Zaterdag 14 Februari 1914. No. 8377. 63e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE Citgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FREDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft, franco per post ƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigcnlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAU: KORTSGRAOST 9. Postbus 9. Telefoon 19. De toekomst onzer meisjes. Wat wordt er van onze studeerende meis jes? vraagt mevrouw A. Idsinga-Scheffer in het «Maandblad in het belang der opvoeding van weezen* en zij vervolgt: Ziedaar een vraag, die de ouders zich wel ernstig megen voorleggen, eer zij er toe overgaan, hun dochters volgens haar wensch te bestemmen voor de studie of voor het leeren van een of ander vak. 't Is waar, in onzen tijd van grooten strijd om het bestaan wordt het vaak een nood zakelijkheid, de meisjes in staat te stellen, haar levensonderhoud zelf te verdienen en een onafhankelijk bestaan te verwerven. Maar vele ouders zullen het daarin wel eens zijn, dat het doel der opvoeding van de dochters niet alleen is, haar een zelfstandig bestaan te verzekeren, maar dat er nog iets anders, iets hoogers met de opvoeding beoogd wordt, en dat is het geluk der meisjes zooveel mo gelijk te bevorderen. Of dit door de stu die alléén bereikt wordt, is zeer twijfelachtig. Ik laat in het midden op welken grond de keuze op studie of een of ander vak valt laten we veronderstellen, dat zij voorkomt uit ware neiging, uit roeping. Zullen dan ernstige, liefhebbende ouders niet hun waar schuwende stem laten hooren en wijzen op al het gemis, dat een natuurlijk gevolg moet zijn van het zich onttrekken aan huiselijk heid, aan den gezelligen familiekring, waar de vrouw toch thuis behoort, en die later zoo door haar gemist wordt, wanneer zij haar eenzaam leven betreurt, zich gevoelt als bij niemand te behooren, als geen thuis te hebben. Al heeft zij zich een eigen tehuis verwor ven, al bewoont zij dat met groote voldoe ning, omdat het de vrucht is van haar arbeid, haar hoofd- of handenwerk, toch is dat tehuis geen tehuis in eigenlijken zin. Onder een tehuis verstaan wij een gezellig samenleven, een innig verbonden zijn met onze huisgenooten, met hen, die met ons den familiekring uitmaken een opgaan in elkanders belangen, een deelen in elkanders lief en leed, een zich verheugen in het eerste, een troost en hulp zijn in het laatste geval. En in een echt tehuis is de ware plaats der vrouwdaar kan van haar zooveel zegen uitgaan, wanneer zij maar die plaats weet te waardeeren en hoog te houden. Daar is zij het middelpunt van den huiselijken kring, de zon, die alles verlicht en verwarmt en met haar vriendelijk schijnsel bestraalt. Is dat niet een echt, een groot geluk voor de vrouwte leven voor het welzijn en het geluk van haar kring? Nog maar kort geleden las ik een uiting van een vrouw en jonge moeder, die cr zich over beklaagde, dat haar huishouden haar zoodanig in beslag nam, dat zij geen uur per dag over had om zelfs maar de courant te lezen, laat staan eenig intellectueel werk te doen. Vroeger was zij onderwijzeres, doch bij haar huwelijk had zij haar betrekking moeten opgeven in haar woonplaats werden de onderwijzeressen bij huwelijk ontslagen. Zij beklaagde zich, nu zij huisvrouw en moeder is, geen intellectueelen arbeid meer te kunnen doen en werk te moeten doen, waarvoor zij niet geschikt is, noch opleiding heeft genoten. Zij erkende, dat zij wist bij haar huwelijk haar betrekking te moeten opgevenevenzoo, dat haar man haar vooruit had gewaarschuwd, dat zij niet deugde of geschikt was voor het werk, dat haar wachtte. Maar zij had daarnaar niet geluisterdzij meende dat werk heel goed te kunnen doen en nog genoeg tijd over te houden voor intellectueelen arbeid. Getuigt het van groot intellect, zich nu zoozeer te beklagenis het een bewijs van intellect, zich te verbinden aan een man, die met extra-werk slechts éen gulden in de week kan bijverdienen En toont het intellect, dat zij niet heeft begrepen, hoe 's mans kleine inkomen niet toereikend zou zijn om er een dienstbode op na te houden voor het huiswerk? Zij heeft alles vooruit geweien en zelve het zoo gewild, dat bekent zij volmondig: waarom beschuldigt zij dan »de machthebbers, die de gehuwde vrouw terugdringen tusschen vier murenziezoo daar hoor jewaarvoor trouw je anders?