InflQstrie en QmttcM. HUIS, Laatste Berichten. Advertentiên. Kunstmest stoffen. De Voorzitter: De adviseurs staan naast het Bestuur en dienen van advies in die zaken, welke behooren tot hun compe tentie. Hier geldt het echter een maatschap pelijke strijdvraag en deze behoort zeer zeker niet bij hen. Wat de slagers behooren te doen Zich door samenwerking te vrijwaren voor schade. Kan de Hanze hen daarbij behulpzaam zijn, dan is het haar plicht die hulp te verleenen. Ik geloof intusschen niet, dat die slagerij zooveel om 't lijf heeft en meen, dat zij als zoo vele coöperatietjcs van dien aard al gauw zal zijn doodgebloed. Nochtans zou ik den slagers adviseeren organiseert u en organi seert u sterk en stelt uw vermeende eigen belangetjes verre achter bij uw algemeen vakbelang (applaus). De Voorzitter: Ik heb nog mee te deelen, dat de Hanze in samenwerking met Handel cn Nijverheid zich wendde tot den Gemeenteraad met het verzoek om de ver nummering althans van de winkelpanden niet te snel ter hand te nemen. Ik vertrouw, dat ons verzoek niet zonder succes is (applaus). De Secretaris: In iedere vergadering komt nagenoeg de zelfde kern van leden. Als we ons nu eens voornamen, in de vol gende vergaderingen ieder een lid mee te brengen dan zou het doel der vergaderingen beter worden bereikt. Immers hier geldt minder het »hoe meer zieltjes, hoe meer vreugd* dan het »hoe meer hoofden, hoe meer gedachten*. De heer Valken hoef: Is het vraag stuk der plaatselijke keuze ook iets voor de Hanze.' Zijn cafe- en ver- gonninghouders niet óok middenstanders en niet óok onze evenmenschen De Voorzitter: De beweging voor Plaatselijke keuze is voorde Roomsch- Katho lieken vrijwel een doode zaak. Door de ker kelijke overheid is gewezen op tal van on juistheden in deze beweging. Ik meen, dat het niet goed is, dat de Hanze als zoodanig er zich in moeit. Er is trauwens reeds een Bond tegen onmatige drankbestrijding Ik heb nog een mededeeling van persoon leken aard. Omstreeks Mei ga ik de Ge meente metterwoon verlaten. Het spijt me, dat omstandigheden het noodig maken, dat ik ook deze vereeniging moet verlaten. Met heel veel genoegen heb ik, sedert haar oprichting, nu een goede twee jaar ge leden, gewerkt voor de vereeniging en met het grootste genoegen heb ik saamgewerkt met den adviseur, met mijn medebestuurders en met de leden. Het spijt me oprecht, dat ik u moet verlaten en ik dank u allen voor die prettige samenwerking, aan welke het op de eerste plaats is te danken als ik er in heb mogen slagen, de Hanze hier te doen inburgeren. Ik eindig met den hartgrondigen wensch, dat het der afdeeling goed moge blijven gaan. Deken F o c k Met groote verbazing en zeker niet minder grooten spijt hebben we vernomen, dat onze Voorzitter ons gaat ver laten. Hij was een Voorzitter, die met aan geboren tact de vergaderingen steeds zóo wist te leiden, dat men immer met groote voldoening huiswaarts ging, zeker als men er van was, goed, groot en vruchtbaar werk te hebben verricht. Wij hebben de redenen te respecteeren, die den heer Seheffers nopen tot vertrek. Als adviseur dank ik hem voor het zeer vele, dat hij heeft gedaan en gewerkt voor den bloei van de afdeeling en waar ik hem ook in zijn nieuwe woonplaats veel geluk en voorspoed toewensch, wil ik hem te ge lijk de verzekering geven, dat, als hij hier terugkeert, we hem met warme vriendschap zullen ontvangen (instemming). De Voorzitter dankte voor de vrien delijke woorden en de bewijzen van instem ming. De vergadering werd hierna omstreeks kwart na tienen op de gebruikelijke wijze gesloten. Ook hier is thans een vergadering ge houden om te komen tot de oprichting van een coöperatieve zuivelfabriek voor Amers foort en omstreken. Besloten werd tot oprichting, nu met ruim zoo koeien, terwijl de akte zal worden ge passeerd zoodra er ten minste 350 koeien zijn. Als de boeren in de omgeving der stad hun eigenbelang inzien en willen luisteren naar de vertoogen van den Rijks-zuivelconsulent, kan nog in den loop van dit jaar de fabriek geopend, hetgeen mede zeer zal zijn ten bate van de volksgezondheid. Het voorloopig Bestuur bestaat uit de heeren X. Geertsma, te