Zaterdag 21 Februari 1914. No. 8380. 63e Jaargang. B IJ B L A D. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR P. J. FHEDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officie5le- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Jrostbus 9. BUREAU: ZORTEGZUCHT 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag den 24 Februari aanstaande, des avonds ten 8 ure. Amersfoort, 20 Februari 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDVV1JCK. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 24 Februari a.e. en zoo noodig op eenige volgende dagen een schietoefening zal worden gehouden in de nabijheid van WILLEMSTAD, 1. vanaf een standplaats, nabij het snijpunt van den Langeweg met den dijk tusschen het fort in den Sabina Henrika-polder - - „de Hel", in de richting N. W. r en het fort 2. vanaf de zandplaat tusschen het Oost- en West-Hellegat in nagenoeg Noordelijke richting. Gedurende deze schietoefening zullen onveilig zijn: het West-Hellegat vanaf de spitse ton no. 4 'tot de rood en zwart verticaal gestreepte licht boei H. G. H. D. het Oost-Hellegat vanaf de roode lichtboei no. 3 tot de rood en zwart verticaal gestreepte lichtboei H. G. H. D. het Haringvliet van de stompe ton nc. 7 tot de rood en zwart verticaal gestreepte lichtboei H. II. D. het Ventjagersgaatje van de spitse ton no. 2 tot het West-Hellegat. De onveilige sectoren zullen worden aange geven 1. door twee stel, elk van twee bakens op den Brabantschen wal, nabij het fort in den Sabina Henrika-polder, waarvan óen stel, elke paal voorzien van een horizontale dwarslat, de Zuide- lijka grens en een stel, voorzien van twee der gelijke latten, de Noordelijke grens aangeeft, 2. eveneens door twee stel, elk van twee bakens, resp. met éen en met twee kruisen, ter aangeving van de Oostelijke, resp. Westelijke grens van den sector. Op de dagen, waarop gevuurd zal worden, zal vanaf het fort en den Sabina Henrika-polder een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór het begin der oefening geheel voorgeheschen zal worden. Bovendien zal aan het Raadhuis te Willemstad, Fijnaart, Numansdorp, Zuid-Beijerland en üoltgensplaat een waarschuwingsbord geplaatst worden, dat tevens enkele nadere mededeelingen omtrent de oefeningen zal bevatten. Waarschijnlijk zal een stoomvaartuig aanwezig zijn in het West-Hellegat, dat, indien de oefeningen het toelaten, desgewenscht aan kleine vaartuigen hulp zal verleeneu om door den onveiligen sector ie komen. Amersfoort, 19 Februari 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Praatjes. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht exe- cutoors verklaarde kohieren nos. 12 en 13 van de Personeolo belasting over het dienstjaar 1913 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hond gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort don 19 Februari 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Kamer van Koophandel en Fabrieken beeft ontvangen: van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, de Handelsverdragen van Neder land, supplement 1914. Belangstellenden kunnen het bovengenoemde werk voor eenige dagen ter lezing ontvangen. Aan te vragen bij den ondergeteekende Hekms. P. van HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 21 Februari 1914. Het is een algemeen bekend feit, dat er op de meeste plaatsen veel wordt >gedaan< aan praatjes. Bij velen moet ieders handel en wandel de revue passeeren, en als er iets is, dat naar het oordeel van sommige wijzen afkeuring verdient, dan worden binnen eenige dagen de treurigste dingen verteld, de meest walgelijke voorstellingen gegeven van han delingen, die wel beschouwd niet het minst te veroordeelen zijn. Men verbaast er zich over, hoeveel nieuw tjes van allerlei aard er soms rondgaan. De een schijnt alles van den ander te weten en bij het overbrengen van al dat belangrijks wordt ten opzichte van het kwade een goed gebruik gemaakt van een sterk vergrootglas en ten aanzien van het goede meestal van een omgekeerden verrekijker. Vele lieden zijn bepaald specialisten op het gebied van te spreken over beuzelingen, die betrekking hebben op het doen en laten van een ander. Velen, mannen vooral niet minder dan vrouwen, hebben het zeer ver gebracht in de kunst van eigen zaken te verwaarloozen, ter bespreking van de nieuwtjes van den dag. In éen woord, ze verknoeien den tijd aan praatjes, waarmede zij een ander kwet sen en zichzelven vernederen. Er wordt een half woord opgevangen van een niets beduidend, ondoordacht gezegde. Als de kippen is men er bij om de rest er bij te fantaseeren en met een gewichtig ge laat en onder de diepste geheimhouding over te vertellen. Zóo komen ze, telkens aange dikt, in de vierde en vijfde en zesde hand en dan volgt hetja, maar, men noemt toch geen koe bont, en wat daar verder volgt. Meen niet, dat het enkel zoo gaat in kleine dorpen bij de boeren, wanneer zij bij elkander komen buurten* neen, ook in kringen bij lieden, die ontwikkeld heeten,en dus geen gebrek aan stof tot discours be hoorden te hebben, hebben praatjes veel macht en een onzaligen invloed. Velen staan onder den invloed van praat jes, velen lijden door praatjes, in veler kring kwam ontbinding door praatjes, in vele hui zen en families kwam verwijdering door praatjes, op honderden plaatsen vloten tra- non door praatjes »praatjes« heeft heel wat te beduiden. Het hooren van en hooren naar praatjes is een bewijs aan gemis van verstandelijke ontwikkeling en aan gemis van een goed en edel hart. Wie inderdaad ontwikkeld is, heeft be hoefte aan omgang ~>et personen, die hun gsprekken laten loopen over zaken van al gemeen belang zij hebben een afkeer van lioden, die altijd eens anders daden en han delingen beoordeelen of veroordeelen. Wie een goed en edel hart heeft, walgt van praatjes, want het is hem afkeerwekkend, dat veler rust wordt gestoord door de ziekelijke bemoeizucht van enkelen. 't Is verbazend wat er alzoo in kringetjes van praatgragen wordt behandeld en hoe soms uren worden besteed aan zoutelooze en eer kwaad- dan goedstichtende gesprek ken. Met ijver, vuur en gloed wordt er ver teld, geluisterd, aangevuld, gefantaseerd en verondersteld en als de een is afgehandeld, wordt de ander bij den kop genomen. Er behoeft er maar éen te beginnen en klaar is een ander om er nog een schepje op te doen. 