Ingezonden. .'i Adverl 5: brengt, waar tusschen als een sombere melo die klinkt dat herbaalde»de visch wordt duur betaald*. En als de bezoeksters vertrokken zijn en moeder Kniertj'e met Marietje alleen achter blijft in het groote, slechts half verlichte vertrek, als de storm loeit in den schoorsteen en elke nieuwe windstoot de beide vrouwen doet ineenkrimpen van angst, dan voelen we eerst recht hoe de visschersstand lijdt, dan begrijpen we waarom zoowel de mans als de vrouwen zoo vroeg oud zijn, dan zien we dagen aaneen soms vóór ons de twee bid dende vrouwen, God smeekend om hun dierbaren in Zijn hoede te nemen, terwijl beiden weten, dat voor dezen op den eigen oogenblik misschien het mysterie van leven en dood wordt onthuld. En we hooren nog weken lang den hart- verscheurenden gil van Marietje, als ze ver neemt, dat haar nog ongeboren kindje zijn vader nimmer zal kennen. Een jaar of tien geleden zagen we voor 't eerst >Dc hoop van zegen* Vrijdagavond zagen we Heijerman's beste tooneelwerk weder, nu in »Amicitia« beide keeren met mevrouw De Boer—Van Rijk als Kniertje. Wie kan ooit vergeten de door de smart doodgedrukte Kniertje, gedwee een aalmoes ontvangend wat overgebleven eten uit de hand die haar zóo veel leed berokkende; Kniertje, krampachtig de schaal omklemmend. We denken niet aan de actrice mevrouw De Boer, we zien alleen Kniertje voor ons; zóo levensgetrouw, zóo sober, zóo natuurlijk, zoo aangrijpend weet mevrouw De Boer haar uit te beelden. Zullen we de overige medespelenden ieder afzonderlijk noemen, waar ieder, zonder onder scheid ons een mensch te zien gaf? Mevrouw Erfmann, gal ons de »Jo«, de jolige, kern gezonde visschersdeern in het eerste, de levenswijze, geknakte vrouw in het laatste bedrijf; Willem van der Veer speelde den Geert*, Gilhuijs den Barend't was alles kt en tot in het alleruiterste verzorgd. Aanstaanden Vrijdagavond geeft de Too- neel-vereeniging blijkens advertentie in dit nummer »Timm Boots*. De Éclair-filmmaatschappij heeft heel mooi werk verricht door Daudet's beroemden ro man >Jack« te bewerken voor de bioscoop. In niet te lange tafereelen wordt het boeiende verhaal in beeld gegeven, zeer goed gespeeld en met groote zorg in scène gezet. Ofschoon de film ruim 1600 Meter lang is, vermoeit zij niet. De explicatie is sober en geheel in den toon, zoodat vooral zij, die het mooie bock lazen en herlazen in de bios coop aan dc Langestraat ten volle kunnen genieten. Een mooie natuur-opname is die van Tunis en omstreken, terwijl de twee komische num mers inderdaad aardig zijn. Een avond van echt kunstgenot wacht ons Zaterdag a.s. in >Amicitia« (zie advertentie In dit blad). De executanten zijn medische studenten, leden eener vereeniging die tracht fondsen bijeen te brengen, waaruit aan hulp behoevenden na hun ontslag uit de Univer- siteits-ziekenhuizen zoo noodig nog materi- eele hulp wordt verleend. En om het schoone doel èn om het pro gramma zij deze voordrachtenavond in de at tentie onzer lezers aanbevolen. De namen der uitvoerenden waarborgen ten overvloede, dat inderdaad iets goeds wordt ten gehoore gebracht. In Januari werden in de Openbare leeszaa' eu bibliotheek aan de Beukenlaan uitgeleend 2450 banden, tegen 1773 in December. Het aantal bezoekers van de couranten en tijdschriftenzaal bedroeg 1193 («244) en van de studiezaal 367 (402). Zij, die de interessante lezing van prof. Kohlbrugge over Animisme volgden, zullen zeker gaarne kennismaken met het werk van dezen geleerde over »Het zieleleven der Javanen*, welk boek door de leeszaal is aangeschaft. Zondagmiddag kwam een gedeelte Van de deelnemers aan den betrouwbaarheidsrit van de Ned. Motor Wielrijders Vereeniging door Amersfoort. Het geheele parcours was 156 K. M. Om 10 uur werd