I.eushroek G. Hart man, te StoutenburgW. Hofslot te Soest A. van de Lagemaat, te I.eusdenen H. Voskuilen, te Leusbroek. Te Hilversum, waar dr. Georg Henschel aanstaanden Dinsdagavond zijn afscheids concert zal geveó, waren Donderdagmiddag alle plaatsen in het ruime concert-gebouw reeds besproken. Hier zal hij Maandagavond voor 't laatst zich doen hooren, doen bewonderen zijn ontrocreiul-innigc voordracht, zijn uitnemend ongeftvenaard realistisch begeleiden, waardoor de volmaakst-denkbareinccnvloeiïng van zang en accompagnement ontstaat, welke den hoorders een zóo buitengewoon fijn genot bereidt. Den 6 Februari begon hij te Arnhem zijn afscheids-tournee door ons land, welke 26 dezer te Amsterdam zal eindigen, en avond aan avond is hij gehuldigd door muisstil toe luisteren eerst, door bloemen en kransen en woorden uit het hart geweld daarna. Nolthenius sprak te Utrecht van veertig jaren terug, toen Henschel met nu wijlen zijn echtgenoote daar voor 't eerst optrad. Telken jare bezocht hij óok ons klein land, dat steeds zoo hartelijk hem ontving, zoo dankbaar was voor zijn kunst, dat loor hem eerst recht heeft leeren waardeeren Löwe en Brahms, Schumann en Schubert en dat ook zijn eigen toonzettingen, vooral de >Trom- peterlieder*, zoo gaarne hoorde en zoo naar volle waarde wist te schatten. Den ïS dezer mocht Henschel zijn Ó4sten jaardag herdenken. Hij zegt thans de zangersloopbaan vaarwel en gaat zich alleen wijden aan zijn werk als componist, pedagoog en dirigent. Daarom mag men niet verzuimen zijn liederavond aanstaanden Maandag bij te wonen. Henschel gehoord te hebben als zanger en pianist beteekent een mooie herinnering voor het levenwie gevoel heeft voor het absoluut- eerlijke, verinnerlijkte en volkomen zuivere zang- en voordrachtkunst, zal bij een lieder avond van Henschel zijn hoogste eiachen bevredigd vinden. De circus Hermann Althoff zal hier van 17 tot 20 April voorstellingen geven. De Directie zendt ons een pak alle hoogst gunstige recensies, hetgeen feitelijk overbodig is, omdat deze circus hier reeds vele vrienden heeft. Te zijner tijd komen we er op terug. De muziek-uitvoeringen op het terras van »Amicitia* zullen dezen zomer plaatshebben van half Juni tot en met Augustus iederen Donderdagavond, behalve op 6 Augustus. Na den verbouw der Gereformeerde kerk aan den Zuidsingel, waarvan de aanbeste ding, gelijk we meldden, spoedig zal plaats hebben, zal deze zijn ingericht op het aan brengen van, zoo noodig, 800 zitplaatsen en dus aanmerkelijk grooter zijn dan het be staande gebouw. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om 6 uur, die van de overige voertuigen uiterlijk om half zeven zijn aangestoken. Dinsdag is door de politie hier aangehou den de 39-jarige H. B„ verdacht van zich op verschillende tijdstippen te hebben schul- dig gemaakt aan verduistering van goederen ten nadeele van zijn patroon, den lompen handelaar P. Lobel. De man had een flink weekloon, f 1O vast, dat echter ontoereikend was om te voldoen aan zijn drankzucht. Hij is gister naar Utrecht geleid en daar ingesloten. Kleine slagen vellen groote eiken. Door plaatsgebrek moet velerlei uitgesteld. BEURS!» VERZICHT, van 14 tot en met 2t Februari 1914. Allerwegc blijven de geldmarkten ruim wel is waar hebben de vele nieuwe uitgiften der laatste tijden iets vastere geldnoteeringen op de verschillende Beurzen te voorschijn geroepen, maar nog steeds kan van een over vloedig beschikbaar geld worden getuigd. Ook op onze markten is een kleine ont spanning ingetreden ten gevolge van de verlaging van het disconto der Nederlandsche Bank met een half procent, waartoe zij in staat werd gesteld door vrij belangrijke goud aanvoeren uit Engeland, een gevolg van het dalen van den wisselkoers van Londen op Amsterdam. Sterk is die ontspanning echter nog niet geweest, en met een prolongatie- rente die nog boven 4 pCt. blijft, kan nog steeds niet van goedkoop geld te onzent worden gesproken. De groote bedragen, die zoowel voor binnen- als buitenland hier wor den ter markt gebracht, zijn waarschijnlijk de oorzaak voor het hoog blijven der pro longatie-rente, want speculatieve zaken vragen nog