Nieuw P I Advertentiën. Marktprij zen. OPENBARlf Kantoorbei Zeer bil Brandki Vrouw Langestrat 32. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het kohier Straat belasting, dienst 1914. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad, onder dagteekening van 6 Februari Bij uw besluit van 19 December 1.1. werd m onze handen om prm-advies gesteld een adres van S. van Kolfschoten, huurder van het hotel-pension Oud-Leusdenhoudende ver zoek 1. schadelijk ..gedierte te mogen schieten en vangen op Oud-Leusden 2. de pachtsom van het hotel-pension te willen verlagen, of anders 3. het hotel-pen3ion te mogen koopen. Het eerste verzoek betreft een zaak van «beheer* en behoort alzoo tot de competentie van ons college, waarom wij U voorstellen, adressant mede te deelen, dat hiervoor ver gunning van ons college wordt vereischt. Voor inwilliging van de twee andere vra gen bestaat, naar wij meenen, geen aanleiding. Wij stellen U daarom voor, adressant te berichten, dat zijn verder verzoek wordt af gewezen. Het is ons gebleken, dat de water- en licht-voorziening in het hotel zeer primitief is, hetgeen de exploitatie wel niet ten goede zal komen. De Gemeente heeft er groot belang bij, dat het hotel-pension zoo goed mogelijk wordt geëxploiteerd en een zoo groot mogelijk aantal gasten trekt. Daarom zijn wij van oordeel, dat er voor de Gemeente alle aanleiding bestaat, op haar kosten het hotel te verbeteren, door het aan brengen van gas- en watervoorziening en van beteren afvoer van ftecaliën en water en het perceel te doen aansluiten aan het ste delijk telefoonnet. De kosten van aanleg van gas en water alsmede de aanleg van closets en afvoer pijpen, enz. worden begroot op hoogstens f 800 en kunnen worden gedekt door verhoo ging van de koopsom met dit bedrag. De kosten van telefoonaansluiting worden geschat op ongeveer f75; de tegenwoordige exploitant is genegen, de helft der abonne mentskosten te betalen. Onder dagteekening van 12 Februari schre ven B. en W. Door het Raadslid den heer P. S.R. Wol- terbeek werd in uw vergadering van 28 October 1913 de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid, dat bij de Hoogere Burger school wordt aangebracht een bergplaats voor rijwielen, waarop door ons is toegezegd, deze zaak te overwegen. Bij ons college werd de wenschelijkheid van een rijwielbergplaats mede gevoeld, waarom wij daaromtrent een onderzoek heb ben ingesteld, waarbij ons is gebleken, dat, om behoorlijk voor berging van alle rijwie len te kunnen zorgdragen, een rij wiel berg plaats zal moeten worden gebouwd voor 50 rijwielen, waarvan de kosten zullen bedragen f 450. Deze bergplaats is gedacht tusschen het Politie-bureau en het gebouw der Hoogere Burgerschool. Wij hebben de eer, U vdbr te stellen ons te machtigen tot genoemden bouw over te gaan en ons daartoe een credief te verleenen van f 450. Onder dagteekening van 19 Februari schre ven B. en W. Bij besluit van 28 October 1913 werd om prae-advies in onze handen gesteld het hier bij weder aangeboden verzoek van het Hoofd bestuur der Vereeniging voor Meer Uitge breid Lager Onderwijs. He verzoek beoogt het verkrijgen van een subsidie groot f 25 per jaar, in de kosten van het door de vereeniging ingestelde examen. Zoolang het Mulo in deze Gemeente op de tegenwoordige leest is geschoeid, en het onderwijs er op is gericht, de leerlingen, althans ten deele, voor genoemd examen voor te bereiden, komt het ons billijk voor, dat de Gemeente ook zoolang bijdraagt in de kosten, aan dat examen verbonden. Op dien grond hebben wij de eer U voor te stellen, gunstig op het verzoek te beschik ken, door te besluiten, dat tot wederopzeg- gens een subsidie uit de Gemeentekas zal worden verleend van f25 per jaar. Burgemeester en