* Niemand kan twee heeren dienen, zich aan een vak, een beroep geven en tevens huisvrouw en moeder zijnhet kan niet samen gaan. 't Een, zoowel als 't ander, eischt de g e h e e 1 e toewijding der vrouw. De eene óf de andere positie moet gekozen worden hoe moeilijk de keus ook dikwijls zij, want aan iederen kant zijn bezwaren, zij moet gedaan worden. Doch is de keus eenmaal gedaan, na rijp en ernstig beraad, leg er u dan van harte bij neer en klaag niet over de bezwaren, die gij ontmoet. Zie op het vele goede, dat gij ondervindt, en vertelt uw intellect, dat gij veel mist van hetgeen gij vroeger als geluk beschouwde, luister dan niet naar dien ver zoeker, maar zie naar zoo veel meer, dat nu uw deel is en u gelukkig maakt. Geniet van den grooten zegen om den uwen een lieflijk rustig thuis te bezorgen, uw woning te maken tot de liefste plek voor man en kinderen. Vergeet, dat uw betrekking of uw vak u vroeger allerlei betrekkelijke weelde veroor loofde en betreur het niet, dat gij nu ieder dubbeltje moet omkeeren eer gij dat uitgeeft; iedere uitgespaarde cent helpt de lasten en zorgen van uw man verlichten. Leer de poëzie van het huishouden ver staan, leer de waarde kennen van een een- voudigen, goed toebereiden maaltijd, een grooten factor voor een tevreden, gelukkig huiselijk levenlaat eenvoud bij u wonen leer gevoelen welk een zegen een opgewekt gelaat verspreidt, als de man na volbracht dagwerk zijn plaats aan het hoekje van den haard inneemt en gij met hem spreekt over al hetgeen hem en u belang inboezemt. Laat die zegen van gezellige huiselijkheid zich ook over uw kinderen uitstrekkentoon be langstelling voor al hetgeen hen wedervaart, voor hun vreugde en hun verdriet; zij heb ben die zoo noodig en die belangstelling bindt hen zooveel te meer aan u. En dan, gij maakt hun jeugd daardoor gelukkig en geeft hun de beste herinneringen mee tot op lateren leeftijd. En bovenal, wees trouw in den edelsten zin van het woordstel het geluk der uwen boven het eigen. Wie dat in waarheid doet, zal al heel spoedig onder vinden, dat zelfopoffering en zelfverlooche ning de vrouw rijk maken in geluk en zegen, veel rijker dan toen zij door eigen werk een ruim inkomen had en aan vele harer wen- schen kon voldoen. Bij de opleiding onzer meisjes staat meest op den voorgrond de gedachte aan geld verdienen en onafhankelijkheid, veel meer dan dat roeping de aanleiding is. Een vrouw mag nóg zoo knap zijn, nóg zoo goed zich door het leven slaan, nóg zoo geëerd en ge huldigd, ja beroemd worden, er komt een tijd waarin zij dat alles gaarne wil afstaan voor het zalige gevoel van den liefdevollen steun van een echtgenoot, tot wien zij kan opzien in alle opzichter., of op wien zij ge heel kan vertrouwen, met wien zij waarlijk gelukkig kan zijn. Dat gelukkig tijdstip mogelijk te maken, is een punt van groot belang bij de opvoe ding onzer meisjes. Moeten zij door hoofd- of handenar beid in eigen onderhoud voorzien, help haar dan voort op dien wegmaar onthoud haar niet hetgeen in de eerste plaats het noodigst is voör haarvoed ze op tot echte vrouwen, wier handen niet verkeerd staan om, zooals men 't noemt, alles aan te pakken die de taak van huisvrouw niet te licht tellen wier intellect haar helpt over het moeilijke der