steeds weinig kapitaal. Zoowel te onzent als aan de overige Beurzen toch zijn de om zetten uiterst schaarsch en men is weer ver vallen in een periode van lusteloosheid en gebrek aan zaken, die scherp afsteekt tegen de vorige maand. Wat Amerika betreft, daar zijn de omzet ten weder tot een minimum teruggegaan waartoe voor deze waek wel hoofdzakelijk heeft medegewerkt het bericht, dat de be slissing in zake de vrachttarieven voor de Oostelijke spoorwegen opnieuw is uitgesteld en wel tot 12 September. Dit bericht maakte een zeer onaangenamen indruk, omdat uit de ontvangsten gedurende de laatste maanden maar al te duidelijk blijkt, dat het zonder een verhooging der vrachttarieven voor de meeste sporen uiterst moeilijk, zoo niet on mogelijk. zal blijken, de dividenden te hand haven op de hoogte waarop zij tot nu toe waren. Dit schept een groote moeilijkheid voor de betrokken ondernemingen omin hare tinancieele behoeften te voorzien; want al mogen enkele van de krachtige ondernemin gen. zooals bijv. de Great Northern, er in slagen door aandeelenuitgifte in hare behoef ten te voorzien, voor de Maatschappijen wier aandeelen laag zijn genoteerd, is dat niet mogelijk en voor uitgifte van obligation bertaat ook al weinig kans, aangezien de eigendommen der Maatschappijen al tot het uiterste zijn belast en de netto-ontvangsten geen marge meer laten om nieuwe rentelasten op zich te nemen. Niet alleen voor de spoorwegen hangt vele af van een verhooging der vrachttarieven, doch evenzeer voor de industrieele Maat schappijen, die op groote belangstelling van die zijde niet behoeven te rekenen, wan neer de netto-ontvangsten niet op de eene of andere manier kunnen worden verhoogd. En juist daarom maakte het bericht zoo'n ongunstigen indruk, omdat men vreesde, dat vele bestellingen, die reeds waren ge geven, zouden worden geanulleerd, nu op nieuw de beslissing voor een maand of zes werd uitgesteld. Toen echter den volgenden dag weer een soort tegenspraak verscheen, dat de beslissing wel is waar nog niet in het begin van Maart zou vallen, maar zij in elk geval zoo spoedig mogelijk en zeker vóór 1 Juli zou worden gegeven, schepte men weer wat meer moed en kon de markt zich weer iets verheffen. Uit het geheele marktverloop kan men echter zien, dat deze kwestie thans de bran dende is en de gemoederen sterk in be weging houdt, want met een of ander gun stig of ongunstig berichtje dienaangaande gaat ook aanstonds gepaard een iets vaster dan wel minder vaste stemming. Andere be langrijke factoren deden zich voor Wall- street niet gelden. Wel is waar begon men alreeds met oogstberichtjes te lanceeren, doch de oogst is nog in een te jong stadium dan dat berichten daaromtrent van eenigen invloed op de markt kunnen zijn. STAATSFONDSEN sluiten voor Nederl. Werkelijke Schuldsoorten, na in het begin der week wat vaster geweest te zijn, weer voor alle soorten in reactie eu blijven per saldo beneden de koersen der vorige week. Van de buitenlar.dsche soorten waren Rus sen aangeboden, in verband met het aftre den van den Minister van Financiën, terwijl Braziliaansche fondsen algemeen flauwer wa ren, naar aanleiding van de minder gunstige beoordeeling der economische positie van het land. INDUSTRIEELE WAARDEN hadden een gelijksoortig verloop als Amerikaansche sporen, n.l. lusteloos en zonder veel affaire. Eenige vraag bestond er voor Central Leathers op gunstige dividend-verwachtingen. Steels en Amals prijshoudend. INDISCHE CULTUUR- en CREDIET- WAARDEN waren flauw voor aandeelen Intern. Crediet- en Handelsvereeniging, die van 206 op 197 daalden, in verband met de nieuwe uitgifte van aandeelen tegen 160 pCt. Een herstel tot 197 ex claim (waarbij men rekening moet houden, dat de claim 3>/a a 4 pCt. deed) volgde. Van de overige waarden waren aandeelen Handel Maatschappij op rescontre iets vaster en aandeelen Handels vereeniging Amsterdam prijshoudend. MIJNWAARDEN hadden een zeer lus teloos verloop bij haast geheel gebrek aan om zetten. Voorzoover daarin handel plaats vond, geschiedde dit tegen lagere noteerin gen. Aandeelen Redjang Lebong vielen van 191 op iSS, terwijl van de buitenland- sche soorten Great