't Is zeker jammer en treurig, doch zoo lang er menschen gevonden worden, die te dom zijn om te spreken over iets goeds of die een brandende begeerte hebben om al lerlei beuzelingen over een ander te verne men en te verspreiden en die in hun hart naastenliefde missen, zoolang valt er door weidenkenden te treuren over slachtoffers van praatjes. B. De Minister van Financiën deelde aan de Eerste Kamer mede, dat hij in een vermeer dering van de belastingopbrengst óok wil betrekken de indirecte belastingen. Het eerst denkt hij daarbij aan uitbreiding der zegelbelasting, waarmede men reeds bezig is, en aan de invoering eener tabaks belasting. Nog werd aangekondigd een wetsontwerp, om naast de successie-belasting een gelijk recht te heffen van schenkingen onder de levenden. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de Eerste Kamer mede gedeeld, dat de aangekondigde sociale wets ontwerpen nog vóór het Paasch-reces den Raad van State zullen bereiken en, naar hij hoopt, nog vóór het einde van het zitting jaar de Tweede Kamer, opdat ze in het voorjaar 1915 in openbare behandeling zullen komen. Ministers voornemen is niet, de wetten van zijn ambtsvoorganger in te trekken, behalve de Raden wet, maar wel om die wetten door wijzigingen te verbeteren. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag den 24 Februari 1914, des avonds ten 8 ure. 1. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs (vacature-W. H. E. Vrijdag). Voordrachtmajoor G. W. F. Epkema dr. H. J. Reynders. 2. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs (vaca- ture-G. Bersma). Voordracht: de heeren A. P. H. J. van Weezei Errens en G. II. Kolff. 3. Benoeming van een onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere school E. Voordrachtmejuffrouwen J. S. C. Brede- rode, R. van den Hoven, T. Lap. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van W. van Haselen P. Hz. als makelaar in vaste goederen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van ziekteverlof aan de onderwijzeres aan school A., mejuffrouw C. E. Beek. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van ziekteverlof aan de onderwijzeres aan school A, mej. M. M. van Mil. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen- van ziekteverlof aan de onderwijzeres aan school F, mej. M. J. Boukamp. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van ziekteverlof aan den leeraar aan de Hoogere Burgerschool den heer S. Algera. g. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer aan school D, den heer K. Westerbeek. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing eener Belasting op de honden. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener verordening betreffende het toelaten van kinderen tot lichtbeelden-vertooningen 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het ontwerp-plan tot herziening van het Uitbreidingsplan der Gemeente voor zooveel betreft de z.g. Berg- terreinen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaar verklaring van de woningen Achter de Kamp nos 4S en 50, toebehoorende aan de wed. O Schuileman c. s. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de regeling van de pensionneering van de Gemeente-ambte naren, ingevolge de Pensioenwet voor Ge meente-ambtenaren 1913. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van het crediet, toe gestaan bij Raadsbesluit van 19 December 913 in zake controle over de bedrijven door de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de volgende besluiten 1. Wijziging Instructie van den Directeur der Gasfabriek en Water leiding 2. vaststelling Instructie voor den Administrateur der Gasfabriek en Waterleiding 3. regeling van de door den Ad ministrateur te stellen zekerheid 4. wijziging der Verordening, rege lende de voorwaarden, waarop gas wordt geleverd 5. wijziging der Verordening, rege lende de voorwaarden, waarop water uit de Gemeentelijke waterleiding wordt geleverd 6. vaststelling van de jaarwedde van den Administrateur der Gasfabriek en Waterleiding 7. benoeming van den Administra teur 8. vaststelling belooning voor den ambtenaar, belast met het opnemen van de boeken en kas des Gasfabriek en Waterleiding. i~. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot in gebruik geving van het ge bouw aan de Koestraat aan de Vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en om streken c. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot in gebruik geving van een lokaal in het Werkhuis aan het Dagelijksch Bestuur van het comité voor Amersfoort en omstre ken van »Het Nederlandsche Roode Kruis*. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der overeenkomst met den Staat i. z. het gebouw »de Waagc en het perceel Langegracht no. 2. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuur van een stuk grond aan de Koninginnelaan aan de Directie van het circus Hermann Althoff. 21. Advies van Burgemeester en Wet houders omtrent het adres van S. van Kolf schoten, houdende verzoek inzake huur of koop van eigendommen der Gemeente onder Leusden. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het bouwen van een rijwiel bergplaats bij de Hoogere Burgerschool. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het plan tot verbetering van den Utrechtschen weg. 3,. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkr op van grond aan den heer L. Cloo. 25. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan den heer I. Scheltema de Heere 26. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan den heer A. Stücker. 27. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan den heer jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg. 28. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het adres van de Vereeniging voor M. U, L. O., houdende verzoek om subsidie. 26. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het adres van de Amersfoortsche Politie-schietvereeniging, houdende verzoek om subsidie. 30. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het adres van kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente betreffende de uitkeering van f 250 (brand wacht). 31. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting, dienst 1913 en dienst 1913.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1