dagelijksche beslommeringen en die het zich tot levensdoel stellen, te werken tot geluk en zegen van anderen en daarin haar groot ste geluk te vinden. In zijn Memorie van antwoord op de Waterstaats-begrooting 1914 schrijft de Mi nister, dat voor den aanleg van een nieuw kanaal tot verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn door de Geldersche vallei geen aanleiding bestaat, doch dat hij bereid blijft tot bevordering van Rijks-subsidie voor een kanaal door de Geldersche vallei, in hoofdzaak in het belang der afwatering. Dr. Lely heeft het voor onze goede stad niet hoopvoller kunnen uitdrukken. Had hij met den heer Beekman gezegd, dat Amsterdam een nienwe verbinding met den Rijn moet hebben, omdat het Merwede- kanaal niet meer voldoet, èn door het aantal vaartuigen èn door den steeds grooter wordenden tonneninhoud, een storm van verzet zou al aanstonds zijn opgestoken van de zijde van hen, die Rotterdam voorstaan. En daarneven opent Z. Exc. het uitzicht op subsidie voor het kanaal. Waarlijk, het kan niet beter. Mr. P. J. F. van Voorst Vader, sedert 1896 kantonrechter hier, heeft tegen 1 Mei ontslag gevraagd. Kapitein-ingenieur H. Heetjans is benoemd tot Directeur der Gemeente-werken te Bandoeng. Generaal-majoor W. G. A. C. Christan, thans te Naarden, zal zich 1 Mei metterwoon vestigen te Amersfoort. De thans bij elke compagnie, eskadron of batterij bestaande kleedingkamers zullen vervallen, terwijl alle goederen weer zullen worden bewaard in éen garnizoens-magazijn. De miliciens der infanterie van de lich tingen 1907 en 1908 der ie en der 3e divisie zullen opkomen van 24 Augustus tot en met 3 September; die van de lichtingen 1909 en 1910 der 2e en 4e divisie van 21 Augustus tot 15 September. De Isralietische miliciens van de lichtingen 1909 en 1910 van alle divisiën van 24 Augustus tot 18 September. De feestavond ten bate van het sanatorium fonds van »Ons Belang* zal plaats hebben op 26 dezer in »De Arend* en op 2 Maart in «Amicitia*. De heeren Galesloot en Goossens hebben Donderdag den leden der R. K. vereeniging voor den volkszang en hun genoodigden een heel aangenamen avond verschaft en er hun alras dapper meezingend auditorium toe ge bracht, den zangbundel »De leeuwerk* nog meer te waardeeren. De heer Goossens is de zanger, de eigen lijke chef d'attaque de heer Galesloot de niet minder muzikale begeleider, die zich thans óok deed kennen als een gelukkig componist. Zijn «Als 't Zondag is* ging er best in. 't Was weer een heel mooie avond, die van zeer goeden invloed moet zijn op den volkszang. Behalve het gewone Pathé-journaal, we der 3m met een bijblad, heeft het nieuwe programma van de bioscoop «De Arend* een heel interessante openlucht-opname van het dresseeren van wilde paarden, met ver bluffende staaltjes van durf en ruiterkunst, als groot nummer een zeer boeiend drama 3 atdeelingen, getiteld «Een verwoest leven*. De komische nummers zijn werkelijk heel grappig De Burgemeester en de Wethouder van Onderwijs woonden hedenmiddag de voorstel Ung biji In het bioscoop-theater aan de Langestraat gaat deze week de verfilming van Daudet's beroemden roman «Jack*, waarin de draad van het verhaal goed is vastgehouden. In den rijwielhandel van den heer D. P. J. van der Heul aan de Utrechtschestraat no. 20, is thans geëtaleerd een eenvoudige hou ten koppeling voor rijwielen, waardoor twee rijwielen in een ommezien kunnen getrans formeerd in een alleszins betrouwbaar vier wielig voertuig voor gewonden of patiënten. De Vereeniging van thans 93 dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt het ver schaffen van versterkende middelen, uitslui tend op advies van alle geneesheeren, aan onvermogende zieken en zwakken, verstrekte in het afgeloopen jaar aan gemiddeld to patiënten per dag 6913 Liter melk, 161 Liter karnemelk