Cobars hun koers weer van 16 tot 13 teruggezet zagen. Een uit zondering vormden Guyana Goud-waarden, die per saldo nog iets boven de vorige weck sluiten. PETROLEUMWAARDEN waren aan vankelijk vaster voor aandeelen Gec. Hol- landsche, naar aanleiding van gunstige ver wachtingen omtrent de Astra Romana. Het koersavans kon echter niet behouden blijven en de koers blijft ten slotte nog iets beneden de vorige week. Aandeelen Koninklijke, waarin zeer weinig handel was, bleven prijs houdend. Aandeelen Perlak Petroleum konden voor het eerst sinds langen tijd weder eens iets opkomen en sluiten per saldo een vijftal procenten hooger. Russische soorten waren over het algemeen flauw gestemd, speciaal voor Schibayeff. RUBBER WA ARDEN hadden te lijden zoowel van winstnemingen als van een kleine daling in den prijs van het materiaal te Lon den. Het meest werden daardoor gedrukt aandeelen Amsterdam Rubber, die per saldo 10 pCt. lager sluiten. Voor TABAKSWAARDEN was weinig belangstelling. PR0L0NGA1 IE 4l/a, tegen a'% votige week. M. V. I.. Hedenmiddag werd onder zeer groote be langstelling het stoffelijk hulsel van schout bij-nacht G. Doorman ter aarde besteld op de begrafenis te Oud-Leusden. De twee nog in leven zijnde broeders van den ontslapene, beiden generaal bij de land macht, konden wegens hoogen leeftijd niet aanwezig zijn, doch hadden aan hun zoons opgedragen, hen te vertegenwoordigen. Met de familieleden waren op den doodenakker mr. Gartman, oud-President van het Hoog gerechtshof in Ned. Oost-Indiö; kolonel intendant W. A. H. Doorman, uit Utrecht; de heeren P. Tegelberg, oud-Directeur van de Stoomvaart-maatschappij »Nederland*, gep. schout-bij-nacht Kraijenhoff van de Leur en jhr. Van Nispen, oud-Wethouder van Arnhem, studiegenooten aan de Kon. Militaire Academie dr. Toxopeus, generaal- majoor Weber, de heer Joncheere, Directeur der Stoomaart-maatschappij »Nederland«; jhr. Wichers, Burgemeester van Dordrecht kapitein Bouwensch, de heer A. G. van Os, luitenant-ter-zee Gastman, gep. kapitein-ter zee Wolterbeek, adelborst jhr. Wichers en vice-admiraal Cardinaal. Het garnizoen was vertegenwoordigd door deputation uit de officierskorpsen en vele hoofd- en subalterne officieren, terwijl ook aanwezig waren deputation van werklieden van 's Lands-werf te Hellevoetsluis en van den Bond van zee-miliciens te Den Helder. Toen de kist, onder een schat van bloe men bedolven, boven de groeve was ge plaatst. herdacht kolonel-intendant Doorman den overledene in zijn trouwe plichtsbetrach ting en groote liefde voor Vorstenhuis en vaderlandkolonel Wolterbeek wijdde eenige hartelijke woorden van herinnering aan den ontslapene, eerst in den zeedienst en later als vriend de Voorzitter der Rijks-werklie- den-vereeniging te Hellevoetsluis schetste hetgeen Doorman vooral voor den arbeider heeft gedaande Voorzitter van de zeemili- ciens-bond herdacht den overledene als com mandant van Z. M fregat »Evertsen«, aan boord van welk vaartuig de opleiding der zee-militie plaats had, en noemde hem iBestc- De stafmuziek van het 5e regiment infan terie bracht koraalmuzick ten gehoore. Ook uit de burgerij waren velen naar Oud-Leusden opgegaan. Men verliet den doodenakker in de over tuiging een plichtsgetrouw en in zijn tijd uitmuntend officier en braaf mensch de laat ste eer te hebben bewezen. pferhonldclijk ontvangen wij liet verzoek, adver tenties bij de fauillle-berlchten te plaatsen of een andere opgegeven ruimte er voor te reserveeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken iu dit opzicht genit, rekening honden, kan een vaste plaats mui advertenties MET steeds worden ge waarborgd. De Rekening en Verant woording over 1913 ligt voor de leden gedurende 14 dagen ter inzage in liet schoolge bouw. HET BESTUUR. Wordt GEVRAAGD tegen half Maart of later een Brieven franco onder no. 67 aan den Boek handel firma R. LOS, te Bussum. GEVRAAGD voor een der zomermaanden, een eenvoudig, ruim, ongemeubeld bevattende, behalve keuken, minstens 5 kamers. Brieven aan het ALG. ADVERTENTIE BUREAU, Brouwerskade 25, te Haarlem. Verkrijgbaar bij A. VAN DE WEG.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 6