vertrokken uit Utrecht, waar men om 4 uur terug was. De plaatselijke afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmans Bond hield Vrijdag avond haar jaarvergadering. Donderdagavond houdt zij haar jaarfeest. De plaatselijke afdeeling der Ned. vereeni ging van Chr. handels- er. kantoorbedienden heeft het voornemen, te propageeren voor den Engelschen Zaterdagmiddag, speciaal met het oog op de toenemende behoefte aan sportbeoefening voor de jongelui en de daar mee gepaard gaande verminderde Zondags viering. De Gemeentelijke brandweer heeft in den afgeloopen nacht een oefening gehouden, welke heeft doen zien, dat ook de buiten wijken, dank zij de uitstekende organisatie, góed zijn beschermd. Even na middernacht werden de alarm- schellen in beweging gezet en werden de hoofden verwittigd, dat een hevige brand woedde aan de Groenesteeg, nagenoeg het Ultima Thute, waar geen brandkranen zijn aangebracht. In ondenkbaar korten tijd warfn de volle dige bedieningen met het oude materiaal ter plaatse en zeer terecht was het woord van hulde, aan het personeel voor zijn vlug en juist optreden gebracht. Den 67-jarigen Joh. Koekoek, ruim 40 jaar dekknecht bij de stoomboot-onderneming Houtzaager Heineman, overkwam Vrijdag avond het ongeluk, bij het lossen voorover in het ruim der boot te vallen. Hij werd overgebracht naar bet ziekenhuis, waar hij, zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, Zondag overleed. Een heel mooi fox-terrier werd gistermid dag op de Langestraat dood gereden door een auto. Den bestuurder, die in schandelijke vaart doorjoeg, werden heel wat verwenschingen nagezonden. Voor de rechthebbenden zijn terug te be komen aan het hoofd-bureau van politie een dames-handtasch, een rozenkrans, een theedoek, een borduurwerkje, een ceintuur en een portemonnaie. Onder politie-toezicht zijn gister onbruik baar gemaakt voor de consumptie een Rijks- paard en eer. koe. Twee honden hebben vannacht gruwelijk huisgehouden in kippenhokken van be woners van Achter Luiaard. Een hunner, door het geraas gewekt, zag de boosdoeners, doch was te zeer door den slaap bevangen dan dat hij er aan dacht, zijn kippenloop te sluiten, zoodat de honden konden wegkomen. Dc politie stelde op transport naar Rhe- nen een minderjarig meisje, dat hier uit Utrecht werd aangebracht, en naar Hilver sum een minderjarigen jongen, die uit Zut- fen naar huis was geleid. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Daarom mag hier wel eens gewag ge maakt van het vonnis der Arrondissements rechtbank te Utrecht waarbij een bewoner van De Bilt wegens het, ondanks allerlei herinneringen en aanmaningen, niet-inleve- ren van zijn beschrijvingsbiljet voor de Per- soneelc belasting, dienst 1913, werd veroor deeld tot een boete van f 75. Nog ongerekend den ambtshalvcn aanslag. De zelfde Rechtbank veroordeelde een boerin uit Barneveld wegens vervalsching van melk, door haar iederen ochtend gele verd aan een stoom-zuivelfabriek te Voort huizen, overeenkomstig den eisch tot zes weken gevangenisstraf. Neem elke gelegenheid waar om iets I schoons te zien. Schoonheid is Gods hand schrift; merk het op in elk schoon gelaat, in iederen lachenden hemel, in elke frissche bloem. "Cit den Omtrek. De nieuwe eierhal te Barneveld wordt 26 Februari in gebruik genomen. Het fraaie en zeer practische gebouw heeft éen groot nadeel, namelijk het mist boven licht. De eiermarkt wordt des Donderdags ge houden, 's winters van 7 tot 11, 's zomers van 6 tot 11 uur. Een nieuwe bron voor electrischen stroom In het tijdschrift >Eclairage et force motrice* wordt meegedeeld, dat aan de Redactie door een jong ingenieur een merk waardig apparaat is getoond. Van buiten gelijkt het op een koperen cylinder en het heeft de grootte van een