en 70 eieren. Ter gistermiddag onder voorzitting van arts Kamerling gehouden jaarvergade ring der plaatselijke afdeeling van het Cen- traal-genootschap voor kinder-herstellings- en vacantie-kolonies werd onder meer uitgebracht het zesde jaarverslag. Daarin wordt herinnerd, dat voor het eerst dienst deed het kleedingfonds, een klein ma gazijn, ontstaan uit gebruikte kinderkleertjes en uit ecnige bijdragen. Verder worden dankbaar herdacht de bij zondere inkomsten, zijnde ruim f 24 als op brengst van den Onafhankelijkheids-voet balwedstrijd van Quick, ruimf lovaneenige leerlingen der Hoogere Burgerschool, en een mooie som van iemand, die zich liever niet verbond tot een jaarlijksche contributie. Herinnerd wordt ook, dat mevrouw de gravin Van Randwijck mevrouw Tromp van Holst verving in het Bestuur en dankbaar wordt herdacht het vele goede, dat laatst genoemde als Bestuurslid deed, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat zij do af deeling niet zal vergeten. Ten slotte wordt ook de middenstand op gewekt, dat hij gebruik zal maken van èe schoone Tehuizen. Het verslag werd goedgekeurd met dank aan den Secretaris, den heer A. B. van d er Klein. De Penningmeesteres, mevrouw G r a r d van S ij s e n, deed vervolgens rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat zij heeft ontvangen voor de afdeelingskas f 817.99 en uitgegeven f 678.06, zoodat er een goed saldo was van f 139.93. Na de uitzending der kinderen was er nagenoeg niets in kas, doch na September werd aan buitengewone inkomsten ontvangen f 30 van verkocht thee- lood, f 20 wegens verkoop van prentkaarten door mevrouw Tromp van Holst, en f 16 aan bijdragen van ouders wier kinderen wer den uitgezonden. De administratie van het Kleedingfonds, welke afzonderlijk wordt gehouden, had aan ontvangsten f 49 en aan uitgaven f 42.65, zoodat er een bate is van f 6.35. Voor het jaar 1914 zal f 25 uit de afdeelingskas wor den afgestaan voor dit fondsje, doch bijdra gen, óok in kleertjes, zullen heel gaarne wor den aanvaard. Aan mevrouw Gérard van Sijsen werd voorloopig dank gebracht voor haar beheer, dat zal worden nagezien door mejuffrouw Ten Bosch en den heer Van Dommelen. Bij de nu volgende voorziening in Bestuurs- vacatures werden herkozen mevrouw Gérard van Sijsen en de heer Kamerling. Tot afgevaardigde naar de in Mei te Zeist te houden Algemeene vergadering van het Centraal-genootschap werd benoemd de heer A. B. van der Kleintot zijn plaatsvervan ger, de heer B. J. van Enst. De bijdrage aan het Centraal-genootschap werd wederom bepaald op f 10. Hel voorloopig aantal nit te zenden kin deren werd vastgesteld op 12. Naar aanleiding van een schrijven van het comité voor Plaatselijke Keuze werd besloten, een adhassie-betuiging te zenden en f2.50 af te staan voor de gemaakte kosten. Op het schrijven van het Hoefijzerverbond zal worden geantwoord, dat de afdeeling, hoewel sympathiseerend met het doel, na melijk het stichten van *en nieuw Tehuis, geen olaatselijk comité zal vormen. De afdeeling zal echter f 25 afdragen als extra gift voor het te openen Boschhuis. Aanstaanden Maandag wordt hier een collecte gehouden voor het Tehuis voor alleenstaande blinden van alle gezindten. De advertentie daarvoor in dit nummer mogen velen aansporen, mild te geven. Het is thans zeker, dat de voordrachten van den heer Dahne zullen plaats hebben op 20 en 21 Maart. Het Vijfde zal zich morgen te Nijmegen meten met Quick 3. Door «Sport Staalt Spieren* de gymnas tiek- en schermvereeniging van onderofficie ren van bereden wapens, zullen op 15 18 en 21 Maart plaatselijke athletieke en scherm wedstrijden worden gehouden, zoowel korps als personeele. De athletieke wedstrijden zullen bestaan uit een vijfkampsteenstooten, hardloopen

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1