begrip heeft van branche-boekhouding en cenigen kijk op het vak waarvoor zij moet dienen. Dit behoeft nog volstrekt niet iemand te wezen met een akte Boekhouden. Het is niet onmogelijk, dat in de toekomst maat regelen worden genomen in afwachting daar van wende men zich tot een deskundige ik noem den Directeur der Handelsschool. Een ander had eenige bedenkingen te gen den regel, door inleider gegeven om den zelfkostprijs te bepalen en achtte het beter den interest der gebouwen te nemen en bo vendien de afschrijving. De heer Koenraad; I-Ietgeen u voor stelt, zal niet zoo enorm veei invloed heb ben doch mijn systeem is juister. Afschrij vingen moeten geheel afzonderlijk blijven. Het is van groote beteekenis, dat alle af zonderlijke factoren ook afzonderlijk worden gehouden. De heer Scheffers, Voorzitter van »De Hanze», sloot hierna deze tweede fede ratieve bijeenkomst der middenstands-ver- eenigingen. Spr. dankte voor de groote belangstelling en de hartelijke toegenegenheid waarmee werd geluisterd naar den inleider, die sprak naar aller hart en wiens goed woord een goede plaats heelt gevonden. Spr. dankte ook den heer Koenraad en niet minder de Regeering, die ten behoeve van den middenstand dit heerlijk instituut wilde instellen. Ware de Regeering niet zoo royaal geweest, deze voorlichting zou nog niet ten deel gevallen z<jn aan de midden standers, beste menschen, die steeds hart en beurs openen voor goede werken, doch voor zichzelven en hun vakbelangen alles te duur achten. Spr. hoopte, dat allen zou hebben getrof fen hetgeen hem zoo zeer opviel, namelijk, dat de zoo zeer bevoegde inleider telkens heeft doen uitkomen, dat boekhouden niet is zoo'n reuzenwerk. Herhaalde malen heeft inleider duidelijk gemaakt, dat een boekhou ding niet eenvoudig genoeg kan zijn om volkomen betrouwbaar en volkomen over zichtelijk te wezen. Doe ieder er zijn voordeel mede. Spr. dankte ten slotte de pers, die on- danks de Raadsvergadering tegenwoordig was en daardoor den middenstand een zeer belangrijk en toch eenvoudig en min kost baar verdedigingsmiddel gaf in de verslagen, die zeker met graagte zullen worden gelezen of herlezen. Te kwart vóór elven werd hierna de ver gadering gesloten. leis van den toekomstigen Vorst van Albanië Prinses Louise van België De koude in het zonnige Zuiden De maritieme lucht- I vaart in Frankrijk De beteekenis van Rotterdam als havenstad De 51ste jaar- I vergadering van Schuttevaer Personalia 1Caricaturen en humor uit het buitenland. Inhoud .Wereldkroniek. 31 Januari: De .Van Luxemburg als gast van H M. de Koningin De bacoven-cultuur in Suriname Ijsvermaak De begrafe nis van generaal Picquart te Parijs De Dante-lezingen te Rome hervat Het pa- PREDIKBEURTEN. Zondag i Februari. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10 uur, kinderkerk, ds. Hooykaas. Avond 7 uur, gewone dienst, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. 10V2 uvr, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm 93/4 uur, ds. C. C. Visser, uit Veenendaal. Avond sl'i uur- ds- Visser. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur. godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Bijeenkomstou. Zat. en Zo. Dagelijks 3' Jan. Febr. 3 Febr. 6 Febr. 8 Febr. Febr. Febr. 16 Febr. 20 Febr. 23 Febr. 28 Febr. Bioscoop »De Arend». Bioscoop LangestraatOpenbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kampstraat 18. T. B. C.-voorstelling, te 73/4. Natuurhistorische vereen. An goh-volksavond Prof. Volmer. Jaarvergadering Fléhite. Halfverweesden. Mertens' theatre Guignol. Concert Fred. Lamond. Protestantenbond De Hanze. Dr. Van den Bergh van Eysinga. Heijermans. Concert Henschel. Muziekschool Toonkunst. AMERSFOORT, 30 Januari 1914. Appelen fó.a f 10.Peren fo.k fo.Kleiaardappclen fo.afo.Zand- aardappelen f 2.a f 2.30. Hoendereieren f5.00 a f6.00 per 100 stuks. Bruine eieren f6.00 a f6.50 p. 100 stuks. Hooiboter fi.55 a fi.70 per Kilo. Kippen fi.oo a. f t.70. Kuikens f 1.25 ii f2.—. Piepkuikens f o.—a fo.Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.90 a f 1.20. Jonge eenden fo.a fo. Hazen f o.a f o.Wilde konijnen f050 a fo.6o. Tamme konijnen fo.8o a f 1.70 per stuk. Duiven fo.50 a fo.60 per paar. Vette varkens f o.a f o.Magere varkens f 20. a f27.—. Zeugen f60.a f80.Biggen f8.— a f14.---. Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveer20 heet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaard appclen 30 heet. Zandaardappelen 90 000 stuks Hoendereierenst. Eendeneieren 300 Kilo HooiboterVette Varkens 10 Magere Varkens; Varkens voor export slagerij; 280 Biggen en 10 Zeugen. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e- partementshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Centrual-bureiiu op DIN S D A 0)3 FEBR. a.s. namiddags ten vior uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischcnde zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer N. G. van de STADT, Zuidsingel 12. lesrecnt. Opnaar Amsterdam ter Vergadering in het Paleis voor Volksvlijt op Zondag '5 Februari 1914. Bij voldoende deelneming goedkoope reisgelegenheid door gezelschapskaart. Opgave vóór 12 Februari, Vianden- straat 21.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2