gewoon galvanisch element. De jeugdige uitvinder verklaarde, dat dit apparaat een lamp van 100 kaars 30 uur kan laten branden. Het was de Re dactie niet gegund, de onderdeelen nauw keurig te beschouwen en zij moest zich tevreden stellen met de mededeelingen van den uitvinder. Deze verklaart, dat het appa raat zoowel op de toepassing van een nieuw chemisch als op een mechanisch principe berust en dat de kosten per Kilowatt-uur éen dubbeltje bedragen. Een film-stad. In de nabijheid van Los Algelos, in California, is in den tijd van nog geen twee jaar een lief stadje ontstaan, waar alle bewoners slechts éen beroep uitoefenen, dat van film-acteur of actrice. Het is gelegen in een mooie landstreek, waar het zelden regent en schier altijd de zon schijnt. De natuur biedt de meest variante tafereelen, zoodat men daar even goed een Noordpool expeditie kan opnemen, als het landbouw bedrijf in Zuidelijke streken op de gevoelige plaat brengen. De gebouwen der stad dragen de meest uiteenloopende stijlen. Een groot voordeel van deze speciale film-stad is, dat de menschen vrij van lastig publiek hun beroep kunnen uitoefenen. Onder de vele huizen, die daar geen an- deren dienst doen dan als vulling, is ook een hospitaal, waarvan terdege gebruik wordt gemaakt. Want al die kromme bokkespron- gen, die de menschen in het bioscoop theater doen lachen, kosten den >komiek« meer dan eens een gebroken arm of been. VOETBAL. Quick heeft Zondag niet aan de verwach ting beantwoord. Na het goede werk tegen Z. A. C. viel het lauwe spel der Amers- foorters van Zondag j. 1. geducht tegen. De fout schuilde in de voorhoede. Het schijnt ons van de elftalcommissie trouwens ook niet juist gezien, Jentink rechtsbinnen te zetten. Met dezen speler wordt heen en weer ge sold en waarvoor dient dit, daar genoemde speler reeds lang bewezen heeft waartoe hij in staat is als hij in den linkervleugel speelt, Quick (A) begint met den wind mee en opent aanstonds met een paar pittige aan vallen. Het Kampensche doel ontkomt een paar keeren niet onfortuinlijk, doch dan is het uit en komt Quick (K) aan hf woord. Als de geheele Amersfoortsche achterhoede tegen den scheidsrechter staat te vertellen, dat bet buitenspel is, maakt de rechtsbinnen van de Kampenaren van de verwarring gebruik en doelpunt onhoudbaar. Spoedig hierop is het 2—0 door een fout van den centerhalf. Na de rust krijgt Quick (K) den wind mee, die nu bovendien geëscorteerd wordt door een fijn motregentje en menigeen denkt, dat de Hoofdcursianen de leiding nog wel zullen vergrooten. De verdediging der Amers- foorters speelt echter haar gewone spel, ter wijl bovendien de militairen nog geen bol- leboozen in de voetbalschietkunst blijken te zijn. De roode voorhoede knoeit op de zelfde wijze voortvooral de rechtsbuiten is hope loos uit vorm, zoodat ook het vijandelijke doel niet meer wordt doorboord. Als het eindsignaal weerklinkt, heeft Quick (K) alweer 2 puntjes uit Amersfoort bemachtigd, terwijl Quick (A) bewees, dat een constante spelvorm bij haar nog niet aanwezig is. H. V. C hed Zondag niets te doen, maar men wilde toch wel eens een verzetje heb ben. Wat nu te doen Ten slotte kwam iemand op het lumineuse idee, dat H. V. C. deze maand 9 jaar bestond en onmiddellijk werd een gecostumeerde wedstrijd georga niseerd. Die heele feestvierderij van H. V. C. schijnt ons geheel misplaatst omdat, 1. er absoluut geen reden voor was, 2. het een zeer unfaire concurrentie tegen Quick was, welke vereeniging toch een competitie-wed strijd op Birkhoven speelde. En waar nu de competitie-beider zooveel mogelijk zorgt, dat Quick en H. V. C. niet op den zelfden Zon dag thuiswedstrijd hebben, ligt het niet op den weg van H. V, C. om te trachten op een Zondag, dat Quick thuis een competi tie-wedstrijd speelt, op een dergelijke wijze het publiek tot zich te trekken. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Het zal u niet onbekend zijn, dat in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Australië, onlangs een wet is aangenomen, waarbij de invoer van vederen, vleugels, huiden of andere deelen van in het wild levende vogels verboden is. In andere landen bestaat een krachtige beweging om eveneens dezen invoer te ver bieden ik noem hier Engeland, Duitschland en Nederland. Ook bij ons is men ervan overtuigd, dat het zoowel een zedelijke als een maatschap pelijke misdaad is, onze beste natuurlijke vrienden te vermoorden ter wille van een modegril, die eischt, dat de vrouwen zich- zelven tooien met stukken van de nuttigste bewoners der aarde, die ons door hun hulp voor ondergang bewaren. Weet men wel, dat millioenen vogels elk jaar op de meest beestachtige manier worden gevild, de vleugels afgehakt of op andere wijze vernield, juist wanneer zij jongen heb- bfp, en hun vederkleed het mooist is. Weet men wel, dat het juist de vogels zijn, die de grootste opruiming houden onder de insecten en andere dieren, die, hoe nuttig zij op zichzelve ook mogen zijn, een reusachtige plaag voor de menschheid zouden worden en geheele streken met ondergang bedreigen, wanneer niet de vogels in talrijke scharen een overbevolking van alsdan schadelijke insecten voorkomen, en medewerken »het evenwicht der natuur* te helpen in stand houden. Wie over dit onderwerp meer wil weten, kan gratis een in het Hollandsch gestelde brochure ontvangen, waarin verschillende beschouwingen voorkomen aangaande het nut der vogels, vogelmoord, enz., voorname lijk samengesteld uit de gegevens verzameld door den heer James Buckland, een der grootste voorvechters op het gebied van vogelbescherming. Misschien is de strekking en inhoud van dien aard, dat de couranten en tijdschriften het stuk geheel of gedeeltelijk willen over nemen, en mag ik de onderwijzers de lezing daarvan ten zeerste aanbevelen. Het plan is nu, onze Regeering te ver zoeken, te willen medewerken tot het ver krijgen van een wet, waarbij de invoer van vederen, huiden of deelen van in het wild levende vogels strikt wordt verboden. Om dit verzoek kracht bij te zetten, heb ben wij een grooten zedelijken steun noodig. Help ons op eenvoudige en weihig kost bare wijze! Gij hebt niets te doen dan on- dergeteekende uw naamkaartje, voorzien van juist adres, toe te zenden.. Het kost U slechts éen enkelen cent en gij doet er een zeer nuttig werk mede. Laat u niet weerhouden door drogredenen, doch zijt ervan overtuigd, dat het hier geldt een veel grooter belang voor ons land, onze koloniën, en de geheele menschheid, dan in korte woorden in een couranten-artikel kan worden uiteengezet. Wij rekenen vast op uwen steun. Met beleefden dank aan U, mijnheer de Redacteur, voor uwe gewaardeerde mede werking, hoogachtend, J. H. JURRIAANSE. Rotterdam, Februari 1914. Schiekade W. Z. 75. Het ons toegezonden exemplaar van de brochure, 29 pagina's druks en dus met den besten wil niet in haar geheel over te nemen, ligt in Openbare leeszaal, Beukenlaan. Red. Vestiging en vertrek van 9 tot en met 13 Februari 1914. GEVESTIGD. A. Vos, letterzetter, v. Utrecht n. Alde- gondestr. 72. j F. A. Holleman, student, v. Delft n. Pr. Mariel. 26. Wed. Schimmel, z. b., v. Veenendaal n. Stellingw.str. 42. A. v. Vreumingen, winkelchef, v. Gouda n. Langestr. 52. P. A. v. Driest, paardenarts, v. Arnhem n. Wijersstr. 12. H. Boektje, slagersknecht, v. Blokzijl n. Kampstr. 44. G. Bangma, z. b., v. Wonseradeel n. P. Bothstr. 12. C. Baartman, z. b., v. R'dam n. Hessenstr. 15. J. M. Engelen, dienstbode, v. Zwolle n. St. Andriesstr. 