Wethouders schreven onder dagteekening van 17 Februari aan der Raad Meer en meer is iu den laatsten tijd ge bleken, dat bioscoop-vertooningen een ge vaar kunnen opleveren voor kinderen een gevaar zoowel van physieken als van psy- chischen en moreelen aard. Behalve dat kinderen, op een uur, waarop velen hunner reeds van den slaap moesten genieten, zich in de minder gezonde atmos feer van bioscoop-theaters bevinden, ontvan gen zij in deze inrichtingen niet zelden aan schouwelijk onderwijs in allerlei misdrijven, raken zij er vertrouwd met immoreele toe standen, en zien zij er detectieve-romans af spelen waarvan de handeling hen niet zel den in overspannen toestand brengt, soms I hen tot navolging- prikkelt. Wil men een juisten blik krijgen in den omvang van het kwaad, dat door de bios coop ten opzichte van kinderen kan worden gesticht, dan leze men een bij de Raads stukken ter visie gelegd Rapport over het bezoek der Amsterdamsche schoolkinde ren aan de bioscoop-theaters, uitgebracht door den Secretaris van het Comité ter be strijding van het bioscoop-kwaad te Amster dam, naar aanleiding van een onderzoek, ge houden door den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland en het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap in 23 bioscoop theaters te Amsterdam, en van een enquête, op alle openbare Lagere schale ingesteld namens boven vermeld comité. Toen ons college tot de overtuiging was gekomen, dat in het algemeen bioscoop voorstellingen een gevaar voor het kind kunnen opleveren, stelde het zich tot taak om te onderzoeken, of dit kwaad ook in onze Gemeente zulk een omvang hacfeangenomen, dat daartegen van overheidswege diende te worden opgetreden. Wij hebben bij dit onderzoek de hulp ingeroepen van de Hoofden der openbare Lagere scholen en dezen hebben hun bevin dingen neergelegd in lijsten, welke mede ter inzage liggen. Hoewel uit den mond van kinderen, vooral van jonge, niet in alle opzichten juiste gege vens zijn te krijgen, toch blijkt in elk geval wel uit de gegevens, dat ook in Amersfoort door kinderen helaas te veel gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid om bioscoop- vertooningen te gaan zien. Van de 1994 leerlingen der openbare Lagere scholen maken er ongeveer 1027 nu en dan gebruik van en ongeveer 305 vrij geregeld. Wij hebben gemeend, dit kwaad het best te kunnen bestrijden door middel van een verordening betreffende het toelaten van kinderen tot bioscoop-vertooningen en hebben derhalve de eer U hierbij het concept van zulk een verordening ter vaststelling aan te bieden. Artikel x der ontwerp-verordening luidt: Het is aan ondernemers verboden, tot de van hunnentwege gegeven lichtbeeldvertoo- ningen kinderen toe te laten. Dit verbod is niet van toepassing op kin keren, die den leeftijd van zestien jaren heb ben bereikt. Art. 2Het verbod van art. 1 is mede niet van toepassing, indien de vertooning kennelijk voor kinderen bestemd is en 1op hetgeen vertoond wordt vooraf schriftelijk goedkeuring is verkregen van de door Burgemeester en Wethouders aange wezen persoon of personen 2 bij den ingang van de voor de ver tooning bestemde lokaliteit en op de ver strekte toegangsbewijzen op duidelijk zicht bare wijze is vermeld, dat de vertooning voor kinderen bestemd is. Volgens art. 4 wordt overtreding van eenige bepaling dezer verordening gestraft met geldboete van ten hoogste f25 of hech tenis van ten hoogste 6 oagen. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 Februari. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 1 o'/a uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. iotyj uur> ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 51/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uur> ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm 9s/4 uur, godsdienstoefening. Avond 51»4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9Y2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. dus Hooft en Theodora Geertruida Pot. Carolina, d. van Joseph Quint en Margaretha Vonhof. Joseph Joannes, z. van Gerardus van Ouwerkerk en Angenes Maria Vossen- berg. Court Cornelis, z. van Arend Jan Albert Willem Veldkamp en Jacoba Louisa Senné. Yvonne Anny Berthe, d. van Yves Zacharie Dubosq en Johanna Theodora Maria Krulder. Johannes Wilhelmus, z. van Wil helm Hermann Carl Emil Iting en Maria Catrina Stom. ONDERTROUWD: D. Kater en Alberta Christina Dorothea Meerburg. GETROUWD Johannes Adrianus van Angeren en Elisa beth Maria Heeren. Cornelis Hooft en Geertruida Tommei. Bernardus van Bekkum en Grietje Zeggelaar. Cornelis Hendrik Lambrechts en Hendrika van de Bijl. Rijk Oldenhof en Geertruida Everarda van Mourik. Johannes van der Geld en Geertruida Johanna van den Ham. Johannes Petrus Jacobus van den Elsakker en Heintje van den Hazel. OVERLEDEN Willem Diederiks, 15 mnd. Johanna Margaretha van der Sluys, 55 jr., echtg. van Willem Nicolaas Jansen. Antonius Cornelis Geijtenbeek, 2 mnd. Everdina Henrica Maria de Leeuw, 15 jr. Aartje Donker man, 80 jr., wed. van Bartus Berg. Jan de Goede, 85 jr., wed. van Clementia van Bronswijk. Gerard Doorman, 75 jr., echtg. van Anna Maria Wichers. Grietje Snij ders, 23 jr. Johannes Koekoek, 66 jr., echtg. van Anna Petronella Schreuder. Sophia Maria Schrijver, 3 d. Gezegend zijn de mannen en de vrouwen met waar enthusiasme. Zij laten zich door niets weerhouden het ideaal waarnaar zij streven, blijven zij getrouw, óok al stooten zij in den aanvang overal hun hoofd. Addison. Bijeenkomsten. Zat. en Zo. Bioscoop «De Arend*. Dagelijks Bioscoop LangestraatOpenbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kampstraat 18. 21 Febr. Amsterdamsche studenten. 22 Febr. Spoorweg-ambtenaren. 23 Febr. Concert Henschel. 24 Febr. Theosofische lezing. 25 Febr. Handel en Nijverheid. 26 Febr. Volksuitvoering sanatorium Ons Belang. 27 Febr. Jaarverg. Amicitïa. Vereeniging vrouwenkiesrecht. 28 Febr. Muziekschool Toonkunst. 1 Maart. Geheel-onthouders. 2 Maart. Uitvoering sanatorium Ons Belang. 4 Maart. Concert Tilly Koenen. 8 Maart. Kweekelingen Geheelonth. 9 t^t 12 Mrt. Bazaar Chr. Nat. Werkmans Bond. 13 Maart. Royaards. 14 Maart. Onze Vloot. 15 Maart. Geheelonthouders-tooneel. 19 Maart. Amersf. Orkest-vereen. 20 en 21 Maart. Voordrachten Dühne. 23 Maart. Hullebroeck. 25 Maart. Lezing Staatspensioen. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, in den ouderdom van 32 jaar, onze innig geliefde Echt- genoote en Moeder ANNA CHRISTINA PLEUNTJE BIERMAN gob. Bolland. H. BIERMAN en kinderen. Amersfoort, 19 Februari 1914. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Vrouw en Moeder elisabeth maria baronesse van boetzelaer, in den ouderdom van bjjna 47 jaar. Jhr. W. A. ORTT. Jonkvr. A. M. ORTT. Amersfoort (Zandbergen), 20 Februari 1914. Bij ons vertrek uit Amersfoort roepen wij vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe. M. DONKERSLOOT en echtgenoote. Amersfoort, 21 Januari 19:4. Burger Weeshuis, Zuidsingel 32. Burgerlijke Stand ran Amersfoort van 12 tot en met 19 Februari. AMERSFOORT, 20 Februari 1914. Appelen f8.f 12.Peren fo.a fo.Kleiaardappelen fo.afo.Zand- aardappelen f 2.—. a f 2.50. Hoendercieren f4.10 a f4.75 per 100 stuks. Bruine eieren f4.75 a f5.40 p. 100 stuks. Hooiboter fi.60 u f 1.80 per Kilo. Kippen fo.90 a f2.00. Kuikens f 0.a f 0.Piepkuikens f 0.a fo.Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.90 a f 1.30. Jonge eenden fo.A fo. Hazen f o.a f o.Wilde konijnen f o. a fo.Tamme konijnen fo.70 a f 1.50 per stuk. Duiven fo.50 a fo.6o per paar. Vette varkens f o.