15. C. W. Kake, dienstb., v. R'dam n. With.str. 16. E. I. v. Coevorden, koopman, v. A'dam n. Pr. Mariel. 26. D. v. Plateringen, dienstb., v. A'dam n. Pr. Mariel. 26. J. J. v. d. Vlis, bakker, v. Utrecht n. Havik 26. J, D. v. Buuren, dir. kleedingmag., v. Delft n. Sch.p.str. 44. P. J. Butselaar, z. b., v. Nijmegen 11. Leusderw. 144. W. T. Posthouwer, boekh., v. Leusden n. Elleboogstr. 1. II. H. Arlar, bontwerker, v. Leusden n. Hellestr. 89. C. E. Bos, z. b„ v. A'dam n. Heil.bergw. 4. T. C. v. Well, schoenmaker, v. R'dam n. Soesterw. 33. H. Schimmel, handelsagent, v. Woudenberg n. P. Bothstr.i2. K.Jagten- berg, loodgieter, v. Leusden n. Achter de Kamp to. |J. Elbertse, z. b., v. I.eusden n. Weverssingel 27. H.v. Berghem, timmerm,, v. A'dam n. Parallelw. 14. A. M. Maas, z. b., v. Haarlem n. Soesterw. 9,5. A. Kuijer, melkslijter, v. Hoogland n. Valkestr. 24. C. v. Voorst, bakkerskn., v. Renswoude n. Z.-singel 63. W. M. v. d. Poll, z. b., v. Zwammerdam n. Persijnstr. 10. C. Roethof, z. b., v. Soest n. B, Wuytiersl. 7. Wed. H. J. Aalderink, z. b., v. Leusden n. Nicasiusstr. 10. C. H. Hülzel, geps., v. Nijkerk n. Arnh. poortw. 15. VERTROKKEN. M. C. Smets, dienstb., v. Soesterw. 345 n. Boxtel. J. H. ten Bulte, smidskn., v. Potstr. 4 n. Hoogland. S. Klomp, opzichter, v. Utr.w. 112 n. Rhenen. H. v. <L Veen, dienstb., v. Weverssingel n. A'dam. G. v.' Dijk, dienstb., v. Kampstr. 17 n. Rhenen. J. Roelfsema, arbeider, v. Koningsstr. 107 n. Schiedam. S. Schagen, arbeider H. IJ. S. M., v. Leusderw. 142 n. A'dam. P.Ruske, z. b.\ v. Muurhuizen 117 n. Heel. A. J. Welkzijn, z. b., v. Z.-singel 44 n. Vianen. B. Duijst, dienstb., v. Arh.st. 24 n. Bunschoten. E. Vermeer, liefdezuster, v. St. Andriesstr.' 15 n. Maastricht. R. Das, teekenaar, v. H. v. Viandenstr. 25 n. Soest. J. Verhoef, student, v. Heil.bergw. 11 n. Utrecht, j G. L. v. d. Heijden, timmerman, v. Kampstr. 74 n. Leusden. J. Langenbach, letterzetter, v. Langestr. 85 n. A'dam. A. N. Willemsen, telegraafwachter, v. Tolstr 22 n. Schoten. C. Kassander, z. b., v. Utr.w. 137 n. R'dam. j E. de Graaf, schrijver S. S., v. Aldeg.str. 61 n. Esschen. H. Boensma, schipperskn., v. Achter dc Luiaard Kulsdom, z. b„ v. Soi W. A. H. Middegaal, A Nijmegen. J. H. Hendrik H. v. Viandenstr. 25^ Goethem, z. b., v. Indiö. M. A. J. Nieuwstr. 29 n. A'damJ I v. Pepersteeg z. b., v. Utr.w. 43 1 Bijeenki Zat. en Zo. Bioscoop >D Dagelijks Bioscoop leeszaal en j en R. K. bibliotheek, De Hanze. Nuts-lezing, Jaarfeest Ci Heijermam. Amsterdam* Spoorweg-at Febr. 20 Febr. 21 l-'ebr. 22 F'ebr. 23 Febr. Concert He«h 24 F'ebr. Theosofische 26 F'ebr. Volksuitvow Belang. 27 Febr. Jaarverg. Ai Vereeniging 28 Febr. Muzickschoo 1 Maart. Geheel-onthc 2 Maart. -Uitvoering] 4 Maart. Concert 'H| 8 Maart. Kweekelinj 9 tot 12 Mrt. Bazaar Chr 13 Maart. Royaards. 14 Maart. Onze Vloot. 19 Maart. Amersf. Orl 20 en 21 Maart. Vtyrd 23 Maart. Hullebróeck Lijst van dc aan he ter post bezorgde bri welke, wegens onbety seerden, niet konden de eerste helft der ma Brie Mw. J. P. Donk, Mw. De Bruin, D. Stoepenbel, Postma, Mw. Van der-Schoo .K. Goedheer, Brieft; rt M. Leur, Jongejuffr. Betsie B ch Piet de Vet, 1 brief en 1 briefkjk 9 drukwerken. 2 losse stukken. -f I Herinnerd wordt aa achterkant den naam melden, opdat de stn cei hem kunnen worden IVerhuulilrlljk ontvangt wl, tent les bij de fumllh er een andere opgegeven ral te llocnel wij zeer gy opzicht geuit, rekening h< plaat* nnn advertenties |F,'I uanrhorgd. Heden overfeÉ droefheid, in dei 75 jaren, on» Echtgenoot en id GERARQT i.? Oud Sch li- Ridder iqi. A. M. W.'1)101 Amersfoort, 16 et Utrechtschewg Bezoeken afgetoc De begrafenis Is Zaterdag den 211F des namiddags begraafplaats Amersfoort. Vertrek van he 12.30 uur.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2