— a f o.—Magere varkens f 14. a f25.—Zeugen f70.— a f90.—. Biggen fS.— a f14.—. Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveer20 heet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaard appelen 30 heet. Zandaardappelen 160 000 stuks Hoendercieren st. Eendeneieren 300 Kilo Hooiboter; Vette Varkens 60 Magere Varkens; Varkens voor export- slagerij; 400 Biggen en 2 Zeugen. GEBOREN Wilhelmina, d. van Gerrit de Goede en Wilhelmina Scheerder. Willemina Hen- driena Elsa, d. van Gustav Adolph Keuncke en Maria Wilhelmina van Disselooy. 1 Everardus, z. van Antonie Hagebeuk en Barta Everarda Stoekenbroek. Jozephus j Gerardus Jacobus, z. van Pieter Bernardus Burgers en Johanna Maria Everdina Massa. - - Johanna Jacoba, d. van Jan Meijer en Maria Johanna Gerrits. Jacob, z. van Jan j Lubbersen en Geertje van de Klok. Johanna Hendrika, d. van Hendrik Martens en Jannetje Troost. Cornelis en Dirkje, z. I en d. van Gerrit Hagenbeuk en Jannetje van Loen. Johanna Antonia, d. van Cor- nelis van Drie en Engelina de Goede. I Sophia Maria, d. van Dirk Jan Schrijver en Jaantje de Vrije. Petronella Elizabeth, d. I van Johan Maurits van Nim wegen en Mar- j vereeniging den heer N.G. VAN DE STADT grietha Brandsen. Cornelia, d. van Everar-I Zuidsingel 12. hulpbank te amersfoort Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 23 FEBR. aanstaande, 's namid dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. liefdadigheid. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Centraal-bnreau op DINSDAG 24 FEBR. a.s. namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der Blijkens acte, 3 November 1913 voor on- dergetcekende, notaris te Rotterdam verleden, op het ontwerp waarvan de Koninklijke Be williging is verleend bij besluit van 29 No vember 1906, no. 46, zijn gewijzigd de Sta tuten der Xaamlooze Vennootschap «Stoom- olieslagerij en Graanhandel J. van Vollen hoven*, gevestigd te Amersfoort. De acte met de Koninklijke Bewilliging is geplaatst in het bijvoegsel tot de Ned. Staatscourant van 30 Januari 1914, no. 25. M. M. C. van der LOO, notaris. Door bet verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is het faillissement van It. van 't HOF, vroeger schilder en win kelier te Amersfoort, Langestraat 79, geëindigd. De curator, c. M. van VOORST VADER. Amersfoort, 21 Februari 1914. Eerste aankondiging. Bij vonnis van de Arrondissements- Reclitbank te Utrecht, van 12 Februari 1914, is het huwelijk van Janmgjk HARS KAMP, wonende te Amersfoort, en hi'.ndiuk van GINKEL, landarbeider, wo nende te Woudenberg, door echtscheiding ontbonden verklaard, met alle wettelijke gevolgen daarvan. De Procureur vau eischeres, Mr. L. STADIG. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. U. VAN WELBEREN baron KENOERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Incasseering van Wis sels en Quitantiftn. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. 11 Amersfoortscl door den h« J. J. Hooge uit ROTTER1 op DINSDAG 24 FEB KI iu de REMONSTRANT! Onderwerp „Theoso in 011N dagelijks Entree 25 cent. Op een labriekskantoor een jongste B Brieven onder letter X der Amersfoortsche Couran nog eenigi in verschillende grootte 1 Bloemendal 37, te Atners gen, x gebru vreest verkouden te zullen w uw stem heesch klinkt. I middel voor het behoud van getuigschriften spreken van werking der Wjbert-Tablef in alle Apotheken en Drog per doos. Depot te Amersfc WEG, Langestraat 23, telei Leest art. 168 1 boek. Het gevoij dat U zich aansli Verschaffen Handolscrcdiel hypothcekstell tocht of ande beid. SPEELKAARTEÏ DOMINO- SCHAAK- en DAMSPELLEI SCHAAK- en DAMBORDI TRICTRAt DOBBEL; FICHES]

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2